vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Milarepa, George Pap, manoslykos, Jorge, Lazy Dog

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2745 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:39 »
Τα υγρά δεν κλείνουν ποτέ εντελώς λόγω των καναλιών στην βάση. Εγώ κλείνω τον αέρα και δεν έχω ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2746 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:40 »
Εννοείς να εχεις βιδωμένη την καμπάνα μέχρι τέρμα....μα ούτως ή άλλως έτσι πρέπει να την έχεις

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2747 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:52 »
Καλο ειναι οταν βαζουμε στη τσαντα τον ατμοποιητη να κλεινουμε την καμπανα. Αν θελουμε μεγαλυτερη ασφαλεια αυτο που ειπε ο zalaros πιστευω πως ειναι το καλυτερο.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2748 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:58 »
 :wall: Τόσο απλά, ούτε που το σκέφτηκα  :wall:

Ευχαριστώ παιδιά!
 

Αποσυνδεδεμένος yuishosetsu

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2749 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 13:53 »
Έχω το εξής πρόβλημα.
Έχω τη βάση zest  και συνήθως το κουστούμι που φοράει είναι το ss, όπως και πωλείται στο site.
Καμιά φορά του φοράω το διάφανο Bell,   
και με το που πέφτει στη μέση το υγρό αρχίζουν οι μπουρμπουληθρες και μικρή διαρροή απ τις τρύπες εισαγωγής αέρα. Έχει τύχει να μη του αλλάξω στήσιμο. Στο ss λειτουργεί ρολόι πάντα κ στο Bell  μετά τη μέση μικρό διαρροές πάντα...
Δοκίμασα και το δεύτερο ανταλλακτικό , μήπως και το πρώτο είχε θέμα αλλά μου κανε ακριβώς το ίδιο.
Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει??

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2750 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 14:07 »
Πιθανολογώ ότι το ss συνεργάζεται καλύτερα με τα o rings της βάσης σου ή ακόμη και της καμπάνας. Αν έχεις άλλα κανε καμιά δοκιμή...

Αποσυνδεδεμένος yuishosetsu

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2751 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 14:23 »
Σκέφτομαι μήπως φταίει ότι το μόνο σημείο εκτόνωσης της υποπιεσης που δημιουργείται, στη περίπτωση του  Bell είναι μόνο κάτω, οπότε και βγάζει υγρά από εκεί.. προς το παρόν τα χω βγάλει off  τα πλαστικά πάντως..

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2752 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 14:32 »
Επισης επειδη το δοκιμασα και εγω σε σημειο να ατμισω μεχρι και τον πατο σχεδον της βασης το υγρο να δω μηπως παρω διαρροη αλλα τιποτα.


Θα σου προτεινα και εγω με τη σειρα μου,εαν δοκιμασεις και αυτο που σου προτεινει ο chzamp,
να ξανα τσεκαρεις το σεταπ σου καθως  το βαμβακι επειτα απο ενα διαστημα χανει την απορροφητικοτητα του με αποτελεσμα να περναει υγρο απο το βαμβακι στις τρυπες της αντιστασης.


Οποτε αν μπορεις προσπαθησε το βαμβακι σου να μην ειναι πολυ κοντα στις τρυπες .

Αποσυνδεδεμένος yuishosetsu

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2753 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 14:41 »
Η απόσταση είναι γύρω στα 2 mm.  Δε νομίζω ότι φταίει αυτό, καθώς στο ss με το ίδιο στήσιμο όλα λειτουργούν μια χαρά. Αν το βάλω πιο ψηλά κινδυνεύει να ακουμπήσει καμπάνα και να χουμε άλλα..

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 15:10 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2754 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 14:45 »
Περίπου 2 εβδομάδες με τον Phenomenon MOMENTOUS με το STRAIGHT TANK και παραθέτω την γνώμη μου.


Μικρός χώρος μέσα στην καμπάνα που δεν σου επιτρέπει πολλά πολλά σχετικά με τα στησίματα. Οι τρύπες του αέρα είναι στα πλάγια και όχι στο κέντρο, οπότε θα πρέπει την αντίσταση σου να την βάζεις στο πλάι με αποτέλεσμα πολλές φορές αν η αντίσταση είναι ψηλά να υπάρξει βραχυκύκλωμα.
Για να γεμίσεις με υγρό αναπλήρωσης πρέπει να έχεις μαζί σου χαρτί γιατί γίνεσαι χάλια.
Για να γεμίσεις θέλεις μπουκαλάκι με πολύυυ λεπτή μύτη (αυτά με την μεταλλική μύτη), γεμίζει και με τα απλά αλλά με πολύ προσοχή.
Όταν με το καλό γεμίσεις για να ξαναβρείς την ρύθμιση του αέρα σου θα παιδευτείς λίγο (σφιχτά όρινγκ ; )
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις διαρροές (ναι έτσι ξαφνικά κάποια στιγμή θα δείς τα υγρά στο χέρι)
Η γεύση δεν είναι η τρελή που λένε πολλοί εδώ μέσα, συγκριτικά με klp (κλώνο) και με tiny tank(ST) έχω καλύτερη γεύση.


Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις και σε καμιά περίπτωση δεν αναιρούν τους ευτυχισμένους κατόχους του εν λόγο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2755 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 15:58 »
Επειδή είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι "περισσότερος αέρας = χαμηλότερη ένταση της γεύσης" πιθανολογώ ότι μπορεί να ευθύνεται κι αυτό, η momentous είναι πιο αεράτη από την lite και η zest είναι η "σφιχτότερη" όλων. Ενώ έχω βρει την τέλεια απόδοση στον lite μου, κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και τις δυο άλλες. Κάτι μου λέει πως η zest όμως θα δίνει την καλύτερη γεύση.. :)

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2756 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 16:06 »
Περίπου 2 εβδομάδες με τον Phenomenon MOMENTOUS με το STRAIGHT TANK και παραθέτω την γνώμη μου.


Μικρός χώρος μέσα στην καμπάνα που δεν σου επιτρέπει πολλά πολλά σχετικά με τα στησίματα. Οι τρύπες του αέρα είναι στα πλάγια και όχι στο κέντρο, οπότε θα πρέπει την αντίσταση σου να την βάζεις στο πλάι με αποτέλεσμα πολλές φορές αν η αντίσταση είναι ψηλά να υπάρξει βραχυκύκλωμα.
Για να γεμίσεις με υγρό αναπλήρωσης πρέπει να έχεις μαζί σου χαρτί γιατί γίνεσαι χάλια.
Για να γεμίσεις θέλεις μπουκαλάκι με πολύυυ λεπτή μύτη (αυτά με την μεταλλική μύτη), γεμίζει και με τα απλά αλλά με πολύ προσοχή.
Όταν με το καλό γεμίσεις για να ξαναβρείς την ρύθμιση του αέρα σου θα παιδευτείς λίγο (σφιχτά όρινγκ ; )
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις διαρροές (ναι έτσι ξαφνικά κάποια στιγμή θα δείς τα υγρά στο χέρι)
Η γεύση δεν είναι η τρελή που λένε πολλοί εδώ μέσα, συγκριτικά με klp (κλώνο) και με tiny tank(ST) έχω καλύτερη γεύση

Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις και σε καμιά περίπτωση δεν αναιρούν τους ευτυχισμένους κατόχους του εν λόγο ατμοποιητή.
Πραγματικά τον χρησιμοποιώ κανα 6μηνο και δεν έχω ούτε ίχνος διαρροής, και γέμισμα κάνω με την κλασσική πιπέτα που έχουν τα premium υγρα.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2757 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 16:22 »
Επειδή είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι "περισσότερος αέρας = χαμηλότερη ένταση της γεύσης" πιθανολογώ ότι μπορεί να ευθύνεται κι αυτό, η momentous είναι πιο αεράτη από την lite και η zest είναι η "σφιχτότερη" όλων. Ενώ έχω βρει την τέλεια απόδοση στον lite μου, κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και τις δυο άλλες. Κάτι μου λέει πως η zest όμως θα δίνει την καλύτερη γεύση.. :)

Μανώλη μόλις βρεθούμε σου δίνω εγώ να δοκιμάσεις την zest.  ;)

Στις λίγες μέρες συνύπαρξής μας με τον pheno κανένα πρόβλημα πέραν μιας διαρροής λόγω της απροσεξίας μου να τον βάλω στο τσαντάκι μου χύμα χωρίς να κλείσω τον αέρα, από κει και πέρα όλα τέλεια και το στήσιμό του κατά τη γνώμη μου απλό αρκεί να προσέξεις να απλώσεις αρκετό και αφράτο βαμβάκι σε όλη την έκταση του ντεκ.
Επίσης η σφιχτή ρύθμιση του αέρα γίνεται παιχνίδι όταν ο άτμο είναι πάνω στο μοντάκι και επιχειρήσεις την ρύθμιση στρίβοντας το δαχτυλίδι του αέρα ή το τανκ γι αυτούς που δεν έχουν το μεταλλικό δαχτυλίδι δεξιόστροφα μέχρι να φέρεις τις τρύπες αέρα εκεί που θέλεις, το αυτό για το κλείσιμο του αέρα με τον άτμο πάνω στο μοντ και μετά τον αφαιρείς.
 Και το γέμισμά του απλό χωρίς να χρειάζομαι μπουκαλάκι με μεταλλική μύτη, τον γυρνάς ανάποδα κατεβάζεις το τανκ όσο μπορείς χωρίς να ξεφύγει απο τα ορίνγκ της καμινάδας και γεμίζεις άνετα από το κενό μεταξύ τανκ και βάσης.
Κι εγώ έχω τον kfl+ αλλά κατά την προσωπική μου άποψη ο pheno είναι πολύ μπροστά στην απόδοση της γεύσης.  :thumbsup_move_1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 16:46 από bono »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2758 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 18:21 »
Δεν ήξερα πως πήρες την zest Γιάννη, στα υπόψιν να κανονίσουμε γρηγορότερα τον καφέ! :)

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2759 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 13:13 »
φοβερος ατμοποιητης αλα εχω ενα προβλημα.μετα απο πολλες προσπαθειες καταφερα να τον στησω χωρις διαρροες.ολα καλα.σημερα πηγα να του κανω αναπληρωση οτι εβαζα εβγαινε.ποταμι.τι συμβαινει επιτελους;μαλλον πεταξα 100 ευρω.απογοητευτηκα.πηρα τηλεφωνο και με μια απαθεια μου απαντησανε ψαξε στα φορουμ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos