vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 5 χρήστες
panikad, Milarepa, dkostas, Doubt, gigelis78

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 13:50 »
Eγώ έχω μια μικρή παρενέργεια. Την αποδίδω στη VG.
1-2 φορές το μήνα, βγάζω στις παλάμες κάποια μικρά σπυράκια που είναι σα να έχουν νερό μέσα. Αυτά εάν δεν τα σκαλίσω-σκάσω (ή αφού τα σκαλίσω-σκάσω), μετατρέπονται σε ξηροδερμία και ξεφλουδίζουν οι παλάμες στα σημεία αυτα.


Εννοείται πως αυτό δεν υπήρχε όσο κάπνιζα.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 23:16 »
H μοναδικη παρενεργεια που εχω παρατηρησει ειναι μια καταναλωτικη μανια,επισης συμπτωματα οπως προαναφερθηκαν ξηροστομιας και φλεγματων που διερκησαν περιπου ενα μηνα μετα την πληρη διακοπη του κ/τ.
Ψηφισα καμμια ενοχληση για τον λογο οτι ολα τα συμπτωματα που ειχα ειναι φυσιολογικα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 02:27 »
Μετα απο μισο χρονο ατμισματος δεν μπορω να πω οτι εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στον οργανισμο μου που θα το απεδιδα σε παρενεργεια του η.τ..
Τις πρωτες 2-3 βδομαδες ειχα την κλασσικη φαρυγγιτιδα/ξηροστομια αλλα το απεδωσα στην μεταβαση απο το κ.τ. στο ηλεκτρονικο.
Μετα το περας αυτηw της "μεταβατικης περιοδου" τιποτα το επιληψιμο.
Keep Vaping!  :)

Αποσυνδεδεμένος Pandora

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • HandMade By Pandoras
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 10:42 »
Απαντησα σιγουρα οχι γιατι δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια λογω του ατμισματος αντιθετα μπορω να πω οτι εχω δει βελτιωση στον οργανισμο μου. :)

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 10:57 »
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια παρενεργεια 19 μηνες που ατμιζω ,το μονο που εχω σαν παρατηρηση
ειναι καποια κιλακια παραπανω :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 10:59 »
όχι και για μένα. Τις τελευταίες μέρες ξεραινόταν ο λαιμός μου και με γρατζουνούσε, άλλαξα την αναλογία pg-vg από 80-20 σε 50-50 κι έριξα τη νικοτίνη από 12 σε 10mg και όλα τέλεια!Άρα, χαίρομαι που μπορώ να ρυθμίζω τα όποια θέματα και φυσικά να κατεβαίνω σε νικοτίνη χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω "μάρκα" όπως συνέβαινε με το κ/τ

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 00:34 »
Μόνο αλλαγές προς το καλύτερο, έχω να παρατηρήσω.
Τέλος ο βήχας, το βαρύ πρωινό ξύπνημα και τα μαύρα δόντια.

Τέλος, κυρίως, οι ημικρανίες.
Ο εφιάλτης που ξεκινούσε από το δεξί μάτι και είχε κατάληξη έναν αβάσταχτο πόνο.
Υπήρξαν στιγμές που θα έπαιρνα βελόνα να σκίσω το πλαϊνό στο δεξί μου μάτι.
Υπήρξαν νύχτες ολόκληρες που έτριβα τα βλέφαρά μου για να κοιμηθεί το τέρας που παλλόταν με το χτυποκάρδι.

Ώσπου ήρθε η σωτηρία με τον ατμό.
Δεν είχα καν υποψιαστεί ότι το μαρτύριο αιτιαζόταν στο αγαπημένο μου ΚΤ...

Κάτι υποψίες  8)  ενόχλησης στο λαιμό κάποιες παγωμένες και γεμάτες υγρασία νύχτες εξαφανίζονται με την αλλαγή βάσης από 50/50 σε 70/30 ή 60/40 υπέρ της vg.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 00:43 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 01:24 »
Εγώ αντιμετώπισα ένα πρόβλημα μικρό που διορθώθηκε σε λίγες ώρες με μια κίνηση. Το πρόβλημά μου ήταν μια ενοχλητική βραχνάδα και φαινόταν και μια αναιπέσθητη αλλαγή φωνής όταν τραγουδούσα. Ξεκίνησα με όλο vg και άρωμα , πήγα σε σκέτη vg , μετά πέρασα σε 50vg-50pg και άρωμα , σκέτη βάση 50vg-50pg , και τελικά σε pg βάση και άρωμα όπου και λύθηκε το πρόβλημα όπως προανέφερα σε μερικές ώρες ατμίσματος έτσι απλά. Όλα τα προηγούμενα σταδιακα σε διάστημα τριών και κάτι μηνών χωρίς χρήση κ.τ. βέβαια.
Δεν ξέρω αν το πρόβλημα οφείλετε σε αλλεργία ή όχι αλλά δεν βρήκα και κάποιον με το ίδιο πρόβλημα.
Τώρα όλα καλά και συνεχίζουμε το άτμισμα μια χαρά !!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος agrios28

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 15:45 »
Απο την ημέρα που ατμίζω δεν εχω γκρίνιες απο γυναίκα και πεθερά(πολύ σημαντικό το δεύτερο).
Καθαρό αυτοκίνητο,σπίτι και αντοχές!!!!!Ούτε κίλο παραπάνω!!!

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 00:29 »
Kαι εγω απαντησα σιγουρα οχι,
Αν και μολις 4 βδομαδες ατμιστης, νοιωθω και ειμαι πολυ καλυτερα, απο θεμα υγειας πρωτο και πιο σημαντικο, απο θεμα οικονομιας δευτερον και τριτον πλεον μπαινω στο σπιτι μου και δεν υπαρχει αυτη η απαισια μυρωδια τσιγαριλας!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 01:07 »
Διανύοντας την 6η εβδομάδα ατμίσματος, κάποιες φορές γίνεται αισθητή κάποια ελαφριά στομαχική διαταραχή , μια παροδική βραχνάδα και πρόσφατα έβγαλα δυό άφθες. Λόγω όμως της συνεχούς αλλαγής-δοκιμής υγρών , δυσχεραίνεται ο εντοπισμός των αιτιών για τις ενοχλήσεις αυτές.


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 03:21 »
Η βραχναδα/φαρυγγιτιδα μπορει να προκαλειται κι απο την εναλλαγη των υγρων.
Το παθαινω κι εγω καμια φορα αν αλλαζω/δοκιμαζω πολλα υγρα σε μικρο χρονικο διαστημα.
Οι αφθες στα χειλη μπορει να προκληθουν απο το drip tip, αν τυχων ακουμπησε καπου μολυσμενα και μετα το εβαλες στο στομα σου.
Γι' αυτο να το καθαριζεις συχνα για την αποφυγη μολυνσεων.
Καποιοι νομιζω τις εβγαζαν και λογω της PG.
Για το στομαχι δεν ξερω, να περιορισεις τα οσπρια.  :))


Αποσυνδεδεμένος kathlos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 09:40 »
Απάντησα Σίγουρα όχι, αλλά:

Ατμίζω σταθερά και αποκλειστικά υγρά με φυτική γλυκερίνη (VG).
Όταν άρχισα το Η.Τ. έτυχε και πήρα υγρό με προπυλενική γλυκόλη (PG) και είχα φοβερό πρόβλημα στο λαιμό, πόνο, κλείσιμο του λαιμού και ξηροστομία.
Όταν  μετέπειτα ξαναδοκίμασα υγρά με ποσοστό PG είχα περίπου τα ίδια συμπτώματα, ποιο έντονα ανάλογα με τα ποσοστά PG του υγρού.

Ξέρω πια, ότι έχω δυσανεξία στον συγκεκριμένο τύπο οπότε:

Με VG υγρά Σίγουρα όχι.

Και γω το ιδιο ακριβως. Επιπλεον με την pg με πιανει ενα σφηξιμο και πονος στο στηθος .

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος jandrew

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 19:48 »
Τέλος, κυρίως, οι ημικρανίες.
Ο εφιάλτης που ξεκινούσε από το δεξί μάτι και είχε κατάληξη έναν αβάσταχτο πόνο.
Υπήρξαν στιγμές που θα έπαιρνα βελόνα να σκίσω το πλαϊνό στο δεξί μου μάτι.
Υπήρξαν νύχτες ολόκληρες που έτριβα τα βλέφαρά μου για να κοιμηθεί το τέρας που παλλόταν με το χτυποκάρδι.

Ώσπου ήρθε η σωτηρία με τον ατμό.
Δεν είχα καν υποψιαστεί ότι το μαρτύριο αιτιαζόταν στο αγαπημένο μου ΚΤ...

Κάτι αντίστοιχο πέρναγα κι εγώ.. ημικρανίες σε σημείο να λες (χωρίς υπερβολές) "προτιμώ να πεθάνω ΤΩΡΑ" και που σταμάτησαν ΜΑΧΑΙΡΙ με το που έκοψα το τσιγάρο και το αντικατέστησα με ηλεκτρονικό.

Και μόνο αυτός ο λόγος θα με κάνει να μην ξανακαπνίσω ποτέ στη ζωή μου ξανά κανονικό τσιγάρο..

..εδώ και μια εβδομάδα όμως έκοψα και το ηλεκτρονικό  :-\

Καταρχήν το έκανα για δοκιμή.. μου λείπει? δε μου λείπει? έτσι κι αλλιώς με 0 νικοτίνη άτμιζα.. ένας άλλος λόγος όμως που αποφάσισα να το κόψω είναι η μικρή ενόχληση που εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω (από τότε που αντικατέστησα το κ.τ) ένα είδος κρύου σφιξίματος στο αριστερό μέρος πιο κάτω από την καρδιά όπου διαρκεί αρκετές ώρες και εμφανίζεται σχεδόν κάθε μέρα.

Μέχρι στιγμής και ύστερα από αρκετές εξετάσεις δεν έχει εντοπιστεί κάποια "παρενέργεια", βλάβη ή κάτι άλλο και που να συσχετίζεται με το η.τ αλλά είπα να δοκιμάσω μια μικρής διάρκειας "αποχή" για να δω αν έχει σχέση ή όχι η συγκεκριμένη ενόχληση.

Κατά τ'αλλα? Ποτέ δεν πίστευα ότι θα απαλλαγόμουν από το κ.τ (και ούτε φυσικά ο οργανισμός μου το ήθελε) αλλά πλέον μπορώ να πω μετά βεβαιότητος πως με το η.τ τα κατάφερα και έκοψα το κάπνισμα!!

Ακόμα και αν η ενόχληση αυτή που προανέφερα έχει σχέση με το η.τ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτά που πέρναγα λόγο του κ.τ



 

Αποσυνδεδεμένος rastone

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 20:01 »

[size=78%].. ένας άλλος λόγος όμως που αποφάσισα να το κόψω είναι η μικρή ενόχληση που εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω (από τότε που αντικατέστησα το κ.τ) ένα είδος κρύου σφιξίματος στο αριστερό μέρος πιο κάτω από την καρδιά όπου διαρκεί αρκετές ώρες και εμφανίζεται σχεδόν κάθε μέρα.[/size]

ΜΙα απο τα ιδια και εδω,σφιξιμο να το πω?ταχυκαρδια?δε ξερω αλλα υπαρχει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2108 310298 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:49
από ThioVag
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278699 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias