vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 5 χρήστες
lounik, ZoeM, manoslykos, Jorge, Xxristos

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7140 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:11 »
φιλε μου σου λεω αυτο μονο και το ληγω.απο την στιγμη που στην αγορα δεν υπαρχει στοιχειο που να δινει 35 αμπερ στα 3000 mah εγω προσωπικα δεν μπορω να εμπιστευτω την efest γιατι ψευδεται.απο την στιγμη που αγοραζει απο αλλους στοιχεια και μου λεει αρλουμπες πως μπορω εγω να ξερω που δεν εχω καμμια ορεξη να γδυνω μπαταριες τι φοραει απο κατω.τι να στοιχειοθετησω και τι αποδειξεις θες δεν ξερω και δεν μπορω εγω προσωπικα να σου προσφερω.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7141 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:15 »
Κrasopateras

Ευχαριστω για την απαντηση σου ηταν τιμια .
Βεβαια αυτο ισχυει και για τις αλλες που αναγραφουν 30Α.

Σχέτικα:http://vaping360.com/there-are-no-18650-batteries-rated-over-30a-yet/


Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7142 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:16 »
Εμένα αυτό το "protected" σε διάφορα mod που λες μου ήχησε περίεργα!! Σε ποια mod βάζεις τις protected? Γιατί στο 99% των ηλεκτρονικών ΔΕΝ χωράνε! Αρα αν τις βάζεις σε ηλεκτρονικό mod τότε σίγουρα ΔΕΝ είναι με προστασία!

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7143 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:20 »
Εμένα αυτό το "protected" σε διάφορα mod που λες μου ήχησε περίεργα!! Σε ποια mod βάζεις τις protected? Γιατί στο 99% των ηλεκτρονικών ΔΕΝ χωράνε! Αρα αν τις βάζεις σε ηλεκτρονικό mod τότε σίγουρα ΔΕΝ είναι με προστασία!
Eτσι αναγραφουν  σε site   που  τις πουλανε αυτο δίαβασα και γιαυτο ζητω τεκμηριωμενη αποψη

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7144 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:25 »
Σου λέω ξανά, τεκμηριωμένη άποψη θα βρεις λίγες σελίδες πριν. Γιατί δεν το κάνεις;
Άντε να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω, κάνε αναζήτηση το μέλος Shadockan και δες λίγο τις δημοσιεύσεις του.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7145 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:26 »
Ποιο "τεκμηριωμένη" απόδειξη από το ότι είναι ποιο μακριές (οι protected) και δεν χωράνε στα περισσότερα ηλεκτρονικά mod (άρα δεν στέκει να το προτείνει μια εταιρία για το ηλεκτρονικό της mod) δεν νομίζω να υπάρχει. Αν κάποιος έχει στην κατοχή του μπαταρίες που λένε ότι έχουν κύκλωμα προστασίας και χωράνε (ενδεικτικά αναφέρω) σε vtc, pico, vt75, allien και πολλά άλλα τότε απλά τον έχουν κοροϊδέψει :yes:


Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7147 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:34 »
Efest 18650 3000mah 35A
Η μπαταρία Efest 18650 3000mah Flat top έχει μέγιστο ρεύμα εκφόρτισης 35Α και συνεχές ρεύμα εκφόρτισης 20Α. Η χωρητικότητά της είναι 3000mAh.
Αυτή η μπαταρία είναι ιδανική για box mods αλλά και για μηχανικά mods.
Με καινούργιο περίβλημα για μεγαλύτερη αντοχή.
3000mAh ικανότητα
Min. Χωρητικότητα. 2900mAh
Τάσης 3.6 – 3.7V
Χρέωση 4.20V τάσης ± 0,03
2.5V τάση εκκένωσης
Απαλλαγή σταθερή 20Α
Pols απαλλαγή 35Α
Θετική επίπεδη (flattop)
Κύκλωμα προστασίας (BMS) ΟΧΙ (απροστάτευτη)
Διαμέτρου 18,50mm ± 0,1
Ύψος 65,2mm ± 0,15
Βάρος 48g ± 1
Φόρτιση μέθοδο CC-CV

Tι εννοει ο ποιητης ?
Κύκλωμα προστασίας (BMS) ΟΧΙ (απροστάτευτη) ?
Σε αυτο αναφερομαι την βρηκα σε ενα site




Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7148 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:38 »
Γραφει και το βαρος τους το site που εκανες το copy,σε περιπτωση που θες να τσεκαρεις αν ειναι μαιμου Efest  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7149 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:38 »
Αυτό θα μας το πει ο Βασίλης που είναι ο σπεσιαλίστας στις μπαταρίες! Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη 2 πράγματα μπορεί να σημαίνει:
1. Υπάρχει κάποιος τύπος "ψηλοπροστασίας" που των έχουν όλες οι σοβαρές μπαταρίες (αφού και η efest αυτές χρησιμοποιεί)
2. Δουλεύουν τον κόσμο ψηλό γαζί λέγοντας για προστασία χωρίς στην πραγματικότητα να υπάρχει!
Ο Βασίλης θα μας τα πει σίγουρα αναλυτικά και με απόλυτη ακρίβεια!

Τώρα είδα ότι ο Kitsos παραπάνω έβαλε link όπου φαίνεται και η διαφορά μεγέθους για τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με προστασία μπαταρίες :respect:

Αποσυνδεδεμένος kitSOS

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7150 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:41 »
Δεν εχει πλακετα προστασιας (BMS), αρα ειναι απροστατευτη.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7151 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:43 »


Γραφει και το βαρος τους το site που εκανες το copy,σε περιπτωση που θες να τσεκαρεις αν ειναι μαιμου Efest

Ισχυει αυτό που λες

Mαλλον οι άλλες μαϊμούδες είναι ελαφρύτερες δεν τις τάισαν φαίνεται όπως το λες
Γιαυτο δεν γραφουν τιποτα :))

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7152 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:52 »
H Εfest δεν παραγει μπαταριες απλα βαζει το ονομα της πανω στην ετικετα. Ελπιζεις, αν εισαι τυχερος, να βρεις απο κατω μια LG HG2 η Samsung 30q και αυτη να ειναι πρωτης διαλογης στοιχειο ειδεμη...

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7153 στις: Απριλίου 03, 2017, 21:59 »
Colton ευχαριστω για την απαντηση

Αρα εχω <<αποκλείσει Efest-Samsung 30q>>

Γία της LG πως θα το ξέρω αυτό  ?Δήλαδη αν είναι πραγματικες δεδομενου ότι εχω διαβάσει  πολλά  περί μαϊμούδων ως έγραψε ο φίλος ανω .

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7154 στις: Απριλίου 03, 2017, 22:03 »
Efest 18650 3000mah 35A
Η μπαταρία Efest 18650 3000mah Flat top
Κύκλωμα προστασίας (BMS) ΟΧΙ (απροστάτευτη)

Tι εννοει ο ποιητης ?
Κύκλωμα προστασίας (BMS) ΟΧΙ (απροστάτευτη) ?
Σε αυτο αναφερομαι την βρηκα σε ενα site
Αυτό είναι γκουγκλομετάφραση αλλά ουσιαστικά σου λέει ότι η μπαταρία ΔΕΝ έχει κύκλωμα προστασίας.
Οι μπαταρίες με προστασία ΔΕΝ είναι flat top αλλά button top (στα ελληνικά με βυζί ή κουμπί). Μπαταρίες με κουμπί δεν βγάζουν τα εργοστάσια, μόνο οι μεταποιητές. Το κύκλωμα προστασίας είναι μια μικρή πλακέτα που μπαίνει στον πάτο της μπαταρίας και συνδέεται στο επάνω μέρος με το κουμπί. Αυτή η πλακέτα ελέγχει το ρεύμα που περνάει ανάμεσα σε θετικό και αρνητικό πόλο. Αν είναι υπερβολικό τότε συμπεραίνει ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα και διακόπτει τη σύνδεση μεταξύ αρνητικού και θετικού πόλου.
Επειδή η πλακέτα και το κουμπί έχουν φυσικά κάποιο ύψος, οι μπαταρίες με προστασία έχουν λίγο μεγαλύτερο ύψος από τις κανονικές. Αυτό σημαίνει ότι δεν χωράνε στην πλειονότητα των ηλεκτρονικών mod.
Προστασία μπαίνει σε μπαταρίες παλαιότερης τεχνολογίας ICR που αν βραχυκυκλώσουν εκρήγνυνται. Αυτές οι μπαταρίες είναι και χαμηλής αποφόρτισης, επομένως όπου δεις μπαταρία με προστασία σημαίνει ότι δεν μπορεί να δώσει πάνω από 7-8 αμπέρ.
Οι μπαταρίες που προτείνονται για το άτμισμα είναι υψηλής αποφόρτισης και ασφαλούς χημείας. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα εκραγούν αν βραχυκυκλώσουν και επομένως δεν υπάρχει ανάγκη για κύκλωμα προστασίας. Επιπλέον υπάρχει πολύ καλύτερη ενσωματωμένη προστασία στα ηλεκτρονικά mod από την πλακετίτσα χαμηλού κόστους και αμφιβόλου ποιότητας που μπαίνει στις μπαταρίες με προστασία.
Η Efest ΔΕΝ είναι κατασκευαστής μπαταριών. Δεν θα σου το τεκμηριώσω, βαριέμαι. Ψάξε όσο θέλεις στο Google για το εργοστάσιο τους, δεν θα το βρεις πουθενά. Ψάξε όμως επίσης για προβλήματα μπαταριών Efest και θα βρεις άφθονα στο Inernet και στο ECF. Δύο ακριβώς ολόιδιες Efest μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικές επιδόσεις επειδή από κάτω υπάρχουν διαφορετικές μπαταρίες. Κοινώς η Efest βάζει ότι βρει και το ίδιο κάνουν και άλλοι σε εισαγωγικά "κατασκευαστές" όπως MXJO, AWT κλπ.
Όλοι αυτοί είναι φασονατζήδες. Τα εργοστάσια κατασκευής ΔΕΝ πωλούν μπαταρίες λιθίου στη λιανική και για το λόγο αυτό δεν υπάρχουν πολύχρωμα και ανθεκτικά καλύμματα. Οι φασονατζήδες τις παίρνουν, βάζουν ωραία καλύμματα, γράφουν και ότι αποφόρτιση θέλουν 30-40-60Α και τις πουλάνε διπλή τιμή στα κορόιδα.
Από εκεί και πέρα μπορείς να επιλέξεις τι θα αγοράσεις. Αυτές τις μπαταρίες που λέμε εμείς εδώ ή τις κινέζικες Efest που προτείνει ο Κινέζος κατασκευαστής mod.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias