vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Ηρακλης, Buliwyf, dvelev

Twitter

DSE 901

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: DSE 901
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 02, 2009, 20:08 »
.... κάτι πρέπει να γίνει, καί να αλλάξει επιτέλους ο τρόπος ροής τού υγρού.
φιτίλι θά 'ναι, αμπούλα, ψεκαστήρας θα 'ναι.... κάτι πρέπει να σκεφτεί κάποιος (καί δεν μιλάω γιά mod βέβαια)

Έχεις πολύ δίκιο Alfisti.
Ο τρόπος ροής τώρα είναι εντελώς πρωτόγονος.
Φωνάζουμε για όλα τ'άλλα και ξεχνάμε ένα πολύ βασικό κομμάτι του η.τ. Το φίλτρο!
Είναι και για μένα πρόβλημα και πρέπει να λυθεί... να αρχίσουμε να φωνάζουμε και γι'αυτό ίσως...

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 02, 2009, 20:30 »
Eυτυχώς που θα βγάλει κ ο Θανάσης σε λιγο καιρό αυτα τα "βαρελάκια" AFS για τους 901 κ θα δούμε άσπρη μέρα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: DSE 901
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 02, 2009, 20:55 »
O Θανάσης αυτή τη στιγμή είναι ο πιο καινοτόμος σχεδιαστής ηλεκτρονικών τσιγάρων.
Rolls-Royce!
To Αuto-Feed για τους άλλους, δυστυχώς, φαίνεται ν’αργεί…
Οπότε, ας περιμένουμε τον Θανάση :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: DSE 901
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 02, 2009, 23:37 »
Aν το πιάσεις με την άκρη ενός συνδετήρα και το τραβήξεις με λίγη δύναμη παραπάνω (αλλά προσεκτικά), θα βγεί. Μην κωλώνεις, στο χέρι του είναι ?  :)  Μετά κόψ' το με ένα κοφτερό ψαλίδι κατα μήκος. Δεν χρειάζεται να είσαι και MacGyver  :)

θα το δοκιμασω κι αυτο :)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: DSE 901
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 03, 2009, 00:24 »
Παράθεση
να αρχίσουμε να φωνάζουμε και γι'αυτό ίσως...
ΦΤΙΑΞΤΕ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ
ΑΚΟΥΤΕ ΡΕΕΕ?

Πέρα από την πλάκα όμως έχεις απόλυτο δίκιο.

Λιγο off topic.
Όσον αφορά το AFS το βλέπω λίγο δύσχρηστο. Μου έδωσε την εντύπωση ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή γιατί δε φαίνεται να είναι σταθερό στη θέση του. Προφανώς δεν θα πρέπει να μετακινείται και δε θα μπαίνει στη τσέπη . Λέω τώρα, δεν ξέρω ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 03, 2009, 17:24 »
Για μένα που έχω συνηθίσει τα βαριά ατμίσματα (βλέπε Μινι τούρμπο, bulli) αυτό το AFS μου φαίνεται "παιχνιδάκι" :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: DSE 901
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 04, 2009, 17:27 »
Λοιπον  αφαιρεσα απο το φιλτρακι το 1/5 περιπου του πολυεστερα και τα πραγματα βελτιωθηκαν παρα πολυ. Μαλλον μια τετοια κινηση μοιαζει να ειναι επιβεβλημενη αν θελεις να ατμισεις με αυτο το τσιγαρακι :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: DSE 901
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 10:06 »
Ασχολουμαι περιπου στον 1 μηνα με το 901 και εχω πλεον μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το τσιγαρακι αυτο, δεν ειναι ακομα οριστικη μιας και πιστευω οτι χρειαζεται ακομα χρονος αλλα μπορω πλεον να εχω ενα ασφαλες συμερασμα. Θα ηθελα να κανω μια μινι κριτικη μιας και πιστευω οτι την αξιζει. Ατμιζω εντατικα εδω και 4 μηνες περιπου και εχω δοκιμασει τα: 401-510-901. Θεωρω πως το 901 ειναι το καλυτερο και με διαφορα. Η μπαταρια του (manual) φορτιζει απο usb περιπου σε 1,5-2 ωρες και προσφερει περιπου 1,5-2 ωρες εντονου ατμισματος. Εχει τυχει να με βγαλει και 3 ακομα και 4 ωρες, αλλα οταν το τσιγαρακι δεν το βγαζω απο το στομα μου κρατει περιπου στις 1.5 με 2 ωρες. Ο διακοπτης της ειναι αρκετα διακριτικος θα ελεγα, αν και μερικες φορες 'κολλαει' και τοτε βραζει ο ατμοποιητης, Απλα θελει λιγο προσοχη γιατι αν δεν το δεις εκεινη την ωρα, ο ατμο θα ψηθει. Δεν το θεωρω σημαντικο προβλημα παντως. Στην heaven υπαρχουν πλεον και ανταπτορες που ενωνουν μπαταριες απο 510 σε 901 ατμοποιητες (καποια στιγμη θα το δοκιμασω και αυτο μιας και εχω αρκετες 510 μπαταριες). Ακομη οι μπαταριες για το καινουργιο καρτομαϊζερ που εχει βγει στην heaven ταιριαζουν σε 901 ατμο και εχουν χωρητικοτητα 280mah και 380 mah. Υπαρχουν δηλ αρκετες επιλογες που μπορει να κανει καποιος. Το φιλτρακι του οπως εχει αναφερθει κι οπως εγραψα και σε προηγουμενο post, θελει μονταρισμα. Τις πρωτες φορες που προσπαθησα να ατμισω ηταν σχεδον πρακτικα αδυνατο. Δεν μπορουσα να τραβηξω συνεχομενες τζουρες. Επρεπε να περιμενω λιγο για να τραβηξω την επομενη. Η λυση ειναι να αφαιρεσεις λιγο απο τον πολυεστερα, ετσι ωστε να απλωθει καλυτερα αυτος που θα μεινει μεσα στο φιλτρο. Δεν ειναι και κατι πολυ δυσκολο, γινεται μεσα σε ενα λεπτο. Και ερχομαστε στον ατμοποιητη που για μενα ειναι το πιο σημαντικο εξαρτημα. Εχω ατμισει περιπου 140 ωρες με εναλλαξ 5 ατμοποιητες και 5 διαφορετικες γευσεις. Και επιτελους λεω οτι ατμιζω! Καμια φορα δεν μου ρθε γευση καμενου, καμια φορα δεν μου ρθε υγρο στο στομα. Και η γευση των υγρων ειναι παρα πολυ καλη. Ολες οι τζουρες που κανω εχουν ακριβως την ιδια γευση, την ιδια αισθηση. Μενει μονο να δω την αντοχη που θα εχουν οι ατμο. Αν και αυτη ειναι ικανοποιητικη για μενα εχει ληξει το θεμα ποιος ατμο ειναι καλυτερος. Μοναδικη 'παραφωνια' ειναι οτι συχνα τρεχει υγρο απο την τρυπα που εχει ατμο. Αυτο γινεται αν εχεις παραγεμισει το φιλτρακι με υγρο και μονο την ωρα που το τοποθετεις στον ατμο. Δεν ειναι τπτ σπουδαιο, με λιγο χαρτι το σκουπιζεις και ειναι οκ. Συντηρηση δεν εχω κανει καθολου, μονο αφηνω τους ατμο αναποδα να στραγγιξουν. Κατα τα αλλα υγρο δεν τρεχει απο πουθενα, μιας και μπαταρια-ατμο-φιλτρο εχουν απιστευτη συνοχη μεταξυ τους. Ενα καλα γεμισμενο φιλτρακι εμενα μου κραταει απο μιση ωρα εως και μια. Ατμιζω ομως και σε ρυθμο πυροβολου, οποτε θεωρω πως ειναι παραπανω απο ικανοποιητικη η διαρκεια του. Ειναι λιγο δυσκολο να το βγαλεις, αλλα το γεμισμα του ειναι παιχνιδακι αφου απλα σταζεις σταγονες μεσα του. Ουτε πολυεστερες βγαζεις εξω, ουτε τπτ.
Ακομα δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη, γιατι συχνα ο αρχικος ενθουσιασμος μπορει ευκολα να μετατραπει σε απογοητευση, αλλα η εως τωρα εντυπωσεις μου ειναι παρα πολυ καλες. Τα μειονεκτηματα του ειναι ελαχιστα και τα θετικα του πολυ περισσοτερα και θελω να πιστευω οτι θα παραμεινουν.
Θα επανελθω οταν θα εχω πλεον ολοκληρωμενη αποψη :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2009, 10:22 από lionor »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: DSE 901
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 10:57 »
Μιλας για 901 η για 4075 ?
Γιατι έχουν καποιες ψιλοδιαφορές αν δεν κανω λάθος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 11:07 »
Χαίρομαι, lionor, που επιτέλους βρήκες ένα η.τ. να σε ικανοποιεί.  :) Δυσκολεύτηκες πολύ με το θέμα αλλά τελικά απέδειξες ότι έχει ισχύ το γνωμικό "ο επιμένων νικά".  8)

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που σχεδόν όλοι οι modder (που κάνουν τις δικές τους ιδιοκατασκευές και πατέντες) προτιμούν πρώτο με διαφορά τον ατμοποιητή του 901. Το βασικό πρόβλημα του μοντέλου (παλιότερα) ήταν η μπαταρία του που έβγαινε off πολύ γρήγορα γιατί περνούσε υγρό μέσα της και χάλαγε τον πνευματικό διακόπτη. Γι' αυτό και όλοι οι modder έβαζαν τις δικές τους μπαταρίες. Από τη στιγμή που βγήκαν οι manual μπαταρίες, το πρόβλημα εξαφανίστηκε και τώρα το τσιγαράκι μπορεί να επιδείξει επιτέλους και έναν καλό βαθμό αξιοπιστίας.

Το ότι κι εδώ μπορεί να πέσεις σε "πατάτα" ατμοποιητή, μην το αποκλείεις. Είναι δυστυχώς αυτή η αστάθεια στην παραγωγή που χαρακτηρίζει σχεδόν όλα τα προϊόντα του είδους. Πάντως εγώ δεν θα έλεγα να επιμείνεις και πολύ στο θέμα της αντοχής. 20 μέρες θα τις βγάλει (συνήθως) απροβλημάτιστα με τη συντήρηση που του κάνεις. Αν περάσει τις 20 μέρες και αρχίζει να κάνει το παραμικρό που σε εκνευρίζει και σου μειώνει την απόλαυση, σουτάρισέ το. Μην κάθεσαι να σπας τα νεύρα σου με καθαρισμούς και άλλα τέτοια. Βάλε την (εξευτελιστική πια) τιμή του ατμοποιητή στα αναλώσιμα και πάρ' το απόφαση. Η ψυχική ηρεμία και η απόλαυση της καλής και απροβλημάτιστης τζούρας κοστίζει πολύ παραπάνω από τα 6 ευρώ του ατομάιζερ για 20 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: DSE 901
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 11:09 »
Μιλας για 901 η για 4075 ?
Γιατι έχουν καποιες ψιλοδιαφορές αν δεν κανω λάθος

Ο τιτλος του θεματος ειναι για το 901, αρα και εγω για αυτο μιλω :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: DSE 901
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 11:26 »
Λογικο ηταν να εχει προβλημα η μπαταρια. Οταν βαζω τον ατμο να στραγγιξει, την βαζω να κατσει απο την μερια που βιδωνει η μπαταρια. Βγαζει απιστευτο υγρο. Αμα η μπαταρια δεν ειναι στεγανη, κλαφτηνε! Ατμο και να κραταει 20 μερες; Ελπιζω οτι αστιευεσαι μαλλον! Ενας Μ4 μου κρατησε 10 μερες και ακομα πανηγυριζω. Με το χαμηλο κοστος που εχουνε, δεν το συζηταω καν. Το θεμα ειναι να σου δινει αυτο που θελεις εστω για τις 7-10 μερες. Οι 901 κατα πρωτο λογο και οι Μ4 κατα δευτερο, για την ωρα μου το δινουνε :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 12:25 »
lionor έτσι όπως τα λες είναι. Το 901 το έχω πάνω απο 4 μήνες με τη μανουαλ μπαταρία.
Αρκεί να σου πω οτι συνεχίζω να ατμιζω με αυτό και οτι ο ατμ δουλεύει ακόμα άψογα, όπως και οι μπαταρίες.
Όταν βγάζει υγρό από την τρυπούλα του ατμ, απλά βάλε ένα χαρτί επάνω της και φύσα δυνατά προς το μέρος της μπαταρίας.
Σκούπισε καλά και αυτό ήταν  :thumpup:
Είσαι οκ να ατμίσεις.
Επίσης, όταν στεγνώνει από υγρό, απλά φυσα παλι προς τα εμπρος, ελαφρά όμως και χωρις να πατας το κουμπί της μπαταρίας και στη συνέχεια άτμισε κανονικά. Θα δεις οτι και ατμό πολύ θα έχεις και γευση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: DSE 901
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 23:34 »
Κι εγώ θέλω να (ξανά)πω, πως με το 901 (και το 4075)
γεύτηκα την πραγματική γεύση των υγρών και απόλαυσα πραγματικά το άτμισμα.
Μιλάω μόνο για το μοντέλο του ατομάιζερ μιας και το προσαρμόζω στο miniturbo, δεν χρησιμοποιώ και δική του μπαταρία.
Το 901 με καλύπτει για όλη την ημέρα έχει γίνει το βασικό μου ατομάιζερ.
Κάποιες φορές χρειάζομαι και την κλοτσιά του 510 αλλά μόνο για βραχεία αλλαγή και λίγες φορές μέσα στην εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 02:19 »
Καλημέρα ξενύχτηδες! Σε κάποιο τόπικ εδώ διάβασα με μεγάλη μου χαρά ότι το funstore εμπορεύεται ατμοποιητές για dse 901. Μπήκα λοιπόν και παράγγειλα μια πεντάδα προς 32Ε! Τέλεια, σκέφτηκα. Μπαταρίες όμως και μάλιστα σε ανάλογη τιμή δεν έχει. Ξέρετε αν υπάρχουν εντός Ελλάδας εκτός από i-cig.gr (που τις πουλάει 15Ε)? Αν όχι, πιο συμφέρουσα τιμή από Ευρώπη? Με ενδιαφέρουν και οι manual. Έχω μόνο 2 μπαταρίες και έχω αγχωθεί! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro