vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καλαμάκι στο φίλτρο για καλύτερο γεμισμα και καλή ροή- "The straw mod"

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Άλλη μια ενδιαφέρουσα ιδέα απο το e-cigarette-forum:
Κόβεις μια πλαστική μπατονέτα για τα αυτιά η οποία είναι κούφια στη μέση της σαν πολύ λεπτό καλαμάκι 
και το βάζεις σε μια γωνία του cartridge απο το οποίο δεν αφαιρείς το υλικό γέμισης είτε είναι το μητρικό
του είτε είναι φίλτρο απο ενυδρείο και αυτή διευκολύνει πολύ τη γέμιση του φίλτρου μια που απάγει τον αέρα που βρίσκεται στον
πάτο του φίλτρου και με τον ίδιο τρόπο την καλή παροχή υγρού και το καλό άδειασμα  όπως ατμίζεις.

http://www.e-cigarette-forum.com/forum/cartridge-mods/29275-video-straw-mod.html
Το δοκίμασα στο 501 μου και φαίνεται να λειτουργεί αρκετά καλά, αλλά βέβαια κάθε τι θέλει χρόνο για να αποδειχθεί πραγματικά
ποσο αποτελεσματικό είναι. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και στα φιλτρα της πίπας που είναι τεράστια και έχουν θέμα
και με το γέμισμα και με το άδειασμα...

Θέλουν προσοχή τα εξής:
1) το καλαμάκι να είναι λίγο πιο κοντό απο το εσωτερικό ύψος του cartridge για να μην φτάνει στη γέφυρα του ατμ
2) να μην είναι πολύ αραιό το γέμισμα του φίλτρου για να μην πλημμυρίσει

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Άλλη μια ενδιαφέρουσα ιδέα απο το e-cigarette-forum:
Κόβεις μια πλαστική μπατονέτα για τα αυτιά η οποία είναι κούφια στη μέση της σαν πολύ λεπτό καλαμάκι 
και το βάζεις σε μια γωνία του cartridge απο το οποίο δεν αφαιρείς το υλικό γέμισης είτε είναι το μητρικό
του είτε είναι φίλτρο απο ενυδρείο και αυτή διευκολύνει πολύ τη γέμιση του φίλτρου μια που απάγει τον αέρα που βρίσκεται στον
πάτο του φίλτρου και με τον ίδιο τρόπο την καλή παροχή υγρού και το καλό άδειασμα  όπως ατμίζεις.
Το είχα δοκιμάσει το κόλπο κάποιους καιρούς που έβαζα μόνος μου πολυεστέρα στα φιλτράκια.
Παρότι καταλαβαίνω τη λογική του, δεν είχα δει κάποια ιδιαίτερη βελτίωση.
Ίσως βέβαια και να μην το έκανα καλά...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
καλο κολπο αν και μου θυμισε λιγο εγχειριση ανοικτης καρδιας :laugh1: :laugh1:,θα προτιμουσα να κανω την ζωη μου πιο ευκολη

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Σημαντικό σημείο απο ότι καταλαβαίνω είναι να βρεθεί μια ισορροπία στο πόσο πολυεστέρας θα μπεί μεσα στο φίλτρο,
λίγο περισσότερος και η ροή εμποδίζεται, λίγο λιγότερος και γεμίζει εύκολα αλλά πλημμυρίζει,
καθώς και να γίνει μια τομή υπό γωνία στο καλαμάκι (έτσι που να μοιάζει σα μυτη βελόνας απο σύριγγα)  στην πλευρά που βάζω
μεσα στο cartridge ώστε να μην παγιδεύει αέρα.

Πανάκεια πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα είχαν σταματήσει και οι πατέντες στα φιλτράκια.


Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάντως δοκίμασα το κόλπο με 801 ατμ και εδώ και 2 ώρες μου δουλεύει καλύτερα απο πριν ..Μεγαλύτερο ντουμάνι και καλύτερο χτύπημα...Το κομμάτι της μπατονέτας είναι κομμένο με γωνία στην άκρη που βιθύζεται στο φίλτρο και το ύψος του είναι περίπου στα 3 mm κάτω απο το επίπεδο του φίλτρου (έτσι δεν κινδυνέυει να ακουμπίσει στην γέφυρα του ατμ)

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
To κολπακι δουλευει μια χαρά. Οταν γεμίζω το φιλτράκι βλέπω μπουρμπουλήθρες απο την πλευρά που είναι η μπατονέτα που πάει να πει πως κάποιες σταγόνες παραπάνω μπαίνουν στο φιλτρακι.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
κoalex μπορεισ να καταλαβεις οταν στεγνωνει το φιλτρακι αν τραβαει υγρο απο την μπατονετα?

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Χμμ... δεν ξερω. Τα γεμισματά μου είναι the fly οπότε δεν βγάζω τον πολυεστέρα για να δω αν είναι στεγνος στο κάτω μέρος και υγρος στο κομματι κοντά στο atomizer. Αλλα πλέον στο on the fly βάζω σταθερα 6-7 σταγόνες απο 3-4 που έβαζα πριν.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
ρωταω απο την αποψη αν οντως τραβει υγρο απο το καλαμακι παει να πει οτι μπορεις να βαλεις παραπανω σταγονες υποθετω

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
ρωταω απο την αποψη αν οντως τραβει υγρο απο το καλαμακι παει να πει οτι μπορεις να βαλεις παραπανω σταγονες υποθετω
Εάν κατάλαβα καλά ο λόγος που μπαίνει το καλαμάκι είναι διαφορετικός.
Δηλαδή όταν προσθέτουμε υγρό στο φίλτρο ο αέρας που υπάρχει μέσα στον πολυεστέρα δεν αφήνει το υγρό να κατέβει. Βάζοντας το καλαμάκι θεωρητικά ο αέρας έχει τρόπο διαφυγής από αυτό και ως εκ τούτου το φιλτράκι γεμίζει και αδειάζει καλύτερα.
Άρα, εάν το κατάλαβα καλά, δεν πρέπει να μπαίνει υγρό στο καλαμάκι.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το πιο συνηθισμένο είναι να φεύγει ο αέρας απο το καλαμάκι (βλ. μπουρμπουλήθρα), αλλά θα έπαιρνα όρκο ότι και το
καλαμάκι μπορεί να ρουφήξει ειδικά αν είναι στεγνό το φίλτρο.
Κι εγώ πιστεύω πάντως ότι ο "ορθόδοξος" τρόπος είναι να φεύγει ο αέρας απο το καλαμάκι...

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που σίγουρα κάνει είναι να απελευθερώνει τον παγιδευμένο αέρα που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου.
Τωρα αν δουλεύει σαν δοσομετρητής δεν ξέρω... Στο 801 που είναι τερας ίσως. Στο μικρό 510 χλωμό το βλέπω. Δεν έχει τον χώρο για να αποκτήσει το eliquid αρκετο "βαρος". Αλλα αυτό είναι η εντυπωση μου φυσικά

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που σίγουρα κάνει είναι να απελευθερώνει τον παγιδευμένο αέρα που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου.
Τώρα εάν το κάνει σίγουρα δεν ξέρω.
Πάντως δεν θυμάμαι να είχα δει καμιά σημαντική διαφορά κατά το γέμισμα.
Μόνο μικρά προβληματάκια.

Θέλει και κάποια προσοχή να μην έρχεται το σωληνάκι σε επαφή με τη γέφυρα και λιώσει και αναπνέουμε πλαστικό.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
.....Θέλει και κάποια προσοχή να μην έρχεται το σωληνάκι σε επαφή με τη γέφυρα και λιώσει και αναπνέουμε πλαστικό.
Θεωρώ πάντως  μεγάλη την πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix