vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 2 χρήστες
Amcm, Buliwyf

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3375 στις: Αυγούστου 27, 2014, 12:34 »
Ανάμεσα σε aw η effest νομίζω ότι απο ότι εχω διαβάσει οι πιο πολλοί θα σου λέγανε aw καθώς κ η διάφορα τιμής ειναι πολύ μικρήμικρή




Aν κανατε τον κοπο να διαβασετε και προηγουμενες σελιδες του νηματος  αυτου , αλλα και οσα εχουμε πει τελευταια στο νημα αυτο ,


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg731410.html#msg731410

θα ειχατε δει τις απαντισεις σε πολλα ερωτηματα ..................   8) ;)


Τεσπα................

Για το αν ειναι πιο καλες οι AW 2000 απο τις Efest 2500 , δεν μπορει κανεις να φερει γνωμη , γιατι μεχρι τωρα η AW δεν εχει δειξει κακο παραδειγμα.
Ομως καθαρα σε θεμα αποδωσης , η Efest ειναι με πολυ μεγαλη διαφορα ανωτερη απο την AW.
Το κακο (οπως εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα) , ειναι οτι αρκετες φορες υπαρχουν παραπονα απο συνατμηστες , οτι καποιες Efest δεν ηταν αυτες που θα επρεπε να ειναι.

Προσωπικα , εχω αγορασει απο Ελληνικο καταστημα (Atmistique) την Efest 2500 και εδω και αρκετο καιρο ειναι μια απο τις βασικες μπαταριες μου.

Πολυ δυνατη και σιγουρα δεν ειναι μουφα........

Eδω η συγκριση των AW vs Εfest:

http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=66&akku2=509&akku3=0&akku4=0&akku5=0&akku6=0

Ακομη ενα με ολες τις  <<καλες>>  μπαταριες:

http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=509&akku2=525&akku3=500&akku4=507&akku5=490&akku6=523




Οι Keeppower-Efest-EH , ειναι η LG ICR 18650 HE2 2500 mAh 20 Amps (35 Amps για 75 δευτερα).


Αν κοιτάξετε στο κατω μερος της σελιδας,θα δειτε το τεστ με αριθμους.
Απο επανω απο το πλαισιο εχει τα Amperes αποφορτισης 2Α - 3Α - 5Α.
Αναλογα την αντ/ση που εχουμε,το ρευμα αποφορτισης της μπαταριας αλλαζει.
Οσο πιο χαμηλη αντ/ση , τοσο μεγαλυτερα Amps - τοσο μεγαλυτερη αποφορτιση - τοσο μεγαλυτερη πτωση τασης - τοσο μικροτερη διαρκεια ......... κλπ.







Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3376 στις: Αυγούστου 27, 2014, 12:48 »
Μία ερώτηση express:
Οι μπαταρίες Li-Po θεωρούνται "ασφαλούς χημείας" όπως οι IMR ή "ανασφαλούς" όπως οι απλές λιθίου?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3377 στις: Αυγούστου 27, 2014, 13:02 »
Οι Li-Po δεν είναι ασφαλούς χημείας

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3378 στις: Αυγούστου 27, 2014, 13:20 »
Μία ερώτηση και από μένα,

Οι μπαταρίες panasonic (CGR18650CH) 18650 2250 mAh  είναι ok για ηλεκτρονικά μοντ και μικρές αντιστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3379 στις: Αυγούστου 27, 2014, 13:34 »
Εξαρτάται από τα watt που θέλεις να ανεβάσεις. Μέχρι 30W είναι ΟΚ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3380 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:22 »
Αναφέρω το περιστατικό μη έχοντας εξειδικευμένη γνώση.
camber και shotokan μπορούν να σας πουν αν αποτελεί ένδειξη ποιοτητας της μπαταρίας ή είναι κάτι συνηθισμένο.


efest μοβ 2500μα 35Α
Τη βάζω κατά λάθος ανάποδα στο dna και τη νιώθω άμεσα να ζεσταίνεται και να βγαίνουν καπνοί από την πάνω επαφή στο μοντ. Σαστιμάρα, τρόμος, ξύπνημα, στιγμιαία συνειδητοποιηση ότι φοβάμαι να την πιάσω μηπως ζεματάει κι απλά τινάζω το μοντ και πέφτει από μέσα.
Την άφησα να κρυώσει, το ίδιο και το μοντ, μια και είχαν ζεσταθεί όλα τα καλώδια διπλα από την πλακέτα. Μετά από λίγα λεπτά το μοντ εξακολουθούσε να δινει ενδειξη too hot ( με αλλη μπαταρία) Οταν βεβαιώθηκα ότι το μοντ δουλεύει κανονικά και η μπαταρία δεν είχε εξωτερικά σημάδια (μαυρίλες κλπ) την ξανάβαλα στο μοντ και δουλεψε κανονικά. Εχουν περάσει πολλές μέρες και συνεχίζει να φορτίζει και να ατμίζει απροβλημάτιστα, αν και χωρίς να τη ζορίσω στα ρεύματά της (ποτέ πάνω από 11 βατ, πλέον κάτω κι από τα 9 συνήθως) πλην του γεγονότος ότι την αφήνω να αποφορτίσει μέχρι να πει ήμαρτον το dna!

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3381 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:30 »
Ευτυχώς που δεν έπαθε ζημιά η πλακέτα.
Σε άλλους είχε ψηθεί με αποτέλεσμα να θέλει αντικατάσταση.
Προσωπικά πάντως δεν θα συνέχιζα να την χρησιμοποιώ.

Sent from LG G2


Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3382 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:53 »
Ούτε εγώ θα συνέχιζα να το χρησιμοποιώ. Πάντως σημαντικό που το άφησες να κρυώσει. Το χειρότερο πράμα που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πάει να αφαιρέσει τη μπαταρία σε εκείνη τη φάση.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3383 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:55 »
Τη βάζω κατά λάθος ανάποδα στο dna και τη νιώθω άμεσα να ζεσταίνεται και να βγαίνουν καπνοί από την πάνω επαφή στο μοντ.

Τόσο εξελιγμένη πλακέτα, είναι δυνατόν να μην έχει μια δίοδο για προστασία σε περίπτωση αντίστροφης πολικότητας;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3384 στις: Αυγούστου 27, 2014, 16:03 »
Δεν ξέρω τι είδους προστασία έχει ή δεν έχει το dna. Για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα ότι έχει την ίδια προστασία που έχουν και οι φορτιστές. Να μη δουλέψει αν βάλεις τη μπαταρία ανάποδα. Λίγο που έψαξα στο ιντερνέτ τι γίνεται όταν βάλεις ανάποδα τη μπαταρία σε κάποια συσκευή, έπεσα σε αναφορές περιστατικών που αφορούσαν μπαταρίες αυτοκινήτων και έκαψαν ηλεκτρονικά μέρη της μηχανής, μέχρι και τον εγκέφαλο. Τρόμαξα! Τουλάχιστον το μοντάκι λειτούργησε μια χαρά μολις κρύωσε. Και σε νερό που μου είχε πέσει, λειτούργησε λίγο μετά, αν και η οθόνη έκανε μια βδομάδα για να ξανανάψει.
Αρη, προτείνεις να πετάξω το μοντ ή τη μπαταρία; ή και τα δυο; Δεν κατάλαβα καλά. Διότι οι επιφυλάξεις μου τόσες μέρες είναι για τη μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3385 στις: Αυγούστου 27, 2014, 16:08 »
Κ ομως, δεν υπαρχει προστασια αντιστροφης πολικοτητας στο dna.
Ελπιζω στην επομενη πλακετα που ετοιμαζει η evolv, να εχει λυσει τουλαχιστον αυτο το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3386 στις: Αυγούστου 27, 2014, 16:09 »
Το  DNA  δυστυχώς δεν έχει  reverse polarity  protection,  όσο και αν αυτό ακούγεται παράξενο.
Την μπαταρία σίγουρα πάντως δεν θα την ξαναχρησιμοποιουσα.


Edit : Με πρόλαβε ο φίλος
Sent from LG G2

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3387 στις: Αυγούστου 27, 2014, 16:48 »

Αρη, προτείνεις να πετάξω το μοντ ή τη μπαταρία; ή και τα δυο; Δεν κατάλαβα καλά. Διότι οι επιφυλάξεις μου τόσες μέρες είναι για τη μπαταρία.


Πραγματικά, επειδή προσωπικά το θέμα ασφάλειας το βάζω πάνω από όλα και επειδή δε θέλω να πατάω το κουμπί και να το σκέφτομαι, δε ξέρω αν θα το ξαναχρησιμοποιούσα.
Πάντως το πιο λογικό είναι να μη φταίει η μπαταρία διότι ούτε σημάδια είχε όπως είπες αλλά και το overheating στο έβγαλε και με άλλη μπαταρία.


Δε νομίζω ότι εδώ μπορεί κάποιος να δώσει μια σίγουρη απάντηση του στυλ "ναι άφοβα χρησιμοποίησέ το, έτυχε κτλ" ή "πέτα το". Προσωπικά θα το φοβόμουν κάπως. Δηλαδή απλά δε θα μου έβγαινε εύκολα από το μυαλό αυτό που έζησες ώστε να μαι άνετος.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3388 στις: Αυγούστου 27, 2014, 16:54 »
Δεν ξέρω τι είδους προστασία έχει ή δεν έχει το dna. Για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα ότι έχει την ίδια προστασία που έχουν και οι φορτιστές. Να μη δουλέψει αν βάλεις τη μπαταρία ανάποδα. Λίγο που έψαξα στο ιντερνέτ τι γίνεται όταν βάλεις ανάποδα τη μπαταρία σε κάποια συσκευή, έπεσα σε αναφορές περιστατικών που αφορούσαν μπαταρίες αυτοκινήτων και έκαψαν ηλεκτρονικά μέρη της μηχανής, μέχρι και τον εγκέφαλο. Τρόμαξα! Τουλάχιστον το μοντάκι λειτούργησε μια χαρά μολις κρύωσε. Και σε νερό που μου είχε πέσει, λειτούργησε λίγο μετά, αν και η οθόνη έκανε μια βδομάδα για να ξανανάψει.
Αρη, προτείνεις να πετάξω το μοντ ή τη μπαταρία; ή και τα δυο; Δεν κατάλαβα καλά. Διότι οι επιφυλάξεις μου τόσες μέρες είναι για τη μπαταρία.
Ότι είπαν και τα παιδιά , το dna δεν εχει προστασία αντίστροφης πολικότητας και είσαι τυχερή που λειτουργεί ξανά. Από τι στιγμή όμως που λειτουργεί δεν χρειάζεται να πετάξεις το Μοντ . το dna δεν βγάζει προβλήματα μερικός . η θα λειτουργεί η απλά θα παραδώσει πνεύμα, δεν εχει μέσες άκρες


Καλύτερα να μη χρησιμοποιήσεις ξανά τη συγκεκριμένη μπαταρία

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3389 στις: Αυγούστου 27, 2014, 17:12 »
Διευκρίνηση: Οταν έγινε το περιστατικό ζεστάθηκε πολύ όλο το μοντ.  Αφού έβγαλα την μπαταρία, άγγιξα τα καλώδια και ήταν πολύ ζεστά. Οταν μετά από λίγη ώρα έβαλα την άλλη μπαταρία, μια πανασονικ και μου έβγαλε μήνυμα too hot, ακόμη δεν είχαν κρυώσει τα καλώδια και η πλακέτα. Δεν αγγιξα το fire button, ίσα που έβαλα τη μπαταρία για να δω αν ανοίξει η οθόνη. Αυτό ήταν το πρώτο τεστ. Οταν πέρασαν άλλα πέντε λεπτα και κρύωσαν πλακέτα και καλώδια, λειτούργησε κανονικά το μοντ με την πανασονικ κι αμέσως μετά και με την εφεστ, η οποία δουλεύει ακόμη.


Λέτε να την πετάξω την εφεστ; Αν χρειάζεται, θα την αποχωριστώ, αλλά θα στεναχωρηθώ. Θα είναι η τρίτη απώλεια σε λίγους μήνες. Οι άλλες δυο απλά μια μέρα χάθηκαν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem