vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

Nextasis (by VapeWare Mods)

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 17:41 »
Είναι λοιπόν τι κάθεται στον καθένα εμένα ας πούμε δεν έπαιζε όυτε nextgen ούτε nextiny κι αυτός δούλεψε άψογα από το 2ο στήσιμο!!!
Αφού εφώ κι ένα μήνα δεν αλλάζω στήσιμο μην δεν το ξαναπετύχω...

Αποσυνδεδεμένος mandraxio

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • to dare is to do
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 18:07 »
Μάλλον έτσι πρέπει νά είναι.Παντως όταν έπαιξε μου άρεσε αρκετά.Ισως νά φταίει πού πρίν έπαιζα μέ τον mk3(inax) ο οποίος παίζει απροβληματιστα.Ο nextgen μέχρι τώρα είναι όλα τά λεφτά!!!!!

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:30 »
Εγώ παίζω με 300άρι mesh 18mm x 40-45mm, στο ντεκ με τις μεγάλες τρύπες τροφοδοσίας. Η ποιότητα του πλέγματος παίζει τεράστια σημασία στο αποτέλεσμα. Το 300 που βάζω είναι του Γερμανού και είναι εξαιρετικό, ένα 325 που είχα αγορασμένο από replacesmoke ήταν μάπα!
Σύρμα 0,28mm είναι καλύτερα αλλά και με 0,30 που έχω δοκιμάσει μια χαρά έπαιζε.
καπου διαβασα αδερφε οτι παιζεις με high vg  μηπως το mesh που θα βαλω πρεπει να ναι διαφορετικο δεδομενου οτι κανω 50-50 ?

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:16 »
για 50/50 mesh 325 και πανω..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:18 »
Πραγματικα για 'μενα παντα , το high VG ή το full VG δεν εχει παιξει ρολο μεχρι τωρα , ειτε στον tiny , ειτε στον tasis....
Στον NextGen ..... ναι....  Εκει υπηρχε θεμα , αλλα για το οτι ηταν πιο ψηλα η αντισταση και ετσι επρεπε να υπαρχει mesh που να ανεβαζει πιο γρηγορα το υγρο.
Τεσπα , το θεμα ειναι αλλου ....

Παιδες ποια η διαφορα δηλαδη στο δουλεμα των Nextiny/tasis σε σχεση με τους In'Ax ???
Ολοι τους απο τη στιγμη που ειναι χαμηλα η αντισταση , δεν εχουν θεμα με το ανεβασμα υγρου.
Στην τελικη υπαρχει mesh 250 και 300 που μπορεις να πεις οτι καλυπτει τα δεδομενα του υγρου (VG)
Εγω με 100% VG ατμιζω ..... :dontknow:

Το μεγαλο θεμα το ειχαν καποτε οι ατμοποιητες οπως ο Rocket - Origen - Foggatti - Doodlebug - ZEN genesis ...... RSST - AGA - AGI και πολλοι αλλοι ...... , που ειχαν την εδρα επανω και το υγρο απο κατω , με αποτελεσμα να χρειαζεται mesh που να μπορει να ανεβασει ανετα υγρο στο επανω μερος του mesh οπου ηταν και η αντισταση και ο τροπος ηταν ο συνδιασμος πλεγματων οπως το 200superfine εσωτερικα και το 400 - 500 εξωτερικα για να μπορει να κρατησει ποσοτητα υγρου εκει ψηλα .

Εδω αυτο το θεμα δεν υπαρχει απο τη στιγμη που εχουμε ανοικτο deck με άπλετη τροφοδοσια και χαμηλα την αντισταση.
Εδω μαλιστα εχουμε ακομα ενα φαινομενο , το οποιο το βλεπουμε και σε ατμοποιητες με βαμβακι και την αντισταση κατω.....
Οσο αδειαζει το τανκ δηλαδη , ο αερας που αντικαθιστα το υγρο που καταναλωνεται ειναι πιο βαρυς και σπρωχνει το υγρο μεσα στις τρυπες τροφοδοσιας πιο ευκολα .
Το ιδιο γινεται και 'δω και μαλιστα εχοντας μεγαλες τρυπες εισαγωγης , λογικα εχουμε και αμεση τροφοδοσια .
Οποτε μηπως κατι δεν κανετε σωστα στο στησιμο ή κατα προσωπικη μου αποψη ....... , μηπως εχετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ VG και ειναι τοσο πηχτή που δεν μπορει να απορροφηθεί σωστα απο το mesh ;;;;;
Το να φτιαξω ενα υγρο με πολυ VG για να εχω πολυ ντουμανι στον DRIPPER , δε σημαινει οτι αυτο το υγρο μπορω να το δουλεψω και σε mesh ............
Εδω χρειαζομαστε υγρα με σωστη δοσολογια VG και νερου , για να εχει ανετη ροη το υγρο ......


hellrose ,
αν εχεις κανει στησιμο για ***VG*** , τοτε το υγρο σου που ειναι με μικροτερα ποσοστα VG , λογικα θα ανεβαινει και πολυ πιο ευκολα απο τη στιγμη που ειναι μεγαλυτερης ρευστοτητας .........
Απλο δεν ειναι ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:36 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 13:04 »
Καλησπέρα σε όλους.. 

Για υγρα με 70% VG και άνω τι mesh χρησιμοποιείται και σε τι διαστάσεις.?

Σας ευχαριστώ πολύ..!!

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 13:21 »
Εγώ σήμερα μετά από έναν μήνα ίδιο mesh λέω να το αλλάξω...
Σκέφτομαι να βάλω και το νεκ με την κλειστή τρύπα, έχει περισσότερο χτύπημα?

Αποσυνδεδεμένος kerai

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 18:28 »
Καλησπέρα. Στην τζουρα σφυρίζει ή είναι αθορυβος σαν τον nextiny?

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 10:27 »
Καλημέρα  φίλοι μου!! Μια ερωτησούλα  να κάνω... το mesh σε τι διαστάσεις το κόβετε???  8)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 14:34 »
Καλησπέρα.

Έχω τον ατμοποιητή εδώ και μία εβδομάδα και έχω ένα θέμα που θα με βοηθήσουν οι κάτοχοι.

Μου μαυρίζει το υγρό στο τανκ μετά από μία μέρα χρήσης.  Δεν έχω κάποιο θέμα στησίματος (εννοώ δεν μου βγάζει μεταλλίλα ή τίποτε άλλο) και ατμίζω κανονικά.  Μετά από μία μέρα όμως το υγρό αλλάζει χρώμα σαν να έχει ποτιστεί με υπολείμματα (οπως γίνεται στους βαμβακάτους που περνάει μέσα στο τανκ και μαυρίζει το υγρό) και αλλάζει η γεύση.  Πρέπει να αδειάσω το υγρό, να κάνω dry burn και να γεμίσω ξανά.

Χρησιμοποιώ τις μεγάλες τρύπες τροφοδοσίας, μήπως φταίει αυτό;  Δεν είχα τέτοιο θέμα με τον NextGen για αυτό μου κάνει εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 14:52 »
Αν δεν έχεις hot spot και δεν παίρνεις καμμένο, νομίζω ότι η αιτία είναι η σύσταση του υγρού. Δοκίμασες το ίδιο υγρό και σε άλλον ατμό και δεν είχες το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 15:25 »
Ναι, το συγκεκριμένο υγρό το ατμίζω εδώ και αρκετό καιρό, πριν πάρω δηλ τον Nextasis.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολύ καθαρό υγρό αλλά και με άλλο υγρό που δοκίμασα πάλι το ίδιο έπαθε απλά σε μικρότερο βαθμό (ο χρωματισμός).

Είναι σαν να περνάνε τα κατάλοιπα στο υγρό  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 15:35 »
Μάλλον επειδή το βαμβάκι κάνει μεγαλύτερη κατακράτηση του υγρού, δεν βλέπεις τα κατάλοιπα. Πρόσεξε, δεν μιλάω για απορροφητικότητα που και το mesh έχει πολύ καλή. Απλά στο mesh επειδή το υγρό ουσιαστικά ''γλυστρά'' πάνω του και δεν κάνει την ίδια κατακράτηση με το βαμβάκι, το υγρό επιστρέφει στο τανκ με αποτέλεσμα να βλέπεις περισσότερα κατάλοιπα. Ενώ τα ίδια κατάλοιπα μένουν πάνω στο βαμβάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2017, 15:54 από ako »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 15:48 »
Αυτό που αναφέρεις με έβαλε σε σκέψεις  :hmmm:

Νομίζω ότι είναι συνδυασμός στοιχείων...

Συγκρίνοντας με τον NextGen που δεν είχα τέτοιο θέμα, βλέπω τις διαφορές τους και σε συνδυασμό αυτό που αναφέρεις καταλήγω στο συμπέρασμα ότι

1) Στον NextGen έστηνα mesh in mesh όπου η κατακράτηση ήταν μεγαλύτερη λόγω #400 mesh ενώ εδώ στήνω με #200SF μόνο
2) Στον NextGent είχα τον πόλο με την μικρή τρύπα, εδώ έχω τις μεγάλες, οπότε το mesh έρχεται σε άμεση επαφή με την δεξαμενή υγρού, οπότε τα κατάλοιπα περνάνε πιο εύκολα

Μάλλον κάτι τέτοιο θα παίζει, απλά δεν το βλέπω να έχει αναφερθεί κάπου και σκέφτομαι τι μπορεί να κάνω λάθος.  Θα αλλάξω τα επόμενα στησίματά μου, βγάζοντας έξω μία μία τις παραπάνω παραμέτρους να δω αν έχω δίκιο...

Σε ευχαριστώ πάντως  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextasis (by VapeWare Mods)
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 15:51 »
Πάντως, η ουσία είναι μία όσον αφορά το mesh. Από τη στιγμή που δεν παίρνεις καμμένο, δεν κάνεις κάτι λάθος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12