vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, georgeboy, Doubt

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1890 στις: Μαρτίου 02, 2013, 18:06 »
Ούτε.
Κάτω από τα 2.75 σε λιθίου πρέπει να είναι η θρησκεία σου. Ανεξάρτητα με το τι θα την εκφορτίσεις. Επίσης δεν γίνεται να την φορτίσεις και "μαλακά" αν πέσει κάτω από τα 2.75. Αν πέσει πιο κάτω ότι και να κάνεις την μπαταρία ξέχνα την ακόμα και να παίξει δε θα είναι για πολύ και η χωρητικότητα της θα έχει πάει περίπατο.


Την CGR18650CH με 10Α και τη samsung με 18Α (πρακτικά βραχυκύκλωμα) τις εκφορτίζεις αλλά μέχρι το cutoff και όλα είναι καλά. Βέβαια είναι σχεδιασμένες για δυνατή εκφόρτιση αλλά ΟΚ και πάλι δεν ξεπερνάς το cutoff.
Αυτό είναι που μπορείς να κάνεις στην ουσία για να σου κρατήσει όσο μπορεί, να μην περνάς τις τάσεις αποκοπής.
2.75 discharge cutoff.
4.2 Charge voltage cut off


Επίσης υπάρχει και current cuttoff κατά τη φόρτιση. (φαίνεται στις αναλύσεις που έχω κάνει) Ο κάθε κατασκευαστής το έχει στα datasheet του και πολύ απλά λέει κατά την φόρτιση όταν ο φορτιστής περνάει σε Constant Voltage πρέπει να σταματήσει όταν η μπαταρία φτάσει στο τάδε ρεύμα.


Παράδειγμα η Panasonic 100mA και η Samsumg στα 110. Δηλαδή όσο φορτίζεις η μπαταρία τραβάει κάποια mA, όταν αυτά σιγά σιγά πέφτουν και φτάσουν στα 100 τότε η φόρτιση σταματά τελείως, δεν υπάρχει φόρτιση συντήρησης στις λιθίου. Έτσι εξασφαλίζεις τη μέγιστη απόδοση της μπαταρίας και ίσως αποδίδει και καλύτερα.


Κάτι έξτρα. Μην φορτίζετε λιθίου ΤΕΡΜΑ και μετά την βάζετε στο ράφι. Οι μπαταρίες αυτές χρειάζονται τμηματική φόρτιση μέχρι 30-40% για αποθήκευση, δεν τους αρέσει και πολύ φούλ τάση σε αναμονή.


-----edit------
Γι αυτό γελάω με κάτι θέματα "στα πόσα φορτίζετε τη μπαταρία σας" γιατί πετάνε λεφτά και μπαταρίες για πλάκα (αν έχεις φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα) αλλά μόνο με την ιδέα ότι κάποιος φορτίζει μια 3.7 επειδή έφτασε το 3.5 γελάω σαν ψυχασθενής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2013, 18:25 από leosedf »

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1891 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:02 »
Παιδιά καλημέρα!
Μόλς ήρθα αντιμέτωπος μ ενα προβληματάκι πήγα μετά απο καιρό (κανα μηνα) να ξαναχρησιμοποιήσω την μπαταρία του giant που την είχα μεσα στη θήκη της nobacco με κοτσαρισμένο εναν epsilon πατάω το κουμπάκι νεκρό! λεω θα κλειδώθηκε πατάω 5 φορές τίποτα το βάζω στο passthrough να φορτίσει κανα μισάωρο ξαναπροσπαθώ πάλι τίποτα... :(  μήπως ξέρουμε τι παίζει; ή αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην τρέχω μέχρι τη nobacco μιας κ το ωράριο εργασίας είναι πολύ πιεστικό αυτές τις μέρες.. >:(

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1892 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:08 »
Έδειχνε να φορτίζει κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1893 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:26 »
ναι... :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1894 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:37 »
Στην σελίδα της η Nobacco έχει και φόρμα επικοινωνίας, για δοκίμασε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1895 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:44 »
Δοκίμασε να πατήσεις το κουμπί συνεχόμενα πάνω από 5 φορές. Καμιά φορά μου έχει τύχει και δεν τα πιάνει κανονικά τα πατήματα. Δηλαδή ξεκλειδώνει στα 7 ή 8 ή... πατήματα.
Δυστυχώς όμως δε νομίζω να φταίει αυτό. Μήπως η μπατ σου είναι υπερβολικά αποφορτισμένη; Από το passthr φορτίζει ιδιαιτέρως αργά, ίσως λοιπόν να θέλει απλά καλύτερο (περισσότερο) φόρτισμα.
Την είχες 1 μήνα γράφεις αχρησιμοποίητη - σίγουρα είναι Πλήρως αφόρτιστη. (γνώμη μου). Πόσο παλιά είναι η μπαταρία αυτή όμως;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1896 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:50 »
ναι.. το κανει αυτο η συγκεκριμενη μπαταρια.
δοκιμασε γρηγορα πατηματα...  σε καποιο σημειο θα σου ξεμπλοκαρει.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1897 στις: Μαρτίου 06, 2013, 11:52 »
... μετά απο καιρό (κανα μηνα) να ξαναχρησιμοποιήσω την μπαταρία του giant ... πατάω το κουμπάκι νεκρό! Την βάζω στο passthrough να φορτίσει κανα μισάωρο ξαναπροσπαθώ πάλι τίποτα... 

Bάλ' την να φορτίσει στον φορτιστή USB τοίχου...

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1898 στις: Μαρτίου 06, 2013, 12:08 »
Το πάτησα κ συνεχόμενα αλλα πάλι τίποτα την μπαταρία συνολικά ζήτημα αν την εχω κανα 2 μηνο κ απλά είχα να τη χρησιμοποιήσω καιρό γιατι εχω βολευτεί την ego-v v2... θα δοκιμάσω ωστόσο να της κάνω full φορτιση μεσω usb τοίχου!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις κ την πολύτιμη βοήθεια! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1899 στις: Μαρτίου 06, 2013, 12:20 »
H bat σου είναι καινούρια. Λογικά με την πλήρη φόρτιση θα είναι οκ.
Γράψε μας νεώτερα - τί έγινε τελικά μετά την φόρτισή της....
Εύχομαι όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1900 στις: Μαρτίου 07, 2013, 14:13 »
Τελικά ολα καλά χθές το μεσημέρι με το που πήγα σπίτι την σύνδεσα στο φορτιστή τοίχου αναβόσβησε  φορές το λαμπάκι κ ολα καλά την άφησα κιόλας να φορτίσει πλήρως! Σας υπερευχαριστώ όλους σας για την πολύτιμη βοήθειά σας!  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1901 στις: Μαρτίου 07, 2013, 14:22 »
Aν πέσει πολύ η μπαταρία αργεί πολύ να φορτίσει ή δεν φορτίζει μέσω USB pass through...

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1902 στις: Μαρτίου 07, 2013, 14:38 »
Χαίρομαι που όλα καλά! Εγώ με τις συγκεκριμένες μπατ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ελπίζω να είχες κάτι άλλο για να ατμίσεις χτες και να μην έμεινες χωρίς ως το μεσσημέρι....

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1903 στις: Μαρτίου 07, 2013, 15:20 »
Σ' ευχαριστώ Σένια είχα να ατμισω χθες ευτυχώς γιατί εχω λιώσει απο τότε που αγόρασα την egov-v2 κ δεν την αποχωρίζομαι με τίποτα... κ μπορώ να πω οτι την εχω συνηθίσει τόσο που πλέον οι μπατ του giant  δε με ενθουσιάζουν τόσο μιας κ δουλεύουν στα 3.5v ενώ με την άλλην παίζω στα 3.8 - 4 που πραγματικά είναι άλλη άισθηση στα πάντα... ντουμάνι, γεύση, ατμός... μάλλον με βλέπω να παίρνω κ δεύτερη...

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1904 στις: Μαρτίου 07, 2013, 15:27 »
Τι να σου πω... τη συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει.... δε την ξέρω...
Αλλά έχω διαβάσει κι άλλα τέτοια καλά σχόλια εδώ .... μάλλον θα είναι στις προσεχείς αγορές μου....  :yes:
Αλλά έχω τόσες μπατ αυτή τη στιγμή, που σίγουρα θα περάσει κάνα τρίμηνο για να τη δοκιμάσω... :laugh1:


ΥΓ. Ξέρεις ότι αν ξεμείνεις υπάρχει γραμμή sos στο forum, ε;
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,822.msg13836.html#msg13836

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279313 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias