vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Blackwolf

Twitter

Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 14:56 »
Λοιπόν παιδιά, ανοίγω την ενότητα αυτή, θέλοντας να μεταφέρω μια σκέψη - θεωρία που μου έχει κατέβει στον εγκέφαλο..

Οσοι έχουμε δοκιμάσει σύστημα afs, βρίσκουμε κάτι  κοινό. "Στέγνωμα ατμοποιητή"  Τελικά γιατί συμβαίνει αυτό.. :hmmm:

Τελικά, μετά απο αρκετές ώρες δοκιμών...  κρίνω ότι "μάλλον" οι συμβατικοί άτμο που όλοι γνωρίζουμε, μάλλον πρέπει να επανασχεδιαστούν ειδικά για τα afs.   (μια σκέψη είναι....μην με πάρετε στο ψιλό).. :)

Που στηρίζω αυτή την σκέψη - θεωρία..

Μέχρι σήμερα γνωρίζουμε ότι, ένας άτμο έχει φτιαχτεί για να ατμοποιεί το υγρό που μπαίνει στο φίλτρο η με την μέθοδο του trip.

H διαδικασία είναι να ρίξουμε υγρό στο φίλτρο - μετά να πάει στην γέφυρα  - μετά να ποτίσει το φυτίλι - μετά να γίνει η ατμοποίηση.

Ανοίγοντας κάποιος ένα ατμοποιητή, θα παρατηρήσει ότι έχει κάποιες δικλίδες ασφαλείας (αν μπορούμε να το πούμε έτσι), ώστε να αποτρέπει το παραπανίσιο υγρό να πάει μέχρι τους πόλους της μπαταρίας..

Για παράδειγμα....   
έχει το πλέγμα γύρω απο την γέφυρα η ακόμα είναι τό ίδιο γέφυρα, όπου εκτός απο την δουλειά που κάνει να απορροφάει κάποια ποσότητα υγρού και να ποτίζει το φυτίλι, φρενάρει κατά κάποιο τρόπο το υγρό να τρέξει κάτω.

Επίσης παρατηρούμε ότι το κεραμικό "πιατάκι" όπου είναι μέσα η αντίσταση με το φυτίλι, είναι και αυτό στεγανό όσο αφορά τα καλώδια που φεύγουν απο την αντίσταση και πάνε στους πόλους.

Επίσης στο τελείωμα αυτών, συναντάμε και ένα πλαστικό πιατάκι, όπου είναι τέτοια η σχεδίασή του, ώστε και αυτό με την σειρά του να κρατάει ότι υγρό περάσει απο τα υπόλοιπα δύο..

Μέχρι εδώ νομίζω ότι η θεωρία στέκει.. :hmmm:

Το θέμα είναι απο εδω και πέρα..    Τώρα τι κάνουμε..

Τοποθετώντας ένα atomizer μέσα σε ένα afs, προσπαθούμε δηλαδή, να παρακάμψουμε όλες αυτές τις δικλίδες ασφαλείας που έχει ενας άτμο, και να αναγκάσουμε το υγρό να τις διαπεράσει αντιστρέφοντας την φορά του... :hmmm:

Δηλαδή με μια απλή υποπίεση που ασκούμε δια της τζούρας, έχουμε την απαίτηση το υγρό να περάσει μέσα απο το πιατάκι - κατόπιν μέσα απο το πλέγμα - κατόπιν να πάει στο κεραμικό πιατάκι, ώστε να γίνει η ατμοποίηση...

Δηλαδή είναι τόσο απλό να περάσει υγρό μέσα απο όλα αυτά, όσο εύκολα περνάει ο αέρας...   δεν νομίζω.

Δηλαδή....  εκτός ότι πρέπει να ακυρώσουμε τον νόμο της βαρύτητας, πρέπει να το κάνουμε και με ανορθόδοξο τρόπο...   

Μήπως πλέον πρέπει να φτιαχτούν άτμο, οι οποίοι θα είναι λιγότερο απλοί στην ροή του υγρού, όπου πλέον το υγρό καλείται να "ανέβει"  (και όχι να κατέβει) πιο εύκολα στην αντίσταση.. :hmmm:  ώστε πλέον με την απλή τζούρα να έρχεται το υγρό επάνω και να μήν στεγνώνει ο άτμο..

Για πείτε καμιά γνώμη....

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:18 »
Πολυ καλη η θεωρια σου φιλε craven, δε ξερω κατα ποσο θα ειχαμε προβλημα απο υπερβολικη ροη υγρου γιατι το παραπανισιο υγρο θα ετρεχε κατω στους πολους της μπαταριας πολυ πιο ευκολα, το ολο θεμα με τα πιατακια ασφαλειας κτλ καλα ειναι, πιστευω οτι ετσι κρατανε τις υπερβολες, απλα ισως θα επρεπε ( για τα afs ) να μεταφερθει η τρυπα πιο πανω, σου ειχα στειλει κ pm καποια στιγμη με ενα σχεδιο atom για afs που ειχε πιο ψηλα τις τρυπες κ περνουσε απο μεσα υαλονημα. ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ η μονη οδος ειναι απο πανω προς τα κατω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:33 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:31 »
Το σχέδιο με την τρύπα επάνω θα το δοκιμάσω, και βλέπουμε.  Εχω δοκιμάσει τα πάντα.... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:35 »
Το σχέδιο με την τρύπα επάνω θα το δοκιμάσω, και βλέπουμε.  Εχω δοκιμάσει τα πάντα.... :laugh1:
:thumpup: οκ τοτε θα περιμενω νεα κ φωτογραφιες συντομα.
Παντως θα εχει πολυ πλακα θα ειναι σαν ατομ με μουστακια.  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Προσπαθησε οι τρυπες να ειναι οσο πιο κοντα στην κατσαρολα κ αν γινεται το υαλονημα να περναει κατω απο την γεφυρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:43 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:48 »
Εγω παντως εχω βγαλει ολες τις γεφυρες και το νημα απο ολους τους 510 μου.
Ενα +10% στη γευση και στον ατμο.
Μονο ντριπιν φυσικα...

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:54 »
Εγω παντως εχω βγαλει ολες τις γεφυρες και το νημα απο ολους τους 510 μου.
Ενα +10% στη γευση και στον ατμο.
Μονο ντριπιν φυσικα...
Εχεις δοκιμασει αν δουλευει με AFS???

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 15:58 »
Οχι ,το ανεφερα διοτι ο craven αναφερει το προβλημα της γεφυρας και του νηματος πανω σε αυτη στους ατμο.




Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 16:01 »
Οχι ,το ανεφερα διοτι ο craven αναφερει το προβλημα της γεφυρας και του νηματος πανω σε αυτη στους ατμο.


Νομιζω οτι η αναφορα εγινε για τα υλικα που ειναι κατω απο την κατσαρολα που εμποδιζουν με την παρουσια τους την εισχωρηση υγρου απο την μπουκαλα στην αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 16:05 »
Και μερικες εικονες απο τον ιδανικο ατμοποιητη οπως ακριβως τον περιγραφει ο craven
Οι φωτο ειναι απο εναν τρελο μοντερ στο ECF






Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 16:18 »
 :o :o :o Πολυ καλο σαν mod ελπιζω μονο αυτο το πραγμα που εχει για φυτιλι να μην ειναι απο πλεγμα αμιαντου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2010, 16:28 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 16:24 »
Συμφωνώ μαζί σου Craven.
Σαφώς και κάποια στιγμή θα παραχθεί τέτοιος ατμο απο τους Κινέζους όταν το απαιτήσει επαρκώς η ζήτηση. Το ίδιο και με διάφορα τύπου AVS.
Προς το παρόν όλες οι μόντες (που πραγματικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν/αξιοποιηθούν απ' όλους και με ευχρησία καθημερινά και έχουν ξεπεράσει το πειραματικό στάδιο) προσαρμόζονται στα standards της αγοράς. 

Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 17:17 »
O λόγος που οι ατμο είναι όπως είναι τώρα οφείλεται κυρίως στην ανάγκη για εμφάνιση που να μοιάζει όσο το δυνατό περισσότερο στο κανονικό τσιγάρο (δηλαδή λεπτός σωλήνας). Πιστεύω ότι όσο το ΗΤ απομακρύνεται από αυτό το λούκι (τουλάχιστον στο επίπεδο των mods) σιγά σιγά θα βλέπουμε και ατμοποιητές με τελείως διαφορετικό σχήμα (πέρα από την αρχιτεκτονική). Πάντως όπως είπαν και παραπάνω αυτή τη στιγμή το hot θέμα στο ecf για σχεδίαση ατμοποιητών είναι οι ατμοποιητές κεραμικού πλέγματος (mesh). Στο concept αυτό στην ουσία ατμοποιητής και AVS γίνονται μια ενιαία μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 17:29 »
Χαρης και Polioud, μήπως είναι εύκολο να βάλετε κάποια link απο αυτά που αναφέρετε.  Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 17:30 »
Για πείτε καμιά γνώμη....
Παρότι δεν είμαι (προς το παρόν?) ειδικός στις κατασκευές afs νομίζω έτσι όπως το περιγράφεις ότι έχεις δίκιο.
Το υγρό δυσκολεύεται σαφώς να έρθει προς τα πάνω, για τους λόγους που λες.

Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 09, 2010, 17:43 »
Χαρης και Polioud, μήπως είναι εύκολο να βάλετε κάποια link απο αυτά που αναφέρετε.  Ευχαριστώ.

http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modders-forum/135786-some-homemade-attys-genesis.html
(αυτό με τα πλέγματα είναι το genesis atomizer)

Πραγματικά όμως ειδικά εσύ πρέπει να γραφτείς στο ecf ... o πλούτος πληροφοριών που θα βρεις εκεί και οι εμπνεύσεις που θα αντλήσεις (προς όφελος όλων μας) ειναι πολύ περισσότερες από ότι μπορούμε να μεταφέρουμε εμεις

Ενα μικρό teaser για να σε δελεάσω  :-[



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix