vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 5 χρήστες
treloneritis, nuts, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Genesis και δοκιμές υγρών

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Genesis και δοκιμές υγρών
« στις: Ιουλίου 12, 2015, 12:04 »
 Ανοίγω αυτό το νήμα περισσότερο για να εκφράσω μια απορία που έχω αρκετό καιρό.
Γενικά είναι παραδεκτό ότι οι genesis  έχουν πολύ καλή απόδοση γεύσης, άλλωστε τους χρησιμοποιούσα επί ένα χρόνο συνέχεια και μπορώ να το επιβεβαιώσω.
Παντός χωρίς να θέλω να συγκρίνω ανομία πράγματα άλλα  πρέπει να αναφερθεί αφού μιλάμε για δοκιμές υγρών,  νομίζω ότι και οι ποιο φανατικοί του είδους θα συμφωνήσουν ότι την απόδοση και την αμεσότητα ενός κάλου dripper  δεν μπορούν να την έχουν. 
Παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση ότι ποτέ δεν έχω δει, (τουλάχιστον εγώ) κάποια παρουσίαση ή δοκιμή υγρού σε  τέτοιου είδους ατμοποιητή.
Οι reviewers ανά τον κόσμο είναι σαφώς ποιο ενημερωμένοι από εμένα για την απόδοση γεύσης των genesis άλλα δεν εχω δει κάποιον να τους χρησιμοποιεί για τις δοκιμές του.
Με αυτές τις σκέψεις / απορίες θα ήθελα την άποψη σας. 


 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 12, 2015, 13:39 »
Εύλογη η απορία σου και θα σου πω την άποψή μου από τη σκοπιά του ενθουσιώδους δοκιμαστή(δεν τα πάω καλά με τον όρο reviewer).

Μεσάτος μια φορά έπεσε στα χέρια μου για δοκιμή. Όσα βίντεο και να είδα, όσα και να διάβασα, δεν κατάφερα με τίποτα να πετύχω καλή τροφοδοσία. Οπότε, τον χρησιμοποίησα λίγο με Dripping. Το παίδεμα έφτασε για μένα ώστε να αποφασίσω να μην ασχοληθώ ξανά.

Έχω καταλήξει σε μια τριάδα ατμοποιητές στους οποίους κάνω τις δοκιμές μου, με άλλον ένα να ετοιμάζεται να προστεθεί για συγκεκριμένα υγρά. Σε αυτή την επιλογή κατέληξα ξοδεύοντας αρκετά € σε υγρά τα οποία γνωρίζω καλά και δοκιμάζοντάς τα σε αυτούς τους ατμοποιητές. Το mesh για μένα δεν έδωσε κάτι παραπάνω σε αυτά τα υγρά, εκτός από καθαρή και πιο έντονη γεύση από την πρώτη στιγμή. Και αυτό το λίγο παραπάνω, για μένα δεν αξίζει να προσπαθώ να στρίψω καλαμάκι με τόσους τρόπους και πάλι να μην πετυχαίνω τροφοδοσία. Μπορεί να είμαι εγώ ανάπηρος στο στήσιμο φυσικά!

Επίσης, τα υγρά που πωλούνται ως premium, τα δοκιμάζω και στους τρεις ατμοποιητές και τελικά γράφω για την απόδοση του καλύτερου κατά τη γνώμη μου, συνήθως αυτός είναι kf4 ή 3.1. Ταυτόχρονα, χρησιμοποιώ και έναν tugboat απλά για την μικρή πιθανότητα να βρω ένα τέτοιο υγρό να ταιριάζει σε πολλά βαττ.

Άλλη μια παραξενιά, δεν μου αρέσει ο θόρυβος του Genesis κατά την ατμοποίηση... Go figure...

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 12, 2015, 18:39 »
για δοκιμες υπαρχουν οι dripper με mesh .....
ξεχασατε τους 306 με γεφυρα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 12, 2015, 18:47 »
ΠΑΡΩΝ 


Δοκιμαστης υγρων σε Genesis dripper.......... ;D


Πραγματικα η αποδοση των γευσεων στους  genesis , ειναι ανωτερη.  Αυτο ειναι σιγουρο και αποδεδειγμενο.
Ειναι ομως πιο γνωστος,ευκολος και αποδεκτος ο τροπος του βαμβακιου.
Πιστευω οτι κανουν δοκιμες με βαμβακι για να εχουν γνωμη απο το υλικο που χρησιμοποιειται απο τους περισσοτερους ατμιστες


Σωστοτατος ο Αγγελος.
Και ακομα και σημερα , σπανια η γευση τους

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 13, 2015, 00:14 »
 Ο ατμοποίητης που με έκανε να έχω να ατμίσω mesh επτά μήνες τώρα είναι ο Apollo, και δεν αισθάνομαι ότι μου έχει λείψει κάτι από γεύση άλλα αντίθετα νιώθω  μεγαλύτερη πληρότητα  από τα άτμισμα μου σε σχέση με πριν. (Προσωπική άποψη και μόνο).


@Cruiser79
Θεωρώ τις υγροδοκιμές σου από τις καλύτερες και ποιο τεκμηριωμένες στο κόσμο, (αυτό πιστεύω είναι χωρίς ίχνος υπερβολής και όχι μόνο προσωπική γνώμη), και πραγματικά αισθάνομαι τυχερός που μιλάω την ίδια γλώσσα με αυτή που γράφονται, γιατί στη μετάφραση πάντα κάτι χάνεται από την ποίηση. Γι’ αυτό η γνώμη σου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.


@angelosdes
σε μια πρόταση κατάφερες να παντρέψεις τις δυο σου μεγάλες αγάπες. τους dripper και τους genesis.


@shadockan
Θα μου επιτρέψεις να μην θεωρώ την ανωτερότητα των genesis δεδομένη, τουλάχιστον οχι όλων, άλλωστε και δρόμος του βαμβακιού έχει αρκετά μυστικά. Συμφωνώ βέβαια ότι απευθύνονται σε πολύ μεγαλύτερο κοινό.
 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 13, 2015, 03:11 »
Φυσικο ειναι να με αμφισβητείς.  Δεκτο,σεβαστο και σωστο.
Δεν γινεται να εχουμε ολοι μας τα ιδια γουστα.
Ο καθε ατμ/της εχει τα δικα του υπερ και κατα.
Αφου το συζηταμε  ομως , η αληθεια ειναι οτι πιο σωστο θα ηταν αν εγραφα οτι στους Genesis , η γευση ειναι πιο αναλυτικη και πολλες φορες μπορω να πω οτι σε κουραζει κιολας .

Το σωστο ειναι οτι αλλο αποτελεσμα θα παρεις με τον καθε ατμ/τη.  Αλλο με genesis , αλλο με dripping και αλλο απο tank.
Aυτο τουλαχιστον ειδα εγω.
Μου αρεσει ομως το ατμισμα με genesis και ετσι (μπορει και λανθασμενα) , να θεωρω τη γευση που εχω απο αυτους τους ατμ/τες , ανωτερη των αλλων.


Γουστα .............  τι να πεις........ ;D

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 13, 2015, 04:27 »
Φίλε @oaksmoke, μην βιάζεσαι να αφήσεις πίσω τη "σκουριά" :laugh1:
Είναι και θέμα ατμοποιητή!
Στησε απολο με mesh, βαμβάκι στις άκρες μόνο για τροφοδοσία και κάνε 2-3 δοκιμές με σύρματα σε αυτό το στήσιμο ( ribbon, double twisted, clapton ).
Η θα το σιχαθείς η θα το λατρέψεις :D

Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis και δοκιμές υγρών
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 08, 2016, 14:14 »
Και οι ατμοποιητές είναι σαν της μάρκες και μοντέλα Αυτοκινήτων......τόσο απλά!!!!!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12