vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

396 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, dkostas, gfilip, Milarepa, grag, Buliwyf, fratz8, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #615 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:36 »
οι κινεζικες 18650 ultrafire(μαιμου) των 2 δολαριων απο γνωστους προμηθευτες με μαιμου μπαταριες
σε σχεση με samsung icr 2800 mAh η σε σχεση με τις μαυρες aw 2400mAh
σε τι και σε τι βαθμο ειναι χειροτερες ?

δηλαδη αξιζει να παρεις μερικες μαιμου να τις εχεις για ρεζερβα ?
κατι μου λεει οτι αυτες οι φτηνες ειναι απο ανακυκλωση ... εσεις τι λετε ?
δεν ειναι απο ανακυκλωση.....απλα τα στανταρ κατασκευης τους ειναι χαμηλα.....
επισης εγω εχω δοκιμασει και απο τα 2 ειδη και ποτε δεν ειχα προβλημα......αντιθετα πολλες φορες οι λεγομενες φθηνες εχουν αποδειχτει και ποιο καλες. απλα τωρα κατι μπαταριες που λενε 4000 και 5000 δεν ειναι ποτε πανω απο 3,200 μετα βιας.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #616 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:37 »
η καβατζα ποτε δεν χαλασε κανεναν....
και εγω περιμενω 2 ultrafire μαιμουδε και θα τις εχω για φαση αναγκης... δηλαδη φαση που ξεχασα να φορτισω ή δεν ειχα δυνατοτητα να φορτισω τις AW..

Οπως ειπες 2 ευρα εχουν.. να παει στα κομματια.. εχουμε δωσει πολυ περισσοτερα σε δοκιμες πραγματων εδω..

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #617 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:39 »
Ειλικρινα εχω τις μαιμου για καθημερινη χρηση και τις "καλες" imr για ρεζερβα.
Τα εισαγωγικα δεν ειναι ειρωνικα αλλα δεν μπορω να ειμαι με ενα πολυμετρο στο χερι να μετραω την αποφορτιση μην φτασει στα ορια που μετα ειναι αχρηστη η μπαταρια.
Και οχι τπτ ειναι και ακριβες :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #618 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:41 »
εγω βρηκα καμια 10αρια 18650 απο ανακυκλωση πρεπει να ειναι καπου 6 χρονων και ειτανε στα 2.2-2.6V τις φορτισα με 100mAh φορτιστη
και σε φορτιο 1.5 ohm η aw imr 1600 πευτει στα 3.9 ενω της ανακυκλωσης πευτουνε στα 3.8
και οι 2 παιζουνε οκ.

Με την imr λογω δικου λαθους εκανα βραχυκυκλωμα και εκαψα το χερι μου εκει που ακουμπουσα το συρμα και βρωμισε ολο το δωματιο
μιλαμε έλιωσε το δερμα... ευτυχως ειτανε μικρο καψιμο

Βεβαια παρατηρησα οτι αυτες απο την ανακυκλωση κανουνε παρα πολυ ωρα να φορτισουνε... και ειναι και uprotected

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #619 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:42 »
SEB να εχεις κανα δυο μπαταριες εξτρα δεν σε βολευει...?? ???

Οταν θα φτασει στην αποφορτιση θα το καταλαβεις αμεσως... αλλαζεις μπαταρια λοιπον και τελος.. Αλλα μεχρι εκεινη την ωρα σου δινει πιο σταθερα βολτς..

Δεν ξερω, ετσι το σκεφτομαι εγω

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #620 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:49 »
Συμφωνω και επαυξανω σε καταστασεις ελεγχου. :yes:
Στην τελευταια συναντηση που κρατησε μια μερα σχεδον και καποια στιγμη ειχα μεινει χωρις συσκευη στα χερια μου για να ατμισω,οταν εφτασα σπιτι και εβαλα ολες τις μπαταριες για φορτιση διαπιστωσα την 18350 imr (την μια απο το ζευγαρι ) να μην φορτιζει με τπτ. :wall: :wall: :wall:
Μεχρι που την εβαλα στον tr 001 και πηρε τα απανω της :yes: :yes:
Θελω να καταληξω οτι αυτον τον νταλκα δεν το εχεις οταν εχεις μεσα protected εστω και μαιμου με 4 ευρω το ζευγαρι ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #621 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 18:26 »
προσοχη προσοχη προσοχη
ξανακαηκα με την 18650 imr aw ποιο σοβαρα τωρα

οχι δεν φταιει η μπαταρια φταιει το dual coil smoktech cartomizer 1.5 ohm
βραχυκλωσε εσωτερικα το carto και περασε πολυ ρευμα απο την μπαταρια και εξατμιστικε ενα καλωδιο στα δαχτυλα μου
το πεταξα ακαριαια απο τα χερια μου δηλαδη αντε να εμεινε στα χερια μου 0,1 - 0,2 secs
και ειτανε αρκετο για να με καψει και τωρα καηκα ποιο δυνατα...

Συμπερασμα προσοχη στα cartos ... μερικα βραχυκυκλωνουνε μονα τους την ωρα που ατμιζεις και ειναι τοσο πολυ το ρευμα που περναει
που λιωνει τα παντα ... να φανταστητε η μόνωση του καλωδιου εξατμιστικε...
Και νομιζα οτι ειτανε δικο μου λαθος την 1η φορα αλλα δεν ειτανε γιατι τωρα μετρησα το καρτο και μου δειχνει 0δενικη αντισταση αρα εχει βραχυκλωσει εσωτερικα... και καθως κουναω τον εσωτερικο πολο παιζει η αντισταση απο 0 εως 1.5
Ξανα προσοχη το καρτο που βρακυκλωσε εσωτερικα ειτανε της smoktech 1.5Ohm απο madvapes...
Μπορει να παθετε χοντρη ζημια αμα σας συμβει...
Αμα σου συμβει αυτο για πανω απο 2 sec πιστευω οτι μπορει να γινει χαλαρα και εκρηξη.
Και απο το overcurrent δεν σε σωνει η προστασια της μπαταριας...
Ειναι τρισαθλιοι αυτοι οι κινεζοι με carto που ειναι πανακριβο και βραχυκλωνει ...

Λοιπον το ανοιξα και βρηκα που ειτανε το βραχυκλωμα ...

στο πλαστικο που εχει ο κεντρικος πολος εκει που ειναι το σπειρωμα για την μονωση αυτο εκει ειχε κουνησει λιγο
και μαλλον ειχε φθαρει λιγο και χαλαρωσει απο το ζεσταμα που παθαινουνε τα dual coils και βραχυκύκλωσε ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2012, 18:34 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #622 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:00 »
Χρησιμοποιω τα συγκεκριμενα carto εδω και 3-4 εβδομαδες.
Μεχρι στιγμης προβλημα δεν ειχα ακομα και στα 5 βολτ που τα δουλευω.
Το εχω επισημανει πολλες φορες αλλα θα το ξαναπω αλλη μια.
Οταν βιδωνετε ατμο,carto,ανταπτορα και ειδικα αυτα 510-ego ΜΗΝ ΒΙΔΩΝΕΤΕ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ.
Δεν προκειται να δουλεψει καλυτερα ο ατμο η το carto οσο και να το σφιξετε.
Το σιλικονουχο μονωτικο λαστιχακι ειναι λεπτο και σε οποιαδηποτε πιεση περαν του φυσιολογικου θα κοπει και θα δημιουργησει βραχυκυκλωμα.
Σε αυτο δεν οφειλεται η κατασκευη του ατμο αλλα η κακη χρηση.
Θα ηταν καλο να υπαρχει ενα καλυτερο και πιο ανθεκτικο μονωτικο υλικο αλλα δυστυχως αυτο ειναι.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #623 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:26 »
δεν το ζορισα ...

απο την θερμοκρασια που ανεβαζει το carto χαλαρωσε το πλαστικο της μονωσης οπως εδειξε η εγχειριση
και εσενα μπορει να ειναι αλλη παρτιδα...
Πριν λιγες μερες ειδα με φωτο εδω μεσα με ενα λιωμενο διακοπτη σε mod που ειμαι 100% σιγουρος οτι την επαθε απο βραχυκλωμενο carto/atmo.. γιατι ομοια εικονα ειχε και σε εμενα..
πρεπει ο φιλος να τσεκαρει τα cartos / atmos που εχει και οχι να αλλαξει το διακοπτη και να επαναπαυτει γιατι
την αλλη μπορει να σκασει στη μουρη του.

συστηνω πολυ προσοχη σε αυτο καθως μπορει να παθετε ασκημα πραγματα... απο την ανευθυνοτητα μερικων κατασκευαστων που δεν βαζουνε σωστα
υλικα και δεν κανουνε σωστη κατασκευη για ριξουνε το κοστος...

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #624 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:35 »
καλισπερα.μια ερωτηση.τα στοιχεια απο την μπαταρια των φορητων υπολογιστων,εχουν διαστασεις 18650.ειναι ομως liion και οχι lipo.
μπορουμε να τα φορτισουμε με TrustFire TR-001 η με τον UltraFire WF-139 ?
εχει δοκιμασει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #625 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:43 »
nikos αν εννοείς αυτή την φωτό
http://imageshack.us/photo/my-images/190/img2416rq.jpg/
από αυτό το post
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5885.0.html
δεν έφταιγε ο ατμοποιητής αλλά κακή δική μου χρήση με ταυτόχρονη μεγαλή φθορά του προηγούμενου διακόπτη από την πολύ χρήση.
Άλλαξα διακόπτη και σήμερα ο νέος διακόπτης μου έμεινε και πάλι στα χέρια (μετά από 1 εβδομάδα χρήση). Αιτία; Το υπερβολικό σφίξιμο της μπαταριοθήκης με αποτέλεσμα να σπάσει ο διακόπτης στο εσωτερικό του mod (ο διακόπτης βρίσκεται στην βάση του mod και το περίβλημα του είναι πλαστικό)...

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #626 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:54 »
eftihis αν οι φορτιστές είναι για φόρτιση 3,7volt μπαταριών (νομίζω είναι) και η 18650 είναι και αυτή 3,7volt τότε μια χαρά μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #627 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 21:29 »
nikos αν εννοείς αυτή την φωτό
http://imageshack.us/photo/my-images/190/img2416rq.jpg/
από αυτό το post
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5885.0.html
δεν έφταιγε ο ατμοποιητής αλλά κακή δική μου χρήση με ταυτόχρονη μεγαλή φθορά του προηγούμενου διακόπτη από την πολύ χρήση.
Άλλαξα διακόπτη και σήμερα ο νέος διακόπτης μου έμεινε και πάλι στα χέρια (μετά από 1 εβδομάδα χρήση). Αιτία; Το υπερβολικό σφίξιμο της μπαταριοθήκης με αποτέλεσμα να σπάσει ο διακόπτης στο εσωτερικό του mod (ο διακόπτης βρίσκεται στην βάση του mod και το περίβλημα του είναι πλαστικό)...

κανεις λαθος ... ακομα και τα tactile switches αντεχουνε 2A τσεκαρισμενο απο μενα
ο διακοπτης εσενα αντεχει και 3A αυτο το χαλι που δειχνεις εχει γινει με πανω απο 10A -> αρα βραχυκλωμα...

να αλλαξεις παρτιδα cartos το σκεφτηκες ?

μετρησες τα catos την αντισταση τους ενω κουνας τον κεντρικο πολο ελαφρα ?
Εαν αυτο εγινε στιγμιαια και οχι λιγο λιγο εχεις ξεκαθαρα βραχυκλωμα ...

Αποσυνδεδεμένος e-aris

  • **
  • 315
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #628 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:13 »
Μια ερωτηση ισως λιγο off,
εκανα παραγγελια απο δω http://www.supertmanufacturing.com/id75.html
4 μπαταριες με απλο air mail,απο οτι καταλαβα χωρις tr.number.
Οσοι εχετε παρει απο το καταστημα αυτο,ποσες μερες εκαναν περιπου?
 :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #629 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:15 »
χοντρικά 2 εβδομάδες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279178 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias