vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, lagoudakis, tibolaso, Buliwyf, dvelev, Kostik1982, ZoeM

Twitter

επιθυμία για κ.τ.

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #330 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 00:29 »
Μετά από 3 μήνες ατμίσματος και χωρίς νάχω βάλει ούτε ένα τσιγάρο στο στόμα, ξαφνικά με έπιασε μια μανία να καπνίσω, συγχρόνως με μια αποστροφή προς όλα τα υγρά. Υγρά που τα άτμιζα με μεγάλη ευχαρίστηση, δεν θέλω ούτε να τα μυρίζω. Περνάω κάποια φάση? Εχει συμβεί σε άλλους?

Εγώ πάντως προτείνω για στιγμές που μπαστακώνεται η ιδέα του κανονικού τσιγάρου, να ανάβετε ένα. Αφού θα δείτε πόσο άθλια γεύση έχει, θα το πετάξετε.

Μου συμβαίνει και εμένα απο εχθές το πρωί το άτμισμα να μου φέρνει άσχημη (χημική κυρίως γεύση) γεύση, ανεγαρτήτου ατμοποιητή ή υγρού (χρησιμοποιώ ego-T και Alter Dual Coils με Torque και Ovale Old Tabacco). Δεν το παρακάνω (1,5 ml ημερησίως). Έτσι ξαφνικά απο την απόλαυσή στην αηδία (η ίδια γεύση ανεξαρτητου συνδιασμού). Το περίεργο είναι ότι ατμίζω 2,5 μήνες και ενώ στην αρχή όταν δοκίμαζα κ.τ. μου έφερνε αηδία και το πέταγα στην 3 τζούρα (στους 2,5 μήνες το έχω κάνει 3 φορές), σήμερα το κ.τ. αν και πόναγε στον λαιμό είχε ελκυστική γεύση και έκανα μισό.

Μην θέλωντας να ξαναγυρίσω στην μ@λ@κι@ σταμάτησα και το ατμισμα (το εντατικό) και άμα μου έρθει τραβάω καμιά τζούρα απο το η.τ. και ας μην μου προσφέρει αυτό που μου πρόσφερε τους πρώτους μήνες. Ελπίζω να περάσει. Βέβαια για να είμαι απόλυτα δίκαιως εγώ έχω και της πίπες καπνού μου που τον καπνό δεν το εισπνέεις και έτσι νιώθω μια ασφάλια ότι στην χειρότερη τον περιπτώσεων θα καταφύγω σε αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #331 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 01:45 »
ελπιζω να μην πεσεις και παλι στην παγίδα..
πληροφοριακά:
1. υπαρχουν και ηλεκτρονικές πιπες  ;)
2. το οτι δεν εισπνεεις τον καπνο δε λεει πολλα, η συγκρατηση του καπνου στο στόμα προκαλεί καρκίνο της στοματικής κοιλοτητας και των χειλέων, επομενως δεν προφυλάγεσαι :(

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #332 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 01:53 »
Σε συμβουλευει Γιατρος. Καλο εινε να το τονιζουμε  8)

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #333 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 02:09 »
Καλησπέρα Humphrey,

Αυτά είναι ολα γνωστά (και ισχύουν και για τα πούρα). Στην περίπτωση που κάνεις κατάχρηση και μόνο η θερμοκρασία του καπνού στο στόμα κάνει ζημιά.

Το κάπνισμα δεν θέλησα να το κόψω φοβούμενος τις καταστροφικές συνέπειες του για τους πνεύμονες. Ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχουν άνθρωποι που καπνίζαν μια ζωή και δεν επάθαν καρκίνο και άλλοι με μηδενικό κάπνισμα και καταχρήσεις που έπαθαν. Το πότε θα σε βρεί δεν το γνωρίζεις και σε καμία περίπτωση δεν το ελέγχεις απόλυτα. Γι' αυτό άλλωστε και οι περισσότεροι συνάδελφοι σου είναι καπνιστές (αυτοί σίγουρα δεν μπορούν να δηλώσουν άγνοια και ότι τους μάγεψε ο καουμπόι της Marlboro)

Το κάπνισμα θέλησα να το κόψω σε σχέση με την ποιότητα ζωής που είχα καταλήξει να έχω δηλαδή να λαχανιάζω στην πρώτη σωματική κούραση, να βρομάω συνέχεια, να φτύνω όλη την ώρα και γενικότερα να είναι ένας παράγοντας που με απότρεπε απο το να αθλούμαι. Επίσης για την ανελευθερία που μου πρόσεφερέ αφού με έκανε π.χ. και αγχωνόμουν αν δεν είχα τσιγάρα για το βράδυ ή να έχω ως πρώτη προταιρεότητα σε κάποιο διάλειμα να κάνω ένα κ.τ. (όπως ο ναρκωμανής σκέφτεται όλη την ώρα την δόση του).

Όσα αφορά το κάπνισμα πίπας είναι πιο μπελαλίδικο και απο το η.τ. οπότε δεν μπορεί να γίνει τουλάχιστον απο μένα κατάχρηση (2-3 μπολ την εβδομάδα max). Για να προφυλαχτούμε δε πλήρως θα πρέπει να κόψουμε τον καφέ, τον φούρνο μικροκυμάτων, τα μεταλαγμένα, τα ........, να μην έχουμε άγχος, να μην κυκλωφορούμε κλπ. Το στοίχημα προτήστως για μένα είναι η καταπολέμηση κάθε εξάρτησης είτε αυτό λέγετε καφές , είτε τσιγάρο, είτε ξύδια, είτε στην τελική η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 02:51 από panospeter »

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #334 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 02:15 »
το οτι δεν εισπνεεις τον καπνο δε λεει πολλα

Επίσης ο συνάδελφος πνευμονολόγος σου σίγουρα θα διαφωνούσε σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #335 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 11:51 »
Panos θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι σκεφτεσαι με λάθος τρόπο και θα σου εξηγησω το γιατί:
- εχω ενα πρόγραμμα στον υπολογιστή το οποιο υπολογίζει με βαση τα στατιστικά δεδομένα του WHO (παγκόσμιος οργανισμός υγείας) τον αριθμό των ανθρώπων που εχουν πεθάνει απο λογους που σχετίζονται αμεσα με το κάπνισμα (εμφυσημα, καρκίνοι κλπ). Σε πληροφορώ λοιπον ότι στις 9 μόλις μέρες που δεν καπνίζω έχουν πεθάνει παγκοσμίως 87.014 συνάνθρωποι μας. Μακάβριο αλλα αληθινό.Αρα οταν λες οτι δεν εκοψες το κάπνισμα φοβούμενος το θάνατο απο αυτό απλως προσπαθείς να καθησυχασεις τον εαυτό σου. Το ίδιο εκανα κι εγω για χρόνια, και πολλοι ακόμη καπνιστες, ζουσαμε σε μια αυταπατη.
- Το επιχειρημα ότι όλοι απο κατι θα πεθάνουμε και οτι υπαρχουν άνθρωποι που με μηδενικές καταχρησεις επαθαν καρκίνο ή οτι υπαρχουν τόσες αλλες καρκινογόνες ουσίες στην καθημερινότητα μας σημαίνει οτι δεν πειραζει που προσθέσαμε αλλή μία, την ισχυρότερη απο όλες? Προκειται για ακόμη εναν εφησυχασμό, άλλη μια πλάνη με την οποια προσπαθούμε να εκλογικευσουμε την παραλογη συνήθεια μας . Στην πραγματικότητα απλά τοποθετουμε σαν τη στρουθοκάμηλο το κεφάλι μας στην αμμο. 
- ακριβως επειδη ειναι μια συνηθεια που δεν υπακουει στη λογική καθως επισης και το γεγονος οτι προκειται για εναν πανισχυρο εθισμό είναι τα βασικα αιτια που καπνιζουν οι περισσότεροι συναδελφοι μου όπως λες ενω γνωρίζουμε απο πρωτο χερι τα δραματικά αποτελεσματα . Δυστυχως ετσι ειναι .
- Η αποψη οτι για να προφυλαχθουμε πληρως πρεπει να κοψουμε τα παντα ειναι προφανως ανεφαρμοστη. Ωστόσο αυτο που μπορουμε ειναι να περιορισουμε δραστικα  τις πιθανοτητες και αυτο κανουμε κοβοντας το τσιγαρο. Να τις εξαλειψουμε αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ανεφικτο.
- Οι λόγοι για τους οποιους το εκοψες ειναι σωστοι και σεβαστοί. Αν ομως δε μπορεσεις να αντιληφθεις τις διαστασεις των κινδυνων που το καπνισμα προκαλεί θα σαι για παντα επιρρεπής στο να το ξαναρχίσεις. Το ιδιο ακριβως θα συμβεί αν συνεχισεις το καπνισμα της πιπας, εστω και στον ελαχιστο βαθμό.
   Όσο για τον πνευμονα και τη στοματική κοιλοτητα, ασφαλώς στατιστικά ο πρωτος σε πιθανοτητες καρκίνος  σε καπνιστες ειναι του πνευμονα, εγω απλα ανεφερα τους κινδυνους για τη στοματική κοιλοτητα γιατι με αυτη ασχολουμαι και γιατί ήθελα να επισημανω αλλη μια πλανη με την οποια ζεις νομιζοντας οτι αν δεν εισπνεεις τον καπνό δεν κινδυνευεις. Ο καθένας όμως είναι ελευθερος να ζει οπως θέλει, να κανει οτι θέλει και να σκεφτεται όπως θέλει και να βλάπτει τον εαυτό του όσο θέλει (αρκεί να μη βλαπτει τους άλλους).
Φιλικά  :bye:

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #336 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 13:00 »
Φίλε Humphrey,

Φαντάζομαι ότι το πρόγραμμα στον υπολογιστή σου το είχες και πριν 9 μέρες. Τι συνέβει πριν 9 μέρες και άρχισες να φοβάσε τον θάνατο (απο τα λεγόμενα σου αυτό μου δίνεις ως λόγο για το ότι άρχισες το η.τ.).

Τέλος δεν καταλαβαίνω πως αντελήφθηκες απο το λεγόμενα μου ότι ζω σε μια πλάνη και που αναφέρω ότι το κάπνισμα της πίπας δεν είναι βλαβερο ?

Φίλε γιατρέ, καλό είναι αυτά που υποστηρίζουμε και μάλιστα με επιστημονική εγκυρότητα να συνάγουν και με τον βίο μας. Δεν υπάρχει πιο απογοητευτίκο πράγμα απο έναν γιατρό που σε προτρέπει να κόψεις το κάπνισμα, καπνίζωντας ο ίδιος.

Η πιο σοβαρή αντιμετώπιση που έχω δει απο φίλη γιατρό είναι όταν μου είπε, μακαρί να διαπιστώσω ότι ρουφόντας καπνό ή ατμό δεν μου προσφέρει τίποτα  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 13:08 από panospeter »

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #337 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 16:07 »
Mαλλον δεν καταλαβαινομαστε αλλα θα προσπαθήσω ακόμη μια φορά  ;)
- Αν διαβασες προσεκτικα την απαντηση μου θα καταλαβες οτι μιλαω κατα κανονα σε πρωτο πληθυντικο προσωπο οπερ σημαινει οτι  πρωτος εγω παραδεχομαι οτι εως τωρα ημουν δεσμιος μιας βλαβερης συνηθειας και μαλιστα εξηγησα το γιατι και πολλοι Γιατροι εχουν πεσει στην ίδια παγίδα. Υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα δεν ειναι της παρουσης
- Για το προγραμμα κανεις λαθος, το κατεβασα την ημερα που το εκοψα ,απλα για να μου υπενθυμιζει αυτο που ηδη ηξερα φυσικα
- Αυτο που συνεβη μια που με ρωτας είναι οτι περασα ενα απογευμα με τον μικρο μου ανηψιο που με παρακαλεσε να μην πεθανω για πολλα χρονια όπως χαρακτηριστικα μου ειπε για να με χαιρεται και να μ αγαπα οπως τωρα. Με κλονισε, με προβληματισε, με συγκινησε και εφαγα φλασια.
- τελος, γι αυτο που με ρωτας για το πως αντιληφθηκα την πλανη σου, ειναι απλο: ανεφερες οτι αισθανεσαι ασφαλεια οτι μπορεις να καταφυγεις στην πιπα καθως οπως λες δεν εισπνεεις και δεν κανεις καταχρηση και αυτο ειναι ολοφανερα μια πλανη γιατι οπως σου εξηγησα και ειναι πολυ ευκολοτερο να ξαναπεσεις στην παγιδα του καπνισματος και επισης ειναι σε μεγαλο βαθμο ακομη και αυτο βλαβερο .
Ελπίζω τωρα να εγινα αντιληπτός. να βοηθησω πηγα , με μια συμβουλη , αν δε θες , μην την εφαρμόζεις  :bye:

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #338 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 16:38 »
Έγινες πλήρως κατανοήτος και ο λόγος που διέκοψες είναι αν μη τι άλλο είναι ουσιαστικός και ανθρώπινος (όπως και οι προθέσεις σου φαντάζομαι).

Η ασφάλεια που αναφέρω έχει να κάνει με το κ.τ. και μόνο, και όχι με το κάπνισμα γενικότερα.

Επίσης αν ήσουν καπνιστής πίπας θα γνώριζές ότι ο συγκεκριμένος τρόπος καπνίσματος δεν έχει καμία σχέση με το τσιγάρο και δεν αποτελέι τρόπος για να αντικαταστήσεις το τσιγάρο και να το κόψεις όπως νομίζουν πολύ.

Καταλαβαίνω την καλοπροαίρετη συμβουλή σου αλλά καλό θα ήταν να γνωρίζουμε για ποιο πράγμα μιλάμε. Στο ίδιο στυλ πολύ γιατροί κατακρύνουν το η.τ. χωρίς να το έχουν καν γνωρίσει.

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #339 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 17:01 »
παρεμπιπτόντως μου έφυγε και η αηδιαστική γεύση απο το η.τ. Τελικά όντως ήταν παροδικό όπως αναφέρει και ο nassos33 πιο πάνω.  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikef

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #340 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 14:38 »
Το πρώτο ΗΤ που πήρα μου το έδωσαν με υγρό χωρίς νικοτίνη. Αυτόματα από 60 τσιγάρα που έκανα την ημέρα έπεσα το πολύ στα 10. Μια εβδομάδα μετά πήρα το πρώτο μου νικοτινούχο στα 16mg και από τότε δεν έχω κάνει ΚΤ. Ενημερωτικά να πω ότι την επόμενη εβδομάδα πήρα το επόμενο νικοτινούχο στα 9mg και από τότε κάνω 2-3 τανκ στα 9-12mg.

Η πλάκα είναι ότι ο Ανιψιός μου έκανε δώρο 1 κουτί πανάκριβα πούρα (έκανε ταξιδάκι στην Κούβα ο αχαΐρευτος) και έχουν ξεραθεί σε σημείο που και σε υγραντήρα να τα βάλω δεν καπνίζονται.

Αποσυνδεδεμένος f1

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #341 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 14:42 »
Μετά απο δυο μηνών χρήση του η-τ μπορώ να πω οτι δεν εχω για την ωρα καμία επιθυμία για κ-τ, ελπίζω να συνεχίσω ετσι.

Αποσυνδεδεμένος thanasssis

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #342 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:26 »
Εγώ πάλι ρε παιδιά, να πάω να αγοράσω πακέτο τσιγάρα, δεν πάω, δεν μου κάνει αίσθηση πλέον, (ατμίζω σχεδόν ένα μήνα). Όταν όμως μου προσφέρουν τσιγάρο το να πω όχι κρατάει μισό δευτερόλεπτο στο μυαλό μου, σαν να έχω χαρμανιάσει το παίρνω και η τζούρα που τραβάω φτάνει ως τα νύχια!  :wall:  (στην ουσία όμως δεν μου κάνει ούτε κρύο, ούτε ζέστη να το καπνίσω)

Τώρα είναι η συνήθεια 20 ετών, ή απλά είμαι όντως χαρμάνης δεν το έχω ξεκαθαρίσει. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να πω όχι.  :-[

Και το γ@#ώτο είναι ότι όντως (υποθέτω από την καθημερινότητα μου) δεν μου λείπει το κ.τ. Ούτε στο πρωινο ξύπνημα ούτε στον καφέ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #343 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 12:22 »
Χρόνια σου Πολλά!!!!!!

Πρέπει να  μην φοβάσαι να αποχωριστείς μια συνήθεια που μόνο κακό τελικά κάνει ναι?
Πολλές φορές λέμε "Ναι" από φόβο κ όχι από εξάρτηση....... Εάν έχεις κάποιο καλό ητ δλδ που σε καλύπτει κ καλά υγρά τότε νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μελλοντικά!!!  :) :) Μπορείς να πείς όχι !!!! Πίστεψε με μπορείς!!  :) Θα πείς όχι στο κτ όταν μέσα σου πιστέψεις ότι αυτό δεν υπάρχει για σένα!!  Αυτό έκανα εγώ από την πρώτη στιγμή που άγγιξα το ητ!!! Με πολύ θέληση κ λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρεις!!!

Αποσυνδεδεμένος bourcos

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • knowledge is power
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #344 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 15:17 »
Εδώ και 4 μήνες που ατμίζω έχω καταλάβει ότι όσο περισσότερο ζορίζω τον εαυτό μου να πετάξει το κτ τόσο περισσότερο λυσσάει για κτ.
Γι αυτό ένα πράγμα έχω να πω. Αν κάποιος θέλει να καπνίσει πραγματικά, ας καπνίσει, όμως ας κρατήσει και το ητ να του δώσει την ευκαιρία του.
Πραγματικά, αυτή τη στιγμή δεν μου λείπει καθόλου το κτ, αν και έχω την καβάτζα μου σε ένα ντουλάπι και αν ποτέ το ανάψω στα μισά του το πετάω γιατί μετανιώνω που το άναψα από την πρώτη τζούρα.
Δεν χρειάζεται ζόρισμα, ούτε να ανοίγουμε πόλεμο με κάτι που όλοι μας για αρκετά χρόνια κάναμε (και αγαπούσαμε που το κάναμε).
Σιγά σιγά συνηθίζουμε και χωρίς ζόρι και δάκρυα αρχίζουμε να το αποστρεφόμαστε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro