vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Άτμισμα και σακχαρώδης διαβήτης (ή: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Ινσουλινοεξαρτόμενος από το 2004.
Στον ατμό τα τελευταία 5+ χρόνια.
Επίπεδα σακχάρου καλύτερα με το άτμισμα, παρά με το κάπνισμα.

Σε ερώτησή μου σε αρκετούς γιατρούς και φυσικά στους διαβητολόγους που με παρακολουθούσαν - παρακολουθούν, για το άτμισμα, η απάντηση ήταν σχεδόν ίδια από όλους, και παλαιότερα, αλλά και τώρα.
Καλύτερα στο άτμισμα, παρά στο κάπνισμα. (Ενημερωμένοι για το άτμισμα οι 4 στους 5, στατιστικά, δεν είναι αυτό το δείγμα μου!)

Ο καπνός και οι 4000+ (πίσσα, μονοξείδιο του άνθρακα κλπ) αποδεδειγμένα καρκινογόνες ουσίες, μεταβολίζονται στο αίμα.
Ο ατμός δεν μεταβολίζεται.
Έχουν μελέτες? δεν ξέρω να απαντήσω. Δεν το κατέχω το άθλημα.

Αυτό που κατέχω είναι ότι εάν δεν κλείσω το στόμα μου, χαμηλά επίπεδα σακχάρου, δεν θα δω!!!! όσα ml και αν ατμίσω, ακόμα και καθόλου μιας και πλέον είμαι στο 0mg/ml ή στο 3mg/ml (όταν έχω ντέρτια).

Ο φίλος @Mr.R0bot παραπάνω, με τα 200σάρια και τα 300σάρια, τι έφαγε την προηγούμενη ή το προηγούμενο 2ωρο? πόσους υδατάνθρακες κατανάλωσε και είδε αυτά τα νούμερα?
Όταν είδε το 90αρι και "δεν είχε ατμίσει", τι είχε καταναλώσει την προηγούμενη ή το προηγούμενο 2ωρο? πόσους υδατάνθρακες?
Εφόσον μετριέται, τις υπογλυκαιμίες πότε τις έχει? Σάκχαρο νηστείας πόσο έχει?

Αυτά τα νούμερα πάντως δείχνουν άνθρωπο με προδιάθεση ή άνθρωπο με διαβήτη στα πρώτα στάδια!

Είμαστε σε ένα φόρουμ και μας διαβάζουν χιλιάδες μάτια ...
Να γράφουμε πιο συνετά γιατί μπορεί να προκαλέσουμε σύγχυση σε κάποιον που ψάχνεται και όσο το δυνατόν τεκμηριωμένα (σιγά μην το έχω τεκμηριώσει εγώ τώρα!!!  :)) ).

Εγω στις  τελευταίες εξετασεις  τα εριξα όλα στα νορμαλ επίπεδα και εχω σταματησει και το χαπι εδώ και καιρο  και εξακολουθώ και ατμιζω σαν τρενο!
Βεβαια το κοντερ εγραψε -21 κιλα και γλυκα-ζυμαρικα-τηγανιτα-λιπαρα δεν υπαρχουν πια για μενα!
Η στεβια και η βρωμη βρισκονται  στην καθημερινη μου διατροφή!

Μακάρι να τα κατάφερνα και εγώ, όπως και εσύ, αλλά το πάγκρεας δεν θέλει να δουλέψει ή μάλλον υπολειτουργεί!! Μόνο 5% παράγωγη ινσουλίνης. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Πάντως εγώ με ενδοφλέβια κορτιζόνη, χυλοπίτες, κομπόστα και παγωτό είχα 138 και επειδή δεν επιτρεπόταν να ατμίσω και δεν άφηνα το pico απ'το χέρι, τράβηξα ασυναίσθητα τζούρα την ώρα που ερχόταν η νοσοκόμα να με τρυπήσει.


Mr.R0bot, σαν πολύ υψηλές δεν είναι οι τιμές σου; Ο θείος μου που είχε ζάχαρο και έπαιρνε φάρμακα όποτε θυμόταν δεν περνούσε το 200… Το άτμισμα πάντως σίγουρα δεν φταίει. Ούτε καν οι υδατάνθρακες δεν προκαλούν ζάχαρο, πόσο μάλλον η γλυκερίνη. Κοίταξέ το, μην το αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
OK ρε παιδιά, μην την πέφτουμε σε όποιον μας καταθέτει την εμπειρία του, άμα δεν μας βολεύει.
 Δεν διατυπώνει επιστημονική άποψη. Μοιράζεται μαζί μας , μια εμπειρία που δυνητικά εμπεριέχει πληροφορία.
Αν μετά από 2,3,5,10 χρόνια γίνουν σοβαρές έρευνες και αποκαλύψουν άμεση συνάρτηση ΗΤ και σακχάρου, τι θα πούμε; Που θα κρυφτούμε;
Ο δικός μου παθολόγος-διαβητολόγος   λέει: άτμισε ελεύθερα...προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη





 Ούτε καν οι υδατάνθρακες δεν προκαλούν ζάχαρο, πόσο μάλλον η γλυκερίνη. Κοίταξέ το, μην το αφήνεις... [/size]

Βασικα απ οσο εχω καταλαβει ο διαβητης τυπου 2 δεν ειναι η βασικη ασθενεια αλλα συμπτωμα (τουλαχιστο στην περιπτωση μεταβολικου συνδρομου αυτο ισχυει, τωρα για αλλες περιπτωσεις δεν ενδιαφερθηκα να μαθω), αλλα ο φιλος δε μας ειπε αν ανηκει στην κατηγορια των "τριψηφιων" η οχι (δεν ειναι ντροπη, αφου ειναι εξ αλλου κατι αναστρςψιμο, εστω κι αν τις πρωτεςωμερες ειναι πικρα... κι εγω ανεφερα πως ειχα φτασει 120 κιλα και γενικα οι Ελληνες το χουμε να περναμε καποια περιοδο τρωγοντας σχεδον αποκλειστικα jank foods).
Αν λοιπον μιλαμε για μεταβολικο συνδρομο ( και αυξημενη ινσουλινοαντισταση εξου και οι υψηλες τιμες ζαχαρου )  γιατι να μη θεωρησουμε πως το ΗΤ μπορει να εχει συνεισφερει αρνητικα? (Η ακομα περισσοτερο η ιδια η διακοπη του τσιγαρου, αφου ειναι γνωστο οτι περα απο τα χιλια δυο κακα που εχει, οσον αφορα τις καυσεις δρα θετικα)
Φυσικα και ειναι χργσιμες τετοιες πληροφοριες και φυσικα θα επρεπε να γινουν σχετικες ερευνες και αν ισχυει κατι τετοιο δε δαιμονοποιει το ΗΤ η τη διακοπη του καπνισματος, αλλα θα ξερουμε πχ οτι καποιος που τα χει τα κιλα του αν θελει να διακοψει το καπνισμα θα πρεπει ταυτοχρονα να ξεκινησει και μια σωστη διατροφη


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Ο διαβήτης τύπου ΙΙ είναι σε μεγάλο βαθμό κληρονομικός, αλλά οφείλεται και στην παχυσαρκία και στον καθιστικό τρόπο ζωής. Το έχω ψάξει κι εγώ αρκετά γιατί είχα φτάσει 115 κιλά και είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Δεν έχουμε ιστορικό στην οικογένεια, μόνο ο θείος μου είχε, αλλά κι εκείνος τον εμφάνισε μετά από παγκρεατίτιδα. Έφταιγαν καθαρά τα κιλά. Επειδή έχω δει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει ο διαβήτης και επειδή είχα φτάσει εκεί που είχα φτάσει, έχω μία ψιλο-φοβία. Η προσωπική μου άποψη (που την έχω σχηματίσει ως καθηγήτρια αγγλικών που ξέρει να χρησιμοποιεί το google, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι) είναι πως το άτμισμα ή τουλάχιστον η γλυκερίνη και η γλυκόλη, δεν ανεβάζουν το ζάχαρο.

Απ'όσο το έχω ψάξει, η γλυκερίνη μεταβολίζεται σαν αλκοόλη σακχάρου (τα αγγλικά κοντεύουν να γίνουν η πρώτη μου γλώσσα, ελπίζω να τα λέω σωστά), δηλαδή έχει πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, ανάλογο μ'αυτόν της ξυλιτόλης ή της σορβιτόλης, πχ. Η γλυκόλη επίσης δεν είναι καν σάκχαρο. Γι'αυτό δεν νομίζω ότι συμβάλλουν. Η νικοτίνη τελευταία έχει αποδειχτεί ότι ανεβάζει λίγο την HbA1C, ενώ πολλοί πρώην καπνιστές εμφανίζουν διαβήτη τύπου ΙΙ επειδή παίρνουν κιλά μετά το κάπνισμα. Οπότε, έμμεσα έστω, η διακοπή του καπνίσματος συμβάλλει στην εμφάνιση ζαχάρου, ενώ και το άτμισμα ίσως συμβάλλει αν παίρνεις περισσότερη νικοτίνη ατμίζοντας απ'ότι έπαιρνες καπνίζοντας, αλλά όταν βλέπεις 300ρια, μάλλον πρέπει να πας στον γιατρό. Αυτό προσπαθούσα να πω και πριν, δεν προσπαθούσα να υπερασπιστώ το άτμισμα. Ίσως ήμουν απότομη λόγω της φοβίας που έχω.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Πατερας-μανα-αδελφη  διαβήτη τύπου ΙΙ(κληρονομικοτητα στο φουλ),εκοψα το τσιγαρο και εβαλα 13 κιλα (junk food,πιτογυρα και γλυκακιας απίστευτος)και εφτασα τα 121 συνολικα σταματησα και την αθληση  λογο του προβλήματος στο ποδι ,ετσι όλα μαζι συντελεσαν στο να χτυπησω τα 250ρια και όχι η γλυκερινη !
Σταθερα τωρα στα 100 με 102 κιλα και με 10-15χλμ ποδηλατο καθημερινα είμαι από 90 εως 115 στις μετρήσεις μου(χωρις χαπι)!

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Πέρα απ'τον θείο που στην αρχή χτυπούσε 400ρια αλλά μετά έβαλε μυαλό και άρχισε να προσέχει, οπότε έκοψε και το χάπι, έχω και την μάνα μιας φίλης. Είναι 1.63 και ζυγίζει 130 κιλά. Έχει νεφρική ανεπάρκεια, νευροπάθεια, δεν νοιώθει τα πόδια της και το ένα μάλλον θα της το κόψουν και ακόμη και τώρα δεν συμμορφώνεται. Απλά προσπαθεί να αποποιηθεί την ευθύνη και να μας πείσει ότι εμφάνισε διαβήτη τύπου Ι στα 53 ή/και ότι είναι διαβήτης κύησης που εμφανίστηκε 22 χρόνια μετά την κύηση. Κάθε φορά που θέλω να φάω παραπάνω ή βαριέμαι να πάω στο γυμναστήριο, την σκέφτομαι και μου περνάει. Είναι πολύ άσχημη ασθένεια ο διαβήτης και θέλει προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Mr.R0bot, σαν πολύ υψηλές δεν είναι οι τιμές σου; Ο θείος μου που είχε ζάχαρο και έπαιρνε φάρμακα όποτε θυμόταν δεν περνούσε το 200… Το άτμισμα πάντως σίγουρα δεν φταίει. Ούτε καν οι υδατάνθρακες δεν προκαλούν ζάχαρο, πόσο μάλλον η γλυκερίνη. Κοίταξέ το, μην το αφήνεις...

δεν έχει τελικά να κάνει με το άτμισμα, πήγα σε διαβητολόγο και έκανα και εξέτασης και τα επίπεδα του ζαχάρου μου λέει είναι μια χαρά.. απλά ανεβάζω ζάχαρο λέει από stress δεν είναι ακριβές η μέτρησης όταν είσαι λέει αγχωμένος.. το ξέρατε αυτό? εγώ πρώτη φορά το ακούω....   :))

Αποσυνδεδεμένος danae_l

  • *
  • 58
  • Φύλο: Γυναίκα
φυσικα και ανεβαινει το ζαχαρο με το στρες και σε φασεις που εισαι εντονα θυμωμενος,στεναχωρημενος κλπ...
στο θεμα μας τωρα με δικα μου νεοτερα..
λογω του οτι ειχα παρουσιασει διαβητη κυησης και εκανα ινσουλινη,οι γιατροι μου ειχαν πει να ειμαι πλεον προσεκτικη και να κανω συχνα εξεταση,διοτι ειχα αυξημενο κινδυνο να παρουσιασω διαβητη καποια στιγμη στην ζωη μου...
οταν ξεκινησα το ατμισμα πριν απο 3 μηνες,υπηρχαν στιγμες που ενιωθα οτι μου ανεβαινει,χωρις να εχω κανει μετρηση ομως, το ενιωθα (και ξερω οτι οντως ισχυει διοτι το ειχα τσεκαρει και στην εγκυμοσυνη που ειχα μηχανακι και μετριομουν)
τελικα πιστευω πως ηταν λογω του στρες,διοτι οντως στρεσαριστηκα πολυ με την διακοπη του τσιγαρου τον πρωτο μηνα...
τωρα που πλεον ηρεμησα και κατασταλλαξα οριστικα στο ηλεκτρονικο (και αυτη την αηδια απορω πως την εβαζα στο στομα μου )ηρθε η ωρα να κανω και την εξεταση του ζαχαρου και ηταν 87 ,ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ,ΑΠΟ ΠΟΤΕ τα τελευταια 12 χρονια! :yahoo: :dance2: :hapy_jump:

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
δαναη ( αν κρινω απο nickname)
εννοειτε οτι το ζαχαρο παει με το στρες τα νευρα κτλ στα υψη, ο πατερας μου κανει ινσουλινες χρονια τωρα,και το ζαχαρο ειναι παντα στα ψηλα ορια,οταν πηγαινουμε για ψαρεμα εινια παντα στα ορια της υπογλυκαιμιας ( χωρις να το νιωθει ομως οτι του πεφτει ειναι στα πολυ καλα του ) πραγματικα ειναι απιστευτο :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος xristosxas

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι διαβητικός αλλά είδα μια δημοσίευση στο fb από κάποιον που αγχώθηκε με την μέτρηση του σακχάρου του και βρήκα τις δημοσιεύσεις αυτές εδώ στο forum.
Έψαξα και βρήκα τις τελευταίες αιματολογικές εξετάσεις που είχα κάνει.... 25/07/2016, 3 χρόνια μετά την έναρξη του ατμίσματος και την πλήρη διακοπή του καπνίσματος..... μέτρηση σακχάρου 85
Υπόψιν ότι το καλοκαίρι έπινα 3-4 καφέδες την ημέρα, όλους με αρκετή ζάχαρη, και με τα παγωτάκια μου και με τα γλυκάκια μου....
Το Δεκέμβρη που μας πέρασε και λόγω μιας επέμβασης σε νοσοκομείο, οι εξετάσεις αίματος και ούρων ήταν και πάλι απόλυτα φυσιολογικές...
Άρα και εγώ και με την σειρά μου, χωρίς να είμαι γιατρός, θεωρώ ότι η άυξηση του σακχάρου με την έναρξη του ατμίσματος και την διακοπή του καπνίσματος έχει να κάνει με κάποια αλλαγή στον μεταβολισμό και όχι με τα υγρά που χρησιμοποιούμε......

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Ο συγκεκριμενος ειχε 300 κ η φυσιολογικη τιμη ειναι 110 νομιζω,προφανος κ δεν εχει σχεση το ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
είχε λέει 300 και πήγε 330...  μήπως λέει έχει καμιά σχέση το άτμισμα?
 :)) :))
απλά έχει πρόβλημα διαβήτη... και θα ανεβοκατεβαίνει μέχρι να το ρυθμίσει σωστά...
και πάλι θα τα έχει αυτά....

Αποσυνδεδεμένος ChrisZ

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας φίλοι συνατμιστές.
Η μητέρα μου είναι καρκινοπαθείς και στην προσπάθεια να κόψει το κάπνισμα,την παρότρυνα να ξεκινήσει το άτμισμα. Αφού και εγώ ο ίδιος ατμίζω και μέχρι στιγμής μόνο βελτίωση εχω δει. ]Σε πρόσφατες εξετάσεις που έκανε βρέθηκε ανεβασμένη η (γ-GT Γλουταμυλική Τρανσπεπτιδάση) στο 44, απο οσο γνωρίζουμε αυτη βρήσκετε στο συκότι.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία .Ωστε να βοηθησει και εμάς να καταλάβουμε αν ευθήνετε το άτμισμα για την άνοδο αυτού του δείκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2023, 20:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Εμείς γιατροί δεν είμαστε αλλά στο παρελθόν αυτό το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς στο φόρουμ και μπορείς με λίγο ψάξιμο να βρεις τη συζήτηση. Τότε λοιπόν συμμετείχε ενεργά κι ένα μέλος, ο κύριος Παναγιώτης Κατωπόδης(takkat) που είναι ειδικός παθολόγος-διαβητολόγος και διευθυντής του αντίστοιχου τμήματος σε μεγάλη ιδιωτική κλινική και μας εξηγούσε ότι δεν σχετίζεται το άτμισμα με τον διαβήτη.Θεωρώ ότι η αυξημένη τιμή που περιγράφεις είναι πιθανότερο να οφείλεται στην ασθένεια, παρά οτιδήποτε άλλο. Ανάλογα ευρήματα είχαν και οι εξετάσεις της δικής μου μητέρας που επίσης ήταν καρκινοπαθής αλλά δεν είχε καπνίσει ή ατμίσει ποτέ στη ζωή της.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180611 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12