vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge, antiklitos140

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1770 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 11:45 »
Παει τοσο καλα που τον δευτερο φαινομενο τον εβαλα συρταρι... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
(Πλακα κανω με την κλασσικη ατακα)

Μεχρι στιγμης εχω καταλαβει οτι εχει αλλαξει τελειως η φιλοσοφια τροφοδοσιας προς το καλυτερο ,σιγουρα αξιζε τον κοπο και τον ενα γκουβα κρυο ιδρωτα σε σημειο που ζαχαρωνω και τον δευτερο που εχω για χειρουργειο.....απλα δεν ξερω αν θα ειμαι και παλι τυχερος..

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1771 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 17:25 »
Κακά τα ψέματα έχω στην κατοχή μου πολλούς κορυφαίους επισκευασιμους iatty, did, ithaka...κλπ όλους γνησιους, αυτές οι διαρροές στον phenomenon δεν παλεύονται μου έχουν σπάσει τα α@#$&iα!!! Ανά 2 μέρες πρέπει να φτιάχνω καινουρια αντίσταση βαμβάκι, έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν μπορώ να έχω τον ατμοποιητη συνέχεια υπό συγκεκριμένη κλήση μην τυχόν και τρέξει έλεος δηλαδή! πάντα κουβαλάω και δεύτερο άλλο ατμοποιητη για το ενδεχόμενο της διαροης και έχει συμβεί πολλές φορές πολλή ωραία γεύση αλλά πολύ αναξιοπιστος, δεν με έχει αφήσει να τον ευχαριστηθώ... επηδει πιάνουν τα χέρια μου θα του κάνω την μετατροπή που βλέπω πριν, και ότι γίνει έτσι και αλλιώς μου έχει κάνει τα νεύρα κροσια!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1772 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 18:21 »
Φίλε Τάκη αν δεν τα έχεις βρει με τον Φαινό, μην πιέζεις τον εαυτό σου...

Κανένας δεν είναι αναγκασμένος να ατμίζει ντε και καλά με κάτι που του κάνει τα νεύρα κρόσσια!! :))

Το θέμα είναι να το ευχαριστιόμαστε! :)

Από τέλη Μαρτίου είμαι με Φαινό...

Μου έχει χάσει τα υγρά από κάτω, πόσες... 7-8 φορές? Τις 5 από αυτές είχα ανέβει ή κατέβει από υψόμετρο πάνω από 1.000 μέτρα... Πράγμα φυσιολογικό... Στο ίδιο τσαντάκι είχα και τους 2 ΙΑΤΤΥ μου, κι εκείνοι μαζί του έχασαν τα υγρά...

Κάποιοι πράγματι παραπονιούνται ... Και φυσικά τους πιστέυω... Αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί γίνεται αυτό, πέρα από λάθος τοποθέτηση του βαμβακιού...

Έχω στήσει Μομέντους με καμπάνα τόσο ανοιχτή που φαίνεται το κάτω ντεκ και πάλι δεν είχα διαρροή...

 :dontknow:

Μάλλον με αγαπούν τα Φαινόμενά μου!! :laugh1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1773 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 19:37 »
Επανέρχομαι με αφορμή το παράπονο του taki, που είναι και δικό μου εδώ και καιρό. ΟΜΩΣ. Μετά απο παρότρυνση και υποδείξεις φίλων συνατμιστών, είμαι δεύτερη μέρα, δεύτερο γέμισμα και συνεχίζω taki. Ξάπλα, όρθια, μεταφορά στον μάρσιπο και ακόμη δεν έσταξε. Στα λέω γιατί κι εγώ έβγαλα σπυριά με το θέμα της διαρροής. Φτου να μη το ματιάξω, θα συνεχίσω το testdrive απόψε, με γέμισμα ξανά. Και αν όλα πάνε καλά, αύριο ξανά στήσιμο, ξανά με τον ίδιο τρόπο, και αν πάλι πιάσω 3ήμερο χωρίς διαρροή, το κατοχυρώνω κι εγώ σαν το πρέπον στήσιμο Phenomenon για μένα  :)

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1774 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:06 »
Giorgos F , τελικά πως έστησες ; Κάλυψες σωστά όλο το deck (και τις γωνίες) ή σαν βεντάλια ;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1775 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:24 »
Πριν λίγο πείστηκα απόλυτα πως με το φαινόμενο όπως και να στήσω, ούτε διαρροές θα έχω ούτε μειωμένη απόδοση ούτε τίποτα.
Αποφάσισα να αλλάξω αντίσταση ενώ ήταν μισογεμάτος, οπότε ξεβίδωσα τη βάση από τη καμπάνα και εκανα την αλλαγή της φυτιλοαντίστασης.
Στο βίδωμα δεν έβρισκα εύκολα το σπείρωμα λόγω της αντίστασης των orings αν και τα είχα βρέξει με υγρό. Πρέπει να βίδωσα / ξεβίδωσα 5-6 φορές, μάλιστα την προτελευταία ενώ είχε βιδώσει μέχρι τέλους νόμισα ότι στραβοβίδωσε και την ξεβίδωσα πάλι τελείως πριν την ξαναβιδώσω, κοινώς το βαμβάκι θα πρέπει να πήγε βόλτα πολλές φορές.
Πρόβλημα όμως μηδέν, μάλιστα τον έχω ξάπλα πάνω στο κρεβάτι μου εδω και ώρα και δεν έχει στάξει ούτε υποψία υγρού. :respect:

Δεν τα λέω αυτά για να παινευτώ ή να πικάρω κάποιον, απλά ρε παιδιά ούτε ο καηφουν τέτοια ευκολία στο στήσιμο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:29 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1776 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:37 »
Ναι,εντύπωση μου κάνει.Και μένα διαρροές καθόλου ξάπλα,ανάσκελα όπως να ναι.
 το βαμβάκι μόνο έτσι και είναι χρησιμοποιημένο περίπου στις 3 μέρες,όταν πάω να γεμίσω
μου φτύνει καμιά σταγόνα από τις τρύπες του αέρα.
Παίρνω ένα μάντηλο το βάζω στη μια πλευρά των τρυπών και φυσάω από την απέναντι και αντίστροφα
και τέρμα.Στήσιμο απλό με το βαμβάκι απλωμένο στο deck.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1777 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:02 »
Μία από τα ίδια και εγώ. Καμία διαρροή με τον ατμοποιητη ξάπλα στο καναπέ για ώρες.
Βαμβάκι σε όλο το ντεκ σε σχήμα  Π.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1778 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:10 »
Επανέρχομαι με αφορμή το παράπονο του taki, που είναι και δικό μου εδώ και καιρό. ΟΜΩΣ. Μετά απο παρότρυνση και υποδείξεις φίλων συνατμιστών, είμαι δεύτερη μέρα, δεύτερο γέμισμα και συνεχίζω taki. Ξάπλα, όρθια, μεταφορά στον μάρσιπο και ακόμη δεν έσταξε. Στα λέω γιατί κι εγώ έβγαλα σπυριά με το θέμα της διαρροής. Φτου να μη το ματιάξω, θα συνεχίσω το testdrive απόψε, με γέμισμα ξανά. Και αν όλα πάνε καλά, αύριο ξανά στήσιμο, ξανά με τον ίδιο τρόπο, και αν πάλι πιάσω 3ήμερο χωρίς διαρροή, το κατοχυρώνω κι εγώ σαν το πρέπον στήσιμο Phenomenon για μένα  :)

Αν έχεις όρεξη σε παρακαλώ πες μου το μαγικό τρόπο που τον στηνεις μήπως δω ανάσταση και εγώ  :wall: :respect:
έχω δοκιμάσει όλες τις διαμέτρους όλα τα είδη συρμάτων-βαμβάκια και όλη την αλφάβητο στησιμάτων από α-ω και άκρη δεν έχω βρει!!! :angry_orange:
Σκεφτομε τρίτη-τετάρτη που γυρνάω από διακοπές να περάσω από Βοτανικό μεριά στην περίπτωση που έχει κάποιο ελάττωμα η βάση μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:18 από takis1ri »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1779 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:22 »
Μαγικός δεν είναι ο τρόπος παιδιά. Δοκιμασμένος είναι απο άλλους, εγώ απλά αντιγράφω νομίζω.  :)
Πρώτον έκοψα το βαμβάκι μου λίγο μακρύτερο απο ότι συνήθως. Δηλαδή όχι απλά να πατάει στο ντεκ, αλλά να φεύγει και πιο κάτω.
Μετά "κούρεψα" τις άκρες, και το έκανα να είναι σε σχήμα βέλους.
Μούσκεψα, έχωσα την "μύτη του βέλους" μέσα στα αυλάκια.
Βίδωσα.
...μέχρι στιγμής, μου ταίριαξε...

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1780 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:23 »
Κι εγώ που παίζω me coil διαμέτρου 2 με 2.5mm αναλόγως τα κέφια, σύρμα 0,2-0,25mm, αντίσταση 1-1,5mm πάνω από την ψηλώτερη βιδα και βαμβακι απλωμένο σε όλη την επιφάνεια του deck χωρίς μυτάκια να κατεβαινουν στο καναλι εισαγωγής υγρού, δεν είχα ποτέ έντονα προβλήματα. Σίγουρα είχα κάποιες διαρροές αλλά οχι του στυλ να πάρω το τανκακι στα χερια. Σιγα σιγα και με τον καιρο αφου συνηθισα και το στενο ντεκ της Φαινιας μου που σε αντιστοιχηση του KFL+ ήταν κοτζαμ γήπεδο κι αρχισα να στρωνω πιο "επιμελως" το βαμβάκι από ακρη σ'άκρη τα πραγματα εχουν καλυτερευσει σε τετοιο βαθμο που πλεον το πιο κοντινό σε διαρροη είναι μια υγρασία να την πω στις τρεις τρυπες εισαγωγης αερα αραια και που. Και στην v1 Φαινια και στην πιο νεα εκδοχή της. Η μόνη ιδιαιτερότητα ίσως κι αυτή σε εισαγωγικά στο στησιμό μου είναι που όταν φτιάζω 2mm διαμετρο κοιλ προσεχω να βάλω λιγο παραπανω βαμβακι ωστε να εχω ικανη ποσοτητα βαμβακιού για στρώσιμο στο ντεκ. Το ίδιο ακριβως κανω και με διπλά παράλληλα κοιλ και σύρμα αποκλειστικά 0,2mm και κάτω που τωρα τελευταια είναι το νεο μου "παιζω και μαθαινω" αλλα κι εκει δεν εχω το παραμικρο προβλημα διαρροων. Πάντως το Fix του Μπάμπη εμένα μου άρεσε και θέλω κάποια στιγμή να τω δοκιμάσω όχι λόγω διαρροών αλλά γιατί πιστεύω πως ίσως να πάρω κάτι παραπάνω σε γεύση σε συγκριση με το υπάρχων setup του ντεκ-καμπανας.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1781 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:24 »
Να προτείνω και εγώ κάτι για όσους αντιμετωπιζετε θέματα διαρροών. Τσεκάρετε οπωσδήποτε τη καμπάνα να μην είναι πολύ ανοιχτή. Προσωπικά δεν την έχω ανοίξει παραπάνω από μία στροφή με υγρα 50/50.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1782 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:29 »
Το έχω κάνει και αυτό σε όλες του τις παραλλαγές τζίφος το μόνο που μου τον κρατάει σχετικά είναι το βαμβάκι σε σχήμα (S) και αυτό για μια μέρα ουσιαστικά με την ψυχή στο στόμα... το πιθανότερο είναι πως έχει κάποιο ελάττωμα η βάση μου... αλλιώς πρέπει να είμαι ΠΟΛΥ ΧΑΖΟΟΟΟΣΣΣΣΣ....!!!!!!!!!!!!!! :idiot1:
Και η καμπάνα τέρμα κληστη ΠΑΝΤΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:51 από takis1ri »

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1783 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:02 »
Τάκη βάλε την αντίσταση περίπου 45 μοίρες διαγώνια επάνω από τις τρύπες, 2mm mc και πιο ψηλά από τις βίδες, κάνε το βαμβάκι σαν φυτίλι σε σχήμα S και άπλωσέ το σε όλη την βάση. Το έκανα από χθές, ανέβηκα σε υψόμετρο και ούτε σταγόνα.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1784 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:25 »
Το έχω κάνει και αυτό σε όλες του τις παραλλαγές τζίφος το μόνο που μου τον κρατάει σχετικά είναι το βαμβάκι σε σχήμα (S) και αυτό για μια μέρα ουσιαστικά με την ψυχή στο στόμα... το πιθανότερο είναι πως έχει κάποιο ελάττωμα η βάση μου... αλλιώς πρέπει να είμαι ΠΟΛΥ ΧΑΖΟΟΟΟΣΣΣΣΣ....!!!!!!!!!!!!!! :idiot1:
Και η καμπάνα τέρμα κληστη ΠΑΝΤΑ.

Ανέβασε καμία φώτο μήπως και σου διαφεύγει κάτι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12822 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123693 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos