vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, dkostas, maprix, trabaman, gfilip, Tem

Twitter

Κάλεσμα σε ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (εγκύκλιος μη νικοτινούχων)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Δεν εχω να προσφερω τιποτα εποικοδομητικο στη συζητηση και απλως προσπεραστε με, θα μπορουσα μαλιστα να το γραψω σε προσωπικο μηνυμα, πως τουλαχιστον η δικη μου αθεατη ψηφος παραμενει σταθερη στον Προεδρο της ΚΕΑ, η καθε μομφη θα πρεπει να ειναι και για το τωρα αλλα και για το τοτε, και να μην παταμε σε δυο βαρκες, ολοι εμεις οι αδεκαστοι, φανεροι η μη. / κι ενα μικρο σοκ, ημουν καπνιστης, αληθεια σας λεω.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
[member=17746]paloukaros[/member]
Ευτυχισμένοι δεν είμαστε Σταύρο.
[Ε, είμαι χαρούμενος που δεν είμασταν μόνο 30 γραφικοί στο δρόμο...]

Ο ΣΕΕΗΤ θα προσπαθήσει να αποσπάσει αυτά που θέλει, εμείς αυτά που θέλουμε.
Αλλά -όπως περιμέναμε εδώ και χρόνια- όταν το Κράτος μπαίνει στις λεπτομέρειες, θα τσινίσει με ο,τιδήποτε δεν του φαίνεται στανταρισμένο. Σε κάθε περίπτωση είναι μια δυσχερής εξέλιξη αλλά δυστυχώς όχι απρόσμενη. Θα προσπαθήσουμε για ότι περισσότερο. Εδώ το πρόβλημα δεν είναι ο ΣΕΕΗΤ (εξάλλου τα μαγαζιά δεν επιβιώνουν με τα έτοιμα υγρά, εσύ το ξέρεις από πρώτο χέρι), είναι η εξαρχής επιφυλακτική στάση των κάθε αρχών απέναντι στο DIY. Το είδα στα λόγια και τα πρόσωπα των ανθρώπων του Υπουργείου.

Ναι, είναι πιθανότερο να πάρουν τα μαγαζιά κάτι που να θεωρήσουν νίκη, παρά εμείς.
Γιατί εμείς στην ουσία θα θέλαμε πλήρη ελευθερία υλικών και ο νομοθέτης δεν έχει τέτοια κέφια. Αν θες την απαισόδοξη γνώμη μου, αυτό ερχόταν πανευρωπαϊκά (ή και παγκόσμια) από πριν την TPD ακόμα. Προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν επιθυμούμε κάτι καλύτερο. Προς το παρόν δεν βλέπω να φταίει κάποιος άλλος σύλλογος -απλά οι επιχειρηματίες θα προσαρμοστούν σε ότι τους καλύψει οικονομικά. Αν δω κάτι διαφορετικό δεν θα διστάσω να το πω.

Όμως πριν από την σημερινή ημέρα είχε γίνει ασαφές το αν θα έβρισκε ο καθένας μας μαγαζί που να λειτουργεί, να πάρει και να ατμίσει. Πέρα από τον στενό κύκλο καβατζωμένων ατμιστών, η μεγάλη πλειοψηφία των μη ψαγμένων ούτε που θα ήξερε από πού της ήρθε. Η σύμπραξη των δυο συλλόγων σε αυτή την διαμαρτυρία δεν έγινε επειδή ήταν ιδανική και το πάμε για γάμο, έγινε γιατί σε αυτή την χρονική στιγμή κρίθηκε αναγκαία για να αποφύγουμε τα χειρότερα.


Δεν πανηγυρίζω.
Όμως δεν πήγαμε με στόχο να μην χαρεί ο ΣΕΕΗΤ, πήγαμε να μειώσουμε την δική μας άμεση ήττα. Αυτό νομίζω έγινε σε κάποιο βαθμό. Ακόμα και ο διάλογος που συνέβει δεν ήταν δεδομένος. Να περάσει η μπόρα χωρίς καμιά ζημιά... όχι, δεν το βλέπω. Νομίζω όλη η επόμενη περίοδος θα είναι περίοδος ανακατατάξεων -δηλαδή εκρηκτική.

Αποσυνδεδεμένος johny340

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Και το μέλλον για μας τους ατμιστές δυσσοίωνο.Και επιμένω σε αυτο που ανέφερα οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο αντιμετωπίζεται με σκεπτικισμό και στην Ευρωπή αλλα πολύ περισσότερο στην Ελλάδα.Ναι θεωρούμαστε σε χειροτερή μοίρα από τους καπνιστές δεν το βλέπετε αυτό?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2018, 22:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
[member=18424]johny340[/member]

Το παρατηρώ από το 2011. Ακόμα κι έτσι, στα δύσκολα, επιβιώσαμε και πληθύναμε. Ελπίζω και τώρα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν σήμερα στη συγκέντρωση  :respect:
εγώ που δεν έχω μαγαζί και κανένα όφελος από κανένα μαγαζί αλλα και από υγρά είμαι καλυμμένος για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα οποτε δεν με ακουμπάει σε προσωπικό επίπεδο αυτή η εγκύκλιος βλέπω νικη σήμερα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος johny340

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Εγω αυτό απο οτι είδα πάντως από καποιους πωλητές δεν μου άρεσε και ας μου εχουν κάνει εμένα καλες τιμές.Με 10μελα  θα το κλεισουνε το μαγαζί ολοι,ενω καποιοι οντως συμμετέχουν σε πορειες και καλουν το κοσμο σε πορεια αυτο το ειδα,το να αναφέρω το μαγαζι δεν έχει νοήμα αλλα είδα μια διαφορετική προσέγγιση.

ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν σήμερα στη συγκέντρωση  :respect:
εγώ που δεν έχω μαγαζί και κανένα όφελος από κανένα μαγαζί αλλα και από υγρά είμαι καλυμμένος για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα οποτε δεν με ακουμπάει σε προσωπικό επίπεδο αυτή η εγκύκλιος βλέπω νικη σήμερα  :thumpup:
Και εγω εβγαλα καβατζα για τον οκτωβριο αλλα μην το βλεπεις έτσι.Εγω δεν ειδα νίκη παρα μια  αναβολή καποιων ημερών.Σκεψου και αυτους που δεν έχουν κάνει κάβα.


συγχώνευση συνεχόμενων, λέμεεεε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2018, 20:07 από spectrum »

έχω κάβα για ένα χρόνο και θα πάρω κάποια ακόμα. Εμείς θα αντέξουμε (θα βρούμε άκρες) να δούμε αν θα αντέξουν και τα μαγαζιά. Μέχρι τώρα και το κράτος και τα μαγαζιά λειτουργούν αλαζονικά και το μόνο που τους προβληματίζει και τους 2 είναι πως θα πάρουν λεφτά από την τσέπη των ατμιστών. Δεν θα πάρουν γιατί απλά ο κόσμος δεν έχει λεφτά και θα φύγει από το άτμισμα όπως έφυγε και από το κανονικό τσιγάρο. Κοντόφθαλμες και οι 2 πλευρές χωρίς να υπολογίζουν τον βασικό πρωταγωνιστή της υπόθεσης που είναι οι πελάτες τους. Δεν νομίζω πως θα τους βγει σε καλό και μετά θα μυξοκλαίνε αλλά θα είναι αργά.. αυτά τα ολίγα :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Πάντως καλό θα ήταν η πρόταση μας να περιλαμβανει την άρση της απαγόρευσης πωλήσεων από χώρες της Ε. Ε.

Στανταρισμενο είναι και να καταλάβει και ο ΣΕΕΗΤ ότι δεν κάνουμε χατήρια και χαρές.

Η αιτιολόγηση προς τα υπουργεία είναι εξόχως εύκολη και υπέρ μας.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος johny340

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Πολλα πρέπει να συμπεριληφθούν ,αλλα πρέπει να αλλάξει ο σκεπτικισμός που υπάρχει για τους ατμιστές φίλε μου,το βλέπω συχνά αυτο για αυτό στο αναφέρω πρώην ατμιστες και νυν καπνιστές που αλλάξαν χαρη στην προπαγάνδα  ενάντια στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2018, 20:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Σαφέστατα, όμως αυτό αφορά την επικοινωνιακη μας τακτική και στρατηγική. Οχι την πρόταση μας προς το υπυγ.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Αν η ένωση ατμιστών καταθέσει προτάσεις, θα ήθελα και μια πρόταση για αυστηρές, αυστηρότατες προδιαγραφές στα υλικά που χρησιμοποιούνται για τα υγρά.

Δε μπορεί να αγοράζω υγρό και να νιώθω οτι ατμίζω Αroxol απο τη πολύ χημεία, δε μπορεί να αγοράζω υγρό και να πιάνει πονόλαιμος μετά απο 2ml...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Να εκφρασω και εγω τη χαρα και την ικανοποιηση μου για την πρωτη ουσιαστικα κινητοποιηση των ατμιστων εστω και μαζι με το ΣΕΕΗΤ. Ας ανδρωθουμε περισσοτερο να κανουμε και μονοι μας στο μελλον. Ηταν ενα πολυ καλο πρωτο βημα παντως. Η θεση μας στο DIY πρεπει να ειναι σταθερα η μη φορολογηση των πρωτων υλων. Αφου ουτως ή αλλως οτι θελουν θα κανουν στο τελος, δε βλεπω το λογο να υποχωρησουμε σε κατι που αφορα το DIY. 

Η προσωπικη μου αποψη παραμενει η ιδια, ασχετα αν δε γραφω 50 ποστ τη μερα. Δε θα φορολογηθουν VG/PG και γευσεις για τον πολυ απλο λογο οτι η χρηση τους στο ατμισμα δεν ξεπερνα το 5% (προσωπικη εκτιμηση και θεωρω ακομη και το 5% αρκετα μεγαλο νουμερο) της συνολικης τους χρησης τους απο την αγορα. Να υπαρξει ιδιαιτερη φορολογηση των παραπανω υλων μονο οταν διατιθενται απο ατμομαγαζα επισης δεν στεκει γιατι ακριβως εμπιπτει στο νομο περι αθεμιτου ανταγωνισμου που εξυπνα εθεσε ο ΣΕΕΗΤ.
Η απαγορευση του DΙY και να γινει δε θα εχει κανενα απολυτως πρακτικο αποτελεσμα εκτος αν εχουμε εφοδους της αστυνομιας σε σπιτια ατμιστων που αποτελει οργουελικο σεναριο επιστημονικης φαντασιας. 
Προχωραμε γερα και δυνατα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
[member=12562]thenetpoet[/member] Δεν ειπα πουθενα οτι ηταν χιλιαδες οι ατμιστες ουτε οτι ειναι χιλιαδες οι ατμιστες που ειναι στη ΚΕΑ. Προσωπικα δεν παρεβρεθηκα και ουτε εχω σκοπο να παρεβρεθω σε συγκεντρωση μαζι με εμπορους. Τα συμφεροντα μας ειναι διαφορετικα και ειναι αποδεδειγμενα απεναντι μας τοσα χρονια. Μας θυμηθηκαν ξαφνικα μολις μπηκε το αγγουρι.

Διεκρινα στο βιντεο που ανεβασε ο ΣΕΕΗΤ ενα πανηγυρικο κλιμα λες και κερδισαμε κατι. Δε κερδισαμε τιποτα. Αυτο λεω.
O καθένας ότι πιστεύει λέει και εγώ μαζί,  δικαίωμα του είναι φυσικά.
Οκ, δεν συνασπίζεσαι έστω και ως παρουσία μαζί με εμπόρους. Έχεις κάνει κάτι για να βοηθήσεις τους ατμιστές να κερδίσουν το οτιδήποτε? Γιατί αν χρησιμοποιείς πληθυντικό (κερδίσαμε) αλλά απέχεις από οποιαδήποτε ενέργεια, μάλλον άτοπο το βρίσκω. Αν πάλι συμμετέχεις σε κάποιες προσπάθειες, τότε με συγχωρείς για το προηγούμενο σχόλιο μου.
Τα συμφέροντα των ατμιστών είναι οπωσδήποτε διαφορετικά από αυτά των εμπόρων.,
Αυτό δεν σημαίνει πως όταν παρουσιάζονται κατάλληλες ευκαιρίες δεν θα πρέπει να συμπορευόμαστε προσωρινά, ο καθένας για τα δικά του ωφέλη.




[member=13394]caros[/member]

Οι γεύσεις και οι βάσεις δεν χρειάζεται να φορολογηθούν ως σκέτα υλικά. Αν αύριο φορολογήσει το κράτος τα snv ως συνολικό όγκο υγρού, δεν θα έχει εμμέσως φορολογήσει άρωμα και βάση?
Άσε που το έχει ήδη κάνει θεωρώντας τα μηδενικά shortfill ως υγρά. Και μη ξεχνάμε ότι ήδη θεωρεί υγρό την ανάμειξη VG/PG  :wall:
Μεθαύριο αν χάσει και άλλους φόρους επειδή η αγορά γύρισε στα αρώματα (αν μείνουν βέβαια αφορολόγητα), είμαι σίγουρος ότι θα βρει κάτι άλλο για να μαζέψει τη χασούρα.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, η μη φορολόγηση των πρώτων υλών συμφωνώ ότι πρέπει να είναι βασικό μας αίτημα.

Οι καταστηματάρχες καλό θα ήταν να συνειδητοποιήσουν ότι χωρίς αγοραστές δεν θα έχουν μαγαζιά.
Από την άλλη όμως, πώς να το συνειδητοποιήσουν όταν ξεπουλάνε διαρκώς το εμπόρευμα τους και έχει γεμίσει ο τόπος καταστήματα? Σε λίγο τα ατμομάγαζα θα είναι πιο πολλά και από τα περίπτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2018, 21:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Μιλω ως σκετα υλικα για DIY Γιαννη παντα ετσι μιλουσα ετσι μιλω και τωρα. Τα SnV και τα short fill ειναι αλλη ιστορια μη τα μπερδευουμε. Και οχι δεν ειναι εμμεσος φορος των πρωτων υλων δε σε αντιλαμβανομαι. Οταν φορολογεις το ψωμι δε φορολογεις το αλευρι, ετερον εκατερον, ειναι δυο διαφορετικα προίοντα με τη δικη του φορολογια το καθενα. 200% να φορολογησουν τα SnV, εγω και ο καθενας που αγοραζει την πρωτη υλη δεν επηρεαζεται και βεβαια δε φορολογειται εμμεσα. Αυτονοητα πραγματα. Γιατι το βασανιζεις δεν καταλαβαινω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Γιατί τα snv και τα shortfill και τα έτοιμα υγρά είναι άλλη ιστορία δεν το αντιλαμβάνομαι.
Δηλαδή αυτός που δεν ξέρει ή δεν μπορεί να αγοράσει τα επιμέρους υλικά ώστε να φτιάξει ψωμί μόνος του, ας πληρώνει το φόρο?

Η παγίδα εδώ είναι ότι αν δεν υπάρχει μια συνολική διευθέτηση του θέματος, οι γνώστες, οι χομπίστες, οι παράξενοι (και όποιο άλλο επίθετο μας αρέσει) ατμιστές θα απολαμβάνουν αφορολόγητο άτμισμα την ίδια στιγμή που οι υπόλοιποι ατμιστές (δηλαδή η πλειοψηφία) θα έχει φόρο. Το diy δεν το κάνουν όλοι, λίγοι το κάνουν. Γι αυτό το βασανίζω.
Η όποια διευθέτηση όμως θα πρέπει να είναι με γνώμονα το κοινό συμφέρον.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2018, 22:09 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172270 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364