vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος panos panos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3765 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 14:59 »
το προτεινει και ο κατασκευαστης ...!  να ατμιζουμε με τη μιση νικοτινη...!
 
μπορεις να κανεις αραιωση και με σκετη βαση μηδενικη ...!
για περισσοτερο ντουμανι αραιωσε με σκετη vg..!

 ο KL+ θελει απαλες τζουρες γιατι δινει πλουσιο μιγμα ατμου... :respect:

το βαμβακι αφου το περασεις στην αντισταση βρεξτο με βαση .. μετα απο λιγο θα μπορεις να το τοποθετησεις ανετα..! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3766 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 15:20 »
Αυτο το σκεφτομουν και εγω αν παρω 3mg τι να εβαζα μεσα να βγαλει περισσοτερο ντουμανι αλλα δεν το εχω με τη χημεια και φοβαμαι μη χαλασω τη γευση και δεν ατμιζεται και μετα αντε παλι ανοιγε καθαριζε κλπ.....
Αν ειναι απλο και π.χ. παρω 20mg υγρο και μπορω να βαλω συγκεκριμενη ποσοτητα VG να το αραιωσω και να προσθεσει ποσοτητα ατμου λογω του vg θα ημουν ευτυχισμενος.
Βασικα κανω της Eliquid France το Chopin ειναι 50-50 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την γευση κα ιτη μυρωδια που αφηνει.
Τι προτεινεις να κανω (αν ειναι απλο και δεν τα κανω χαλια και το πεταξω μετα) για να αυξησω το vg?
Να παρω καλυτερα 3mg νικοτινη και να το αραιωσω και αλλο (ποτε δεν με ενδιεφερε το χτυπημα παρα μονο το ντουμανι και η γευση) ας παει 1.5 δεν με νοιαζει Ή να παρω 6mg και να κανω εκει την αραιωση?
Το ποιο σημαντικο για εμενα ειναι τι ακριβως να ζητησω απο καποιο καταστημα και ποσο ακριβως να βαλω στα 20mg για να αυξηθει το vg και να αραιωσει την νικοτινη χωρις ομως να επηρεασει τη γευση? (Η χημεια δυστηχως ειναι ακριβεις ποσοτητες δεν παει με το ματι γιαυτο αν δεν ξερεις......αστο και γιαυτο και δεν ασχολουμαι).
Ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα αφορα τον kayfun οποτε μιας και το πιασαμε αν θες μου λες και αυτο να ηρεμησω :)

Αποσυνδεδεμένος panos panos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3767 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 15:40 »
στον KL+ βαζω υγρα με vg 70 %  και πανω...! χρησιμοποιω αδιαλυτη vg (GLYKERIN 0MG atmos)
οποτε ειναι πιο παχυρευστα (γλυτωνω διαρροες -πολυ ντουμανι )
με απλη συριγγα 10ml απο φαρμακειο  αραιωνεις σε ιση ποσοτητα ...
για περισσοτερα δες στο νημα για βασεις και diy...

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3768 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 15:55 »
Οκ εγραψα στο αντιστοιχο νημα να μην ειμαστε εκτος topic. (Αν καταλαβα καλα 20ml υγρου σε 20ml βαση VG 0% Atmos και ειμαι ετοιμος , αν μπορεις απαντησε εκει να μην κανω καμια πατατα.Σε ευχαριστω!!!)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μια απορια που εχω για τον KFL+, τωρα που θελω να αδειασω το υγρο , τον ανοιγω απο πανω κανονικα το αδειαζω τον κλεινω παλι και μετα απο την πισω βιδα βαζω καινουργιο η θα εχω θεμα αν ανοιχτει εχει καποια διαδικασια?


Ευχαριστω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
το προτεινει και ο κατασκευαστης ...!  να ατμιζουμε με τη μιση νικοτινη...!
 
μπορεις να κανεις αραιωση και με σκετη βαση μηδενικη ...!
για περισσοτερο ντουμανι αραιωσε με σκετη vg..!

 ο KL+ θελει απαλες τζουρες γιατι δινει πλουσιο μιγμα ατμου... :respect:

το βαμβακι αφου το περασεις στην αντισταση βρεξτο με βαση .. μετα απο λιγο θα μπορεις να το τοποθετησεις ανετα..! :thumpup:



[/size]

Πιστεψε με , με τοσα video Που ειχα δει το εκανα σαν να το εκανα χρονια χααχαχα, εννοειται περασα το βαμβακι και μετα το εβρεξα και το τακτοποιησα απλα την πρωτη φορα μαλλον ειχα βαλει λιγο,
ισως φταιει που βγαζω απο το pad πανω και κατω απο ενα στρωμα γιατι το ειδα οτι το κανουν ολοι στα guide...και εγινε πολυ λεπτο δεν ξερω.Παντως την δευτερη το εφερα στα ισα του ευτυχως το εκοψα πιο χοντρο.
Ε πιστευω οπως ειπε και ο φιλος πιο πισω οτι μετα απο 4-5 στησιματα θα βγαλω ακρη ποσο θελει σαν ποσοτητα, γιατι μονο εκει σκαλωσα στην ποσοτητα βαμβακιου :)

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2015, 14:05 από denial »

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3769 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 15:57 »
Ρίξε μια ματιά στο στήσιμο που προτείνει ο Svoemesto, θα σε βοηθήσει πιστεύω.. :)

(Image removed from quote.)



εκανα μια αντισταση σχεδον σαν αυτη.... (σχεδον ειπαμε ε?) με 0,28 συρμα kanthal A1, μου βγηκε 1.3 Ohm, προσεγμενες οι εισαγωγες υγρου να μην ακλυπτονται οπως και η εισαγωγη αερα. παιζει δεν λεω αλλα εκεινο που δεν εχω καταφερει ακομα σε οσες αντιστασεις εχω κανει (πειραματιζομαι συχνα) ειναι να αποφυγω αυτο το "σκασιμο" μολις πατησω το κουμπι. ειδικα οταν ειναι κρυος ο Kayfun κοντευει να μου τρυπησει τη γλωσσα. τι δεν κανω καλα?






Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3770 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 18:06 »
Πιθανόν να μην βάζεις σωστή ποσότητα βαμβακιού. Παίξε λίγο με τη ποσότητα, και να θυμάσαι δεν θέλει ούτε υπερβολικό ούτε όμως και ελάχιστο. Τώρα ένας άλλος λόγος, μπορεί να είναι η υπερτροφοδοσία που δημιουργείται στην αντίσταση από χρήση χαμηλών watt. Με το 0.28mm που στήνεις, μπορείς άνετα να το φτάνεις γύρω στα 12w. Επίσης, που και που όταν σου κάνει σκασίματα, δίνε του για λίγα δευτερόλεπτα πατήματα στο fire button χωρίς να ρουφάς, για να καίει το πλεονάζον υγρό.

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3771 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 19:59 »
Τα σκασίματα πάντως δύσκολα τα αποφεύγει κανείς στην αρχή όμως, όταν η αντίσταση είναι ολοκαίνουρια και ζεσταίνει απότομα το υγρό. Μετά από λίγη χρήση εξαφανίζονται. Εναλλακτικά μείωσε λίγο τα watt (έστω όταν είναι καινούρια η αντίσταση) για να ζεσταίνει-ατμοποιεί με αργότερο ρυθμό. Για τη "ζαλάδα" από τη νικοτίνη, αν δεν είσαι σίγουρος για τις "χημείες" δοκίμασε να κάνεις αντίσταση με μικρότερο πυρήνα και λιγότερες σπείρες ώστε να ατμοποιεί μικρότερη ποσότητα υγρού (δε θα βγάζει ντουμάνια, αλλά δε θα χάσει τραγικά από γεύση). Πχ αν κάνεις 8 σπείρες με διάμετρο 3mm, φτιάξε αντίσταση 2-2,5mm και 6-7 σπείρες και απλά χρησιμοποίησε λεπτότερο σύρμα για να πετύχεις τα ίδια Ω.

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3772 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 21:17 »
Μετα απο την αλλαγη που του εκανα απο Clear σε tinny απο Steam tuners μου βγαιζει συχνα πυκνα υγρο στο drip tip. Εχεις κανεις καμοια εξηγηση γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ;

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3773 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 21:44 »
σας ευχαριστω γισ τις απαντησεις σας.
συνεχιζω τα πειραματα συμφωνα με τις συμβουλες σας. παντως.... KAYFUN ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ... χαχα

Αποσυνδεδεμένος chilli

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3774 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 11:22 »
Μετα απο την αλλαγη που του εκανα απο Clear σε tinny απο Steam tuners μου βγαιζει συχνα πυκνα υγρο στο drip tip. Εχεις κανεις καμοια εξηγηση γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ;

Και σε μένα το ίδιο, σαν tiny που τον έχω.
Κάπου είχα διαβάσει ότι οφείλεται στη μικρή απόσταση που έχει πλέον το drip από τον φούρνο, ή κάτι τέτοιο

Πάντως το αντιμετωπίζω με βγάλσιμο του drip και τίναγμα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3775 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 11:38 »
Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις γιατί γίνεται υγροποίηση μέρους του ατμού καθώς ανεβαίνει.
Και σε μένα συμβαίνει σχεδόν σε όλους τους ατμοποιητές σε άλλους λιγότερο, σε άλλους περισσότερο.
Η λύση είναι χαρτί κουζίνας στριμένο στην άκρη.
Το βάζεις στην τρύπα του ντριπ τιπ, το περιστρέφεις και απορροφάει την υγρασία.
Το κάνω όταν αντιληφθώ ότι χρειάζεται και όχι κάθε λίγο και λιγάκι. ;)

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3776 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 11:41 »
Με το κατάλληλο drip tip λύνονται όλα :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3777 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 12:21 »
Αν και δεν είχα θέματα με το tiny tank όσο ζούσε το κακόμοιρο, για όσους έχουν, τo καλύτερο ντριπ τιπ είναι το μινγκ, που είναι σαν βάζο, αλλά είναι μεγαλούτσικο.
Αν πειραματίζεστε πάντως με αλλαγές ντριπ τιπ, προσέξτε πώς τα βάζετε στo tiny tank, για να μην το σπάσετε.
Περιμένω οσονούπω για δοκιμή τα tiny tank της FT (σε acrylic και pc) και μόλις είδα ότι έβγαλε κι ένα πιο ακριβό, προφανώς από πιο "ευγενές" υλικό (PIE) https://www.fasttech.com/products/0/10009156/3754700-kayfun-bell-cap-w-510-drip-tip
Ολα βλέπω ότι έχουν ενίσχυση πάνω, εις βάρος της χωρητικότητας κι αυτό με κάνει να αισιοδοξώ για μεγαλύτερη από το αυθεντικό μακροζωία.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3778 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 12:26 »
petra αυτο το bell ταιριαζει σε καιφουν λαιτ?
https://www.fasttech.com/products/3743900

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3779 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 12:33 »
αυτο μου ταχυδρομήθηκε πριν 4 μέρες. Υποτίθεται ότι κάνει, αλλά μόλις το δοκιμάσω, θα σου πω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279003 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207158 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64292 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173390 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311044 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias