vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καθαρισμος Cartomizer

Αποσυνδεδεμένος Tegian

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Καθαρισμος Cartomizer
« στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 18:30 »
Παιδια επειδη ξερω οτι πολλοι το κανουν αλλα δεν υπαρχουν πληροφοριες σε ενα θεμα μαζεμενες γιαυτο ανοιξα αυτο το θεμα.

Εγω σημερα καθαρισα 5 καρτο που ειχα με τη μεθοδο του βρασιματος 15 λεπτα μετα σουρωμα με κρυο νερο και μετα ξανα βρασιμο για 15 και στεγνωμα για 24 ωρες.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα καρτο θαμπωσαν σαν να εχουν αλατα! Εχει κανεις εμπειρια πανω στο θεμα. Τωρα ειμαι στην φαση του στεγνωματος. Ειναι ασφαλες να ξαναχρησιμοποιηθουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2012, 20:11 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 19:35 »
Οσες φορές προσπάθησα να καθαρίσω κάρτο με αυτό τον τροπο, στο τέλος τα πέταξα. Μάλιστα, 2-3 που άνοιξα, δε διαπίστωσα να είχε καθαρίσει η αντίσταση από τα κατάλοιπα.
Σε κάποιους μπορεί να έχει πετύχει το κόλπο, εγώ κατέληξα ότι δεν αξίζει τον κόπο για το κόστος που έχει ο κάθε κάρτο- 0,30 ως 0,40 λεπτά ανά ημέρα
Ακουσε και άλλες απόψεις και πράξε κατά συνείδηση.

Αποσυνδεδεμένος Tegian

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 19:40 »
Σε ευχαριστω Πετρα για την απαντηση σου. Εμπιστευομαι τη γνωμη σου γιατι ησουν η πρωτη που με βοηθησε σε διαφορα θεματα. Ομως αποτι ακουω δουλευει ο καθαρισμος στα περισσοτερα καρτο. Για να δουμε αν θα μας διαφωτισει κανενας.

Αποσυνδεδεμένος stavrele

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Η αξία του νικημένου δίνει αξία στο νικητή.
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 19:46 »
Οσες φορές προσπάθησα να καθαρίσω κάρτο με αυτό τον τροπο, στο τέλος τα πέταξα. Μάλιστα, 2-3 που άνοιξα, δε διαπίστωσα να είχε καθαρίσει η αντίσταση από τα κατάλοιπα.
Σε κάποιους μπορεί να έχει πετύχει το κόλπο, εγώ κατέληξα ότι δεν αξίζει τον κόπο για το κόστος που έχει ο κάθε κάρτο- 0,30 ως 0,40 λεπτά ανά ημέρα
Ακουσε και άλλες απόψεις και πράξε κατά συνείδηση.

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 19:53 »
μια δοκιμη θα σε πεισει  :)
επικινδυνα δεν ειναι ...αλλα αν τα εβρασες με σκετο νερο(βρυσης) ισως γιναν λιγο χειροτερα (η αντισταση)

χτες δοκιμασα απο περιεργεια ενα που εβγαζε καμμενο κι ενα αλλο ... κεμμενο δεν βγαζει αλλα και η παληα μυρωδια δεν εφυγε εντελως

οσο για την αντισταση αν κι εχω διαβασει για καθαρισμα με βουρτσακια ...στα τυφλα ολα δυσκολα ειναι ...
και με σκετο βρασιμο δεν καθαριζει το μεταλλο

Αποσυνδεδεμένος Tegian

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 20:07 »
Παιδια εγω τα εβρασα με σκετο νερο βρυσης και παρατηρησα οτι κοιτωντας μεσα απο το καλαμακι τωρα φαινεται η τρυπα, δηλαδη σιγουρα ξεμπουκωσαν, αλλα το θεμα ειναι μην παθουμε και τιποτα. Λετε να θελει βρασιμο με wfi; Απλως θολωσε το περιβλημα τους και αυτο με ανησυχησε. Η ερευνα μου, μου εδειξε οτι ολοι σε νερο βρυσης τα βραζουν.

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 20:09 »
Εγω με αυτήν την μέθοδο κατάφερα να ξαναζωντανέψω εναν ατμοποιητή μου. Μετά απο 2-3 μέρες χάλασε όμως.... Και απο μαύρο το περίβλημα έγινε γκρί.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 20:26 »
Έχω καθαρίσει (10) κάρτο του m&m. Νομίζω ίδιο δεν είναι? Ο καθαρισμός έγινε για αλλαγή γεύσης κ όχι από καμένο. Τα φύσηξα όσο καλύτερα μπορούσα για να φύγουν τα παλιά υγρά. Τα έβαλα σε ένα μπρίκι με απιονισμένο νερό (από σούπερ μάρκετ) κ τα έβρασα για 5'. Άλλαξα νερό κ το ξαναέκανα άλλες 2 φορές. Τα ξαναφύσηξα κ τα άφησα 24 ώρες να στεγνώσσουν. Τα ξαναγέμισα κ όλα καλά. Η Nobacco μου πρότεινε για αλλάγή γεύσης μόνο φύσημα. Το έκανα σε κάρτο του giant και οκ, αλλά σε έντονο άρωμα μάλλον χρειάζεται βράσιμο. Οι παραπάνω ενέργειες δούλεψαν για μένα κ όπως είπα για αλλαγή γεύσης. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου....

Αποσυνδεδεμένος felix

  • *
  • 5
  • o akatamacintosh
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 14:05 »
Γενικώς τα cartomizers του 808 δε είναι φτιαγμένοι να καθαρίζονται εύκολα. Εγώ ακολουθώ την μέθοδο χρήση μέχρι να καεί και μετά άλλο. Και τις αλλαγές τις κάνω κατευθείαν χωρίς καθαρισμό χωρίς πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 03:49 »
Το βράσιμο δεν καθαρίζει την αντίσταση. Αν κοιτάξετε από το καλαμάκι θα δείτε ότι αν είναι μαυρισμένη, έτσι θα παραμείνει.
Ίσως σε κάρτο που έχουν μαζέψει ένα σωρό κατάλοιπα ("μπάζα") πάνω στην αντίσταση, το βράσιμο να τους δώσει μια μικρή ανάσα, αλλά είναι τελείως παροδικό.
Η δράση του βρασίματος βελτιώνεται αν το νερό περιέχει και ξύδι.
Επίσης σε 24 ώρες δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να στεγνώσουν. Αν μέσα περιέχουν νερό τότε υπολειτουργούν και δεν παράγουν τη σωστή ποσότητα ατμού. Μιά λύση είναι ένα 20λεπτο φούρνισμα στους 150 βαθμούς.
Εχουν προταθεί διάφοροι τρόποι καθαρισμού της αντίστασης με διαλύματα οινοπνεύματος, βότκας, κλπ όλα αυτά, απλά δεν λειτουργούν! Μπορεί μόνο να δώσουν μια προσωρινή βελτίωση σε κάρτο που είναι σε άθλια κατάσταση.
Τέλος, μη κάνετε dry burning σε αυτά τα κάρτο κυρίως για δύο λόγους,  1ον, το φιτίλι τους είναι εξαιρετικά λεπτό και δεν αντέχει την υπερθέρμανση και 2ον η αντίσταση βρίσκεται μέσα στο καλαμάκι, που κατά την κανονική λειτουργία δεν καίγεται, όμως με το dryburning μαυρίζει και αυτό.
Τα συγκεκριμένα κάρτο είναι τόσο φθηνά που δεν χρειάζεται να απασχολείστε με αυτά, αν θέλετε να τα κρατάτε όσο γίνεται περισσότερο, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι συχνό πότισμα κατά την χρήση. 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 19, 2012, 11:40 »
Απο οτι ειδα δεν υπαρχει καποιο θεμα για καθαρισμο καρτομαιζερ (και με παραξενευσε). Αν δεν το βρηκα απλα εγω με την αναζητηση, ας το μεταφερουν οι συντονιστες,,,

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει
- Φυσημα
- Βρασιμο
- Χαρτι υγειας στο καρτομαιζερ και στημενο αναποδα καποιες ωρες

λιγο εχουν πετυχει.

Βρηκα στο youtube ενα βιντεακι με μια μεθοδο που δεν την ειχα σκεφτει: καθαρισμος με ατμο...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LQOyOdHr61k[/youtube]

οι ατμοκαθαριστες ξεκινανε απο 25 ευρω: http://naftemporiki.bestprice.gr/?cat=2068&perPage=50
και μπορουν χρησιμοποιηθουν εκτος απο τα χαλιά/καναπεδες κλπ του σπιτιου, και για τα καρτομαιζερ μας (και για τους υπολοιπους ατμοποιητες φανταζομαι)

Καθαρίζουν και απολυμαίνουν στους 100°C με πίεση ατμού περιπου ή πανω απο 3 bar. Ειναι και στην φιλοσοφια του ατμου....  ;)
πιστευω ειναι μια καλη λυση για τον καθαρισμο

Σημ: τα καρτος (ή ατμοποιητες γενικα) μετα θα θελουν στεγνωμα καποιες ωρες

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:31 »
φιλε μου επειδη εχω ανοιξει carto μετα απο χρηση λιγων ημερων και εχω ξετυλιξει το απορροφητικο υλικο το οποιο ειναι γυρω απο την αντισταση σε πληροφορω οτι αντικρυσα μια αντισταση καταμαυρη και σχεδον καρβουνιασμενη.
πραγμα το οποιο πιστευω οτι ο ατμος δεν υπαρχει περιπτωση να καθαρισει αυτην την καρβουνιλα.
αν παλι γινεται οκ.
εγω στο κοστος που εφτασαν τα carto δεν θα το εκανα ποτε.αλλαγη οποτε χρειαζεται και ολα καλα.
 
σαφως βεβαια και καλα εκανες και το ποσταρες.καποιοι ισως βοηθηθουν απο αυτο.
αυτα τα οποια εγραψα αφορουν εμενα και μονο εμενα.
αν ομως μπορουσα να επιβαλλω την γνωμη μου μου θα ελεγα αλλαγη carto και οχι καθαρισμα.

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:34 »
Διαφωνω καθετα Δημητρη..........ειδικα σε καρτο....ΠΩΣ να φυγει εκεινη η μπιχλα μεσα απο το τρυπακι του μεσω πιεσμενου αερα......και ΕΝΝΟΩ οτι ναι μεν ψιλοκαθαριζει αλλα ειναι ημιμετρα για να κερδισεις 3ε και μετα να λεμε οτι μου συνεβη αυτο και μου συνεβη εκεινο......ΙΣΩΣ για μια φορα ειναι καλο ετσι για να κερδισει 2-3 μερες λειτουργιας....

edit:με προλαβε ο varadero για τα ιδια ακριβως

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:43 »
Δεν διαφωνώ με κανέναν από τους 2,εξάλλου δεν είπα ότι τα κάνει καινούργια... ;)

Έχω βρεθεί όμως σε φάσεις που η παραγγελία έχει αργήσει και ειχα καμιά 10 αρα καρτος στο συρτάρι,χρησιμοποιημένα... έχω βρεθεί να χρησιμοποιώ τις μεθόδους που προανέφερα χωρίς μεγάλη επιτυχία..

Αυτή την βρίσκω καλύτερη,όσον αφορά τον καθαρισμό..όχι σε σχέση με καινούργιο...φυσικά!

Sent from my A100 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμος Cartomizer
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:46 »
ΙΣΩΣ για μια φορα ειναι καλο ετσι για να κερδισει 2-3 μερες λειτουργιας....



 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: Συμφωνουμε ολοι...απλα μια μικρη διευκρινηση....''μη το θεωρησει πανάκεια ενας νεος ατμιστης..αυτο μονο''  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180547 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12