vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

359 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5370 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 22:47 »
Αυτό που ακούς είναι κάποια συχνότητα που πιάνει το αυτί σου όσο κάποια συσκευή είναι στο ρεύμα. Συνήθως απο "κακά" ρεύματα, είτε εισόδου είτε εξόδου. Το γενικεύω γιατί εγώ όποτε το ακούω σε κάποια ηλεκτρονική συσκευή, συνήθως αποτελεί λόγο ανησυχίας, αν και όχι πάντα...
Αν κάποιος με ίδιο φορτιστή παρατηρεί το ίδιο, μάλλον είναι φυσιολογικό. Αν όχι, καλύτερα να το πας πίσω για έλεγχο...
Δεν είμαι ειδικός επι του θέματος και απλά εκφράζω δικές μου παρατηρήσεις σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5371 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 22:51 »
Σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τις απαντήσεις.

Shadockan ποιο φορτιστή προτείνεις για να εκμεταλλευτώ πλήρως τις μπαταρίες που πρότεινε ο Thorin13 LG HE4
http://www.sourcemore.com/lg-he4-rechargeable-18650-2500mah-flat-top-battery.html

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας.




Αν ειναι να γινει η αγορα αποκλειστικα απο το μαγαζι αυτο ....
http://www.sourcemore.com/nitecore-d4-digicharger-with-4-channels-for-li-ion-battery-eu-plug.html


Οι 4 θεσεις θα το δεις στο μελλον οτι θα χρειαστουν.


Ομως θα ηθελα να σου προτεινω και αλλους δυο φορτιστες.
Τον Xtar VC4 και τον OPUS.
Ο Xtar ειναι ο ανωτερος σε τετοιου τυπου φορτιστες.
Ο OPUS ειναι αλλης κατηγοριας και ανωτερος απο ολους τους ''επιτραπεζιους'' σημερα.
Ειναι αναλυτης μπαταριων και μπορεις να δεις πολλα πραγματα στις μπαταριες σου.
Τον OPUS ομως τον προτεινω και για τον λογο οτι η αξια του ειναι σχεδον ιδια με τους αλλους δυο και ειναι καλυτερος...... 8)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5372 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 22:55 »
Αυτό που ακούς είναι κάποια συχνότητα που πιάνει το αυτί σου όσο κάποια συσκευή είναι στο ρεύμα. Συνήθως απο "κακά" ρεύματα, είτε εισόδου είτε εξόδου. Το γενικεύω γιατί εγώ όποτε το ακούω σε κάποια ηλεκτρονική συσκευή, συνήθως αποτελεί λόγο ανησυχίας, αν και όχι πάντα...
Αν κάποιος με ίδιο φορτιστή παρατηρεί το ίδιο, μάλλον είναι φυσιολογικό. Αν όχι, καλύτερα να το πας πίσω για έλεγχο...
Δεν είμαι ειδικός επι του θέματος και απλά εκφράζω δικές μου παρατηρήσεις σε αντίστοιχες περιπτώσεις.


Οκ κατάλαβα.. Σαν εισόδου, αν εννοούμε από την πρίζα προς τον φορτιστή, δε νομίζω, γιατί δουλεύει πάνω σε πολύπριζο ασφαλείας τάσης.. Όπως και να χει ευχαριστώ, ούτε εγώ είμαι ειδικός φυσικά!
Καμιά δεύτερη άποψη από άλλον κάτοχο?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5373 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:09 »
Έχω τον Nitecore D4 αλλά δεν ακούγεται τίποτα ούτε ζεσταίνεται.

Κατά την γνώμη μου αφού τον πήρες από Ελληνικό μαγαζί πήγαινέ τον εκεί να τον δούνε και γιατί όχι να στον αλλάξουν.

Αν σου πούν μα μου και στα μασήσουν, πες τους να βάλουν έναν καινούργιο στην πρίζα μπροστά σου για να δεις αν ο καινούργιος βγάζει αυτόν τον ήχο. ;)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5374 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:17 »
Thanks αλλά για την ώρα δεν πρέπει να χει άλλο απόθεμα, πήρα τον τελευταίο..
Πάντως αποκλείεται να ναι νορμάλ μιας και ακούγεται πάντα τη στιγμή που δείχνει τα volt?
Από θερμοκρασία πάντως, νορμάλ πρέπει να ναι, ίσα που καταλαβαίνεις οτι ζεσταίνεται

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5375 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:25 »
Καλά ρε φίλε τι αυτί είναι αυτό που έχεις? :))


Τον έχω αρκετούς μήνες και δεν το είχα προσέξει. Βέβαια για να το ακούσω έβαλα τον φορτιστή πολύ κοντά στο αυτί μου, οπότε επιβεβαιώνω ότι το κάνει και ο δικός μου.

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5376 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:29 »
Χαχαααχαα είδες? Έτυχε και το άκουσα γιατί έχω αρκετή ησυχία..
Το ενοχλητικό είναι ότι άμα "πιάσει" το αυτί σου κάτι και εστιάσεις, μετά το ακούς συνέχεια..
Οπότε μάλλον νορμάλ θα είναι για να υπάρχει και άλλος που λειτουργεί μήνες..
Ξεκινάει με το που δείχνει τα volt και αν υποθέσουμε οτι η οθόνη ενδείξεων αλλάζει κάθε 2 δευτερόλεπτα, ο ήχος ακούγεται περίπου για ένα.. σωστά?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5377 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:39 »
Θα βγω για λίγο offtopic για να πω μια παρατήρηση σχετικά με την αντίληψη τέτοιων συχνοτήτων.

Θα στεναχωρήσω λίγο τους "μεγάλους" της παρέας, αλλά έχω παρατηρήσει οτι κάτι τέτοιες συχνότητες τις πιάνουμε πιο έυκολα σε μικρή ηλικία παρά σε μεγαλύτερη. Το λέω απο προσωπικές εμπειρίες και με τρανταχτά παραδείγματα που εγώ ας πούμε και κάποιος γύρω στα 25 ακούγαμε ξεκάθαρα τέτοιου είδους συχνότητες συσκευών, ενώ άλλοι άνθρωποι γύρω στα 45 δεν καταλάβαιναν τίποτα! Μπορεί να έτυχε το ηλικιακό αλλά μέχρι τώρα έτσι έχει συμβεί σε εμένα.
Εντάξει και εγώ 35 είμαι, πλησιάζω...ότι άκουσα... άκουσα...    :tongue_smilie:

Μου φαίνεται περίεργο πάντως ένας φορτιστής που θεωρείται τόσο ποιοτικός να κάνει τέτοιους θορύβους...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5378 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:52 »
Βασικά έχω τον D4.
Και ναι είμαι πενηντάρης αλλά ακούω πολύ καλά ακόμη :laugh1:

Ο δικός μου πάντως δεν ακούγεται καθόλου.

Ούτε και ο γιός μου που είναι σχετικά μικρός ακούει κάποιον ήχο. :dontknow:

Μπορεί να είναι θεματάκι των D2. ;)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5379 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 23:58 »
Χαχαχααα βρε δές θέμα που άνοιξε! Εγώ για την ιστορία 29 πατημένα εδώ και 3 μήνες είμαι..
Μόλις τελείωσε και η φόρτιση της νέας lg hg2 για δεύτερη φορά (και για το φορτιστή και για τη μπαταρία)


Ερώτηση πρώτη: 5 ώρες και 55 λεπτά είναι οκ για την hg2 στα 500mA?


Ερώτηση δεύτερη: Φορτίζουμε μία μπαταρία από το 50% μία φορά και άλλη μία πάλι στο 50%.. Αυτός είναι ένας κύκλος φόρτισης? Ή όποτε μπαίνει ρεύμα θεωρείται κύκλος?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5380 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 00:06 »
Θα γινω συντονιστης , στη θεση του συντονιστη......... :laugh1:




http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,206.msg913850.html#msg913850

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5381 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 00:09 »
Πλήρης κύκλος φόρτισης θεωρείται από την στιγμή που την βάζεις για φόρτιση όταν το μοντάκι σου δείχνει ότι θέλει φόρτισμα, δηλαδή από τα 3,30Volt περίπου μέχρι τα 4,20.
Γνώμη μου είναι να την αφήνεις να φθάνει στα 3,30 V περίπου που όλα τα μοντάκια σου ζητάνε να την φορτίσεις.

Οι ώρες φόρτισης έχουν να κάνουν με το πόσο αποφορτισμένη είναι η μπαταρία σου όταν την έβαλες να φορτίσει και με πόσο ρεύμα την φορτίζεις π.χ. με 750 mA θα φορτίσει πιο γρήγορα από ότι με 375 mA

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5382 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 00:14 »
Θα βγω για λίγο offtopic για να πω μια παρατήρηση σχετικά με την αντίληψη τέτοιων συχνοτήτων.

Θα στεναχωρήσω λίγο τους "μεγάλους" της παρέας, αλλά έχω παρατηρήσει οτι κάτι τέτοιες συχνότητες τις πιάνουμε πιο έυκολα σε μικρή ηλικία παρά σε μεγαλύτερη. Το λέω απο προσωπικές εμπειρίες και με τρανταχτά παραδείγματα που εγώ ας πούμε και κάποιος γύρω στα 25 ακούγαμε ξεκάθαρα τέτοιου είδους συχνότητες συσκευών, ενώ άλλοι άνθρωποι γύρω στα 45 δεν καταλάβαιναν τίποτα! Μπορεί να έτυχε το ηλικιακό αλλά μέχρι τώρα έτσι έχει συμβεί σε εμένα.
Εντάξει και εγώ 35 είμαι, πλησιάζω...ότι άκουσα... άκουσα...    :tongue_smilie:

Μου φαίνεται περίεργο πάντως ένας φορτιστής που θεωρείται τόσο ποιοτικός να κάνει τέτοιους θορύβους...  :dontknow:


Τα σχόλια σου περί ηλικίας, συχνοτήτων, βαρηκοΐας κλπ δεν θα τα σχολιάσω. Σε ενημερώνω πάντως ότι ΑΚΟΥΩ και ΒΛΕΠΩ μια χαρά αρκεί να έχω φορτίσει τις μπαταρίες στο ακουστικό μου και στην λούπα μου. :laugh1: 


Σοβαρά τώρα και χωρίς να είμαι ειδικός, τους μήνες που τον έχω λειτουργεί μια χαρά και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα στις μπαταρίες μου. Τώρα ο ήχος που κάνει τι να πω... :dontknow:   

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5383 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 00:18 »
Θα βγω για λίγο offtopic για να πω μια παρατήρηση σχετικά με την αντίληψη τέτοιων συχνοτήτων.

Θα στεναχωρήσω λίγο τους "μεγάλους" της παρέας, αλλά έχω παρατηρήσει οτι κάτι τέτοιες συχνότητες τις πιάνουμε πιο έυκολα σε μικρή ηλικία παρά σε μεγαλύτερη. Το λέω απο προσωπικές εμπειρίες και με τρανταχτά παραδείγματα που εγώ ας πούμε και κάποιος γύρω στα 25 ακούγαμε ξεκάθαρα τέτοιου είδους συχνότητες συσκευών, ενώ άλλοι άνθρωποι γύρω στα 45 δεν καταλάβαιναν τίποτα! Μπορεί να έτυχε το ηλικιακό αλλά μέχρι τώρα έτσι έχει συμβεί σε εμένα.
Εντάξει και εγώ 35 είμαι, πλησιάζω...ότι άκουσα... άκουσα...    :tongue_smilie:

Μου φαίνεται περίεργο πάντως ένας φορτιστής που θεωρείται τόσο ποιοτικός να κάνει τέτοιους θορύβους...  :dontknow:



Δεν το θεωρώ off-topic και δεν είναι καθόλου περίεργο ή τυχαίο.


Να και ένα γρήγορο τεστ:

[youtube]VxcbppCX6Rk[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5384 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 00:24 »
@mankar72
Εντάξει...θεός!  :respect:
Πάντα χαίρομαι όταν συναντώ ανθρώπους με αυτοσαρκασμό και χιούμορ!

Θα διευρύνω την έρευνα και σε άλλες ηλικιακές ομάδες αλλά και με τη συμμετοχή περισσότερων ατόμων!  :thumpup:

Αν δεν έχει κανένα πρόβλημα δεν μπορούμε να πούμε τίποτα! Μου έχει τύχει και εμένα σε συσκευή να ακούγεται κάποια παρόμοια συχνότητα και να δουλεύει άψογα! Είχα τους ενδοιασμούς μου μόνο και μόνο γιατί κάτι τέτοιο μου έχει συμβεί ελάχιστες φορές!
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias