vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #165 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 17:38 »
Με microcoil + βαμβάκι μου δινει τέτοια γεύση τόσο βαθειά που δεν την αντέχω και αραιώνω.


@demkoni

Ναι μου αρέσει να παιδεύομαι αλλά κι εσύ δεν πας πισω. Έχω και μια Ιθάκη κλωνο (τζι τζι όμως  ;D ) εδώ που θα την πιάσω κάποια στιγμή για να μη νομίζεις ότι δεν κοιτάω και τις εναλλακτικές. Και Steam machine είχα για αρκετό καιρό. Αλλά το αστείο ήταν ότι κι εγώ με τους Genesis τα ίδια έλεγα ότι δεν θα ξαναπιάσω φυτίλι (έστω βαμβάκι) και έχω 5 Genesis που ξαφνικά δεν μου κάνουν κέφι και τους βλέπω για το μουσείο. Θα κάνω άλλη μια απόπειρα με τον Kraken και 1-2 άλλους αργότερα γιατί έχω τυλίξει κι έχω έτοιμα ένα σωρό wicks από mesh και κάθονται.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και τη Sophia - dripper του Leo και είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ καλοί αλλά βαριέμαι τα NR-R-NR και με τα microcoil δεν είναι εφικτά και δεν αλλάζω τα "γκάζια" τους με τίποτα.

Από εβδομάδα σκέφτομα να βγάλω το δραπανοκατσάβιδο να τυλίξω κοκορέτσια εξωτικών συρμάτων γιατί κάτι μου λέει πως κάνουν μεγάλη διαφορά έτσι που τα βλέπω (Agro Coil, Mundy κτλ αν τα έχεις δει).
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2014, 18:27 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #166 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 18:47 »
@ Jargon
Αυτό ακριβώς εννοώ φίλε Jargon...
Αν τη βρίσκεις με βαμβάκι και microcoil, στην τελική εμένα δεν μου πέφτει και λόγος. :))
Σκοπός είναι να ατμίζουμε και να το ευχαριστιόμαστε. :thumpup: :yes:
Ακόμη και το παίδεμα έχει το ρόλο του, μιας και μα αυτό δεν σκεφτόμαστε το ΚΤ πράγματι καθόλου. Είναι επίσης απόδειξη ότι είναι ένα εξαιρετικό χόμπυ η ενασχόληση με τα ατμιστικά. :D
Καλά ατμίσματα!!



Λόγω του ότι μου ΑΡΕΣΕ να παιδεύομαι (αλλά πλέον όχι), είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή να μειώσω την εσωτερική διάμετρο της καμινάδας. Εκεί φάνηκε η διαφορά στην απόδοση του Kayfun. Εκεί ήταν όμως που κατάλαβα ότι θα μπορούσε να ήταν καλύτερος χωρίς να αναγκάζεται ο χρήστης να κάνει εξωτικά σετάπ.

Δοκίμαστε το... Θα δείτε σημαντική διαφορά!!

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #167 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 19:59 »
Αυτό θα το δοκιμάσω. Να σου πω την αλήθεια έχω πάρει διάφορα πολύ μακριά (και λεπτά) drip tips και ειδικά στον Kayfun έχω ένα πολύ μεγάλο με στνεή διάμετρο και ο ατμός μου αρέσει πολύ περισσότερο έτσι. Είμαι περίεργος αν μικρότερη διατομή στην καμινάδα μέσα δίνει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #168 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 11:44 »
10 μέρες σχεδόν με τον lite κ μονο θετικά βλέπω. Οτιδήποτε στήσιμο το δέχεται χωρίς πρόβλημα. 0 διαρροες κ όταν λέω μηδέν εννοώ ουτε καν υγρασία. Γεύση στα ύψη ντουμάνι καλά...αλλο πράγμα κ χτύπημα πολύ σε σημείο να πρεπει να ελλατωσω την νικοτίνη αν κ προς το παρών το γουσταρω έτσι.
Για όσους το σκέφτονται να το αγοράσουν άφοβα.

στάλθηκε μέσω tapatalk


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #169 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 13:32 »
Nα αναφέρω και εγώ κάποιες παρατηρήσεις και σκέψεις μετά από περίπου 4-5 γεμίσματα στον Plus.

Μερικές φωτό του:



Εις τα εξ ων συνετέθη έτοιμος για υπερηχητικό λουτρό:



Με ένα διακριτικό drip tip (κατάλληλο για wrestling και thai boxing):



Και με το πλαγιαστό ενδιάμεσο που βολεύει αρκετά:



Πρώτες εντυπώσεις.

Το χάρτινο κουτάκι είναι σφραγισμένο και στα δύο ανοίγματα. Μέσα εκτός από τον ατμό έχει ένα σετάκι με extra o-rings και βιδάκια καθώς και το πλαστικό ενδιάμεσο για το τανκάκι. Ο ατμοποιητής έρχεται μάλλον πλυμένος καθώς δεν μυρίζει μεταλίλα καθόλου και δεν βρήκα γρέζι ή ότι άλλο. Για την ψυχολογία και μόνο το έπλυνα και εγώ.

Η ποιότητα? Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ!! Πρέπει να είναι ίσως ότι πιο ποιοτικό στο ΗΤ έχω πιάσει (ίσως 1-2 κλικ πάνω από του Bugs (Bunny)) στα χέρια μου. Τα πάντα δείχνουν μελετημένα και εφαρμόζουν με ακρίβεια χιλιοστού του χιλιοστού.

Στήσιμο.

Όπως τα έχετε γράψει το στήσιμο είναι κάτι πολύ εύκολο. Επειδή δεν έχω εκπαιδευτεί σε micro-coil και δεν είμαι έτοιμος για βαμβάκι, στήθηκε "απλά" με δυάρι φιτίλι με οδηγό αυτόν:



(από 06:30 και μετά).

Άτμισμα.


Εξαιρετική απόδοση. Νομίζω δίκαια πήρε τα παράσημα παραπάνω (χωρίς να έχω ατμίσει και πάρα πολλούς βέβαια). Όμως δεν μπορώ να πως ότι "ξέχασα" τον Ντρίπερ. Τον όπλισα, τον έβαλα πάνω και μπουμπούνησε δυνατά. Και μάλλον με καλύτερη γεύση-άρωμα και χτύπημα. Όμως ο Ντρίπερ λόγω τύπου έχει σαφώς θέμα στην τροφοδοσία. 4-5 δυνατές και μετά ξανά. Ο Kayfun δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα στην τροφοδοσία και αυτό είναι σημαντικό. Μόνο στο 10ο Ml περίπου άρχισε να βγάζει καμένο. Το άνοιξα και η αντίσταση ήταν πεντακάθαρη. Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε. Το ντουμάνι του Kayfun είναι πάρα πολύ αλλά δεν συνοδεύεται και από το ανάλογο χτύπημα. Χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι είναι μέτριος ή κακός. Το μαμά drip tip είναι πολύ όμορφο. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι έχει πολύ μικρή οπή. Το οποίο σημαίνει ότι αν αφήσεις σταθερό το σημείο που στέλνεις τον ατμό (γλώσσα, ουρανίσκο) υπάρχει περίπτωση να νιώσεις εστιασμένο κάψιμο. Μου συνέβη σε δύο σημεία. Μπουρμπούληθρες-διαρροή είχα περίπου στα 10 Ml. Δεν έφυγε υγρό αλλά στην οπή που μπαίνει ο αέρας είχε κατέβει υγρό. Φύσηξα απαλά και έβγαλε αρκετό. Με φύσημα-ρούφηγμα επανήλθε.

Θετικά.

- Εκπληκτική ποιότητα κατασκευής. Σχεδόν εξωγήινη. Ίσως το Made in Germany να παίζει ρόλο σε αυτό.
- πλήρες πακέτο πώλησης.
- Εξαιρετικό ντουμάνι.
- Τροφοδοσία.
- Δυνατότητα να φτάσεις την χωρητικότητα σε πολλά ml με εξτρά κομμάτια.
- Βάζεις ότι drip tip θέλεις.
- Μηδενικές διαρροές στον πόλο, λόγω κατασκευής.
- Ρύθμιση αέρα τζούρας. Εύκολη και σαφής. Δουλεύει.
- Ο Κυρ Φάνης έχει αρκετά εξτρά διάφανα για να το κάνεις όπως σου αρέσει.


Αρνητικά.

- Το πακέτο πλήρες μεν αλλά ο άτμο είχε πάνω "χνούδι" από το χαρτί του κουτιού. Θα μπορούσε να ήταν σε ένα νάιλον σακουλάκι. Η πρώτη εντύπωση και μόνο.
- Βαρύς. ΠΟΛΥ βαρύς. Μόλις γεμίσει με υγρό γίνεται ακόμα πιο ΒΑΡΥΣ. Αλλάζει τελείως την αίσθηση στο χέρι.
- Θα ήθελα λίγο περισσότερο χτύπημα.
- Θέλει να έχεις μόνιμα κατσαβιδάκι πάνω σου. Για γέμισμα και ρύθμιση αέρα.
- Από την στιγμή που γεμίσεις περιορίζονται οι όποιες επεμβάσεις μπορείς να κάνεις στο στήσιμο της αντίστασης. Μπορείς να ξεβιδώσεις το κάτω μέρος μεν και να το βγάλεις αλλά σίγουρα υπάρχει ενδεχόμενο να παίξει και διαρροή υγρού και σταξίματα.
- Είναι αρκετά μεγάλος σε μέγεθος. Όχι τεράστιος αλλά είναι μεγάλος:



Τελικό συμπέρασμα: πρόκειται για έναν εξαιρετικό ατμοποιητή προφανώς. Με πολλά θετικά και κάποια, ίσως επουσιώδη, αρνητικά. Η Σοφία ξεκουράζεται αυτές τις μέρες αλλά άμα θέλω να γουστάρω και έχω την άνεση/χρόνο ο Ντριπερ οπλίζεται και δεν παροπλίζεται.  :)

Βαθμός: 9/10.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #170 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 14:42 »
Αν θες να αυξήσεις το χτύπημα είναι θέμα στησίματος. Πάντως εγώ που τον έχω με microcoil το χτύπημα είναι πολύ δυνατό κι εγώ θα μειώσω νικοτίνη γιατί μου πέφτει βαρύ.



Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #171 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 15:29 »
Κι εσύ βρε prof βρήκες να αντιγράψεις το χειρότερο setup που υπάρχει  :)) . Απόδειξη ότι τον kayfun όπως και να τον στήσεις θα παίξει αξιοπρεπώς.

Καταρχήν τα σύρματα τα περνάει ανορθόδοξα. Καλύτερα οι 2 άκρες να φεύγουν κάτω από την αντίσταση προς τις βίδες. Έτσι έχουν τη συντομότερη διαδρομή και μπορείς να σηκώσεις την αντίσταση ψηλά. Ο Tod την έχει στα όρια του βραχυκυκλώματος σχεδόν αγγίζει το κατάστρωμα.

Όπως δείχνει το manual σήκωσε την αντίσταση πιο ψηλά από τις βίδες. Όσο πιο ψηλά σηκώσεις την αντίσταση τόσο καλύτερο χτύπημα θα πάρεις και δεν κινδυνεύεις από διαρροές υγρού στην τρύπα του αέρα. Ο kayfun έχει χτύπημα κλωτσιά, για μένα πολύ ανώτερο του dripper.




Αρκετά καλύτερο και εξίσου εύκολο το setup από cloud9vaping αν και υπάρχουν ακόμα καλύτερα που θα βρεις πιο μπροστά σ' αυτό το νήμα.

www.youtube.com/embed/YsVt0Kz5VtY?feature=player_detailpage


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #172 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 21:02 »
Tις άκρες από κάτω τις πέρασα και την έχω σηκώσει την αντίσταση αρκετά. Το επόμενο στήσιμο θα γίνει με το φιτίλι από το βίντεο που έβαλες και σε ευχαριστώ γιατί δεν το είχα δει. Έχω τέτοιο φιτίλι που μου κάθεται γιατί στον ντριπερ και την Σοφία δεν μπόρεσα να το ταιριάξω. Ωραίο στήσιμο φαίνεται.

Το manual που αναφέρεις υπάρχει κάπου σε pdf ή είναι βίντεο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2014, 21:08 από prof »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #173 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 21:20 »
To manual ήταν ο κυριότερος λόγος που πήρα τον ατμοποιητή (γιατί τότε δεν είχε κυκλοφορήσει καλά-καλά). Σκέφτηκα ότι αφού ο κατασκευαστής μπήκε στον κόπο να γράψει τέτοιες οδηγίες, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πατάτα ο ατμοποιητής  :)

Θα το βρεις εδώ αλλά και αλλού άμα ψάξεις.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #174 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 12:43 »
Μόλις παρέλαβα κι εγώ τον Kayfun lite plus μου.

1) Παραγγελία απο sm-italia 26 Δεκεμβρίου, παραλαβή σήμερα 21 Ιανουαρίου! Ναι, πιο αργά κι από fasttech! Και δεν ήταν θέμα ΕΛΤΑ ήταν θεμα ιταλικών ταχυδρομείων. Αποφύγετέ το το μαγαζί. Α, και δεν μου έβαλε και το κατσαβιδάκι μέσα.

2) ΑΨΟΓΟΣ ατμοποιητής και το σημαντικότερο πανεύκολος στο σετάρισμα, κάτι που έψαχνα γιατί πάντα βαριόμουν να στήσω όποιον επισκευασιμο έπεσε στα χέρια μου και γι' αυτό τον έδινα. Σετάρισμα με microcoil 0.25 NiChrom και οργανικό βαμβάκι μεσα σε 5' και πετάει.

3) Μπορεί να μου πεί κάποιος τι αλλάζει στο αποτέλεσμα μετακινώντας την αντίσταση μας πιο κοντά ή πιο μακρυά απο την τρύπα;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #175 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 12:58 »
Καλοατμιστος.

Πιο κοντα, περισσοτερο ντουμανι, γλυκοτερο χτυπημα.
Πιο μακρια, λιγοτερο ντουμανι, εντονοτερο χτυπημα.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #176 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 13:10 »
και να συμπληρώσω
καλύτερη απόδοση πιο μακρυα

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #177 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 13:35 »
3) Μπορεί να μου πεί κάποιος τι αλλάζει στο αποτέλεσμα μετακινώντας την αντίσταση μας πιο κοντά ή πιο μακρυά απο την τρύπα;

Κυρίως για αποφυγή διαρροών

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #178 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 14:51 »
Τι διαφορες εχει ο plus? Και ποσο βγαινει με μεταφορικα? Ευχαριστω :)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #179 στις: Ιανουαρίου 21, 2014, 15:04 »
O plus έχει ρύθμιση τζούρας και o-ring στη βίδα αναπλήρωσης.
Πάρε τηλέφωνο στο http://www.e-smokers.gr/. Δεν τους έχει στο site αλλά περιμένει αύριο κάποια κομμάτια lite plus

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310459 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278784 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias