vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Mimhsdr, Ηρακλης, bloodlessz, Buliwyf

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος rider77

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3405 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 18:10 »
Σήμερα έκανα το πρώτο μου στήσιμο. Kanthal A1 0.30 σε 2mm πυρήνα 9 σπείρες ανοιχτές 1.8 Ω με Fiber Freaks 2. Παρόλο που η αντίσταση δεν μου βγήκε και πολύ καλή και μάλλον έβαλα και λίγο βαμβάκι δεν είναι άσχημο για πρώτη φορά.




Αποσυνδεδεμένος tzuras

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3406 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:03 »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος ατμιστής, 5 ημερών, με Eleaf istick tc 40w και Kayfun Lite Plus V2. Το στήσιμο με τον Kayfun ήταν πανεύκολο, παρότι είμαι αρχάριος στους επισκευάσιμους και το αποτέλεσμα εξαιρετικό. Έχω Kanthal 0.30 σε σπείρες 2.5mm με 1.45 Ω - 4 V στα 11.4 W και αρκετά ανοιχτή εισαγωγή αέρα. Η λειτουργία είναι άψογη, χωρίς σκασίματα (βράσιμο - τσιτσίρισμα - μπουρμπουλήθρες ή όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας) και η αίσθηση ικανοποιητική.
Αλλά το καλύτερο είναι οτι μπορείς να ανοιγοκλείνεις με το δάχτυλο την τρύπα εισαγωγής του αέρα, κάτι που δίνει τη δυνατότητα για όσο σφιχτή τζούρα και όσο ντουμάνι θέλεις.
 

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3407 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 17:43 »
 :thumpup: Ωραίος εξοπλισμος για 5 ημερες ατμιστης... Θα τον χαρεις σιγουρα!!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3408 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 19:39 »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος ατμιστής, 5 ημερών, με Eleaf istick tc 40w και Kayfun Lite Plus V2. Το στήσιμο με τον Kayfun ήταν πανεύκολο, παρότι είμαι αρχάριος στους επισκευάσιμους και το αποτέλεσμα εξαιρετικό. Έχω Kanthal 0.30 σε σπείρες 2.5mm με 1.45 Ω - 4 V στα 11.4 W και αρκετά ανοιχτή εισαγωγή αέρα. Η λειτουργία είναι άψογη, χωρίς σκασίματα (βράσιμο - τσιτσίρισμα - μπουρμπουλήθρες ή όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας) και η αίσθηση ικανοποιητική.
Αλλά το καλύτερο είναι οτι μπορείς να ανοιγοκλείνεις με το δάχτυλο την τρύπα εισαγωγής του αέρα, κάτι που δίνει τη δυνατότητα για όσο σφιχτή τζούρα και όσο ντουμάνι θέλεις.
 


Καλή αρχή φίλε μου.
Βλέπω μπήκες κατευθείαν στους επισκευάσιμους και μάλιστα με γνήσιο.
Την καλύτερη δουλειά έκανες. :thumpup:
Από δω και μπρος μπορείς (αφού έκανες ήδη τα πρώτα στησίματα στον KL+) να πειραματιστείς με διαστάσεις συρμάτων (από 0,25 έως 0,32mm) και με την ποσότητα του παντ (βαμβακιού), έτσι ώστε να βρείς το τέλειο για σένα.
Να ξέρεις ότι του KL+  δεν του αρέσουν τα πολλά Watts, οπότε παίξε με πηνία (αντιστάσεις) από 1,2 το λιγότερο μέχρι 2 Ohms στα 10 έως 12 Watts ανάλογα το πηνίο που έχεις φτιάξει.
To ιδανικό στήσιμο για μένα είναι 0,32mm Kanthal A1, 2,5mm διάμετρος πηνίου, 9 ή 10 σπείρες σχεδόν κολλητές, βαμβάκι περασμένο ούτε σφιχτά ούτε χαλαρά που να φθάνει στη βάση του ντεκ, που είναι τα αυλάκια εισαγωγής υγρού χωρίς να τα κλείνει. Tο πηνίο βγαίνει στα 1,6 έως 1,8 Ohms.
Αν γυρίσεις σε πιο μπροστινές σελίδες και διαβάσεις θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα για αυτόν τον εξαιρετικό ατμοποιητή.
Άν χρειαστείς σε κάτι βοήθεια εδώ είμαστε. Καλά ατμίσματα. :)

Αποσυνδεδεμένος tzuras

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3409 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 19:58 »
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ. Στις επιλογές μου με βοήθησε ένας καλός φίλος, βιντεάκια για σωστό στήσιμο και πληροφορίες από το forum. Γενικά η προσπάθεια πάει καλά και αξίζει τον κόπο με το παραπάνω.
makis66 - θα ακολουθήσω οπωσδήποτε τις συμβουλές σου, άλλωστε δοκίμασα και μικρότερη αντίσταση σαν πρώτο στήσιμο, 1.28Ω και το απέριψα. Τα 1.45Ω είναι σαφώς καλύτερα, οπότε θα δοκιμάσω αμέσως μετά στα 1.6Ω. Αυτό που προσπαθώ να αποφύγω είναι τα σκασίματα που μου έκανε στα 1.28Ω και πιστεύω οτι πετάνε σταγονίδια που δεν είναι ευχάριστα στο λαιμό.
Καλά ατμίσματα σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 20:12 από tzuras »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3410 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 20:09 »
Μη το βλέπεις σαν κόπο. Δες το σαν ευχαρίστηση ;-)
Καλοατμιστος

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3411 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 21:50 »
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ. Στις επιλογές μου με βοήθησε ένας καλός φίλος, βιντεάκια για σωστό στήσιμο και πληροφορίες από το forum. Γενικά η προσπάθεια πάει καλά και αξίζει τον κόπο με το παραπάνω.
makis66 - θα ακολουθήσω οπωσδήποτε τις συμβουλές σου, άλλωστε δοκίμασα και μικρότερη αντίσταση σαν πρώτο στήσιμο, 1.28Ω και το απέριψα. Τα 1.45Ω είναι σαφώς καλύτερα, οπότε θα δοκιμάσω αμέσως μετά στα 1.6Ω. Αυτό που προσπαθώ να αποφύγω είναι τα σκασίματα που μου έκανε στα 1.28Ω και πιστεύω οτι πετάνε σταγονίδια που δεν είναι ευχάριστα στο λαιμό.
Καλά ατμίσματα σε όλους.
Δοκίμασε και ένα στήσιμο με 0.28 kanthal 8/9 σπείρες microcoil σε 2.5mm διάμετρο στα 2Ω, ρίξε του 15-17W και πες μας :)

Αποσυνδεδεμένος rider77

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3412 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 22:43 »
Δεν σου έρχετε πολύ καυτός ο ατμός σε αυτά τα W?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3413 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 23:47 »
To 0,28mm είναι σχετικά λεπτό για να το δουλέψεις 15 με 17 Watts στα 2 Ohms. ;)
Mετά από μερικές τζούρες θα πάρεις αλοιωμένη γεύση και μπορεί καμένο. :)

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3414 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 11:05 »
Να δοκιμασεις πιο αφράτο  και πιο λιγο βαμβάκι.μετα απο αρκετή στησιματα θα το μαθεις το κολπο και θα εισαι οκ..δοκίμασε  στο μελλον και το tiny tank απο steam  tuners και θα με θυμηθείς  .αν και εχω ενσταση με τα στησιμο σου..πανε κατευθείαν  σε ni200 και θα δεις τι θα πει γεύση.

Καλοατμιστος

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3415 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 13:02 »
To 0,28mm είναι σχετικά λεπτό για να το δουλέψεις 15 με 17 Watts στα 2 Ohms. ;)
Mετά από μερικές τζούρες θα πάρεις αλοιωμένη γεύση και μπορεί καμένο. :)

Δεν σου έρχετε πολύ καυτός ο ατμός σε αυτά τα W?

O ατμος μου αρεσει δροσερος προς μετρια χλιαρος οποτε ολα τα στησιματα μου εχουν και αυτη την παραμετρο.
Ειδικα στον κ4 με τον αερα τερμα ανοιχτο ειναι δυσκολο σε αυτα τα W να βγει ζεστος ο ατμος η να ερθει αλλοιωμενη γευση. Οσο για καμενο, δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να το "γευτω" :)
Επισης κανω μονο πνευμονικες οποτε τραβαω πολυ αερα σε καθε τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3416 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 13:26 »
Έχεις δίκιο για τον Κ4, αλλά στον ΚL+ τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Είναι πιο σφιχτός ο αέρας και δεν κάνει για πνευμονικές. Άρα με μικρότερη ροή αέρα η αντίσταση και το βαμβάκι δεν ψύχεται τόσο πολύ και για αυτό τον λόγο δεν σηκώνει πολλά Watts.
Αν τον ζορίσεις θα πάρεις καμμένο σαν αποτέλεσμα.
Στις αρχές όταν πήρα τον KL+ δοκίμασα πολλά στησίματα και σε κανένα δεν μου δούλεψε καλά με πάνω από 12 Watts. Έπαιρνα αλοιωμένη γεύση.
Το ιδανικό στήσιμο για γεύση και ικανοποιητικό "χτύπημα" το βρήκα στο στήσιμο που αναφέρω πιο πάνω.
Βέβαια γούστα είναι αυτά. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3417 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 15:22 »
Καλησπερα σε ολους.


Θα χρειαστω τα φωτα σας οσο αφορα το στησιμο σε εναν KLP+ γνησιο.
Τον εχω εδω και αρκετο καιρο και εχω κανει πολλα στησιματα αλλα εχω καποιες αποριες.
Ολα οσα εχω κανει αυτο τον καιρο πανω στον επισκευασιμο ειναι απο videos απο youtube και απο εσας εδω.


Σας παραθετω τον εξοπλισμο μου.
Istick 30αρι.
Συρμα UD Kanthal Wire 0.25mm
Βαμβακι Nakamichi Cotton Pads.


Τις περισσοτερες φορες οι αντιστασεις που φτιαχνω ειναι της ταξης απο 1.4 εως 2 Ohm.
Τις φτιαχνω πανω σε κατσαβιδακι - αξονα μετρημενο με παχυμετρο ακριβειας 2 ή 2,5 mm.
Αναλογα καθε φορα ποσες σπιρες θα κανω και σε ποιο αξονακι θα τα κανω θα εχω και το αναλογο αποτελεσμα σε τιμες Ohm.
Κοντινες ανοιχτες σπιρες και οχι microcoil.
To βαμβακι το κοβω οσο χρειαζεται για να μην πιεζεται πολυ μεσα στην αντισταση αλλα ουτε να ειναι πολυ χαλαρο.
Normal βαμβακι και οχι παρα πολυ ετσι ωστε να μπορει να εχει κανονικη ροη το υγρο μεσα στο deck.


1.Επειδη αγορασα πριν λιγες μερες υγρο ακριβουτσικο Castle Long και δεν θελω να παει χαμενο,και στα 2 στησιματα που εχω κανει μεχρι στιγμης, 6 ml , μου κανει σκασιματα ο ατμο και δεν ξερω για ποιον λογο.
Που οφειλονται τα σκασιματα ?


Ποιο θα ηταν ενα ιδανικο στησιμο σε εναν KLP+ ?? Διαστασεις συρματος και σε τι αξονακι ?


Ευχαριστω πολυ !!!!


Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3418 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 15:29 »
Πιθανώς έχεις αρκετό βαμβάκι για αυτό και κάνει τα σκασίματα και επειδή ίσως σε σχέση με το προηγούμενο υγρό σου να είναι πιο παχύρευστο οπότε δυσκολεύεται η τροφοδοσία!Όσο για το ιδανικό,κατά την γνώμη μου, ό,τι σου αρέσει εσένα!Κάποιοι λένε 1,6 αντίσταση και μέχρι 12-13βατ.Εμένα με το υγρό μου μου αρέσει στα 1,3-1,4 τα 9-10 βατ σε 2,5 αξονάκι με 0,25mm σύρμα!Υποκειμενικό είναι!

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3419 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 15:49 »
Να τον ανοιξω π.χ τωρα.....
Να κανω μια επισκευη να του αλλαξω βαμβακι ....


Υπαρχει κανα tip ωστε να μην χασω το υγρο ???  :confused1: :confused1: :confused1:


Βγαλσιμο το βιδακι εισαγωγης υγρου και φυσιμα απο πισω ωστε να πεσει το υγρο ξανα μεσα στο μπουκαλακι ???   :wall: :wall: :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix