vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Νομιζω η ερωτηση σου απαντηθηκε απο τον φιλο Camber στο νημα για τους φορτιστες. Αν δεν χρειαζεσαι τα εξτρα χαρακτηριστικα του Opus τοτε ο Χtar VC4 ειναι η καλυτερη (και οικονομικοτερη) επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Στις ενσωματωμένες μπαταρίες που έχουν μερικά mods, μας ενδιαφέρουν ρυθμοί αποφόρτισης κτλ; Αν πάρω ένα μοντάκι με 5000 mAh/80 Watt και ατμίζω στα 80Watt, θα μπορεί η μπαταρία να ανταπεξέλθει;
Οι Li-Ion με τις οποιες ατμιζουμε κυριως , ειναι δυο .
Οι NMC και NCA.

Οι IMR τις οποιες ολοι μας θα θελαμε να εχουμε στα χερια μας , ειναι πλεον μπαταριες μιας αλλης εποχης και δεν προκειται ... ΜΑΛΛΟΝ ... να δουμε εξέλιξη ....

Οι μπαταριες που εχουν εδω και πολλα χρονια αντικαταστησει τις IMR , ειναι οι NMC .
Ειναι μπαταριες αναλογης ικανοτητας σε αποδοση δυναμης και μεγαλυτερες σαν διαρκεια .
Οποτε οταν θελεις μπαταριες για δυναμη , αρα και υψηλες αποφορτισεις , διαλεγουμε NMC .

Mε μικροτερες απαιτησεις σε δυναμη και ζητοντας πιο πολυ τη διαρκεια , χρησιμοποιουμε τις NCA .
Μπαταριες για αποφορτισεις το πολυ μεχρι 10Α ή αλλιως μεχρι τα 25W.

Αυτες οι δυο ομαδες ειναι που κυριαρχουν σημερα στην αγορα και αυτες ειναι που χρησιμοποιουμε ολοι μας πλεον .

Οι NMC ειναι μπαταριες ασφαλειας , ενω οι NCA δεν ειναι ασφαλειας , αλλα δεν ειναι επικινδυνες στο βαθμο που ηταν οι προηγουμενης γενιας μπαταριες (ICR).


Οι μπαταριες που ειναι μεσα στα μοντακια σαν ενσωματωμενες επαναφορτιζομενες , ειναι Lipo και δυστυχως σε τετοια μεγεθη δυσκολα θα βρεις καλα δειγματα .... , ιδιαιτερα σε ατμιστικο εξοπλισμό.

Οι Lipo ειναι μπαταριες μεγαλων ικανοτητων , αλλα εχουν και πολυ μεγαλυτερες αναγκες ιδιαιτερα σαν χειρισμο.
Σε μοντακι με ενσωματωμενες μπαταριες Lipo , δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα ωστε να κανεις ελεγχο για το τι ακριβως υπαρχει μεσα στο μοντ.

Μπορουν να δωσουν εξαιρετικα νουμερα δυναμης , εχουν ομως μικρη διαρκεια και πρεπει να υπαρχει εξοπλισμος που να μπορει να φορτισει τις μπαταριες αυτες σωστα.
Δυστυχως λιγες εταιριες διαθετουν USB φορτισης με ικανοτητα αποδοσης μεγαλυτερη του 1 Αmpere.
Αυτο δεν διεγείρει απολυτα τη μπαταρια και με το χρονο χανει την ικανοτητα της σαν αποδοση .
Τωρα το αν κρατησει μια μερα ή ενα χρονο η χρηση τους δεν ειναι μετρο συγκρισης , γιατι με τετοια μοντακια εχουμε δει να κρατανε μια ζωη .... αλλα και μια μερα ...

Οσο για τη διαρκεια που δηλωνεται , δεν ειναι αληθεια ... , αλλα λογο της ικανοτητας των Lipo σαν αποδοση , φαινεται ανωτερη γιατι ειναι ανωτερες σαν αποδοση δυναμης .

Το μεγαλο κακο τωρα σε τετοιες κατασκευες , ειναι οτι οι Lipo που χρησιμοποιουνται σε τετοια μοντακια , δυστυχως ειναι αγνωστης προελευσης οι περισσοτερες και στο παρελθον εχουμε δει δειγματα πολυ κακης ποιοτητας .
Στις μερες μας βεβαια δεν εχει ακουστει κατι αναλογο και βλεπουμε τα μοντακια αυτα να εχουν πολυ καλυτερη διαγωγη.

ΟΜΩΣ και παλι ειναι λιγο ασύμφορα κατα τη γνωμη μου , γιατι οταν χαλασει η μπαταρια , χαλαει και το μοντακι ....
Αν χαλασει η μπαταρια , τοτε και το μοντακι ειναι αχρηστο στην ουσια , εκτος αν το ανοιξεις , ψαξεις και βρεις την ιδια μπαταρια και κανεις αλλαγη.
Το κοστος ομως δε πιστευω να αξιζει τετοια προσπαθεια .
Οποτε για 'μενα παντα , η χρηση των Li-Ion και ιδιαιτερα με τις συμερινες των 3000mAh που εχουν αποδοση στα 20Α , πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση .
Χαλαει η μπαταρια , την πετας , αγοραζεις αλλη και εισαι μια χαρα ....





Aliexpress

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4PCS 100% original Korea imports battery HG2 18650 3000 mAh  3.7 V discharge 20A, Dedicated electronic cigarette battery power
http://s.aliexpress.com/q63MfIzu
(from AliExpress Android)

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Δε λεω οτι ειναι μαϊμου , αλλα εχουμε δει πολυ μαϊμου απο εκει .
Μακαρι να πετυχες καλες μπαταριες φιλε μου .




Φίλε μου;;;;
Opus H vc4;;;;
Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο opous έχει κουμπί που φρεσκάρει της μπαταρίες δηλαδή της μηδενίζει και της ξανά φορτίζει ενώ ο vc4 είναι καλός για νεκρές μπαταρίες της ανανεώνει,
ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑΑΑΑΑ

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ο Opus ειναι φορτισης αλλης κατηγοριας σε σχεση με τον VC4.
Ο ενας ειναι αναλυτης μπαταριων και ο αλλος απλος φορτιστης μπαταριων .
Οποιος θελει να εχει διάφορες λειτουργειες με τις οποιες θα ελεγχει τις μπαταριες του , θα κοιταξει τον Opus .
Οποιος θελει απλα ενα απο τα ανωτερα  σαν τροπο φορτισης μηχανηματα , θα κοιταξει τον VC4.

Προσωπικα για καποιον που απλα θελει να φορτισει τις μπαταριες του , η αγορα του VC4 πιστευω ειναι καλυτερη λυση .
Ο Opus θα φανει χρήσιμος περισσοτερο σε ατομα που εχουν μοντακια με δυο ή περισσοτερες μπαταριες , γιατι διαθετει λειτουργιες με τις οποιες θα δειξει αν η καθε μπαταρια ειναι ικανη για συνεργασια με αλλες .

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο ρε shatogan με την ανάλυση σου σε ευχαριστούμε

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλημερα.Εχω παραγγειλει μπαταριες απο τον ολλανδο.Ξερουμε με ποια εταιρια courier συνεργαζεται αφου σκαναριστει το δεμα  στη περιοχη σου;

Στάλθηκε από το SM-P900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Ελτα φιλε μου

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστω να σαι καλα.Απλα νομισα οτι ειναι με καποιο courier επειδη σκαναριστηκε οτι εφτασε σημερα και απο οτι ξερω τα ταχυδρομεια δε δουλευουν.

Στάλθηκε από το SM-P900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος jonny

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα, εχω το alien 220w με μπαταριες lg hg2 και ατμοποιητη εναν nautilus. 

Παιζω στα 11 watt και κρατανε 1,5 ημερα περιπου. Τις προαλλες παρηγγειλα απο κινα εναν sxk kayfun v5 ομως καποιοι φιλοι μου ειπαν οτι με τη παρουσα χρηση που κανω, οι μπαταριες δεν θα με βγαζουν ημερα γιατι θα παιζω στα διπλασια watt.

Ερχομαι λοιπον στο θεμα, πως θα πρεπει να ψαξω για 2ο ζευγαρι μπαταριων.

Θα ηθελα λοιπον κατα την εμπειρια σας, να μου πειτε μιας και σημερα πηρα χαμπαρι οτι αρχισε να φερνει ενα γνωστο καταστημα 18650, αν αξιζει να αγορασω απο εκει καποια μαρκα απο αυτες ή αν αξιζει να αγορασω παλι τις lg.

To link ειναι αυτο

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Οι φίλοι σου υπερβάλλουν.

Αποσυνδεδεμένος jonny

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Μακαρι να υπερβαλλουν γιατι 1,5 μηνα περιπου εχω κλεισει ατμιστης και δεν θελω να μπω συντομα σε αλλα εξοδα. Με συμφερει αφανταστα στη παρουσα φαση να γνωριζω οτι θα μπορω να βγαλω 1 ημερα με τον νεο ατμοποιητη και να φορτιζω τις υπαρχουσες μπαταριες το βραδυ.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2017, 17:40 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Η FastTech  και η Gearbest δεν στέλνουν μπαταρίες εδώ.
Κανένα άλλο link ??
Για μπαταριες υπαρχει κι αυτο: https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/bataria-18650-sony-konion-vtc6-3120mah/
δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου να παρεις απ εξω

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
.. nautilus.. .sxk kayfun v5
To link ειναι αυτο
με τους ατμοποιητές που χρησιμοποιείς, βγάζεις άνετα την μέρα
στο link που έβαλες τις έχει ακριβές, αν αλλάξεις τις lg σου αυτές είναι πολύ καλή επιλογή https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/bataria-samsung-inr18650-30q-3000mah-nom-flat-top/
https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/bataria-18650-sony-konion-vtc6-3120mah/

Αποσυνδεδεμένος jonny

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Κραταω το λινκ για samsung λογω ονοματος και ποιοτητας ! 

Δεν το ηξερα το μαγαζι αυτο...Κατα τα αλλα ειναι φθηνοτερες απο την τιμη που ειχα αγορασει τις lg και αυτο ειναι πολυ θετικο !!!

Σε ευχαριστω jimfer13 !

Υ.Γ : Οι Lg 6,50 ευρω ? Σχεδον διπλασια τιμη αγορασα την καθε μια...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
με τους ατμοποιητές που χρησιμοποιείς, βγάζεις άνετα την μέρα
στο link που έβαλες τις έχει ακριβές, αν αλλάξεις τις lg σου αυτές είναι πολύ καλή επιλογή https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/bataria-samsung-inr18650-30q-3000mah-nom-flat-top/
https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/bataria-18650-sony-konion-vtc6-3120mah/
Προ διμήνου αγόρασα από αυτό το μαγαζί στην Εμμ. Μπενάκη (τις samsung) και επιβεβαιώνω ότι οι μπαταρίες είναι αυθεντικές και λειτουργούν βάσει προδιαγραφών. Ο ιδιοκτήτης πολύ εξυπηρετικός και όταν τον ρώτησα ευθέως γιατί είναι φτηνότερος από τους άλλους μου απάντησε οτι δεν κάνει έκπτωση, αυτός πουλάει με το κανονικό κέρδος, απλά οι άλλοι βάζουν "καπέλο" !  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης αν αναφέρεις ότι είσαι μέλος του φόρουμ σου κάνει μια επιπλέον έκπτωση! ;)

Αποσυνδεδεμένος jonny

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ! Το εχω βαλει ηδη στους σελιδοδεικτες μου το μαγαζι αυτο !

Φυσικα και θεωρω οτι πουλαει γνησιες, αλλιως στο φορουμ θα τον ειχατε καψει τον ανθρωπο !  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279380 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias