vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, manoslykos, DonnaWhidA, kurtz

Twitter

Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:34 »
Με τεραστια χαρα Τρυφωνα.


Αλλααααα......μονο λουκανικα ;;;;    Εχουμε και σουβλακια.... ;D


Απο το υγρο που σου αρεσει περισσοτερο , να ξερεις οτι θα παρεις διαφορετικα το αρωμα του .
Σε αλλους αυτο αρεσει και σε αλλους οχι.


Το κυριο γνωρισμα σε ενα καλοστημενο genesis , ειναι η αναλυση που θα δωσει στον παραγωμενο ατμο.
Δεν μιλαω φυσικα οτι θα καταλαβεις τη μπανανα,το μηλο,τη βανιλια,το μελι και το καρδαμο , με τις απαλες πινελιες της .... ατζουγιας που περιεχει 3 κουταλιες αλατι ....  :eyesplash:  , αλλα θα εχεις μια λεπτη επιγευση απο ενα συνδιαμο ολων αυτων , χωρις να χανεται η αρχικη γευση .


Αυτο σαν αποτελεσμα εχει οτι η γευση του υγρου , μεσα σε μια ΟΛΟΚΛΥΡΗ ημερα ατμισματος , δεν θα κουρασει  οσο αρωμα κι αν εχει , δεν θα μπουχτισει τον ατμιστη οσα ml και αν κανει , παντα θα εχει αυτη ακριβως τη γευση απο την πρωτη τζουρα μεχρι την τελευταια.
Αντιθετα δηλαδη με τους φιτιλατους που καπου χανεται η γευση τους.

Δεν γινεται να ''στουμπωσει'' η αντισταση με καταλοιπα πιο γρηγορα απ' οτι με το φιτιλι ή το βαμβακι , γιατι η ατμοποιηση ας μου επιτραπει ο ορος , ειναι πιο σωστη λογο της καθαροτητας των υλικων.

Προσωπικες αποψεις και εμπειρικες γνωσεις.
Ουτε μεταλλουργος ειμαι , ουτε καποιος ειδικος .  Τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο ολους τους υπολοιπους ατμιστες που ατμιζουν με mesh.
Aυτο ειδα και καταλαβα απο την ενασχοληση μου με το mesh απο το '12.
Απο τοτε μεχρι τωρα οι αλλαγες στους Genesis ειδα οτι ηταν μεγαλυτερες σε σχεση με τους φιτιλατους κι αυτος ειναι και ο λογος που λεω οτι υπαρχει μεγαλυτερη εξελιξη στους genesis παρα στους φιτιλατους που οι διαφορες ειναι απο το κεραμικο , στους δυο πολους και την αντ/ση αναμεσα ή δυο πολοι και οι αντιστασεις απο τη μια και την αλλη μερια.

Δεχομαι οτι και τα δυο ειδη ειχαν εξελιξη σε μικροεπιπεδα και λογο γουστου κοιταω πιο πολυ τους genesis.
Kανενα προβλημα μ' αυτο , αλλα το οτι οι genesis εχουν μεινει στασιμοι .... σε καμια περιπτωση.
Υπαρχουν Genesis με πολυ ψαγμενα στησιματα και με πολυπλοκα decks που θα πρεπει να εχεις καταλληλη εμπειρια ωστε να τους κανεις να δουλεψουν.
Ο Foggatti ειναι ενας απο αυτους.  Αν τον στησεις ομως.....ΑΝΑΣΤΑΣΗ.....
Ο Dome της Atmomixani ειναι ενας genesis με πολυ διαστημικες επιδωσεις και θελει χερια ζογκλερ ωστε να τον φτασεις στα ορια του.   Απιστευτος σε αποδοση και ντουμανι.   Μα πολυ ντουμανι μιλαμε....
Ο TNS ..................εδω δεν χρειαζονται λογια........  Μονο μια λεξη φτανει....   ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ
Ο Rocket ειναι ατμοποιητης που τη γευση του θα την πιασουν ολοι οι ατμοποιητες ....... τη Δευτερα.....   Ποια Δευτερα  ;;;;       Τη δευτερα Παρουσια..............
Οσο για χτυπημα..........  Διπλη αντισταση σε ARASHI.....  Aγκωνας στο λαιμο στην κυριολεξια.....


RSST genesis atomazer.   
Ενας απο τους καλυτερους  ατμοποιητες (αν οχι ο καλυτερος ) , ωστε να μπορεσει καποιος να μπει στο μαγικο κοσμο των genesis.    Respect...

Αυτα για τωρα.
Η συνεχεια στο επομενο τευχος................ ;D

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 11, 2016, 13:48 »
Λέω να ζωντανέψω το νήμα...
Κρίμα που δεν υπάρχει συζήτηση για τους Genesis...

Κατάρα στους Genesis, λοιπόν!

Εδώ και μερικούς μήνες, είπα να δοκμάσω ξανά Genesis. Είχα ασχοληθεί ξανά στο παρελθόν αλλά, είτε με δοκιμές σε δανεικούς, είτε με πατέντες σε non genesis ατμοποιητές. Κοινώς, δεν είχα κάνει τη διατριβή μου και πόσο μάλλον με αγνώστου προελεύσεως mesh.

Ψάχνοντας, λοιπόν, και διαβάζοντας τον παλαβό Shadockan και τη λοιπή κομπανία, εντός και εκτός Ελλάδος, είπα να πάρω ένα κλώνο Nextiny. Τους μισώ τους κλώνους... Τουλάχιστον, είμαι τυχερός διότι λειτουργεί σωστά. Προτίμησα, όμως. αυτόν διότι δε μου αρέσει να ατμίζω σα να είμαι σε διαφήμιση αναψυκτικού ώστε να έχω τροφοδοσία.
Αποπλήρωσα και το ελληνικό χρέος στον γνωστό "Γερμανό" αγοράζοντας mesh.

Προβλήματα με το στήσιμο, ποτέ. Εφόσον κατέληξα σε στήσιμο του γούστου μου, όλα καλά.
Γεύση ολοκληρωμένη και σταθερή.
Χτύπημα λίγο υποτονικό αλλά, η γεύση σε αποζημιώνει τόσο, που λες "χαλάλι"!
Η αντίσταση οξειδώνεται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα, λόγω προσωπικής παραξενιάς, να την αλλάζω κάθε δυο μέρες και το mesh ανά εβδομάδα-10 μέρες αλλά, η γεύση σε αποζημιώνει τόσο, που λες "χαλάλι"!

Πιάνω τον κακομοίρη τον Kayfun να κάνω μια ανδρική τζούρα και... βαμβακίλα! Στήσιμο μιας ημέρας...
Μετά από 5-10 τζούρες, ίσως να συνηθίζεται και όλα καλά. 
Κάνω εναλλαγές, πάλι τα ίδια! Τι koh gen do, τι cotton bacon, τι βαμβάκι με μετάξι από αράχνη... βαμβακίλα!
Πάλι καλά, η Σοφία παραμένει σταθερή αξία...

Κατάρα στους Genesis, λοιπόν, που αποδίδουν τόσο καθαρή γεύση. Που δε μπορώ να ατμίσω πλέον βαμβάκι. Που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω έναν γνήσιο Genesis της προτίμησής μου. Που υπάρχει μονίμως ένας φάκελος με mesh στο δωμάτιο και θυμίζει απλήρωτο λογαριασμό.

Αυτά... Πάω στα φανάρια μπας και βγει αγορά γνήσιου...

Θενκ γιου.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #107 στις: Απριλίου 11, 2016, 20:59 »
 mpikou ......  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 11, 2016, 21:24 »
Βασίλη, απο οτι διαβάζω αντιλαμβάνομαι οτι γνωρίζεις τους Genesis πολύ καλά.  Ψάχνομαι πολύ με το θέμα της γεύσης.  Δεν είμαι των dripers και οτι εχω επιλέξει είναι τανκατος.  Με κεραμικό Σοφία και εδώ και μήνες τον CloudOne και τον Kronos by Niko.  Θα ήθελα να πάω ποιο πέρα και να δοκιμάσω την τύχη μου σε Genesis.  Εχω την υπομονή και μεράκι για πειραματισμό.  Τι θα μου πρότεινες ανεξάρτητου κόστος αλλα value for money?

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 11, 2016, 21:36 »
http://www.rocketsciencemods.com/RocketR-category/RocketR
...μονον αυτος υπαρχει για ευκολη αγορα..που φυσικα είναι πολύ μα πολύ τελειος!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 11, 2016, 21:45 »
Αν δεν σε πειραζει η τιμη , Nextiny φιλε.
Eιναι ενας ατμοποιητης που εχει υιοθετησει ας πουμε τη λειτουργια των carto , πολυ μικρο χωρο ατμοποιησης , πολυ μικρη αποσταση η αντισταση απο την εισαγωγη του υγρου σε σχεση παντα με τους υπολοιπους genesis , εκτος του INAX που εχει εντελως αλλη λειτουργια ομως , γιατι στηριζεται αποκλειστικα στην απορροφητικότητα του mesh , ενω στον Nextiny εχει ρολο και το πως ''ρουφαμε''....

Ειναι πολυ ευκολο το στησιμο του βαζοντας ενα mesh (δε χρειαζεται mesh in mesh οπως ο NextGen) , εχει αερα που ικανοποιει ολες τις απαιτησεις και παρα το λιλιπουτειο μεγεθος του , χωραει ανετα 3.4ml με το SS τανκακι και 3.3ml με το διαφανο.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27357.msg898319.html#msg898319

Για 'μενα προσωπικα ειναι ενας απο τους κορυφαιους genesis , καθως ειναι ευκολος , μεγαλος σε ml για το μεγεθος του και η μαγκια με το μικρο χωρο και τη χαμηλη θεση του mesh και της αντιστασης , τον καθιστα κορυφαιο στα ματια μου φιλε.

Υ.Γ.
......και για τον ατμοποιητη που προτείνει ο Αγγελος.
Ενας απο τους αγαπημενους.....

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 11, 2016, 22:05 »
Ευχαριστω Βασίλη  :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ευχαριστω Άγγελε. Όντος όπως λες εύκολη αγορά γιατί το nextiny τον εχω βρει για την ώρα στο Colorado κι ας τον φτιάχνουν στη Αθηνα  :)) 

Αποσυνδεδεμένος panas

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 11, 2016, 23:21 »
Μετά από ένα χρόνο που τα χα παρατήσει και ξαναέπεσα στο παλιοτσίγαρο,
 και χωρίς να μπορώ να πάρω ανάσα,
παίρνω το istic 40 και τον gs tank εντάξει αλλά, μετα μια μέρα ατμού λέω: δεν φτιάχνω τον kraken; σε 2 λεπτά έτοιμο το mech και η αντίσταση 1,5 Ω και τραβάω τζουρα. ΓΙΑΤΙ κάπνιζα ένα χρόνο :-(

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 11, 2016, 23:36 »
Και πολυ καλα εκανες .
Δεν πειραζει .... , αφου γυρισες καλα ειναι...

Ακριβως αυτο.
Γιατι ;;;

Καλωσόρισες ξανα φιλε.

Αντε να ερχονται ξανα οι παλιοι.........

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15476 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136097 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12