vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 4 χρήστες
infernity, manoslykos, mathimatikos1966, agelosd

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1035 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:32 »
Αν δεν έχει κάποιος πρόβλημα με την ποσότητα  και αυτό είναι μια εναλλακτική λύση και για το βιδομα αλλα   και απο τυχών σπάσιμο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1036 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:39 »
@kongeo
και η πρότασή μου 4 κομμάτια έχει. Αλλαγές στη βάση, το τοπ καπ, το κάτω μέρος της καμπάνας και το πάνω μέρος της κεφαλής θέλει!

@dkoure
Τις πατέντες με το γάντι τις γνωρίζω, τις δουλεύω συχνά πυκνά είτε με KF είτε με Φαινόμενο! Όλα λύνονται, προτάσεις για βελτιώσεις κάνουμε. Και από τους κατόχους που συνομιλώ, δεν το βλέπω κάποιος με όρεξη να κυκλοφορεί για καφέ με latex γάντι παρέα  :laugh1:

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι καν κάτοχος. Αυτές οι ιδέες μου μπήκαν αποκλειστικά μετά από συζήτηση με πολλούς ατμιστές κατόχους. Παρόλα αυτά, συνεχίζω να τον θεωρώ κορυφαίο εργοστασιακό, μέχρι να κυκλοφορήσει τουλάχιστον ο επόμενος κορυφαίος!

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1037 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:50 »
χεχεχε σωστα, αλλα νομιζω ότι τα σχεδόν 6ml του μεγαλου λυνουν το θεμα αυτονομιας υγρου για τις εξοδους!

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1038 στις: Αυγούστου 30, 2015, 01:30 »
Καλησπέρα σας και πάλι. Ως νέος κάτοχος του Ναυτίλου (των 5 ml) , θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας σε κάποιες ερωτήσεις. Η αντίσταση BVC των 1,6 Ω αναγνωρίζεται στο istick σε 1,7 ή 1,8Ω. 
Η αντίσταση των 1,8 αναγνωρίζεται ως 1,9 ή 2Ω.  Ποια είναι η σωστή , αυτή που αναγράφεται πάνω στην συσκευασία ή στο istick; Ποια είναι τα συν και τα πλην των δύο αντιστάσεων σε ατμό και γεύση;
Ποιες είναι καλύτερες , οι  BDC ή οι BVC;

Και κάτι ακόμα: Ο mini Ναυτίλος έχει διαφορά με τον μεγάλο Ναυτίλο σε γεύση , χτύπημα και παραγωγή ατμού; Εμφανίζει και αυτός απόκλιση στην αναγνώριση των αντιστάσεων;
Σας ευχαριστώ πολύ , εκ των προτέρων.
 

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1039 στις: Αυγούστου 30, 2015, 01:49 »
Οι bvc αποδίδουν καλύτερα τη γεύση και βγάζουν περισσότερο ντουμάνι κατά την άποψη μου. Τώρα η διαφορά του 0.1Ω δε νομίζω να παίζει σημαντικό ρόλο και πιστεύω ότι η σωστή τιμή είναι αυτή που αναγράφεται στο μοντάκι. Δοκίμασα τις bvc σε 2-3 διαφορετικά μοντάκια κι όλα τις έβγαζαν 1.9Ω ενώ πάνω έγραφαν 1.8Ω.

Αποσυνδεδεμένος jim83gr

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1040 στις: Αυγούστου 30, 2015, 02:01 »
Η διαφορα που βλεπεις νομιζω οφειλεται στο εκαστοτε μοντ που βαζουμε τον ατμοποιητη μας και οχι στην αντισταση.η σωστη ειναι ειναι αυτη που αναγραφει πανω της η αντισταση,δεν ειναι κατι ανησυχητικο,εαν δεις μεγαλυτερη αποκλιση απο 0,2 0,3 και μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας απτο συνηθισμενο προιδεαζει το τελος της αντιστασης μας,bdc σημαινειbottom dual coil και bvs bottom vertical coil αρα μιλαμε για διπλη η μονη αντισταση.δοκιμασε και τις δυο και δες ποιος τυπος σου αποδιδει καλυτερα βαση των προτιμησεων σου.διαφορες ο μινι με τον κανονικο εχει λιγο στον ατμο που παραγει απο γευση δεν θα το λεγα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2015, 02:09 από jim83gr »

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1041 στις: Αυγούστου 30, 2015, 09:42 »
να πω καταρχας οτι ατμιζω με ολα τα ειδη ατμοποιητων επισκευασημους ειτε τανκατους ειτε ντριπερ ειτε sub hom ειτε εργοστασιακους οπως ο ναυτιλος . Το ναυτιλο το χρησιμοποιω καθημερινα πανω σε istick 20 η 30 με σκετη βαση για διαλλειμα . Με ξεκουραζει παρα πολυ αυτη η διαδικασια για διαφορους λογους . θα πω λοιπον τη γνωμη μου σε διαφορα θεματα .
1 ο μινι εχει καλυτερη γευση απο το μεγαλο
2 το δουλευω παντα με τα istick γυρισμενα σε volt . Οι τελευτεες κεφαλες που πηρα ηταν 1.8 ohm 4.2 v εως 5 ν . Τα εχω τα istick στα 5ν και ποτε δεν ασχοληθηκα με watt . Αναλογα τα volt που γραφουν οι κεφαλες βαζω παντα το ανωτερο
3 Με το τανκ της φωτο η γευση βελτιωνεται καθοτι μικροτερη τρυπα καμπανας αν και δεν με ενδιαφερει γιατι κανω σκετη βαση αλλα γλυτωνω απο σπασιματα και δεν υπαρχει σπειρομα απο πανω ειναι τανκ καμπανα μονοκοματα .


υ.γ. μιλαω για το τανκ της φωτο στο πανω μερος της σελιδας

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
και κατι αλλο για την αναφορα οτι η αντισταση γραφει 1.8 και οταν βαζουμε το ναυτιλο σε ενα mod πανω βλεπουμε 1.9
ο λογος που μπορει να γινεται αυτο ειναι το υγρο . οταν φτιαχνω μια αντισταση για καποιον επισκευασιμο ατμοποιητη μου τη βαζω στο ομωμετρο και μου δειχνει ας πουμε 1.4 . μερικες φορες οταν στησω τον ατμοποιητη με υγρο και αρχισω το ατμισμα βλεπω 1.5 . Αυτο δεν συμβαινει παντα αλλα μερικες φορες και ο λογος ειναι οτι μαλλον το υγρο ανεβαζει λιγο κατα 0.1 την αντισταση  . Η οποιαδιποτε αυξηση απο κει και περα ομικης αντιστασης σημαινει αντιστοιχη αυξηση στα καταλοιπα που πιανει η αντισταση .
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2015, 10:05 από guzzi »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1042 στις: Αυγούστου 30, 2015, 11:46 »
Καλησπέρα σας και πάλι. Ως νέος κάτοχος του Ναυτίλου (των 5 ml) , θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας σε κάποιες ερωτήσεις. Η αντίσταση BVC των 1,6 Ω αναγνωρίζεται στο istick σε 1,7 ή 1,8Ω. 
Η αντίσταση των 1,8 αναγνωρίζεται ως 1,9 ή 2Ω.  Ποια είναι η σωστή , αυτή που αναγράφεται πάνω στην συσκευασία ή στο istick; Ποια είναι τα συν και τα πλην των δύο αντιστάσεων σε ατμό και γεύση;
Ποιες είναι καλύτερες , οι  BDC ή οι BVC;

Και κάτι ακόμα: Ο mini Ναυτίλος έχει διαφορά με τον μεγάλο Ναυτίλο σε γεύση , χτύπημα και παραγωγή ατμού; Εμφανίζει και αυτός απόκλιση στην αναγνώριση των αντιστάσεων;
Σας ευχαριστώ πολύ , εκ των προτέρων.


Καλημερα :) Οι BDC σιγα σιγα θα καταργηθουν...Οι BVC ειναι καλυτερες απο τις BDC σε αποδοση γευσης..Οσον αφορα τις BVC 1.6 και 1.8 να προτιμας τις 1.8 γιατι απλα ειναι καλυτερες σε αποδοση και με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο τις 1.6...Επισης οι κεφαλες BVC δουλευουν λιγο καλυτερα με το ναυτιλο μινι απότι με το μεγαλο και οταν λεω καλυτερα,εννοω οτι στον μινι οι 1.8 BVC δουλευουν απροβληματιστα ενω στον μεγαλο μπορει καποιες φορες να αρχισουν να κανουν μπουρμουληθρες και επισης στο μινι μπορεις να ανεβεις και λιγο παραπανω σε watt η volt απότι στον μεγαλο με τις 1.8 BVC..Οσον αφορα το ποια ειναι η πραγματικη τιμη της αντιστασης σε ohm,συνηθως ειναι αυτη που αναγραφεται πανω στην κεφαλη δηλαδη 1.6 και 1.8 και οι ελαχιστες αλλα και μεγαλες αποκλισεις καμια φορα του στυλ 1.9-2.0.2.1 κλπ ειναι καθαρα θεμα μοντ..

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1043 στις: Αυγούστου 30, 2015, 13:34 »
ειναι πολυ λαθος αυτο που λες φιλε μου παντα καλοπροερετα σου μιλαω . καταρχας δεν μιλαμε για mod αλλα και για mod να μιλουσαμε το προβαρι μου οταν ειναι καινουρια η αντισταση την 1.8 την διαβαζει παντα 1.9 και μετα απο 25 ml την διαβαζει 2 με 2.1. και τα istick το ιδιο λαθος κανουν ? και οταν βαζω καινουρια αντισταση στο ναυτιλο και το ομωμετρο μου δειχνει 1.9 και μετα απο 25ml μου δειχνει 2 με 2.1 λαθος κανει ? η μακα που πιανει η αντισταση ανεβαζει την ομικη αντισταση . οσο για αυτο που λες για τις αντιστασεις οντως οι καινουριες 1.8 ειναι καλυτερες απο  τις 1.6 τουλαχιστον απο οσους εχω αγορασει εγω .παντα φιλικα........

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1044 στις: Αυγούστου 30, 2015, 14:08 »
Εννοεις οτι ειμαι λαθος στο οτι ειπα οτι ΣΥΝΗΘΩΣ η πραγματικη τιμη της αντιστασης ειναι η αναγραφομενη?Παρα πολλες κεφαλες αναγραφουν πανω τους ποσα ohm ειναι και οντως μετρημενες σε ομωμετρο αλλα και σε μοντ,βγαινουν οντως οσο γραφουν οτι ειναι..Παντα φυσικα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως πολλες κεφαλες του ναυτιλου και οχι μονο,που θα μετρηθουν και λιγο παραπανω απότι λενε αλλα και λιγο παρακατω ;)

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1045 στις: Αυγούστου 30, 2015, 14:35 »
Παιδια εχετε ολοι δικιο. Οι αντιστασεις δεν ειναι ακριβως 1.8 ohm. Στο coolfire iv μου τις βγαζει 1,84 καινουργιες αχρησιμοποιητες. Ο πολος του ναυτιλου πιανει μακα, οπως και η αντισταση το ιδιο. Οποτε ολα παιζουν ρολο. Τα περισσοτερα μοντακια δεν εχουν 2 δεκαδικα ψηφια στην οθονη οποτε γινεται στρογγυλοποιηση. Πχ το 1,84 γινεται 1,9. Το ιδιο παρατηρησα και σε επισκευασιμο. Η μακα ανεβαζει σταδιακα την τιμη της αντιστασης. Αποκλιση 0,1-0,2 ειναι φυσιολογικο, το παραπανω δεν ειναι.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1046 στις: Αυγούστου 30, 2015, 15:39 »
Εγώ πάλι θα επέμενα ότι η διαφοροποίηση στα νούμερα των αντιστάσεων του Ναυτίλου οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στο "χαζό" αυτό ελατήριο που βρίσκεται στον 510 του. Οι κεφαλές δηλαδή είναι όντως στημένες στα ohms που αναγράφουν όμως το ελατήριο αυτό "παραποιεί" κατά κάποιο τρόπο την "πληροφορία" στον χρήστη, είτε αυτή δίδεται μέσω mod είτε ακόμα και μέσω ενός καλού ohmόμετρου..

Ίσως να μπορεί κάποιος να το αποδείξει αυτό, ίσως βέβαια και να έχω λάθος εντέλει. :)

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1047 στις: Αυγούστου 30, 2015, 16:32 »
Ρε παιδια ημαρτον και τελειως φιλικα......ας πουμε οτι το πιο αξιοπιστο μοντ που εχω ειναι το προβαριμ συν ωμομετρο.Ας πουμε λοιπον οτι σημερα Κυριακη 5 η ωρα τωρα που γραφω βαζω καινουργια κεφαλη στον ναυτιλο τον γεμιζω υγρο και βλεπω ενδειξη 1,9.Την Τεταρτη μετα απο 4 μερες χρησης και 20 με 25 ml βλεπω αντισταση 2,1 και στο προβαρι και στο ωμομετρο.Συμπερασμα  ΧΑΛΑΣΕ Ο ΠΟΛΟΣ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΟΥ ΜΕ 20 ML ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ. ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΩΜΟΜΕΤΡΟ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ.Απο την μακα αυξανεται η ωμικη αντισταση.Το 1,9 που βλεπω στην αρχη οφειλεται οπως γραφω παραπανω στο οτι η αντισταση μπορει να ειναι κατι παραπανω απο 1,8 συν το υγρο που πεφτει επανω της και γινεται 1,9.Φιλικα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εγώ πάλι θα επέμενα ότι η διαφοροποίηση στα νούμερα των αντιστάσεων του Ναυτίλου οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στο "χαζό" αυτό ελατήριο που βρίσκεται στον 510 του. Οι κεφαλές δηλαδή είναι όντως στημένες στα ohms που αναγράφουν όμως το ελατήριο αυτό "παραποιεί" κατά κάποιο τρόπο την "πληροφορία" στον χρήστη, είτε αυτή δίδεται μέσω mod είτε ακόμα και μέσω ενός καλού ohmόμετρου..

Ίσως να μπορεί κάποιος να το αποδείξει αυτό, ίσως βέβαια και να έχω λάθος εντέλει. :)
Οταν εμενα μου εκανε μαγκιες το ελατηριο του πολου του ναυτιλου εκανε το εξης.Τωρα που γραφω εδειχνε 1,9 το μοντ μετα απο 3 ωρες ας πουμε 2,5 μετα απο 1 ωρα ας πουμε 2 και παει λεγοντας.Εβγαλα τον ατμοποιητη απο το μοντ εριξα πανω στον πολο ασετον χωρις λαδι μετα χρησιμοποιησα μπεικιν σοδα με ξυδι που με λιγο απεσταγμενο νερο το ειχα κανει σαν αλοιφη και μετα ξεπλυνα το πολο με οινοπνευμα.Σε ολη την διαδικασια μπενοβγαζα τον πολο μεσα εξω πιεζοντας τον και εστρωσε.Αλλο να κανει μαγκιες ο πολος και αλλο παντα με καινουργια αντισταση να δειχνει 1,9 μετα απο περιπου 10 ml 2 και μετα απο αλλα 10 ml 2,1.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2015, 16:45 από guzzi »

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1048 στις: Αυγούστου 30, 2015, 16:52 »
Εγώ όποτε βλέπω την αντίσταση να ανεβαίνει σε 2.0 η 2.1 έχω τις πρώτες ενδείξεις ότι η αντίσταση φτάνει στο τέλος της, το 1ο πράμα που κάνω αν δεν την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά είναι να ξεβιδώσω τον ατμο απο το μοντ μια δύο φορές και επανέρχεται στο 1.9 , αν δεν γίνει αυτό τότε είμαι έτοιμος για αλλαγή αντίστασης.Όταν λες οτι σου το κάνει μετά απο 20-25 ml μάλλον η αντίσταση είναι στα τελειωματα της.

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1049 στις: Αυγούστου 30, 2015, 16:53 »
Φιλε imjp1982 εγραψες οτι οταν βλεπουμε 1,9 2 2,1 ειναι καθαρα θεμα μοντ.Σε αυτο σου ειπα οτι εισαι λαθος.Η αυξηση οφειλεται στην μακα.Και στον καιφουν μου τωρα που ειναι στημενος στο 1,6 μετα απο καποια ml θα γραφει 1,7 το μοντ και παει λεγοντας.Φιλικα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυτο λεω φιλε neo777.....Η αντισταση πιανει μακα τα παιζει τα φτυνει και ανεβαινει η ωμικη της αντισταση.Τα μοντ οτι διαβαζουν γραφουν.Τουλαχιστον σε αυτην την περιπτωση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix