vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 4 χρήστες
John015, Jorge, manoslykos, infernity

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1980 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 21:19 »
Στη δική μου τη mas ότι ατμοποιητή έχω δοκιμάσει πατάει κανονικά, χωρίς κενά και χωρίς να χρειαστεί να τον σφίξω, μόλις πατήσει σταματάω.

Αποσυνδεδεμένος lemon3

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1981 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 05:25 »
Καλοί μου άνθρωποι...

Επειδή αποκλείεται να κάτσω να ψάξω τις 130+ σελίδες του νήματος, και μια αναζήτηση απέδωσε 2-3 αποτελέσματα, έχω να ρωτήσω: πώς γεμίζει ο έρμος ο λάιτ χωρίς να ανοίξεις το βιδάκι από κάτω; Ο τρόπος που ακολουθώ και βρήκα σ'αυτό το νήμα έχει ως εξής:

Ταπώνουμε εισαγωγή αέρα, ξεβιδώνουμε, γεμίζουμε, ξαναβιδώνουμε κ πρίν τερματίσει αφήνουμε την τρύπα του αέρα. Σωστά ως εδώ;

Όταν κάνω την παραπάνω διαδικασία, γ@μιέται το σύμπαν... διαρροές από την τρύπα του αέρα (όχι δάκρυ... ποταμάκι), υπερτροφοδοσία μέχρι να έρθει στα ίσα του (οκ δευτερεύων) και το σπαστικότερο όλων, γεμίζει ζουμιά το επιστόμιο  :angry_orange:

Έχω απογοητευτεί... ο λόγος που τον πήρα είναι οτι διάβασα πως γεμίζει απροβλημάτιστα και απο πάνω με κολπάκι. Όπως καταλαβαίνετε, εν ώρα εργασίας ξεβίδωσε ατμοποιητή, βρες το κατσαβιδάκι, άνοιξε βίδα, βρες μέρος να ακουμπήσεις τη βίδα, γέμισε, σκούπισε τα χυμένα και αντιστρόφως, με την προϋπόθεση οτι δεν έχασες τη βίδα  :laugh1: δεν βολέβει  :nope:

Κατά τα άλλα, εκτός από το συγκεκριμένο θεματάκι που ελπίζω με τη βοήθειά σας να λύσω, προερχόμενος από εργοστασιακούς, η εμπειρία μου ως άτμισμα του συγκεκριμένου παρομοιάζεται με κλωτσιά στα @@. Ένα θα σας πω, η πρώτη δοκιμή έγινε με 20αρα βάση... πού πας ρε καραμήτροοοο  :laugh1:

Έτρεχα βραδιάτικα να βρώ μηδενική, βρε τι πάθαμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1982 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 08:05 »
Φιλε john k αν το σφυξεις πολυ παταει κατω τον πολο του istick,με ενα μικρο ισιο κατσαβιδακι σηκωσε τον πολο και θα εισαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1983 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 08:15 »
Ταπώνουμε εισαγωγή αέρα, ξεβιδώνουμε, γεμίζουμε, ξαναβιδώνουμε κ πρίν τερματίσει αφήνουμε την τρύπα του αέρα. Σωστά ως εδώ;
Περίπου.

- Ταπώνουμε εισαγωγή αέρα
- ξεβιδώνουμε
- Σφίγγουμε (αν χρειάζεται) την καμπάνα
- γεμίζουμε
- βιδώνουμε μια στροφή για να πιάσει το καπάκι
- γυρνάμε ανάποδα
- αφήνουμε την τρύπα του αέρα
- βιδώνουμε μέχρι να τερματίσει
- κάνουμε την προσευχή μας και τον γυρνάμε κανονικά

Με αυτό τον τρόπο ίσως βγάλει 1-2 σταγόνες από την τρύπα αέρα

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1984 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 09:24 »
Καλημέρα σε όλους. Έπαιξα πάλι με το κατσαβιδάκι στον πόλο και είναι οκ τώρα. Το σφίγκω κανονικά, όχι πολύ, απλά μέχρι να μην "παίζει" ο Kayfun.

Επειδή κάποια στιγμή θα ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα, διάβασα σε ξένο site ότι κάποιοι βάζουν ένα μικρό μεταλλικό ο-ring που μπαίνει πάνω στον πόλο του MAS, ώστε να πατάει ο Kayfun και να κάνει επαφή χωρίς πρόβλημα. Αλλά δεν ξέρω που να βρώ...

Κάποια άλλη πατέντα παίζει; Κανένα μικρό ελατήριο ή το MAS Connector;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2014, 09:31 από John K »

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1985 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 11:20 »
Το MAS conector πιστευω θα σου ελυνε το προβλημα αφου εχει ρυθμιζομενο πολο και πολλοι το εχουν συνδιασει με τον KLP...7.5 euros!

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1986 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 17:48 »
Παιδια καλησπερα. ξερει καποιος απο που μπορω να βρω ετοιμες αντιστασεις για τον Kayfun?


Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1987 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 23:24 »
Όταν λες έτοιμες φίλε μου?  Εννοείς μήπως έτοιμο μικροκοιλ? Αλλά πάλι να ξέρεις έχει 2 πραγματάκια ακόμη που πρέπει να κάνεις.. Πχ να περάσεις μόνος σου βαμβάκι και να πιάσεις την αντίσταση στις βίδες.. Έχουν πολλά μαγαζιά πάντως έτοιμα μικροκοιλ..

Αποσυνδεδεμένος lemon3

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1988 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 10:40 »
Το δοκίμασα όπως πρότεινε ο φίλος geraki... τσούκου, δεν μας την έκανε την χάρη, και άντε 1-2 σταγόνες από την τρύπα του αέρα, το επιστόμιο μετά θυμίζει τελειωμένο μιλκσέικ... μάλλον πρέπει να μου δείξει κάποιος πρακτικά, κάτι κάνω λάθος.

Χαλάλι του πάντως, ατμίζει ωραία (όταν δουλεύει) :thumpup:

Μια ερώτηση πάλι: Την αντιστασούλα πόσο καιρό/ml να την αφήσω; Βγάζεις βαμβάκι, πατάς κουμπάκι και γίνεται καινούρια εκ πρώτης όψεως αλλά μήπως με την παρατεταμένη χρήση αλλοιώνεται χημικά το σύρμα;

Δεύτερη ερώτηση: Τι σύρμα προτείνεται από τους αρχαιότερους για τα micro coil; Δοκίμασα με 0,28, δεν θυμάμαι τι σύστασης, πάνω σε 2 χιλιοστά αξονάκι και πέτυχε, αλλά με παίδεψε αρκετά επειδή τυγχάνω και λίγο αρτσούμπαλος. Βγήκε και λίγο αλλοίθωρο αλλά δουλεύει  :laugh1:
Τα χοντρότερα είναι πιο εύκολα ή μικρή η διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1989 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 11:01 »
Φίλε lemon εάν σε παίρνει (οικονομικά) πολύ καλή λύση είναι ο Α2 αντάπτορας από steam tuners με ένα top-cap.Απλά βγάζεις drip-tip,ξεβιδώνεις top-cap,γεμίζεις.Απλά, όμορφα και καθαρά.Εγώ ηρέμησα...!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2014, 13:17 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1990 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 12:40 »
Για το πότε αλλάζουμε αντίσταση διάβασε εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23174.0.html.

Για διατομή σύρματος, αν τα κατάφερες με το 0.28mm, τότε μείνει με αυτό, μια χαρά διάμετρος είναι.
Αν πας σε πιο λεπτό, θα είναι λίγο πιο δύσκολο στο στριψιμο, ενώ με το πιο χοντρό λίγο πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1991 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 18:23 »
Όταν λες έτοιμες φίλε μου?  Εννοείς μήπως έτοιμο μικροκοιλ? Αλλά πάλι να ξέρεις έχει 2 πραγματάκια ακόμη που πρέπει να κάνεις.. Πχ να περάσεις μόνος σου βαμβάκι και να πιάσεις την αντίσταση στις βίδες.. Έχουν πολλά μαγαζιά πάντως έτοιμα μικροκοιλ..
Ναι ετοιμο μικροκοιλ. ποιο μαγαζι εχει;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1993 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 21:48 »
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μια γρήγορη ερώτηση χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον Kayfun μου. Άλλαξα αντίσταση (1.9 ohm με kanthal 0.20) και βαμβάκι (nakamitsi) την Τετάρτη που μας πέρασε. Κάθε μέρα κάνω 7-8ml balanced της Atmos 10mg νικοτίνη. Δεν μου έχει βγάλει καμένο ή πρόβλημα με τον ποσότητα ατμού ή οτιδήποτε άλλο μέχρι στιγμής. Είναι φυσιολογικό μετά από 45 και παραπάνω ml που έκανα;;; Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω κάποιο θέμα και να πρέπει να αλλάξω αντίσταση+βαμβάκι;;;
Ξέχασα να αναφέρω ότι στην βάση βάζω άρωμα RY69 Atmos Lab... Επίσης 3-4 φορές γέμισα το tank με έτοιμο υγρό Wanted Silver Bullet 6mg Νικοτινη  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2014, 22:12 από John K »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1994 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 21:54 »
Με σκέτη βάση εμένα μου έχει φτάσει και 100 ml χωρίς πρόβλημα, αλλά συνήθως αλλάζω από μόνος μου προληπτικά πιο νωρίς. Το άρωμα συνήθως είναι υπεύθυνο για την πιο γρήγορη φθορά της αντίστασης.


Και με άρωμα δεν είναι υπερβολικά τα ml, δεν επηρεάζουν όλα τα αρώματα το ίδιο την διάρκεια της αντίστασης. Επίσης παίζει ρόλο και το πόσο άρωμα θα βάλεις. Οι περισσότεροι πάντως (κι εγώ μέσα σ αυτούς) αλλάζουμε βαμβάκι ή/και αντίσταση πριν χρειαστεί, μιας και το κόστος είναι μικρό και ο κόπος αμελητέος  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2014, 22:21 από alexis36 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix