vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, vsotos, Harris, Buliwyf, Jorge

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4905 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 07:58 »
Φωτιά η τιμή τους...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4906 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 08:07 »
 :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4907 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 14:58 »
πήρα πριν λίγες μέρες δυο μπαταρίες lg hg2 και στην μια από αυτές από την πρώτη κιόλας χρήση μόλις την έβγαλα από το vtc mini σχίστηκε το περίβλημα
πρώτη φορα αγοράζω από vaporshub.gr αλλα μονο εκεί τις βρήκα ετοιμοπαράδοτες
είναι αξιόπιστο κατάστημα?
τώρα που ούτος η άλλος θα βγάλω το θερμοσυστελομενο για να το αλλάξω τι πρέπει να προσέξω για να βεβαιωθώ πως είναι αυθεντικές?
Ίδια φάση.
Μια έβαλα μόνιμα στο vtc πριν ένα 2μηνο και την έβγαλα μια φορά να την φορτισω εκτός και την ξανα έβαλα μέσα.
Έσκισε το περιτυλιγμα σε ένα σημείο χαμηλά και σε μένα.
Θέμα της hg2 είναι πάντως το ψευτοπεριτυλιγμα, δεν ειναι μούφα δηλαδή η μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4908 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 16:39 »
 Έχω 2 LG HG2 Τώρα και 1.5 μήνα με καθημερινή χρίση σε φορτιστή και μοντ και δεν έχουν το παραμικρό ουτε καν ενα ψιλό σημάδι  φυσικά προσέχω παντα όταν τισ βάζω και βγάζω λίγοι προσοχή βρε παλικάρια δεν βλάπτει

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4909 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 18:24 »
Φταιει το VTC mini.
Αν καταλαβα καλα , το προβλημα το ειδατε στον αρνητικό πολο.


Κοιταξτε λιγο την επαφη του μοντ και θα καταλαβετε.
Αν βαλετε το δαχτυλο στη μεσα μερια της φωλιας , θα δειτε οτι υπαρχει καποιο ζορι και πιανει το καλυμμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4910 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 18:33 »
και σε εμενα στο vtc mini την έκανε την ζημια αλλα στον θετικό πόλο


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4911 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 18:56 »
Πρέπει να είναι ανάλογα το μοντ, το δικό μου μίνι δεν κάνει κάτι τέτοιο. Βέβαια πιέζω το ελατήριο και προσέχω όπως μπορώ, δεν την βάζω/βγάζω όπως να ναι (that's what she said).

Έχεις φύγει για wrap Κώστα, μην την χρησιμοποιήσεις έτσι.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4912 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:40 »
Πηρα λοιπον και'γω μια LG HG2 αγορασμενη από e-cig και την εβαλα μεσα σε ένα μοντακι https://www.fasttech.com/products/3342202 εχω και ένα istick 40w tc που αυτό όπως λενε φοραει μια 2600mAh μπαταρια μεσα ,και το μοντακι με την LG HG2  δεν με βγαζει ουτε καν την μιση διαρκεια απ'οτι το istick 40w tc !!!!!!!!
Ο ιδιος ατμοποιητης,η ιδια αντισταση  και ατμισμα στα ιδια watt και στα 2 μοντακια και με το istick με παει  π.χ 12-13 ωρες  και με το άλλο ουτε καν 5-6 ωρες,τι να φταιει  ρε παιδια ,φταιει το μοντακι και το chip του η επεσα σε μαπα παρτιδα  LG HG2 ?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4913 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:51 »
Κατα τη γνωμη μου το μοντακι και συγκεκρθμενα η πλακετα που φοραει.


Αν δεν σου ειναι δυσκολο , θα ηταν καλο αν μπορουσες με  καποιο τροπο να μετρησεις την LG οταν σταματαει το μοντακι τη λειτουργια , ωστε να δουμε στα ποσα Volts το μοντακι διαβαζει την αδυναμια της μπαταριας .


Αν ειναι πανω απο 3.3 Volts , η πλακετα σου χρειαζεται παρα πολυ ρευμα ωστε να αποδωσει αυτο που ζητας.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4914 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:56 »
Φιλε shadockan τι μηχανημα χρειαζεται για να μπορεσω να μετρησω την μπαταρια,giati egv δεν εχω τιποτα,αμα είναι να ψαχτω από καναν φιλο μπας και βρω,εγω την φωρτιζω μεσο USB!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4915 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 22:35 »
Πολύμετρο ή φορτιστή που δείχνει τα βολτ ή στην χειρότερη (ανακριβές) άλλο μοντ που δείχνει πόσα βόλτ έχει η μπαταρία (όπως το vtc mini με power+down όταν είναι κλειστό).

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4916 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 22:59 »
Eχει ο γαμπρος μου διπλα πολυμετρο,οταν τελειωσει η μπαταρια θα την μετρησω,αν λεει πανω απο 3.3 Volts  φταιει η πλακετα του μοντ. αν λεει κατω από  3.3 Volts  φταιει η μπαταρια,καλα τα λεω?

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4917 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:27 »
Περιμενω σε μερικες ημερες το  cuboid tc, τωρα χρησιμοποιω ενα istick tc40 και δεν ξερω πολλα απο μπαταριες,το μονο που ξερω ειναι οτι χρειαζομαι μπαταριες 18650 ,οτι οσα πιο πολλα mah τοσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα και πως πρεπει να συμπεριφερθω στις Li-ion (να μην ξεφορτιζουν εντελως κτλ..).Αν κανω καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με.
Απο μαρκες κτλ δεν γνωριζω τιποτα,ουτε τι απαιτησεις εχει το μοντακι σε μπαταρια για να δουλευει σωστα.Θελω οσο γινεται μεγαλυτερη αυτονομια (οπως ολοι μας φανταζομαι,ατμιζω περιπου 5-6ml ημερησιως),και τελος ασφαλεια.Τωρα αν πρεπει να θελω κατι παραπανω απο μια μπαταρια ...δεν ξερω διαφωτιστε με.
Τι μου προτεινετε για το cuboid?Χρηματα που μπορω να διαθεσω ....δεν εχω κατι στο μυαλο μου μιας και δεν ξερω πολλα ,πανω-κατω βλεπω ποσο κοστιζουν...αρκει να μην ειναι κανενα αστρονομικο ποσο.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4918 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:30 »
Και για το κάλυμμα της hg2 έχω δει παράπονα και για το vtc.
Θα το ρίξω και στα δυο φταίξιμο αφού δεν έγινε και τίποτα σημαντικό στην περίπτωση μου

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4919 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 06:47 »
Περιμενω σε μερικες ημερες το  cuboid tc, τωρα χρησιμοποιω ενα istick tc40 και δεν ξερω πολλα απο μπαταριες,το μονο που ξερω ειναι οτι χρειαζομαι μπαταριες 18650 ,οτι οσα πιο πολλα mah τοσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα και πως πρεπει να συμπεριφερθω στις Li-ion (να μην ξεφορτιζουν εντελως κτλ..).Αν κανω καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με.
Απο μαρκες κτλ δεν γνωριζω τιποτα,ουτε τι απαιτησεις εχει το μοντακι σε μπαταρια για να δουλευει σωστα.Θελω οσο γινεται μεγαλυτερη αυτονομια (οπως ολοι μας φανταζομαι,ατμιζω περιπου 5-6ml ημερησιως),και τελος ασφαλεια.Τωρα αν πρεπει να θελω κατι παραπανω απο μια μπαταρια ...δεν ξερω διαφωτιστε με.
Τι μου προτεινετε για το cuboid?Χρηματα που μπορω να διαθεσω ....δεν εχω κατι στο μυαλο μου μιας και δεν ξερω πολλα ,πανω-κατω βλεπω ποσο κοστιζουν...αρκει να μην ειναι κανενα αστρονομικο ποσο.




Η διαρκεια δεν ειναι σταθερη σε μια μπαταρια.
Αναλογα την ισχυ με την οποια θα κανεις την αποφορτιση , θα εχεις και διαφορετικη διαρκεια.

Αν εχεις ρυθμισει στα 20Watts τη μια φορα και την αλλη στα 40Watts , καταλαβαινεις οτι με τα 40Watts θα τελειωσει η μπαταρια πιο γρηγορα.





Για να μη σε μπερδεψω , με λιγα λογια χρειαζεσαι μπαταρια η οποια θα εχει οσο γινεται περισσοτερα mAh , πολλα Amperes , μικρη εσωτερικη αντισταση .......... και να ειναι IMR ή INR/IMR.
Με χοντρα γραμματα ειναι το σημαντικοτερο σημειο στην αναζήτησή σου.
Αυτα τα χοντρα γραμματα , δηλωνουν οτι μιλαμε για τις πιο ασφαλεις μπαταριες , που ειναι και το κυριοτερο.

Οι ανωτερες μπαταριες αυτη τη στιγμη που μπορουν να συνδιασουν ολα τα παραπανω με τον καλυτερο τροπο , ειναι η Samsung INR 18650 30Q και η LG INR 18650 HG2.
Ειναι μπαταριες των 3000 mAh και εχουν αποδοση 20 Amperes , με εσωτερικη αντισταση 0.04 mOhm.

Προτασεις :

3000 mAh , με αποδοση  20 Αmperes
LG Chem INR 18650 HG2   
Samsung INR 18650 30Q   

2600 mAh , με αποδοση  20 Amperes
Sony Konion US 18650 VTC5 2600


2500 mAh , με αποδοση  20 Amperes
Sony Konion US 18650 VTC5A   (ειναι καινουρια μπαταρια , ανωτερη της VTC5 των 2600mAh)
Samsung INR 18650 25R
LG  ICR 18650 HE2
LG  ICR 18650 HE4

Ολες αυτες οι μπαταριες ειναι κορυφαιες  με μικρες εσωτερικες αντιστασεις , αρα και μικρες απωλειες ρευματος και παραλληλα ειναι ολες τους κορυφαιες στο θεμα ασφαλεια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem