vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgos1999, camber, komos, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;

Αποσυνδεδεμένος kkokkolis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Vivimus Vivamus
Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« στις: Νοεμβρίου 24, 2011, 20:57 »
Καλησπέρα. Έχω διαβάσει για το θέμα αυτό αλλά επειδή χρησιμοποιείτε συντμήσεις και κωδικούς έχω λίγο μπερδευτεί.
Ατμίζω Nobacco Hybrid και κάποιες φορές το Mini της γυναίκας μου. Έχουν αρχίσει να μπουκώνουν οι ατμοποιητές φυσικά (3 σε 20 ημέρες) και αναζωογόνησα τον πρώτο με οινόπνευμα αλλά κράτησε 1 μόνο ημέρα το αποτέλεσμα. Μπορείτε να μου πείτε μια μέθοδο για να παρατείνω την διάρκεια ζωής τους; 2 ατμοποιητές = 1 υγρό 20ml από την ίδια εταιρία και δεν βρίσκω λογικό να χρησιμοποιώ 1 την εβδομάδα με κόστος κοντά στα 30€ καθώς αναιρεί την εξοικονόμηση που προσφέρει το ητ. Αν κρατούσε 1 μήνα θα ήταν ιδανικό. Πως λοιπόν μπορώ να τους καθαρίσω;
Επίσης ποιός είναι ο ατμοποιητής του Hybrid και ποιός του Mini (εννοώ 501-901 κλπ που βλέπω να γράφετε);
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 04:23 »
το ίδιο έχω πάθει κ εγώ. 4 ατμοποιητές σε ένα μήνα. έναν κάθε εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 05:15 »
Καλησπέρα. Έχω διαβάσει για το θέμα αυτό αλλά επειδή χρησιμοποιείτε συντμήσεις και κωδικούς έχω λίγο μπερδευτεί.
Ατμίζω Nobacco Hybrid και κάποιες φορές το Mini της γυναίκας μου. Έχουν αρχίσει να μπουκώνουν οι ατμοποιητές φυσικά (3 σε 20 ημέρες) και αναζωογόνησα τον πρώτο με οινόπνευμα αλλά κράτησε 1 μόνο ημέρα το αποτέλεσμα. Μπορείτε να μου πείτε μια μέθοδο για να παρατείνω την διάρκεια ζωής τους; 2 ατμοποιητές = 1 υγρό 20ml από την ίδια εταιρία και δεν βρίσκω λογικό να χρησιμοποιώ 1 την εβδομάδα με κόστος κοντά στα 30€ καθώς αναιρεί την εξοικονόμηση που προσφέρει το ητ. Αν κρατούσε 1 μήνα θα ήταν ιδανικό. Πως λοιπόν μπορώ να τους καθαρίσω;
Επίσης ποιός είναι ο ατμοποιητής του Hybrid και ποιός του Mini (εννοώ 501-901 κλπ που βλέπω να γράφετε);
Σας ευχαριστώ.
Διάρκεια ζωής μίας εβδομάδας δεν είναι κάτι παράλογο γιατους συγκεκριμένους ατμοποιητές/cartomizers. Hybrid και Mini & More έχουν σπείρωμα 901.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 07:39 »
Καλημερα!
τροπος καθαρισμου τους υπαρχει? κ αν ναι ποιος ειναι ο ενδυκνυομενος?

Αποσυνδεδεμένος kkokkolis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Vivimus Vivamus
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 19:11 »
Παράλογο δεν είναι, είναι όμως ακριβούτσικο. Νομίζω πως βρήκα την λύση. Αγόρασα μια 5δα ατμοποιητών Mini που είναι συμβατοί με το 901 με 8€. Ατμίζω ακόμη τον 1ο και είναι η 7η ημέρα. Φαίνεται πως αντέχει ακόμη, ατμίζει καλύτερα, το ητ είναι μικρότερο σε μέγεθος και βγαίνει πολύ φθηνότερα. 1-2€ την εβδομάδα θα κοστίσει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 19:48 »
Tem, άλλη κατηγορία ο hybrid, άλλη ο μίνι μορ. Ο ένας hybrid στοιχίζει 7 ευρώ, ο ένας μίνι στοιχίζει 1,5 ευρώ. Οπότε, ναι,  είναι παράλογο  να σου κρατήσει ο hybrid μόνο 7 ημέρες - πολύ λίγο για 7 ευρώ -  και εξίσου παράλογο να ζήσει ο μικρός μινι 7 ημέρες - μεγάλη διάρκεια ζωής.
Και ακόμη πιο παράλογο είναι πώς η Νομπάκο επέλεξε τους μικρούς να τους πουλάει 1,5 φορά ακριβότερα από τα μαγαζιά του εξωτερικού ( λογική διαφορά), ενώ τους μεγάλους 4 φορές ακριβότερους από έξω! Ισως τελικά αυτό είναι που κάνει μη οικονομική τη χρήση τους.
Γι΄αυτό, όλο και περισσότεροι χρήστες hybrid παροπλίζουν τους μανίσιους κάρτο και στρέφονται αλλού, με πρώτη επιλογή τους μίνι & μορ.
Οσο για το πώς τους καθαρίζουμε, υπάρχουν σχετικά νήματα (ακόμη και για αλλαγή φυτιλιού σε hybrid), εγώ πάντως όσες φορές το δοκίμασα (βράσιμο, οινόπνευμα κλπ) το μόνο που πέτυχα ήταν να πετάξω και τον κάρτο 1 ώρα μετά ΚΑΙ το καινούριο υγρό που τον γέμισα. Γι΄αυτό καταστάλαξα ότι το φτηνό (μίνι & μορ) είναι αναλώσιμο. Το μεγάλο (hybrid) απλά είναι ακατάλληλο για τη δική μου τσέπη.
ΥΓ Χτες για πρώτη φορά μου άντεξε κάρτο σαν του μινι 4,5 ημέρες, σχολαστικά γεμάτος πάντα. Από περιέργεια τον αποσυναρμολόγησα και βρήκα πεντακάθαρο πολυεστέρα, πεντακάθαρο πανάκι, αντίσταση τούμπανο σε όγκο από τα κατάλοιπα και φυτίλι που έγινε θρύμματα στα χέρια μου. Το συρματάκι το καθάρισα και μάλλον δε χάλασε. Το φυτίλι όμως... άστα να παν! Ο κάρτο ήταν του funstore και όταν τον εγχείρισα εξακολουθούσε να βγάζει ατμό και να δίνει χτύπημα, αλλά έβγαζε μέτρια γεύση καμμένου. Εννοείται ότι πετάχτηκε μετά.

Αποσυνδεδεμένος kkokkolis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Vivimus Vivamus
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 00:52 »
Και όμως, ολοκληρώθηκαν 8 ημέρες και ο ατμοποιητής του Mini δουλεύει άψογα. Και ατμίζω αρειμανίως. Ίσως υπάρχει μεγάλο παράθυρο διαρκείας, άλλοι να κρατάνε περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Βγάζει και περισσότερο ατμό. 5-6 ημέρες έχω να βάλω τους Hybrid στο στόμα μου (οι 2 από τους 3 ήταν μισοπεθαμένοι).

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 15:09 »
ο αδελφος μου τον εχει ενα μηνα τον ατμοποιητη κ δεν εχει χαλασει ακομη.. δεν καταλαβαινω.. μηπως φταει επειδη τον εχω συνεχεια σε ορθια θεση? και μηπως πηζει το υγρο οταν καταιβαινει κατω? δεν εχω ιδεα

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 08, 2011, 18:19
παει κ ο 5ος ατμοποιητης... ξαφνικα μπουκωσε. μηπως κατι κανω λαθος ξερει κανεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2011, 18:19 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 17:50 »
παιδια εχω μια απορια.. στην πρωτη λειτουργια του ηλεκ. τσιγαρου ο ατμοποιηης βγαζει μια αθλια μυρωδια... σαν να ειναι ποτισμενος με πετρελαιο.. κατι τετοιο... .. αυτο σε τι οφειλετε? σας εχει τυχει?

Αποσυνδεδεμένος kkokkolis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Vivimus Vivamus
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 19:21 »
Δεν έχει φθάσει ακόμη το υγρό στο πηνίο προφανώς.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:14 »
ισως το καρτο ατμο σου να ειναι καμμενο γι αυτο.... δοκιμασε ενα αλλο και μας λες φιλε, τυχαινει κ αυτο!

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:23 »
βασικα καινουργια ειναι και τα δυο.. μια περιεργη μυρωδια μου ερχεται.. σαν να ηταν εμποτισμενο με κατι σαν πετρελαιο απο το εργοστασιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:28 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:28 »
και καιρνουρια να ειναι μπορει η αντισταση τους να μην ειναι οκ, το εχω παθει κ εγω με ενα που το εβγαλα απ τη ζελατινα και μου ηρθε να τα (*&^%&* αστο, παρε ενα αλλο κ δοκιμασε το. αν σου εβγαλε καμενιλαλαδιλαπλαστικιλα ξυσιμο στο λαιμο πετα το κ πανε παρε αλλο η δωσε αυτο πισω οπως ειναι. τυχαινει, αστοχια υλικου τη λενε  8)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:31 »
βασικα καινουργια ειναι και τα δυο.. μια περιεργη μυρωδια μου ερχεται.. σαν να ηταν εμποτισμενο με κατι σαν πετρελαιο απο το εργοστασιο...

τι ατμοποιητης είναι γιατι μερικοί το έχουν αυτό που λες στην αρχή

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως καθαρίζουμε τους ατμοποιητές;
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:32 »
ακριβως οπως το ειπες..καμενιλαλαδιλαπλαστικιλα... αλλα και τα δυο να εχουν προβλημα? βασικα τα ξεπλενα με νερο αυριο θα τα δουλεψω και θα δω τι παιζει.. ξεχασα να πω οτι ειναι ατμοποιητες.. για ego-t

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34011 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15817 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12