vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, white varadero, dkostas, Milarepa, danys620

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2055 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:01 »
Την υπετροφοδοσία ΜΕΣΑ στο coil ψάχνουμε για να πάρουμε καλύτερη γεύση, και όχι την υπερτροφοδοσία μέσα στο θάλαμο ατμοποίησης...

Πράγμα που σημαίνει ότι η ποσότητα βαμβακιού που περνάει μέσα από το coil θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να διευκολύνεται στο ανώτερο το τριχοειδές φαινόμενο...

Λανθασμένη λοιπόν η άποψη ότι όσο περισσότερη ποσότητα βαμβακιού στο coil τόσο καλύτερη τροφοδοσία!!!

Μπορείς ακόμη και σε 1mm coil να έχεις ελεγχόμενη υπερτροφοδοσία ΑΛΛΑ με τη χρήση όσο λιγότερου βαμβακιού ;)

Όσο λιγότερο λοιπόν το βαμβάκι, τόσο καλύτερη η ροή του υγρού μέσα στο coil...
Απλά θέλει προσοχή ώστε να ακουμπάει το βαμβάκι σε ΟΛΟ το μήκος του σύρματος για να μην έχουμε hot spot...

Γι αυτό λέω και ξαναλέω... Λίγο βαμβάκι στο coil, διαβροχή με υγρό, και αφήνουμε στην άκρη τον ατμοποιητή 3-4 ώρες ώστε να "φουσκώσει" το βαμβάκι και να ακουμπήσει ακόμη και σε σημεία του σύρματος που ενώ φαίνεται οτι τα ακουμπάει δεν είναι όμως σωστή η επαφή...

Αυτά που λέω δεν είναι μόνο για το Φαινό!!! Ισχύουν σε όλους τους ατμοποιητές!!

Κωστα συμφωνω ακριβως με αυτά που γράφεις. Αυτος ήταν κι ο λόγος που κι εγω πρότεινα μεγαλωμα διάμετρου coil, κι όχι σκετα περισσοτερο βαμβακι στην ηδη υπαρχουσα διαμετρο. Το γραφω διευκρινιστικά, ευκαιρίας δοθήσης από το σχολιο σου, γιατι ισως οπως το εγραψα αρχικά να φανηκε πως απλα προτεινα να βαλει περισσοτερο βαμβακι στην ιδια αντισταση πραγμα που θα οδηγουσε κατα πασα πιθανοτητα σε υποτροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2056 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:08 »
Κι εγώ διευκρινιστικά το έκανα το σχόλιο... :)

Σε διαβάζω και γενικά είσαι σωστός... :thumpup:

Απλά έδωσα μεγαλύτερη έμφαση στην ποσότητα του βαμβακιού, ενώ εσύ στη διάμετρο...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2057 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:12 »
Εσείς οι νέοι δεν έχετε υπομονή!!! :laugh1:

Πάλι καλά που δεν μου είπες να έχω κι έναν δεύτερο stand by γιατί :fight_knuppel:

Βρε λες? :hmmm:

Μπα άσε, δε μου περισσεύουν 1100 ευρώ. :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2058 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 22:31 »
Υπερβολικό βαμβάκι στην αντίσταση.
Το σύρμα τυλίγει σφικτά το βαμβάκι, οι ίνες του συμπιέζονται και δεν αφήνουν χώρο για το υγρό, ακόμα χειρότερα το σύρμα αυλακώνει την επιφάνεια του φιτιλιού δημιουργώντας κάτι σαν σπείρωμα στην επιφάνειά του
Και :
Οι έστω τέλεια "χτενισμένες" και απλωμένες άκρες του φιτιλιού ανεβάζουν ακατάπαυστα υγρό το οποίο δεν έχει που να πάει, συσσωρεύεται εξωτερικά της αντίστασης, γεμίζει τα αυλάκια (το σπείρωμα), καλύπτει το σύρμα, δημιουργεί γέφυρες αν η αντίσταση είναι κοντά στις βίδες και κρέμεται σε σταγονίδια στα "ποδαράκια".
Όταν πατήσουμε την σκανδάλη όλες αυτές οι συγκεντρώσεις εκρήγνυνται κυριολεκτικά  στέλνοντας ένα σύννεφο καυτά σταγονίδια στην γλώσσα και κυρίως στο λαιμό μαζί με αλλοπρόσαλλη έντονη γεύση και τη γνωστή "βαμβακίλα".
Από live παρατήρηση με μεγέθυνση σε ένα magma.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2059 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 23:35 »
για την καμπάνα για να μην έχεις πρόβλημα κανε το εξης:
1. ακούμπα την καμπάνα πάνω στη βάση χωρίς να την βιδώσεις και σπρωχτεί ,αυτή θα μπει λίγο στο ντεκ μέχρι να ακουμπήσει το πρώτο σπείρωμα.
2.Ξεκίνα να βιδώνεις....
εγω ετσι το κανω και δεν εχω κανενα θεμα με το βιδωμα της ;)
το ιδιο ισχυει και οταν τη βιδωνεις αναποδα με το ντριπ τιπ προς τα κατω αφου πρωτα εχεις βγαλει το ντεκ για να κανεις τη δουλεια σου  :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2060 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 23:44 »
Deimos... Εξαιρετικό ποστ!!

 :respect:

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2061 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 00:39 »
την αντησταση την εχω απο τοτε που τον αγόρασα δηλαδή απο τα τελη ιουνιου.
δεν την εχω αλαξει ποτε.αληθεια λεω.
ειναι διαμετρου 3mm kanthal a1.με κουτσά 3 σπειρες στα 1.2 ωμ.
δεν τον εχω πλύνει ποτε και μονο βαμβακι αλλαζω.
πιο απροβληματιστη λειτουργια σε ατμο δεν εχω συναντηση. :) :)


Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2062 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 01:12 »
Ώρα της είναι σιγά σιγά όμως ε? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2063 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 01:25 »
λίγο ακόμα και μπορεί να σκάσει μύτη η Ζίνα μέσα απο τους ατμούς
 :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Gooplay

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2064 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 22:56 »
Καλησπερα σας,βλεπω πολυ καλες κριτικες για τον phenomenon.6 μηνες ατμιστης και λεω να ξεκινησω με επισκευασιμους,o pphenomenon ειναι ευκολος στο σεταρισμα για αρχαριους?

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2065 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 23:24 »
Όταν λες να ξεκινήσω εννοείς ότι δεν έχεις ποτέ τυλίξει αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος Gooplay

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2066 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 23:56 »
Ποτε φιλε μου,απλα λεω να παρω εναν καλο και ευκολο να μην ξανα ασχοληθω

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2067 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:01 »
Ολοι ετσι λεγαμε αλλα μπα....!!
Αν διαβασεις εστω δειγματοληπτικα το νημα θα καταλαβεις τα θετικα του και τα ελαχιστα αρνητικα του!

Αποσυνδεδεμένος Gooplay

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2068 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:14 »
Εχω ενα ναυτιλους μινι και αρκετα ευχαριστημενος.με προβληματιζει που λενε για διαροες και διαφορα αλλα που δεν χαμπαριαζω .φοβαμαι μην μπλεξω...προτιμω να αγορασω κατι καλο παρα ενα φθηνοτερο και να το μετανιωσω!

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2069 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:27 »
πάρε με κλειστά μάτια φαινόμενον!εγώ είχα αγοράσει 2 kayfun lite plus,πήρα τον πρώτο μου φαινόμενον και όπως είχαν πεί κάποιοι από εδώ μέσα,πήγαν και οι δύο συρτάρι!καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάτι πολύ καλό παρά κάτι μεσοβέζικο!αν μπορείς πέρνα να τον δοκιμάσεις!απ'ότι είδα είσαι από θεσσαλονίκη,κάποιο μαγαζί φέρνει προιόντα gus(δεν θυμάμαι ποιό-οι θεσσαλονικείς ας βοηθήσουν)!βουρ για φαινόμενον! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2108 310308 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:49
από ThioVag
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias