vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

279 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, treloneritis, Mimhsdr

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4980 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 01:40 »
Μετρηστε τα mAh που θα παρουν οι μπαταριες απο τα  3.30 V μεχρι τα 4.20 V .
Το εγραψα και πιο πανω αυτο.
Ολογος ειναι οτι υπαρχουν μαϊμουδες που εχουν μεσα στοιχειο 2400 - 2500 mAh.


Αν στο τελος της φορτισης απο τα 3.30 V μεχρι τα 4.20 V παρουν λιγοτερα απο 2000mAh , τοτε.............λυπαμαι.....

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4981 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 08:47 »
Μια lg που την αγορασα προσφατα, απο γνωστο επωνυμο καταστημα , αποφορτισε στον opus στα 2567(δεν ειμαι  σιγουρος αν ηταν 100% φορτιζμενη) ενω μια παλαιοτερη στα 2976 .Θα την ξανατσεκαρω οπως και τις υπολοιπες 4 που πηρα απο το εν λογω μαγαζι .Ο κωδικος τελειωνει σε 282Α5

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4982 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 10:16 »
Μετρήστε με πολυμετρο την τάση υπό φορτίο σε μια νορμαλ αντίσταση, ένα ωμ ας πούμε, πάνω σε μηχανικό.
Αν βλέπεται με γεμάτη μπαταρία 3,7v πχ, κρατήστε την μακριά από φρούτα.
Εξαιρούνται από την δοκιμή οι έχοντες ξυλομόντα craven. Εκεί θες δε θες θα δεις καλά νούμερα..!

Ώρα 8 το πρωί με ξύπνησε ο ταχυδρόμος. Είχα παραλαβή κι αντί ν' ασχοληθώ μ' αυτή, ξεκίνησα τη μέρα με μετρήσεις :eyesplash:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Magma, μονή αντίσταση kanthal, 1,02Ω, μετρημένη στο ωμόμετρο.
Ξυλομοντάκι craven :laugh1: Συγγνώμη, αλλά αυτό είχα πρόχειρο ρε Νίκο. Το stingray είναι μέσα στη βρώμα, το Astro το έχει τσιμπήσει το στεφάνι μου και το SMPL ήταν σ' αυτά που μόλις παρέλαβα και είναι απασχολημένο. :sfyrigma:

Ενδείξεις πολυμέτρου:
LgHg2 (1η ύποπτη): 4,04V
LgHg2 (2η ύποπτη): 4,06V
LgHg2 (5 μήνες χρήσης): 3,89V
Samsung 30Q (6 μήνες χρήσης): 3,86V
Samsung 25R (1 χρόνος χρήσης): 3,87
LgHe2 (6 μήνες χρήσης): 4,03V

Όλες οι μπαταρίες που μετρήθηκαν, ήταν πλήρως φορτισμένες στα 4,2V.
Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι οι ανησυχίες μου ήταν αβάσιμες και εσφαλμένη η αρχική αίσθηση ότι οι καινούριες LG είναι πιο αδύναμες.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4983 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 10:33 »
LgHg2  0203G222AC  Και η δικια μου αγορασμενη από e-cig και όπως ειπα και πριν δεν κραταει καθολου,ουτε για καφε δεν το παιρνω το μοντακι μην μεινω από μπαταρια,μερα με την νυχτα η διαρκει του σε σχεση με του istick 40w tc!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4984 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 10:36 »

στις δικιές μου ο κωδικός τελειώνει σε
1) 2AF (με το κομμένο περίβλημα)
2) 2A1


και με τις δυο μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος σε απόδοση μου βγάζουν 2 μέρες σε αντίθεση με τις sony vtc4 και efest 35A που μου βγάζουν 1 και κάτι μετά από ένα χρόνο που τις έχω αλλα τις έχω χρησιμοποίηση το πολύ 7 μήνες γιατί μετά είχα πάρει το evic vt και δεν τις χρησιμοποιούσα


foto η lg hg2 γυμνή


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4985 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 10:40 »
LgHg2  0203G222AC  Και η δικια μου αγορασμενη από e-cig και όπως ειπα και πριν δεν κραταει καθολου,ουτε για καφε δεν το παιρνω το μοντακι μην μεινω από μπαταρια,μερα με την νυχτα η διαρκει του σε σχεση με του istick 40w tc!

Ναι φίλε μου, όμως λυπάμαι που στο λέω, αλλά το μοντάκι στο οποίο τη χρησιμοποιείς είναι ...αμφιβόλου ποιότητας, για να μην πω τίποτα χειρότερο :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4986 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 10:51 »
Και αμα το δεις από κοντα από μοστρα σκιζει,αλουμινιο με λεζαντιες ,lcd τυφλα να'χει το istick αλλα αφου τις μετρησες και τις βρηκες Ο.Κ τοτε πρεπει να φταιει η πλακετα το μοντ.!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4987 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 11:19 »
Πάντως απο εμφάνιση και μόνο της συσκευασίας έστω μιας μπαταρίας η lg παραλήφθει  σε ένα απλό ασπρο κουτάκι μπακαλίστικο και σαν μπαταρία ένα καφέ απλό περιτύλιγμα με μαύρα γράμματα, αντιθέτως με την efest κουτάκι εταιρίας και η μπαταρία με το ιριδίζον αυτοκόλλητο QR CODE  γνησιότητος και όλα τα χαρακτηριστικά.
Τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές αλλά η επανάληψη δεν βλάπτει...
Οι κατασκευαστές μπαταριών λιθίου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού (Sony, LG, Panasonic κλπ). Αυτοί ΔΕΝ πουλάνε λιανική αλλά μόνο χονδρική σε μεγαλέμπορους. Επομένως δεν υπάρχουν όμορφες συσκευασίες με ιριδίζοντα barcode στις μπαταρίες που πουλάνε τα εργοστάσια.

1. Κάποιοι μεγαλέμποροι διαθέτουν αυτές τις μπαταρίες σε χονδρέμπορους που στη συνέχεια τις διαθέτουν  στη λιανική όπως είναι.
Πλεονεκτήματα: Είναι φθηνότερες αφού δεν υπόκεινται σε κάποια επεξεργασία και βέβαια γνήσιες 100% προδιαγραφών εργοστασίου.
Μειονεκτήματα: Δεν έχουν απαστράπτουσες συσκευασίες και επομένως μπορούν να μαϊμουδοποιηθούν εύκολα αν καταλάβουν τα κυκλώματα ότι οι μπαταρίες αυτές έχουν ζήτηση.
Συμπέρασμα: Τέτοιες μπαταρίες ψωνίζουμε από καταστήματα που εμπιστευόμαστε και όχι από το μπακάλη της γειτονιάς για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

2. Άλλοι μεγαλέμποροι, όπως η Efest, ανασυσκευάζουν τις μπαταρίες, προσθέτουν όμορφα χρώματα και γραμματάκια που πολλές φορές λένε βλακείες για να τραβήξουν το ενδιαφέρουν του καταναλωτή. Για παράδειγμα σου βάζουν μπαταρία 10-20Α και απ' έξω γράφουν 30-40-60Α. Ποιος θα τους ελέγξει; Κανείς. Κι αν πάρεις φωτιά από τις μπαταρίες τους θα σου πουν "μα εμείς εννοούμε ότι αντέχει 60Α για 0.5sec".
Πλεονεκτήματα: Ωραίες συσκευασίες, καλό παραμύθι όσον αφορά τις δυνατότητες της μπαταρίας, δύσκολο ή ασύμφορο να κλωνοποιηθούν.
Μειονεκτήματα: Είναι ακριβότερες από τις μπαταρίες του κατασκευαστή. Δεν αναφέρουν ποτέ ποια μπαταρία είναι μέσα. Μπορεί κάποιες παρτίδες να έχουν Sony, άλλες LG, άλλες Sanyo κλπ. ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι αγοράζεις. Μπορεί η μία παρτίδα να είναι καλή και η επόμενη μάπα.
Συμπέρασμα: Ψωνίζεις μόνο μάρκες που εμπιστεύεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 11:25 από camber »

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4988 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 12:58 »
Συμφωνώ με τα όσα λες και γιαυτό πήρα και την lg, αλλά απλά τον ήπια με την συγκεκριμένη αγορά  :'(

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4989 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 13:08 »
Ε αφού συμφωνείς, τότε τι χρειάζονται τα σχόλια περί εμφάνισης, μπακαλίστικης συσκευασίας, ιρδιζόντων αυτοκόλλητων κ.λπ. και δεν επικεντρώνεσαι στην ουσία, δηλαδή την απόδοση της μπαταρίας, μπας και βρούμε τι δεν πάει καλά, αν δεν πάει κάτι καλά τελικά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4990 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 13:42 »
Συμφωνώ με τα όσα λες και γιαυτό πήρα και την lg, αλλά απλά τον ήπια με την συγκεκριμένη αγορά  :'(




Συγνωμη φιλε μου , αλλα για να μη ψαχνω .... ;D ... , τι μοντακι εχεις ;;;
Υπαρχει δυνατοτητα να δοκιμασεις τη μπαταρια σου σε μηχανικο ;;;

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4991 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 15:25 »
Δυο μηνων μπαταρια LG HE2. Την αφησα μεσα στο χαρτινο κουτακι , με το οποιο ηρθε, για 4 μερες λογω αγορας καινουργιας - Samsung 30Q. Την ειχα πληρως φορτισμενη σε XTAR VC2 (αγορα μαζι με Samsung) - ενδειξη 4.17V. Tωρα που εβαλα την Samsung να φορτισει στον XTAR , τοποθετησα την LG στο VTC mini και ως εκ θαυματος μου δειχνει 3.64V. (μισογεματη). Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Επισης oλο το προηγουμενο διαστημα την φορτιζα μεσω USB του VTC mini. Το μεγιστο που επαιρνα απο την μπαταρια αυτη ηταν  210-217 puffs με χρονο συνεχους ατμισματος 26-27 λεπτα της ωρας στα 7-9Watt με coils 1.5-1.8 Ωμ παντα σε power mode. Πολυ λιγο μου φαινοταν - και μου φαινεται.

Προς συγκριση η Samsung στην πρωτη της αποφορτιση (3.3V) μου εδωσε 420 puffs και χρονο 47-48 λεπτα στα ιδια Watt και Ωμ.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4992 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 15:51 »
Colton50 , αφου εχεις το eVic VTC , βαλε τη Sam 30Q και κοιτα στο bypass τη πτωση τασης εχει.


Δηλαδη :
Βαζοντας τη μπαταρια στο μοντακι και γυρνώντας τη λειτουργια στο bypass , θα σου δειξει ποσο ρευμα εχει η μπαταρια.
Αν ειναι γεματη , θα σου δειξει 4.15 V για παραδειγμα.
Πατώντας το fire , στην επανω μερια της οθονης , θα σου δειξει ποσα VOLTS πανε στον ατμ/τη.


Θα πρεπει με τις δυο αυτες μπαταριες που εχεις , να δεις σχεδον την ιδια ένδειξη.
Διαφορες 0.05V ειναι αποδεκτες.  Αν σου δειξει για παραδειγμα η Sam 30Q 4.00V και η LG HG2 σου δωσει 3.95V , τοτε μπορουμε να πουμε οτι ειναι ενταξει οι μπαταριες.
Τα νουμερα φυσικα ειναι σαν παραδειγμα.  Δεν σημαινει οτι αυτα τα νουμερα θα δεις...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4993 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 15:58 »
Αν αυτός ο τρόπος είναι αξιόπιστος, τότε εγώ τι κάθομαι και μετράω με πολύμετρα ρε συ Βασίλη? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4994 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 16:29 »
Μα δεν εχουν ολοι VTC........ :))
Το παιδι μπορει να μην εχει πολυμετρο και αφου εχει VTC , ειναι ευκολο να δει και την αποδοση της μπαταριας.


Πιστευω ομως οτι με το πολυμετρο θα δεις ακριβως την αποδοση , ενω η πλακετα θα κανει οτι μπορει ωστε να δωσει οσο περισσοτερο ρευμα .
Ετσι μπορει να υπαρχει καποια αποκληση απο την αληθινη ικανοτητα της μπαταριας , αλλα και παλι πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι αν οχι το ιδιο , σχδον το ιδιο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 08, 2024, 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex