vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, costasibiza84, camber, ZoeM, petr@n, Sergios, treloneritis, vasim

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 21:47 »
Φιλε Cruiser σε καμια περιπτωση σκοπος μου δεν ηταν οποιασδηποτε μορφη αντιπαραθεσης :) , αλλοστε οσον αφορα γευστικες δοκιμες υγρων εισαι ο μονος που παρακολουθω, αφου εκτος ολων των αλλων  απεχθανομαι κι εγω οτι εχει εστω και μια υποψια βουτυρου. Οι συγκεκριμενες εκφρασεις απλως ηταν τροφη για σκεψεις .

Τα λογια του παρασκευαστη "δες τα σε σχέση με τα ακριβά και πες μου κατά πόσο τα πλησιάζουν" επιβεβαιωνουν αυτο που ειπα παραπανω για τη κλωνοποιηση: ".που αυτος ηταν αλλοστε και ο στοχος του παρασκευαστη"

Οσο για το πως πρεπει να κρινουμε ενα υγρο (σαν καταναλωτες ) πιστευω οτι ενα υγρο που λεγεται short/long/extra long castle  πρεπει να κριθει ετσι: "το πρωτο που πρεπει να κρινει καποιος ειναι το κατα ποσο εχει αποδοθει η πρωτοτυπη γευση και δευτερευοντος αν το υγρο αυτο ειναι καλο και ποσο... "
Αντιθετα ενα υγρο με βαση τη καρυδα, ουισκι, βανιλια, ζαχαρη, καρβουδισμενα αμυγδαλα, που λεγεται για παραδειγμα "σρλουπ-σρλουπ" μπορει να κριθει αν ειναι καλο και ποσο, ανεξαρτητα απο την ομοιοτητα του με το πρωτοτυπο.

Σε τελικη αναλυση βεβαια συμφωνω μαζι σου πως   αυτο που πραγματικα μετραει ειναι αν το οποιο υγρο ειναι καλο η οχι. Βεβαια και αυτο εχει να κανει με τα προσωπικα γουστα του καθενος (εμενα μου αρεσει περισσοτερη καρυδα, στον αλλον περισσοτερο ουισκι). Το αν πλησιαζει και ποσο το πρωτοτυπο ομως ισως ειναι πιο αντικειμενικο .
Το σιγουρο ομως πιστευω (και το πιο τιμιο) ειναι οτι αυτη η συγκριση με το πρωτοτυπο ειναι το τιμημα που πρεπει να πληρωσει το short/long/extra long... castle σε σχεση με το σρλουπ-σρλουπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 22:12 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 22:10 »
Δημητρη συμφωνω με οσα ειπες αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω μια μικρη ιστορια οπως λεμε backstage  για οσα αναφερα στο βιντεο μου και επαναλαμβανω για μια ακομα φορα δεν ειμαι reviewer  απλα κανω κατι που μου αρεσει..  δες το σαν χομπι .. αυτο και κλεινω το προλογο .
Τωρα  επι τα αυτα : :)

Ειναι κριμα να χαρακτηριζουμε πραξεις λογια αν πρωτα δεν διασταυρωσουμε αν οντως αυτα ειναι ετσι ή αλλιως .. Το λοιπον .. εχω δοκιμασει και τον κλωνο αλλα και το αυθεντικο υγρο και οχι επειδη μου αρεσαν αλλα και επειδη ηθελα να δω τι ψαρια επιαναν οι κλωνοι .. και μιλάμε για ενα χρονο σχεδον πριν γιατι δεν ειναι κατι καινουριο ο κλωνος και εχουν βγει πολλοι απο τοτε  τουλαχιστον για το castle long  .. λοιπον ειχα την εμπειρια και των δυο και μιλάμε  για ολα τα υγρα σχεδον της σειρας αυτης που μιλάμε και τα αυθεντικα αλλα και τα κλωναρια .. το μονο που δεν ειχα δοκιμασει και το δοκιμασα σχετικα προσφατα ηταν το Cuttwood  Unicorn Milk . Παμε τωρα στα δικα μας .. οταν δοκιμασα τα υγρα της vapesin  διεκρινα μια διαφορετικη γευση και εμπειρια με τα συγκεκριμενα που δεν ειχε να κανει με τα κλωναρια που ειχα δοκιμασει και αυτο το αναφερα στον Γιωργο και του ειπα μαλιστα ειναι αμαρτια αφου τα εχεις πειραξει να τα αποκαλεις κλωνους απο καποιο αλλο υγρο ... και ουτε καν κλωνος που απλα μπηκε σε μπουκαλι αυτουσιος απο καποιον αλλον .. και του ειπα μαλιστα οτι εγω στο βιντεο θα πω οτι απλα εσυ εμπνευστηκες και τα λοιπα ..  :yes:
και αν ειδες ολο το βιντεο μεχρι το τελος θα ειδες οτι καπου λεω οτι """"" σαν συμβουλη δινω στην εταιρεια να σταματησει να τα αποκαλει κλωνους γιατι δεν ειναι ακομα και τα ονοματα δεν τους αξιζουν.. εχουν βαλει καλα το χερακι τους στις συνταγες και ειναι μοναδικα ...""" ;)   αν καταλαβες ακομα και στο βιντεο επιμενω και δινω συμβουλη στην εταιρεια .. Δεν απολογουμαι γιαυτο που ειπα αλλα επρεπε να πω αυτο που εγινε  , γιατι καλο ειναι να μην αφηνουμε υπονοιες για τιποτα ..

Παντως να μου επιτρεψεις να επημεινω στους αρχικους χαρακτηρισμους μου για τα υγρα .. ειναι μοναδικα

Και προς θεου δεν θελω αντιπαραθεση .. καλα να ειμαστε και να περναμε καλα οσο μπορουμε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 12:09 »
Δοκιμή του Long Castle στον Cloud one ni200 28 awg 8 σπείρες 2.5mm. Δεν νομίζω οτι ταιριάζει στον συγκεκριμένο άτμο τα ξυροκάρπια επικρατούν της καρύδας σίγουρα και το bourbon  είναι εκει πίσω ίσα ίσα που το καταλαβαίνω. Θα γίνει δοκιμή και στον τηλέμαχο και θα επανέλθω.  :)

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 21:35 »
Δοκιμασα το So Long,Castle 6mg nic,με Ni200 0.14Ω στον Subtank.
Πολυ εντονο γενικα για μενα,οποτε το αραιωσα με βαση full vg 0nic κατα 50%,για να το φερω στα μετρα μου,λογω πνευμονικων.
Στους 210-230C ερχεται και επικρατουν τα ξυροκαρπια χωρις καρυδα και με ελαχιστο ισως bourbon πολυ πισω,σα να τρωω ενα παστελι με αναμεικτους ξηρους καρπους...
Στους 240+ ερχεται το ξυροκαρπιο ξεστο και αχνιστο και στην εκπνοη το bourbon,που οσο ανεβαζεις θερμοκρασια γινεται πιο εντονο. Καπου εκει μετα απο 2-3 τζουρες σου ερχεται πολυ διακριτικα η καρυδα.


Γενικα μου αρεσε πολυ,αλλα μονο οταν το αραιωσα το απολαυσα ;)

Ιδανικο για βραδυ πιστευω, παραλληλα με ενα Jack Amaretto :P

Αποσυνδεδεμένος hirobo50

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 21:17 »
το μεγαλο λαθος της εταιριας αυτης ειναι οτι προσπαθει να τα πλασαρει στην αγορα σαν κλωνους ενω δεν ειναι απλα εχουν καποια ιδια συστατικα...ατυχεστατη νοοτροπια οπως και στο παρελθον με τα rcp,και κακα τα ψεμματα αρκετοι απο εμας τα αγορασαν γιατι νομιζαν οτι μοιαζουν με συγγεκριμενα υγρα,παραδειγμα το sheet pony δεν εχει καμια σχεση με το unicorn απλα εχει ιδια συστατικα ας τα ονομασει διαφορετικα η εταιρια και μετα να δουν τι πωλησεις θ εχουν η αν τα λενε κλωνουν ας ειναι κλωνοι...προσωπικες αποψεις και τιποτα παραπανω!!!

Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 22:34 »
Οποιος  βγαλει  κλωνο  τα  προτυπα  100%  θα  ειναι  μετα  τον  k.ryan  o  δευτερος την  ταξη  ανθρωπος στην  ιστορια  του  η.τ 

ΠΡΑΓΜΑ  ΑΠΙΘΑΝΟ 

O vapesin   εχει  πετυχει  σ  ποσοστο  50%  [ πολυ καλο  ]  να  φερει  κοντα  τις  γευσεις  με  δικο  τους  ομως  χαρακτηρα   

αυτο  απο  μονο  του  του  δινει  ενα  μεγαλο  μπραβο  απο  μενα 

και  αμα  κρινω και  απο  κατι  φασολαδες  του  εξωτερικου http://www.goodvap.fr/d-i-y/arome/saveur-snake-oil-hit-the-pipe.html

του δινω  και  δευτερο  μπραβο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2016, 22:41 από xalkidapro »

Αποσυνδεδεμένος kondim

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 19, 2016, 10:58 »
μαρεσουν.δεν δοκιμασα τα < πρωτοτυπα>.με γεμιζουν- σπιτι,το βραδυ ,μετα τα καπνικα-.ειναι ελληνικα, εχω εμπιστοσυνη στους κατασκευαστες ,η τιμη ανεκτη.μαρεσουν!!- πηρα και τα 30ml-ηρεμησα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 27, 2016, 22:28 »
Οταν ένα νήμα ξεκινάει με "κατάθεση εμπειριών" του cruiser και καπάκι βίντεο Kostas44, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για περαιτέρω παρουσίαση και ούτε θα το επιχειρήσω. 
Συνοπτικά μόνο μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από το sample pack

Ξεκινώ με βιντεάκι μικρότερο του ενός λεπτού, με τις συσκευασίες, το χρώμα του κάθε υγρού και την πυκνότητά του


Η συσκευασία πολυτελής έξω και μέσα







5 10μελα μπουκαλάκια με εξτρά σταγονόμετρο. 
Εμφανής η προσπάθεια κλωνοποίησης δημοφιλών premium υγρών. Αρκετά πετυχημένη, αλλά ακόμη και για κάποιον που δεν δοκίμασε τα πρωτότυπα, από μόνα τους αυτά τα 5 είναι πολύ καλά και ατμίζονται ευχάριστα ως φανατικά. 

Τα δοκίμασα όλα μαζί, σε εβίβα (so long, castle) Phenomeno (GrandMaestro) KL+ (GumBeat) Erl (Sweet Pony's Milk) Calix V2 ( Crunchy Cereal Killer)
Ξεχώρισα το castle και το Pony, που μου έβγαλε αρκετό γάλα, αλλά πολύ ευχάριστο. 
Δεν θα τα έλεγα πυκνόρευστα υγρά, είναι σχετικά λεπτόρευστα. Το κοινόχρηστο σταγονόμετρο με ξένισε βέβαια λίγο, διότι θέλει καλό καθάρισμα μετά από κάθε χρήση. 

Σχετικά με το θέμα της κλωνοποίησης και του πλασαρίσματός τους ως κλώνους, νομίζω ότι δεν μπορούμε να εκθειάζουμε τους κλωνοκατασκευαστές ατμοποιητών, όπου σταμπάρουν ακόμη και τα λογότυπα και να μας ενοχλούν οι "κλωνοποιήσεις" δημοφιλών υγρών, ή η απόδοσή τους από κάποιον κατασκευαστή υγρών. Aπο τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμες συνταγές στο διαδίκτυο, αλλά δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα ή την υπομονή να τις "μαγειρέψουν" είναι λογικό να καλυφτεί αυτό το κενό με έτοιμα οικονομικά υγρά. Ακόμη κι όταν δεν είναι κλώνοι, αλλά η απόδοση ενός υγρού από άλλον κατασκευαστή, έχουν τη δικιά τους θέση στην αγορά. 
Η τιμή τους είναι καλή στα 30μλ και γιατί όχι, να δούμε και 100μλ (με σταγονόμετρο παρακαλώ) 




Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 28, 2016, 23:31 »
Μπήκα στον πειρασμό και τα αγόρασα και εγώ. Το Starter Kit. Σε 3-4 μέρες λογικά παραλαμβάνω και θα επανέλθω με σχόλια και απόψεις!

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 29, 2016, 16:24 »
Δοκιμη του sample  pack ,
Crunchy cereal killer σε Τηλεμαχο με αντισταση 1.15ωμ koh gen do βαμβακι , απλα υπεροχο ! τα μουρα που εχει μεσα ειναι απο τα πιο ωραια χωρις χημικη αισθηση και η λιγη κρεμα που παιρνω ( χωρις καθολου βουτυριλα ) τα στρογγυλευει πολυ καλα ,μετα απο λιγη ωρα ερχετε και κατι σαν μπισκοτενια γευση πισω απο τις προηγουμενες γευσεις .
So long castle σε phenomenon lite , μου βγαζει ενα πολυ ελαφρυ ας το πω σαν καπνικο , με εμφαση στα ψημενα αμυγδαλα και πολυ πισω η βανιλια με το αλκολουχο κομματι και ελαχιστα την καρυδα . Μου αρεσει και αυτο , δεν κουραζει καθολου .
Τα υπολοιπα δεν τα δοκιμασα ακομα  :))ειναι και οι 3 ατμοποιητές μου γεματοι !

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 29, 2016, 17:08 »
Στέλλα αν θέλεις βοηθάμε και εμείς στην επόμενη συνάντηση :yes:.

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 29, 2016, 17:22 »
 :)) :)) μετα χαρας !!!!

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:59 »
Το so long castle προσωπικα το αγαπησα απ την πρωτη τζουρα! Παααρα πολυ ωραιο υγρο για 'μενα! Παει για βασικο....
Το GrandMaestro ωραιο και αυτο αλλα πολυ ασχημη μυρωδια ρε παιδια..Στην ατμοσφαιρα αφηνει μυρωδια παστουρμα! Θα μας παρουν με τις πετρες αν παμε σε καποιο μαγαζι με αυτο το υγρο :fight_shot_thickgun:
Εχω παρει αλλα 2 της σειρας που ακομα δεν εχω δοκιμασει...

Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 31, 2016, 12:00 »
Χθες παρέλαβα τα υγρά. Εξαιρετική συσκευασία. Η άποψη μου για το πρώτο που δοκίμασα, το So long castle:
Το δοκίμασα σε expromizer v.2 με kanthal 0.3 στα 1,85ohm και 10 - 13W. Όταν ανοίγεις το μπουκάλι μυρίζει ωραία. Θυμίζει λίγο το castle long. Δεν το αντιμετώπισα ως κλώνο, αλλά ως μια ελληνική προσπάθεια άξια δοκιμής. Θεωρώ πως στα υγρά οι κριτικές είναι υποκειμενικές για αυτό και δεν θέλω να παρεξηγηθώ. 
Δυστυχώς το υγρό δεν μου άρεσε. Το βρίσκω πολύ ξηρό για τα γούστα μου. Και η ξηρότητα αυτή νομίζω πως προκύπτει από το καπνικό του κομμάτι, το οποίο μου βγάζει και μια πολύ απαλή - πάρα πολύ απαλή - χημικότητα. Ίσως αν είχε ελαφρώς περισσότερη βανίλια για να δέσει αυτή η καπνική ξηρότητα με τα αμύγδαλα το αποτέλεσμα να ήταν καλύτερο. Καρύδα δεν μου έβγαλε. Αμύγδαλο μου έβγαλε. Το αλκοολούχο κομμάτι κάπου υπάρχει αλλά νομίζω πως η ξηρότητα του δεν το αφήνει να γίνει ευδιάκριτο. Μετά από καμία 20ριά τζούρες το άδειασα...

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Follow the White Rabbit"
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 02, 2016, 12:00 »
Gum beat , με παρα πολυ φοβο γέμισα χτες τον ατμοποιητη με αυτο το υγρο , ευτυχως ομως δεν ειχε αυτο το μπουχτισμα , την βαρια γευση  και τη λαδιλα-βουτυριλα που σε μενα εβγαζε το gambit .
Ειναι σε αρωμα και επιγευση μια παρα πολυ ωραια και ισορροπημενη μηλοπιτα , αν σας αρεσουν αυτες οι γευσεις πιστευω θα μεινετε ευχαριστημενοι .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171695 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364