vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #180 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 17:35 »
Με μια πολύ πρόχειρη ματιά καταλαβαίνω ότι οι δύο προαναφερόμενες "νικοτίνες" αναφέρονται στη μορφή των αλάτων της και όχι στον διαλύτη.
Προς έκπληξή μου, αναφέρονται και στα ξενόγλωσσα σαν "διαλύτες", άρα δεν πρόκειται για μια (ακόμα μία) εσφαλμένη μετάφραση στα ελληνικά.

Πάντως, πολλές μεριές ψάχνουν για μια νέα εκδοχή πρόσληψης...

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #181 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 18:29 »
Κ εγω ετσι νομιζω  . Απλα ισως διαφορετικος διαλυτης (oξεο) εξάγει διαφορετικα αλατα. . Τεσπα νομιζω οτι ειναι ισως το τελευταίο που μας ενδιαφέρει πρακτικα παρα μονο πληροφοριακα.. . ..

Η απορια μου ειναι γιατι οσοι εχουμε καταφερει να ριξουμε την νικοτινη στο 3 κ στο 5 παμε παλι στο 18 κ στο 20 απλα κ μονο απο περιεργεια...  

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #182 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 19:03 »
Εδώ μπορώ να σου απαντήσω εγώ . Κανονικά ατμιζω 2μγ σε λαγό όταν όμως είμαι σε κλειστό χώρο και δεν θέλω να ενοχλω με τα ντουμανια μια χαρά βολευομαι με ποντ και άλατα 

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #183 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 19:13 »
Dimspy, προσφέρει συντομότερα απορρόφηση νικοτίνης από τον οργανισμό και χαμηλό "χτύπημα".
 Για νέο ατμιστή που θέλει ενα 18άρι, η άμεση απορρόφηση της νικοτίνης ειναι κομβικής σημασίας.
Με ενα τσιγάρο παίρνεις άμεσα την νικοτίνη που περιέχει, με την νικοτίνη που ξέρουμε χρειάζεται καμιά ώρα (τρεις ειχα διαβάσει).
Αυτό ειναι όλο. Δεν πιστευω ότι οι παλιοί ατμιστες την χρειάζονται.

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #184 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 19:22 »
Κ παλι το βρισκω λιγο παραλογο  να εχω κανει προσπαθεια μηνων κ χρονψν να ριξω την νικοτνικ σε οσο πιο χαμηλα επιπεδα γινεται κ απο την μια στιγμή στην αλλη να ξαναγυρναω στο υψηλοτερο επιπεδο καταστρεφοντας ουσιαστικά οτι εχω καταφερει μεχρι τωρα. ....κ για να μην παρεξήγηθω δεν βγαζω τον εαυτε μου εκτος    τα ιδια κανω κ εγω βρισκοντας διαφορες δικαιολογιες..... Αλλα η αληθεια ειναι οτι στην πραγπραγματικα μπροστα στην περιεργεια κ στο κολλημα μας με καθε τι κανουργιο στο χωρο βάζουμε σε δεύτερη προτεραιότητα τον λογο που πρωτοξεκινησαμε το ατμισμα πριν χρόνια.   Τουλάχιστον αυτο βλεπω σε μενα κ πιστευω κοτι σίγουρα δεν ειμαι ο μονος

Edit. Για τον νεο ατμιστη σιγουσίγειναι η καλυτερη λυση... Μακάρι να ειχαμε κ εμεις pod κ αλατα κ δεν παλευαμε με τα ego k τα αλλα

διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2018, 21:00 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #185 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 20:12 »
[member=14215]mimis[/member]  : και οι παλιοί ατμιστές  πιστέυω ότι την χρειάζονται

Πολύ πριν την κυκλοφορία των POD με νικοτίνη αλάτων, δύο από τις συμπαθέστατες συνατμίστριες , μέλη του φόρουν μας, είχαν γνωστοποιήσει κάτι που εφάρμοζαν.

Υπάρχουν έκτακτες καταστάσεις όπως το πρώτο ραντεβού, η συνάντηση με το έφορο " δια υπόθεσή σας", μία κατάθεση ενώπιον του ακροατηρίου στο δικαστήριο, ένας οριστικός αποχαιρετισμός ενός φίλου ή συγγενούς, ακόμη η αναμονή για ένα πολύωρο αεροπορικό ταξίδι, ακόμη και το αυστηρό αφεντικό ,
όπου χρειάζεσαι ένα γερό ντόπινκ από νικοτίνη για να στανιάρεις και να ξεθολώσεις πριν τις αντιμετωπίσεις.
Και είχαν βρει την λύση. 18ρι υγρό σε MTL ή μικρό ΑΙΟ και αρκετές γερές τζούρες.
Το εφαρμόζω κι εγώ σε δύσκολες καταστάσεις και σας βεβαιώνω ότι δουλεύει.

Αν την παραπάνω δουλειά την κάνει ένα POD με άλατα νικοτίνης 20mg/ml τότε ίσως επιβάλλεται να έχουμε μαζί μας ένα "μπικ" παραπάνω. Δεν κάνει κακό.
ή επανοπλίστε το αρχαίο σας ΑΙΟ ή ότι έχετε, βάλτε του άλατα νικοτίνης  και θα είστε καλυμμένοι για όλες τις έκτακτες και ακραίες καταστάσεις.







Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #186 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 20:37 »
Καλε μου άνθρωπε Γιούρση,
Ολα αυτά δεν παίρνουν πάνω από 2-3 ώρες το καθένα. Εκτός από το πρώτο τα υπόλοιπα τα εχω κάνει κατ΄επανάληψη. Αφεντικό δεν έχω.
Και μια χαρά πήγαν όλα χωρίς ντοπάρισμα από νικοτίνη.
Σαφώς αν κάποιον τον βολεύει, προτείνω και εγω να το χρησιμοποιεί. Εξάλλου ακόμα και εγω που πιστεύω ότι είναι αμφιβόλου χρηστικότητας, θα το δοκιμάσω.
[justify]Σε κάθε περίπτωση, ειναι μια καλή εναλλακτική λύση, επιπλέον επιλογή των κοινών δυνατοτήτων στην λήψη νικοτίνης και ειναι καλό να το έχουμε στο οπλοστάσιο.[/justify]
[justify]Μπορει να χρειαστεί κανα ρομαντικό πρωτο ραντεβού και μετα από διακοπή 35 χρόνων να μην ξερω πως να το χειριστώ.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #187 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 21:08 »
Σαφώς αν κάποιον τον βολεύει, προτείνω και εγω να το χρησιμοποιεί. Εξάλλου ακόμα και εγω που πιστεύω ότι είναι αμφιβόλου χρηστικότητας, θα το δοκιμάσω.
Ομοίως, ΑΝ βρω ευκαιρία.
Μπορεί κι εγώ να έχω δεκαετίες για ρομαντικό ραντεβού, αλλά η ταχυπαλμία του - πιο πρόσφατου - ραντεβού με τον έφορο ήταν, όντως, συναρπαστικοτερότερη  :dance3:
Επί της ατμοθήκης, μιας και ακόμα δεν ξέρουμε επίσημα περί πρόσληψης και αφομοίωσης της νικοτίνης (άσχετα αν τελικά αποδειχτούν οι βιωματικές μας εμπειρίες) οποιαδήποτε εναλλαγή μόνο λύσεις μπορεί να προσφέρει.
Και απαντήσεις σε ερωτήματα όπως αυτό που με ταλανίζει ακόμα:
το ζητάω για να κορεστώ ή για να "χτυπηθώ" ;

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #188 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 20:27 »
Η απορια μου ειναι γιατι οσοι εχουμε καταφερει να ριξουμε την νικοτινη στο 3 κ στο 5 παμε παλι στο 18 κ στο 20 απλα κ μονο απο περιεργεια...  
Δε νομίζω πως είναι απαραίτητο να πας στο 18-20. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο snv ή στο diy σου με την ιδια αναλογια που χρησιμοποιούσες την κανονική. Απλά απ'οτι έχω καταλάβει είναι πιο αμεση η απορρόφηση από τον οργανισμό. Σε ενα site ατμομάγαζου γράφει το εξής σε ενα nic salt booster: "Βάση ηλεκτρονικού τσιγάρου με 20mg άλατα νικοτίνης (Booster) , άχρωμη και χωρίς άρωμα. Ιδανική για προσθήκη νικοτίνης .....σε οποιοδήποτε άλλο Shake & Vape ή DIY υγρό αναπλήρωσης επιθυμείτε!"

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #189 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 21:31 »
Σε δοκιμή σκετης βάσης με νικοτίνη αλάτων στα 20mg με 2-3 τζούρες από podάκι, επιβεβαιώνω ότι υπάρχει γρηγορότερη απορρόφηση. 
Εψαχνα που να κάτσω ενω καθόμουν.
Στα mg που κάνουμε με την κανονική σε ενα pod, πάει πρίμα. 
Εγκρίνω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #190 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 22:47 »
Και που να τη στάξεις στον κούνελο στα 90W...  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #191 στις: Οκτωβρίου 30, 2018, 21:02 »
Εδώ και μερικούς μήνες δεν καταφέρνα να πιω καφέ χωρίς 3-4 τσιγάρα (στριφτό) .
Ενώ προσπαθούσα να μην , τελικά άναβα ..

Πήρα σήμερα μια λεμονοτάρτα και ένα Blackberry Crumble από Dinner lady .
Από τι στιγμή που τράβηξα (δυο τρεις βαθιές τζούρες  από το καθε ένα ) δεν θέλω το τσιγάρο..
Ισως να είναι πολύ νωρίς αλλά τα 18άρια απλής νικοτίνης σε εμένα δεν έκαναν δουλειά..


Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #192 στις: Νοεμβρίου 01, 2018, 18:53 »
Δοκίμασα, δε μου άρεσε. Η δοκιμή έγινε με το Lemon Tart της Dinner Lady. Το αραίωσα στα 6 αρχικά, 20 watt με hussar και 18 watt με ναυτίλο 2, πολύ λίγο χτύπημα και ακόμη και σε αυτό το ποσοστό με ψιλομπούχτισε μετά από 5 τζούρες. Το μπούχτισμα ήταν όμως ένα πράμα λίγο σαν φούσκωμα στο στήθος και όχι απλά ότι δεν θες να κάνεις. Την αραίωσα στο 2-3 και εκεί παρόμοια, αλλά με χτύπημα ανύπαρκτο. Ήταν σχεδόν σαν όταν κάναμε απανωτά τσιγάρα και μπουχτίζαμε και από την πίσσα και τον καπνό τον ίδιο. Ίσως να ναι και η ιδέα μου λίγο, δεν ξέρω. Δεδομένου ότι κάνω 3mg και ετοιμάζομαι να τα ρίξω σε λίγο, μου φαίνεται ένα βήμα πίσω να κάνω 20mg για το χτύπημα όπως έχουν πεί και άλλοι.

Δεν νομίζω ότι είναι ίδιο με το τσιγάρο, γιατί και εκείνο δεν το μπουχτίζαμε στις 2-3 τζούρες. Οπότε εδώ είναι κάτι σαν να παίρνεις νικοτίνη από 1 τσιγάρο μονομιάς. Βέβαια και η κλασική νικοτίνη του η.τ. έχει το κακό ότι το έχεις κάπως πιπίπλα μετά. Ιδανική θα ήταν μία νικοτίνη που να είχε και κάποιο χτύπημα σε χαμηλά mg όπως η κλασική που ξέρουμε και άμεση πρόσληψη όπως η αλάτων και όχι τόσο μπουχτιστική. Θα κάνω και άλλες δοκιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2018, 19:13 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #193 στις: Νοεμβρίου 01, 2018, 19:19 »
Ποιος λόγος υπάρχει να πας σε νικοτίνη αλάτων όταν εχεις πέσει στα 3 mg; Νιώθεις να σου λείπει κάτι;
Και τι ειναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι χρειάζεσαι αμεσότερη απορρόφηση;
Τo Lemon Tart με νικοτίνη αλάτων το έχω και εγω και έχω κάνει 2 ml. Δεν ατμιζεται αυτό το πράμα, ότι και να του κάνεις.

Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #194 στις: Νοεμβρίου 01, 2018, 21:19 »
Διότι φήμες λένε ότι θα μείνουν μόνο τα 10μελα υγρά με νικοτίνη και δεν ξέρουμε τι θα γίνει και με τα αρώματα και τις βάσεις. Τα snv που παίρνω ας πούμε πληροφορήθηκα ότι μάλλον σύντομα δεν θα τα ξαναφέρουν. Προωθούνται γενικά τα pod με άλατα νικοτίνης από ότι έχω καταλάβει. Για έναν καπνιστή που περνάει τώρα στο η.τ είναι ότι πρέπει, αλλά για τους υπόλοιπους που χουμε ρίξει νικοτίνη όχι και τόσο. Μόνη επιλογή που βλέπω, αραίωση της νικ. αλάτων και συνήθεια στην απουσία χτυπήματος. Εκτός και αν θα υπάρχουν αρώματα και βάσεις οπότε όλα οκ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536468 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237610 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12