vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

415 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6570 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 00:02 »
tribal
τσεκαρισμα αν ειναι γνησιες ή οχι , μπορεις να κανεις αφου τις εχεις αγορασει , οποτε ειναι σα να μην εκανες τιποτα ......

Η μονη εγγυηση που μπορει να εχει ενας απλος καταναλωτης , ειναι η αγορα απο καταστημα εμπειρο και εμπιστο.

Το καταστημα αυτο θα σεβεται τον πελατη και δεν θα προσπαθησει να κοροϊδεψει .


Οι μεγαλυτερες και δυνατοτερες IMR μπαταριες , φτανουν μεχρι τα 2050mAh με τη Sanyo UR18650RX.
Απο 'κει και πανω , ολες οι δυνατες μπαταριες υψηλων αποφορτισεων , ειναι NMC .
Ειναι υβριδικες μπαταριες δηλαδη της ομαδας των  INR.
Oi INR με τη σειρα τους χωριζονται σε δυο υποομαδες:
Τις NMC και τις NCA.
Oi NMC ειναι αυτες που σημερα φτανουν μεχρι τα 3000mAh με αποδοση εντασης ρευματος 20 Amperes , οπως οι LG HG2 - Samsung 30Q - Sony VTC6.

NMC μπαταριες των 20 Amperes ειναι και οι παρακατω :

Samsung 2OR
Sony VTC4
LG HD2

Υπαρχουν ομως και μπαταριες της ομαδας των INR , oι οποιες δεν ειναι υψηλων αποφορτισεων , ουτε παρεχουν την ασφαλεια λειτουργιας των NMC.
Μερικες απο αυτες ειναι και οι παρακατω :

Samsung INR 32E
Samsung INR 35E
LG INR MH1
LG INR MJ1
Sanyo NCR GA
(Sony US VT7 - θα βγει στο μελλον)
(Panasonic NCR G - θα βγει κι αυτη στο μελλον)
Panasonic NCR PD / PF
Panasonic NCR B
Panasonic NCR BE
Panasonic NCR BD και αλλες ....

Αυτες οι μπαταριες δεν παρεχουν την ασφαλεια των IMR και των NMC , αλλα σε πολλες εταιριες οπως η Efest , η MXJO , η AWT και αλλες δυστυχως τις ονομαζουν IMR , οπως επισης ονομαζουν IMR και τις NMC .

Aγοραζουμε μπαταιρες αυθεντικες και απο τις εταιριες κατασκευης τους μονο.
Ειναι η καλυτερη εγγυηση για τις μπαταριες που αγοραζουμε και παντα απο καταστημα σωστο.

Οι κατασκευαστες ειναι λιγοι .
Ολες οι αλλες εταιριες απλα αγοραζουν και βαζουν το δικο τους ονομα επανω στο καλυμμα και ζητανε και μεγαλυτερη τιμη....
Καμια αυθεντικη μπαταρια δεν αναφερει τιποτε αλλο εκτος του μοντελου  , κωδικο παραγωγης και τη σειρα παραγωγης .
Αυτες που αναγραφουν Amperes , mAh , XXXfire , IMR , μπρατσα , ομορφες ζωγραφιες , φανταχτερα χρωματα και γενικα τα καλυμματα τους ειναι σαν πανηγύρι , ειναι απλα μπαταριες που εχουν μονο το ονομα του εμπορου , αλλα δεν ξερουμε τι και ποιο ακριβως ειναι το στοιχειο μεσα στο καλυμμα ..........


godspeed

Για το τι ρωτας φιλε ;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2016, 00:30 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6571 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 00:45 »
Έχοντας τόσο καιρό ένα istick 30w με το οποίο έβγαζα μια μέρα ατμίζοντας γύρω στα 9-11W με αντιστάσεις από 1,5-1.8 ohm προχώρησα στην αγορά ενός evic vtwo mini και πήρα αυτές τις μπαταρίες: http://www.gearbest.com/batteries/pp_232874.html γιατί τις "μεγάλες" μέρες (ή νύχτες) με άφηνε το istick.

Δυστυχώς, αντίθετα με την ιδέα που είχα πως άφοβα θα βγάζω την μέρα αφού είναι μεγαλύτερες, μετά βίας καταφέρνουν να βγάλουν μια νορμάλ μέρα με τα ίδια δεδομένα. Είναι φυσιολογικό αυτό? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6572 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 01:42 »
Φίλε shadockan,σ'ευχαριστώ πολύ!

Θα πάρω LG λοιπόν.

Με φόβησες λίγο είναι η αλήθεια με αυτα που είπες για τις MXJO,λες να είναι ΙΝR και όχι IMR ή ΝΜC? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6573 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 10:13 »
@godspeed

Εναλλαγη στα σλοτς σημαινει το εξης. Εχουμε 2 μπαταριες (τις ονομαζουμε "1" και "2") και 2 σλοτς-θεσεις του φορτιστη μας (εστω Α και Β).
Την πρωτη φορα που φορτιζουμε βαζουμε την 1 στο Α και την 2 στο Β.
Την επομενη φορα που θα φορτισουμε τις μπαταριες θα βαλουμε την 2 στα Α και την 1 στο Β κοκ.
Προσπαθουμε δηλαδη να εχουμε "ομοιομορφες" φορτισεις και στις 2 μπαταριες ακομα και στην περιπτωση που τα καναλια του φορτιστη μας δεν φορτιζουν ακριβως το ιδιο.

Έχοντας τόσο καιρό ένα istick 30w με το οποίο έβγαζα μια μέρα ατμίζοντας γύρω στα 9-11W με αντιστάσεις από 1,5-1.8 ohm προχώρησα στην αγορά ενός evic vtwo mini και πήρα αυτές τις μπαταρίες: http://www.gearbest.com/batteries/pp_232874.html γιατί τις "μεγάλες" μέρες (ή νύχτες) με άφηνε το istick.

Δυστυχώς, αντίθετα με την ιδέα που είχα πως άφοβα θα βγάζω την μέρα αφού είναι μεγαλύτερες, μετά βίας καταφέρνουν να βγάλουν μια νορμάλ μέρα με τα ίδια δεδομένα. Είναι φυσιολογικό αυτό? :confused1:

Το ιδιο ερωτημα ειχα και εγω πριν κανενα χρονο οταν αφου διαβασα αρκετα εδω καταλαβα οτι δεν μπορεις να συγκρινεις ανομοιες μπαταριες (η πρωτη ειναι Lipo και η αλλη Lion).

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6574 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 11:05 »
Είπες τη "χρυσή φράση"
Η γνώση είναι δύναμη ;)


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2016, 19:26 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6575 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 17:24 »
Έχοντας τόσο καιρό ένα istick 30w με το οποίο έβγαζα μια μέρα ατμίζοντας γύρω στα 9-11W με αντιστάσεις από 1,5-1.8 ohm προχώρησα στην αγορά ενός evic vtwo mini και πήρα αυτές τις μπαταρίες: http://www.gearbest.com/batteries/pp_232874.html γιατί τις "μεγάλες" μέρες (ή νύχτες) με άφηνε το istick.

Δυστυχώς, αντίθετα με την ιδέα που είχα πως άφοβα θα βγάζω την μέρα αφού είναι μεγαλύτερες, μετά βίας καταφέρνουν να βγάλουν μια νορμάλ μέρα με τα ίδια δεδομένα. Είναι φυσιολογικό αυτό? :confused1:
Επίσης, σκέφτομαι να πάρω φορτιστή αλλά χάνω την μπάλα εκεί. Μια βοήθεια για το τι ακριβώς να κοιτάξω/προσέξω ή καμία πρόταση για τις συγκεκριμένες μπαταρίες? Ψάχνω για ασφαλής οικονομική λύση (όχι να ανατιναχτούμε βέβαια) με 2 slots.

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6577 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:06 »
Έχοντας τόσο καιρό ένα istick 30w με το οποίο έβγαζα μια μέρα ατμίζοντας γύρω στα 9-11W με αντιστάσεις από 1,5-1.8 ohm προχώρησα στην αγορά ενός evic vtwo mini και πήρα αυτές τις μπαταρίες: http://www.gearbest.com/batteries/pp_232874.html γιατί τις "μεγάλες" μέρες (ή νύχτες) με άφηνε το istick.

Δυστυχώς, αντίθετα με την ιδέα που είχα πως άφοβα θα βγάζω την μέρα αφού είναι μεγαλύτερες, μετά βίας καταφέρνουν να βγάλουν μια νορμάλ μέρα με τα ίδια δεδομένα. Είναι φυσιολογικό αυτό? :confused1:
Eισαι σιγουρος οτι ατμιζες στα 11W ???
Μηπως τα 11 W στο VTwo ειναι καπως πιο αδυναμα ;;;
Η Παλμικοτητα της πλακετας συμβαλει και στη διαρκεια της μπαταριας .
Οσο πιο παλμικη ειναι , τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η βυθιση του παλμου και φτανει σχεδον να μη τραβα καθολου ρευμα , εστω και για msec...
Αυτα θα δωσει μεγαλυτερη διαρκεια , αλλα χαλια ρευμα .
Αυτο πληρωνεις και στις ακριβες πλακετες .
Σταθεροτητα αποδοσης , την αληθεια της οθονης , την απαλοτητα της αποδοσης του ρευματος .
Αληθεια ............... , ποσα ml ατμιζεις και στα ποσα Watts ????

Το οτι κραταει μια μερα ........ , δεν λεει απολυτως τιποτα φιλε .
Για να μετρησεις θα πρεπει να δεις το ποσα ml θα καταναλωσεις στα Watts αυτα .
Εχω φορτισει μια Samsung 25R τη Δευτερα και σημερα Σαββατο ειναι στα 3.9 V.
Eχω ατμισει με τη μπαταρια αυτη καπου στα 3ml...  Aραγε ειναι μεγαλη ή μικρη η μπαταρια που τη φορτισα τη Δευτερα και σημερα Σαββατο ειναι στα 3.90 V  ????
Και κατα τη γνωμη μου κατι εχεις μετρησει λαθος ......
Ειναι παρα πολυ μεγαλη η διαφορα αναμεσα στις δυο μπαταριες στε να μπορεσει καποιος να πει οτι λογο καλυτερης αποδοσης της μπαταριας , εχει οφελος απο τη δυναμη της , τη στιγμη που μιλαμε για 11 W .....
To iStick εχει καθαρα κατωτερο ρευμα απο το VTwo , αλλα αυτο δε σημαινει οτι εχει πιο αδυναμο ....
Το καλο ρευμα ειναι αυτο που δεν κανει μεγαλο παλμο ωστε να δωσει τη δυναμη που θελουμε .
Εχοντας ομως μεγαλο παλμο , θα εχουμε και μεγαλη βυθιση της αποδοσης και εκει εστω και ανεπαίσθητα , η πλακετα θα καταναλωσει κατα πολυ λιγοτερη ενεργεια λογο ... ακομα και διακοπης αποδοσης ......
Αυτη η στιγμιαια ομως μικρη ''αναπαυλα'' , συμβαλει στη μεγαλυτερη διαρκεια που εχει μια πλακετα με μεγαλο παλμο σε σχεση με μια πιο ''ομαλη'' πλακετα .... , η οποια προσπαθει να παρεχει ΟΣΟ γινεται πιο ''συνεχες'' ρευμα , με αποτελεσμα να μην  υπαρχουν κενα αποδοσης και ετσι να εχουμε και συνεχη αποφορτιση σε ολη τη διαρκεια της τζουρας ....
Τα κενα που αναφερω φυσικα ειναι μη αντιληπτά απο εμας στο ατμισμα .......
Kαι να με συγχωρεσετε , αλλα θελω να αναφερθω και σε ενα αλλο θεματακι ...... :
Ειναι μερικα πραγματακια που ηταν καποτε κριτήρια για τις αγορες μας .
Σημερα δυστυχως προσωπικα τουλαχιστον , δεν βλεπω να δινουμε σημασια στα θεματα αυτα και αγοραζουμε πολυ κατωτερες συσκευες ...

Αραγε γιατι ακομα και σημερα το Provari και μαλιστα οχι το Radius ή το Ρ3 αλλα το ταπεινο V2.0 - 2.5 κατεχει κορυφαια θεση αναμεσα στους ατμιστες ;;;;
Δεν ειναι και καποια τρομερη κατασκευαστικη ιδεα σα σχεδιασμος , δεν εχει τις super minimal διαστασεις , δεν ειναι φτιαγμενο απο εξωτικα υλικα ........... και εχει και λακουβες σε ολο το κορμι του (δακρυα στην ακριβεια , σαν αυτα που χυναμε για την τιμη του τοτε.... :)))
Τι ειναι αυτο το ξεχωριστο και ανωτερο που δινει δηλαδη στην τελικη ;;;;
Γιατι η Dicodes και μαλιστα η πλακετα της με τον κωδικο FL80 εχει αξια τοσο μεγαλη σα να αγοραζεις τρια iStick (μπορει και παραπανω) και γιατι ειναι τοσο διαφορετικο το ρευμα που αποδιδει ;;;;
Τι το ξεχωριστο εχει η πλακετα αυτη σε σχεση με τις υπολοιπες σε θεματα TC ??? , αλλα και γενικα στην αποδοση της στο θεμα ΣΩΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ;;;;
Αραγε γιατι στο eVic VTwo να ατμιζω στα 30W , ενω με το SXK δεν ανεβαινω πανω απο τα 20W με τον ιδιο ατμοποιητη και γιατι με το VTwo εχω καλυτερη γευση τη στιγμη που λεμε οτι η μεγαλυτερη θερμοκρασια χαλαει το υγρο ;;;;
Ποια απο τις δυο πλακετες ανεβαζει τη θερμοκρασια του ατμοποιημενου υγρου ;;;;
Αυτη που δουλευει στα 20 ή αυτη που δουλευει στα 30 Watts  ????? 
Γιατι η αποδοση του VTwo στα Watts αυτα μοιαζει με αυτη των ακριβως μοντς και οχι με του iStick που ειναι πιο κοντα στην τιμη ;;;;;;
Μπορουμε να μιλαμε για τα θεματα αυτα απο τωρα μεχρι του χρονου τον ιδιο καιρο ......
Ειναι συζητησεις εδω μεσα γραμμενες απο πολυ παλια που ψαχναμε το σωστο και το λαθος και αυτο δεν μπορει να στο μεταλαμπαδευσει κανεις φιλε μου , ουτε σε 'σενα , ουτε σε κανενα αλλο ατμιστη .
Ο tsiv πιο πανω , ειναι ενας απο αυτους που εχουν γραψει απιστευτα ποστ εκεινες τις εποχες , οπως και ο SEB , ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ Billakos , ο Κωστας ο Αρκουδος , ο Τριπολιτης , ο Αρης ο Depon και τοοοσοι αλλοι που μας χαρισαν τις γνωσεις τους απλοχερα , αλλα τοτε στην αγορα υπηρχαν λιγα και καλα .
Σημερα υπαρχουν αμετρητες συσκευες και δυστυχως κοιταμε και το κοστος με μισο ματι ....
Οποτε ειναι λογικο να υπαρχει η φημη των iStick και να τη γνωριζει ο καθενας πριν μπει στο ατμισμα και δυστυχως παλι , θα του φανει τρελο να αγορασει ενα μοντακι με πλακετα DNA σε τριπλασια ή και τετραπλασια τιμη σε σχεση με ενα iStick , απο τη στιγμη που και τα δυο κανουν την ιδια δουλεια ......  Αυτο ομως ανηκει στην θεωρια , γιατι δεν κανουν ΚΑΘΟΛΟΥ την ιδια δουλεια ......
Φίλε shadockan,σ'ευχαριστώ πολύ!

Θα πάρω LG λοιπόν.

Με φόβησες λίγο είναι η αλήθεια με αυτα που είπες για τις MXJO,λες να είναι ΙΝR και όχι IMR ή ΝΜC? :confused1:

Οι IMR με αποδοση στα 20Α , σταματησαν στα 2050mAh με την Sanyo UR18650RX.
Η μεγαλυτερη IMR αυτη τη στιγμη ειναι η AW 2200 αλλα εχει με το ζορι αποδοση στα 15 Amperes.

Οποτε κραταμε οτι η ανωτερη IMR σαν αποδοση αυτη τη στιγμη ειναι η Sanyo RX.

H μπαταρια που εχεις , καθως και τοσες αλλες μπαταριες εταιριων σαν την MXJO , δυστυχως γραφουν Ό,τι να 'ναι επανω στα καλυμματα και ετσι υπαρχει κινδυνος ακομα και για δυσαρεστες συμπεριφορες πολλων μπαταριων , γιατι πολλες φορες δεν ειναι ουτε NMC , αλλα ειναι μπαταριες NCA που δεν ειναι ασφαλους χημειας , αλλα στο βομο του χρηματος οι εταιριες αυτες , τις ονομαζουν .... IMR .....


Οποτε προσοχη μεγαλη και αγορα ΜΟΝΟ αυθεντικων μπαατριων ......

Με τετοιες εταιριες μπορει να αγορασεις δυο ιδιες και να μην ειναι καθολου ιδιες .....
Ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε τι ειναι κατω απο το καλυμμα .
Οι εταιριες αυτες αλλαζουν προμηθευτή καθε μερα .....

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6578 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:30 »
@takkat ευχαριστώ για τις προτάσεις

@shadockan

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω ναυτίλο με 1,8 την οποία διαβάζει 2ohm όμως και στα 10W βγάζει 4,48V στα 11W 4.7V και τα αμπέρ από 2,1-2,3. Έβαλα το puff counter να μετρήσω και τις τζούρες. Μέχρι ώρας στις 370 τζούρες (2,53-3 δευτ/τζούρα) έφυγε το 1/3 ή 2/5 καλύτερα της μπαταρίας.
Κάποιος μου είπε πως στα πρώτα φορτίσματα δεν κρατούν πολύ (2-3 φορτίσεις της έχω κάνει).

Επειδή σκέφτομαι να πάρω φορτιστή με 2 slots + άλλη μια μπαταρία (να έχω 3 συνολο) αν είναι να πάρω άλλη και όχι την ίδια. Αν βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω 2 διαφορετικές μπαταρίες ταυτόχρονα στον ίδιο φορτιστή.

Τώρα για τον φορτιστή δεν ξέρω τι προδιαγραφές να ελέγχω. Εκτός απο αυτές που πρότεινε ο φίλος απο πάνω κοιτώ και αυτούς χωρίς να ξέρω αν κάνουν (βάση τιμής/σχολίων):

http://www.gearbest.com/diy-parts-and-tools/pp_122248.html
https://www.fasttech.com/products/0/10001638/5134800-authentic-nitecore-new-i2-intellicharger-2-slot




Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6579 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:44 »
Το vtc mini που είχα θυμάμαι πως δεν είχε καλή διαχείριση της μπαταρίας, το vtwo mini δεν ξέρω πως τα πάει. 
Δοκίμασε να δουλέψεις σε stealth mode, θα δεις βελτίωση σίγουρα. Η οθόνη "καίει" πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6580 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:55 »
Το stealth mode τι κάνει? Είναι αυτό με τις μπάρες? Sorry αλλά 3 μέρες το 'χω μόνο και δεν το 'χω ψάξει ακόμα. Όλο σε power mode το 'χω.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6581 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:58 »
Stealth mode ειναι η λειτουργια χωρις να αναβει η οθονη

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6582 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 19:08 »
Τώρα που λες για οθόνη έχει το ελάττωμα να κρατά το ρολόι για 1 λεπτό μέχρι να σβήσει. Αλλά δεν μπορώ να το βγάλω. Στις ρυθμίσεις το μικρότερο χρονικό διάστημα είναι το 1 λεπτό.

EDIT:
Άκυρο....το βρήκα....είχε και off. Και έχει και ένα που λέει Logo το βαλα και αυτό στο off. Δεν ξέρω αν είναι τα ίδια ή τι κάνουν αλλά το screen prtotection με το ρολόι δεν το βγάζει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6583 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 19:12 »
Fire και "πλην" ταυτόχρονα νομίζω για να μπει (ή βγει) το stealth

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6584 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 19:14 »
@takkat ευχαριστώ για τις προτάσεις

@shadockan

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω ναυτίλο με 1,8 την οποία διαβάζει 2ohm όμως και στα 10W βγάζει 4,48V στα 11W 4.7V και τα αμπέρ από 2,1-2,3. Έβαλα το puff counter να μετρήσω και τις τζούρες. Μέχρι ώρας στις 370 τζούρες (2,53-3 δευτ/τζούρα) έφυγε το 1/3 ή 2/5 καλύτερα της μπαταρίας.
Κάποιος μου είπε πως στα πρώτα φορτίσματα δεν κρατούν πολύ (2-3 φορτίσεις της έχω κάνει).

Επειδή σκέφτομαι να πάρω φορτιστή με 2 slots + άλλη μια μπαταρία (να έχω 3 συνολο) αν είναι να πάρω άλλη και όχι την ίδια. Αν βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω 2 διαφορετικές μπαταρίες ταυτόχρονα στον ίδιο φορτιστή.

Τώρα για τον φορτιστή δεν ξέρω τι προδιαγραφές να ελέγχω. Εκτός απο αυτές που πρότεινε ο φίλος απο πάνω κοιτώ και αυτούς χωρίς να ξέρω αν κάνουν (βάση τιμής/σχολίων):

http://www.gearbest.com/diy-parts-and-tools/pp_122248.html
https://www.fasttech.com/products/0/10001638/5134800-authentic-nitecore-new-i2-intellicharger-2-slot







Με τις τζουρες , μετρας ποσες τζουρες θα κανεις ....
Δε μετρας διαρκεια .
Μπορει να κανεις μια τζουρα στα 5 δευτερα και η αλλη να ειναι στα τρια .

Κοιτα λιγο καλυτερα εκει που εκανες επιλογη τις τζουρες και θα δεις το ... time .
Αν πατησεις μια φορα το συν εκει που επιλεγεις τις τζουρες , θα πας στο time .

Εκει στο time φιλε μου , θα δεις σε δευτερολεπτα την καθαρη διαρκεια λειτουργιας της μπαταριας , γιατι μετραει ποση ωρα εχεις πατημενο το fire.
Eιναι η απολυτη μετρηση διαρκειας της μπάταριας σου σε δευτερολεπτα.
Αναλογα ποσα Watts εχεις , θα ειναι και διαφορετικη αυτη η διαρκεια .
Το ποσα Ohms θα ειναι η αντισταση σου και ποσα Volts σου δειχνει , δεν παιζει ρολο στην πλακετα αυτη , ουτε στην αποδοση , ουτε σε τιποτε απολυτως .....

Τα Watts κοιτας και τα ml .
Με το time θα δεις λοιπον την καθαρη διαρκεια στο στυλ που ατμιζεις και οχι με τις τζουρες ....

Ο φορτιστης ειναι ενας απο τους κυριους λογους καλης ζωης των μπαταριων μας και προσωπικα δεν θα κοιταουσα 2 θεσεων ή μικροτερης αξιας .
Θα αγοραζα πρωτα μπαταριες και φορτιστη καλης ποιοτητας και μετα ολα τα υπολοιπα .

Οι OPUS και ο Xtar VC4 , ειναι αποδεκτο απο ολους οτι ειναι ανωτεροι απο οποιονδηποτε αλλο αυτου του στυλ.

Και οι δυο εχουν τιμες προσιτές και θα επρεπε να μη το βλεπεις καθολου σαν δευτερης κατηγοριας και σημασιας θεμα.


Aν και εχω δυο Nitecore , δεν θα τον προτεινω σε κανενα φιλο ατμιστη .
Δεν ειμαι ευχαριστημενος απο η Sysmax και ετσι δεν μπορω να σου πω να τον αγορασεις.


Υ.Γ. 1
Αν και σε 'μενα η μπαταρια κρατουσε για 1400 δευτερα με 25 - 30 Watts , δεν επιμενω οτι εχει καλη διαχείριση .
Ενα μεγαλο προβλημα που δεν ξερω κατα ποσο εχει βελτιωθει το VTwo , ειναι ο κονεκτορας που ειναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΔΕΙ σε ολη μου την ατμιστικη πορεια ......
Το ιδιο κακο κονεκτορα εχει και το VTwo και τα ιδια ''χαζα'' κανει με τις μετρησεις .
Οποτε ο μονος τροπος ειναι η αλλαγη του και μετα .......... αντε γεια και σ' αλλα με υγεια ....  Κερνας τσαγακια σε πολλα μοντακια ..... ;D 8)


Υ.Γ.2

Εδω ειναι για μπαταριες παιδακια .... Ξεφυγαμε .... :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias