vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, lidbab, Jorge, Milarepa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1980 στις: Μαρτίου 13, 2013, 21:37 »
Αυτό που παρατηρώ και με τις 6 panasonic που έχω (2 των 3100 και 4 των 3400) είναι ότι με το vamo συνεργάζονται καλύτερα (από αυτά που έχω χρησιμοποιήσει, που δεν είναι όλα, κυρίως τα οικονομικά μοντάκια είναι). Κάτι τρέχει με τα χνώτα τους και ταιριάζουν. Σήμερα, πήγα σούπερ μάρκετ, φεύγοντας τσεκάρισα την μπαταρία, μου έδειξε 3.4 υπόλοιπο και δεν ανησύχησα καθόλου. Μια χαρά άτμισα, πήγα ήρθα, ωραιότατες τζούρες.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι ατμίζω στα 8.5 watt και όχι ψηλότερα.

Σίγουρα το όλο concept πρέπει να μετράει, μοντ + μπαταρία + αντίσταση άτμο + watt/volt στην σωστή απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1981 στις: Μαρτίου 13, 2013, 22:05 »
Τι να σου πω, δεν έχω επαφή με mods, δεν ξέρω πέρα από τις μπαταρίες τι παίζει, αυτό λογικά όλοι εσείς που τα χρησιμοποιείτε θα το γνωρίζετε καλύτερα.
Λογικά παίζει ρόλο το τροφοδοτικό του mod και έχει πολλές παραμέτρους που είναι διαφορετικές.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1982 στις: Μαρτίου 13, 2013, 22:42 »
Έχω μπατ want και i-want. Είδα το μήνυμά σου χτες, αλλά δεν είχα ποτέ χρονομετρήσει πόση ώρα θέλουν για φόρτισμα. Δυστυχώς ξέχασα να το προσέξω και χτες. Όμως σήμερα σε θυμήθηκα!!
Μόλις φόρτισα την i-want σε φορτιστή nobacco από το giant. Έκανε ακριβώς 2 ώρες.
Το βραδάκι θα φορτίσω και τη want σε φορτιστή δικό της, (μαμάς της), nobacco want. Και θα σου γράψω πόση ώρα έκανε. Όντως οι χρόνοι σου μου φαίνονται μικροί. Δε ξέρω πόσο παίζει ρόλο ο φορτιστής - κάποιος πιο ειδικός πρέπει να πει. Επικοινώνησες με το τεχνικό τμήμα της nobacco, όπως σου πρότεινε κάποιος; Αν ναι, τι σου είπαν;
Γειά σου Σένια.
Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της nobacco και μου είπαν τα εξής:
Σε ότι αφορά την τάση της μπαταρίας, είναι 3,5V  :dontknow:
Για το χρόνο φόρτισης μου είπαν ότι όντως είναι πολύ μικρός (απαιτείται κανονικά 3-3,5 ώρες) και αφού δε μπορούσα να τους στείλω τις μπαταρίες για έλεγχο (δεν έχω άλλες), να αλλάξω φορτιστή. Όντως πήγα στο κατάστημα και μου αντικατέστησε το φορτιστή (ο φορτιστής που πήρα είναι διαφορετικό μοντέλο από το φορτιστή του πακέτου).
Τώρα η φόρτιση κρατάει 3 περίπου ώρες, εκ των οποίων στα πρώτα 65 με 70 λεπτά γίνεται συνεχής φόρτιση, ενώ τον υπόλοιπο χρόνο διακοπτόμενη (ανάβει το κόκκινο κατα διαστήματα).
Τώρα μάλιστα που γράφω τελείωσε η φόρτιση της μπαταρίας σε 2ώρες και 50 λεπτά.
Το κακό είναι ότι, νομίζω, άρχισε να πέφτει η απόδοσή τους. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια ή να το πιπιλάω πολύ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1983 στις: Μαρτίου 13, 2013, 22:58 »
εσύ μέτρησες την μπαταρία μετά απο πλήρη φόρτιση για να διαπιστώσεις βολτάς  ? :)

ο καινούριος φορτιστής τι γράφει εκεί που λέει output ?
έχει διαφορά στα ma ή/και στα βολτ ?
 

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1984 στις: Μαρτίου 13, 2013, 23:16 »

Τώρα η φόρτιση κρατάει 3 περίπου ώρες, εκ των οποίων στα πρώτα 65 με 70 λεπτά γίνεται συνεχής φόρτιση, ενώ τον υπόλοιπο χρόνο διακοπτόμενη (ανάβει το κόκκινο κατα διαστήματα).
Τώρα μάλιστα που γράφω τελείωσε η φόρτιση της μπαταρίας σε 2ώρες και 50 λεπτά.
Το κακό είναι ότι, νομίζω, άρχισε να πέφτει η απόδοσή τους. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια ή να το πιπιλάω πολύ :laugh1:
Μάλον το τελευταίο (πολύ πιπίλα)
Εγώ, έχω τώρα τη want και φορτίζει εδώ και 2 ώρες και συνεχίζει. Περίμενα να τελειώσει για να σου γράψω ακριβώς πόσο θα έχει κάνει...
Χαίρομαι που έβγαλες άκρη....


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1985 στις: Μαρτίου 13, 2013, 23:21 »
Στυλιανέ
Και ο νέος φορτιστής έχει τα ίδια στοιχεία εξόδου (4,2V - 420ma). Απλά είναι λίγο διαφορετικός στην επαφή του θετικού πόλου και αναγράφει διαφορετική ονομασία μοντέλου (κατα τ'αλλα εμφανισιακά είναι ίδιος).
Τάση μέτρησα στη μπαταρία με πολύμετρο, μετά τη πρώτη φόρτιση με το νέο φορτιστή και είχα πάλι 3,5V (3,51 ή 3,52 για την ακρίβεια), όπως δηλαδή και με τον προηγούμενο φορτιστή. Και από τη nobacco μου είπαν ότι αυτή είναι η τάση της μπαταρίας.

Σένια
Σου κάνει κι εσένα έτσι: αρχικά συνεχόμενη φόρτιση και μετά διακοπτόμενη;
Ο φορτιστής σου στο πίσω μέρος γράφει το μοντελο. Είναι 420 (και κάτι άλλο έγραφε αλλά δε θυμαμαι τι) ή USB-A (είναι ο φορτιστής που έχω τώρα);
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 23:50 από Βασίλης Γ »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1986 στις: Μαρτίου 13, 2013, 23:33 »
Ναι, έτσι κάνει. Ακόμα δεν έχει τελειώσει η φόρτιση...
Πίσω γράφει model : USB-A, και βγάζει output : 4.2V.
Αλλά αυτός ο φορτιστής ήταν στο αρχικό πακέτο του want που είχα πάρει. Έχεις το νέο want epsilon, ή κάνω λάθος; Εγώ αυτόν έχω πάρει...
Αυτό που λες για την επαφή του πόλου, όντως έτσι είναι... και γι' αυτό δε φτάνει ο πόλος να φορτίσει άλλες ego μπαταρίες... Δλδ οι want μπαταρ φορτίζουν σε άλλο φορτιστή, αλλά ο φορτιστής δε φορτίζει άλλες μπαταρ...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1987 στις: Μαρτίου 13, 2013, 23:43 »
Ναι έχω το want έψιλον. Το φορτιστή που είχε εσένα το πακέτο (USB-A) εγώ το πήρα τώρα με την αλλαγή. Οπότε  συνολικά πρέπει να σου κάνει κι εσένα 3 περίπου ώρες για πλήρη φόρτιση (όταν αναβοσβήσει το κουμπί της μπαταρίας).

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1988 στις: Μαρτίου 13, 2013, 23:46 »
Κάπου τόσο θα πάει γιατί ακόμα φορτίζει. 2 ώρες και 30 λεπτά τώρα...
Θα σου στείλω αύριο ΠΜ να σου πω πόσο ακριβώς έκανε, γιατί θα βγω τώρα....
Ααααα, και καληνύχτα σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1989 στις: Μαρτίου 13, 2013, 23:59 »
Oλοι οι φορτιστές αυτού του τύπου έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά το μόνο που αλλάζει λίγο είναι η υποδοχή που βιδώνεις την μπαταρία (πόλος λίγο πιό μέσα ή λίγο πιό έξω)...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1990 στις: Μαρτίου 14, 2013, 00:53 »
Έχω μία μπαταρία efest imr 18350 η οποία φορτίζει πολύ γρήγορα. Το πολύ σε 45 λεπτά έχει φορτίσει (την μέτρησα 4.19) ίδια μπαταρία στον ίδιο φορτιστή μπορεί να κάνει και την διπλάσια ώρα ενώ φορτίζουν δίπλα δίπλα. ο φορτιστής είναι ένας ultrafire wf139

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2013, 10:24 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1991 στις: Μαρτίου 14, 2013, 11:14 »
Το ποιό πιθανόν ότι η μπαταρία που φορτίζετε ποιό γρήγορα δεν έχει προηγουμένως αποφορτιστεί όπως η άλλη.
Τις χρησιμοποιείς μαζί ? σε σειρά ? η παράλληλα και από καινούριες ?

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1992 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:29 »
Τις χρησιμοποιω σε ενα μινι λαβα, μια μια, απλα περιμενω να αδειασουν και οι δυο για να τις βαλω στον φορτιστη. Τις βγαζω οταν σταματησει να δουλευει το λαβα. Δεν εχω μετρησει ποτε ποσο ειναι στο τελειωμα

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1993 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:55 »
Μια που το ανέφερε ο φίλος domaze, παρατήρησα πολύ μικρή αυτονομία στο μίνι lava (2 ώρες με την γνωστή noname μπαταρία) και μέτρησα την μπαταρία όταν το lava δείξει οτι ''άδειασε'' και είναι στα 3.64, είναι λογικό αυτό..?


Δεν θα έπρεπε να ''κόβει'' την μπαταρία κοντά στα 3.30 όπως και το vv no1..?

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1994 στις: Μαρτίου 14, 2013, 17:00 »
Στο vamo η 18350εφεστ,κατω απο τα 3.4 αρχιζει να κανει αισθητη την πτωση της.
Βεβαια κλεινει οταν την παει λιγο παρακατω ,αλλα δεν υπαρχει λογος να φτασεις εκει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92590 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex