vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

224 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Pip, Tem, Βούδαε

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 05:32 »
Για τη γλυκερίνη, διάβασε στη Wikipedia εκεί που λέει "Food industry": http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol
Παράθεση
Although it has about the same food energy as table sugar, it does not raise blood sugar levels
Δεν αυξάνει το ζάχαρο λέει.
Για την PG δε βρήκα κάτι σχετικό αλλά αν το αύξανε δε θα 'πρεπε να το βρούμε κάπου;


Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 07:40 »
Για τη γλυκερίνη, διάβασε στη Wikipedia εκεί που λέει "Food industry": http://en.wikipedia.org/wiki/GlycerolΔεν αυξάνει το ζάχαρο λέει.
Για την PG δε βρήκα κάτι σχετικό αλλά αν το αύξανε δε θα 'πρεπε να το βρούμε κάπου;
Αυτα τα έχω διαβάσει. Αυτά που γράφονται στο wiki δεν είναι όμως τεκμηριωμένες έρευνες που ψάχνω εγώ και ο γιατρός μου.
Πολύ καλά αυτά τα άρθρα, αλλά κανένας δεν έχει δώσει μια σαφή και τεκμηριωμένη έρευνα.
Άλλωστε όλοι ξέρουμε, ότι αυτά που γράφονται στο wiki δεν είναι και τα πιο έγκυρα :wink_stil:.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 00:09 »
Φιλε jeke και εγω στο ιδιο τριπακι ειμαι. δυο εβδομαδες ατμιστης,και εχω δει τρελη διαφορα στην αναπνοη,που μου ειχε βουλωσει εντελως..
το μονο σιγουρο ειναι πως οταν κανεις καταχρηση σε κατι, καπου θα χτυπησει.
οσο και αν θελουμε να ειναι ακινδυνο,δεν το βλεπω...απλα σε πρωτη φαση πρεπει να ξεκολησουμε απο το κ.τ και μετα και απο τον ατμο.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 01:40 »
@ eftihis.k
Για να δούμε πόσο θα με - μας πάρει να το κάνουμε.
Εμένα το κ.τ. μου πήρε 25 χρόνια. :wall:

Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 11, 2012, 20:07 »
τελευταια εχω ακουσει απο μερικους συζητηση για το αν η γλυκερινη και γενικοτερα το η.τ. επηρεαζουν το ζαχαρο του οργανισμου.
εψαξα εδω μηπως βρω κατι αλλα δεν βρηκα.
εχει συζητηθει παλι το θεμα? υπαρχουν καποιες απαντησεις?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 12, 2012, 00:21 »
Ακόμη και σκέτη γλυκόζη να ήταν τα υγρά που ατμίζουμε (που δεν είναι, η γλυκερίνη είναι αλκοόλη κι όχι σάκχαρο), θα ήταν ανάξιο λόγου να μιλούσαμε για 5-6 γραμμάρια που ατμίζει ο καθένας καθημερινά............

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 12, 2012, 00:26 »
kfarsal  :bye: Πες οτι είσαι γιατρός ώστε να δοθεί η απαιτούμενη βάση και αξιοπιστία!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 12, 2012, 00:50 »
Καλησπέρα σας

Επειδή έχω το πρόβλημα του σακχαρώδους διαβήτη και το έχω ψάξει , σας λέω λοιπόν πως δεν υπάρχει θέμα διότι αφενός μεν δεν είναι ζάχαρα η PG - VG αλλά και να ήταν οι ποσότητες που λαμβάνονται από τον οργανισμό μας είναι πολύ λιγότερες από μισή κουταλιά ζάχαρη πράγμα που δεν θα πειράξει και το ποιο προχωρημένο στάδιο διαβήτη , έπειτα δεν παίρνουμε αυτήν την ποσότητα μπαμ και κάτω αλλά καθ' όλη την διάρκεια τις μέρας .
Όταν σταμάτησα το τσιγάρο και άρχισα το Η.T έπεσε το σάκχαρο μου κατά 20 μονάδες όπου και παρέμεινε σταθερό μειώνοντας και την αγωγή σύγχρονος ...Δεδομένου πως το K.T ανεβάζει σημαντικά την γλυκόζη στο αίμα.

Άφοβα λοιπόν σε όσους έχουν σακχαρώδη διαβήτη η αυτούς , αυτές που θέλουν να διατηρούν την σιλουέτα τους .
οι θερμίδες δε είναι ανά 100mg/80 cal για PG και 110 για Vg .

εις ΥΓΕΊΑΝ ΣΑΣ !!! 

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 12, 2012, 08:17 »
Και εμενα με διαβητη τυπου Β,
δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα απολυτως προβλημα.
Αντιθετα μου εχει πεσει το ζακχαρο, παρ' ολο που εχω παρει βαρος.
Ατμιζω σχετη VG πανω απο 10ml την ημερα.




Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 24, 2012, 00:07 »
Άλλη μια θετική συνέντευξη ιατρού διαβητολόγου για τον Διαβήτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Παρακαλώ πολύ επειδή δεν γνωρίζω άριστα Αγγλικά να μεταφρασθεί από τους συντονιστές , όλο αν είναι δυνατόν η μια περίληψη τις συνέντευξης .

Πηγή: http://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2012/08/diabetes-e-cigarettes.html



    Headshot of Sue Marshall.

Sue Marshall, author of Diabetes: The Essential Guide

I’ve had lots of questions about diabetes and electronic cigarettes, but not being a medical professional I’ve always been reluctant to share my opinions.

Fortunately for us, diabetes expert and author Sue Marshall kindly agreed to answer some of our questions.

Sue Marshall has had Type 1 diabetes since 1972. Following a career in journalism, she set up Desang, an online resource for people with diabetes, and is the author of Diabetes: The Essential Guide (Need2Know books).

James: What effect does smoking cigarettes have on people who have diabetes?

Sue: If you’re diabetic and you smoke, then you are doing double jeopardy. Diabetes alone is a huge strain upon your body, your heart and circulatory system in particular. To then put smoking on top of that, with its direct affect on lungs, heart and circulatory system really is just asking for trouble.

However, a diagnosis of diabetes does not shield you from the usual addictions that the rest of society may be tempted by at some stage or another. But if you do smoke and get diagnosed with diabetes, you could use that as your start point for giving up. And if you already have diabetes, steer away from smoking. It really isn’t at all good for you.

James: Why is smoking cigarettes worse for people with diabetes than people without diabetes?

Sue: Smoking is bad for anyone, but as mentioned, the body of someone who has diabetes is already under more strain than that of a non-diabetic. Adding smoking to the mix means twice as much strain, and the potential for twice as much damage.

James: In your opinion, would people with diabetes who can’t or don’t want to quit be better off switching to electronic cigarettes?

Sue: Electronic cigarettes may sound silly, but as an alternative to smoking, they should not be dismissed out of hand. The sheer habit of smoking and the need to ‘do something with my hands’ can be mimicked with these tools. They actually look like they burn red and produce smoke, although they can feel a little bit different from your normal ciggie. You get most of the familiar feel and action, but without the damage to your body that real cigarettes promise.

A diabetic who is struggling to give up can give themselves a helping hand by at least giving one of these a go. You’ve got nothing to lose and a lot to gain. If it suits you, it can mean that you can also stop smoking tobacco cigarettes without having to have lots of conversations about it – to everyone else, it will look like you still are smoking. Meanwhile, you are showing yourself that you are not as reliant on those cancer sticks as you thought you were.

James: Would there be a difference depending on the type of Diabetes?

Sue: No matter which type of diabetes you have been diagnosed with, you should be looking at giving up smoking or switching to an alternative, and the sooner the better. While the root causes of Type 1 and Type 2 diabetes are different, a treatment varies from person to person, the condition is one that increases your chances of heart disease and circulation-related problems, especially in relation to foot health. If you have Type 2 specifically because of weight issues, then smoking is again the addition of an extremely negative factor in your ongoing health, or attempt to improve your health.

James: Are the sugar flavourings in electronic cigarette flavours (inhaled not ingested) likely to affect people with diabetes?

Sue: While some of the sugars in the replacement electronic cigarettes could possibly affect your blood sugars, they are in very low concentrations, so in the big picture — so long as you are not chain-smoking — they should not affect your blood sugar levels. Giving up smoking may not have a direct reflection in your diabetes control – in many ways you need to watch out for increasing the number of snacks you have when you would previously have had a cigarette. But giving up or switching to e-cigs will improve your health. Your body can rejuvenate and you will feel better for it. And if you can’t give up completely, consider using electronic cigarettes!

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 24, 2012, 00:42 »
Αν καταλαβα με τα λιγα αγγλικα μου , ειναι δημοσιογραφος και οχι γιατρος .

Η κυρια εχει διαβητη τυπου 1 και εχει γραψει καποια βιβλια για τον διαβητη και τον τροπο να ζεις μαζι του .
Το αρθρο δεν ειναι αποτελεσμα επιστημονικης ερευνας αλλα συμπερασματα .
Ευχαριστα μεν , αλλα μονο συμπερασματα .
" Το μη χειρον βελτιστον "  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 24, 2012, 01:50 »
 Είχα πολλές ερωτήσεις σχετικά με το διαβήτη και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, αλλά καθώς δεν είμαι γιατρός, ήμουν πάντα απρόθυμος να μοιραστώ τις απόψεις μου.
 
Ευτυχώς για μας, η ειδική σε θέματα διαβήτη και συγγραφέας,  Σου Μάρσαλ, ευγενικά συμφώνησε να απαντήσει σε μερικές από τις ερωτήσεις μας.
 
 Η Σου Μάρσαλ έχει διαβήτη τύπου 1 από το 1972. Μετά από μια καριέρα στη δημοσιογραφία, ίδρυσε τη Desang, μια ονλάιν πηγή πληροφοριών για τα άτομα με διαβήτη, και είναι ο συγγραφέας του βιβλίου Διαβήτης: Ο Ζωτικός Οδηγός
 
 James: Τι επίδραση έχει το κάπνισμα για τους ανθρώπους που πάσχουν από διαβήτη;
 
 Sue: Αν είστε διαβητικός και καπνίζετε, τότε διατρέχετε διπλό κίνδυνο. Ο διαβήτης από μόνος του καταπονεί ιδιαίτερα το σώμα σας, την καρδιά σας και το κυκλοφορικό σύστημα ειδικότερα. Προσθέτοντας στην εξίσωση το κάπνισμα, που έχει άμεσες επιπτώσεις στους πνεύμονες, την καρδιά και το κυκλοφορικό σύστημα, πηγαίνετε γυρεύοντας για μπελάδες.
 
 Ωστόσο, η διάγνωση του διαβήτη δεν σας θωρακίζει από τους συνήθεις εθισμούς που για την υπόλοιπη κοινωνία μπορεί να αποτελέσουν πειρασμό σε κάποιο στάδιο. Αλλά αν καπνίζετε και διαγνωστείτε με διαβήτη, μπορείτε να χρησιμοποιήστε τη διάγνωση ως σημείο εκκίνησης για να κόψετε το κάπνισμα. Και αν έχετε ήδη διαβήτη, απέχετε από το κάπνισμα. Πραγματικά δεν είναι καθόλου καλό για σας.
 
 James: Γιατί το κάπνισμα θεωρείται χειρότερο για τους διαβητικούς παρά για τα άτομα που δεν πάσχουν από διαβήτη;
 
 Sue: Το κάπνισμα είναι κακό για όλους, αλλά όπως αναφέρθηκε, το σώμα κάποιου που έχει διαβήτη είναι ήδη κάτω από μεγαλύτερη καταπόνηση από εκείνη των μη διαβητικών. Προσθέτοντας το κάπνισμα στην εξίσωση, σημαίνει διπλάσια καταπόνηση και πιθανόν για διπλάσια ζημιά.
 
 James: Κατά τη γνώμη σας, θα ήταν καλύτερο τα άτομα με διαβήτη που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα, να στραφούν σε ηλεκτρονικά τσιγάρα;
 
 Sue: Το Ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να ακούγεται ανόητο, αλλά ως εναλλακτική λύση για το κάπνισμα, δεν θα πρέπει να απορριφθεί εκ προοιμίου. Η συνήθεια του καπνίσματος και η ανάγκη να «απασχολήσετε τα χέρια σας» μπορεί να μιμηθεί με αυτά τα εργαλεία. Στην πραγματικότητα μοιάζουν σαν να καίει κάτι κόκκινο και παράγουν καπνό, αν και μπορεί να σας αφήνουν αίσθηση διαφορετική από το συνηθισμένο τσιγάρο σας. Μπορούν να σας κάνουν να νιώσετε την οικεία αίσθηση και κίνηση, αλλά χωρίς τη βλάβη στο σώμα σας που σίγουρα θα έχετε με τα πραγματικά τσιγάρα.
 
 Ενας διαβητικός, ο οποίος αγωνίζεται να το κόψει, μπορούν να δώσει ένα χέρι βοηθείας στον εαυτό του μ΄αυτά Δεν έχει τίποτα να χάσει και πολλά να κερδίσει. Αν σας βολέψει, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι μπορείτε να σταματήσετε την κατανάλωση τσιγάρων, χωρίς να χρειάζεται να το συζητήσετε πολύ - σε όλους τους άλλους, θα δείχνει σαν να καπνίζετε ακόμη. Εν τω μεταξύ, αποδεικνύετε στον εαυτό σας ότι δεν ήταν τόσο εξαρτημένος από τα καρκινοσωληνάρια, όσο νόμιζε ότι ήταν.
 
 James: Θα υπάρχει διαφορά ανάλογα με τον τύπο του διαβήτη;
 
 Sue: Δεν έχει σημασία το είδος του διαβήτη που έχετε διαγνωστεί, θα πρέπει να εξετάσετε τη διακοπή του καπνίσματος ή τη στροφή προς μία εναλλακτική λύση, και όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο. Ενώ οι αιτίες που προκαλούν τον κάθε τύπο διαβήτη είναι διαφορετικές και η θεραπεία ποικίλλει από άτομο σε άτομο, η ύπαρξη διαβήτη είναι αυτή που αυξάνει τις πιθανότητες για καρδιακή νόσο και προβλήματα του κυκλοφορικού, ειδικά σε σχέση με την υγεία των ποδιών. Αν έχετε τύπου 2, πολύ περισσότερο λόγω των ζητημάτων βάρους, το κάπνισμα προσθέτει έναν ιδιαίτερα επιβαρυντικό παράγοντα στην υγεία σας ή την προσπάθεια για βελτίωσή της.
 
 James: Είναι οι ζαχαρούχες αρωματικές ύλες που χρησιμοποιούνται στο η.τ. (εισπνεόμενες, όχι με κατάποση) δυνατόν να επηρεάσουν τα άτομα με διαβήτη;
 
 Sue: Αν και μερικά από τα σάκχαρα στα η.τ  ενδεχομένως, θα μπορούσαν να επηρεάσουν το σάκχαρου του αίματος, είναι σε πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις, έτσι, σε τελική ανάλυση, εφόσον δεν καπνίζετε πολύ (εννοεί ατμίζετε) - δεν θα πρέπει να επηρεάζουν τα επίπεδα της γλυκόζης του αίματος . Η διακοπή του καπνίσματος μπορεί να μην έχει άμεση αντανάκλαση στον έλεγχο του διαβήτη σας – θα πρέπει να προσέξετε να μην αυξήσετε το τσιμπολόγημα σε αντικατάσταση των τσιγάρων που δεν ανάψατε. Αλλά κόβοντας το κ.τ. ή αντικαθιστώντας το με η.τ. θα βελτιωθεί η υγεία σας. Το σώμα σας μπορεί να αναζωογονηθεί και θα αισθανθείτε καλύτερα για αυτό. Και αν δεν μπορείτε να κόψετε το η.τ. εντελώς, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ηλεκτρονικά τσιγάρα!

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 02, 2013, 00:44 »
Μπράβο για την μετάφραση !!!
Ένας συνάδελφος μου ειπε ότι στις εξετάσεις που έκανε του είχε ανεβεί το ζαχαρο και ο γιατρός του ειπε ότι ειναι απο τα υγρά του Η/Τ δεν ξέρω αλλά με 5ml την ημέρα που κάνει πόσο να του ανεβάσει το ζαχαρο ;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 02, 2013, 01:02 »
Επειδή 5 ml είναι 1 μεγάλο μακαρόνι ή 8 κόκκοι κριθαριού, αλλά και επειδή άλλο στομάχι και άλλο πνεύμονας, θα μπορούσε, κάποιος που είναι διαβητικός και μπορεί να μετρά το ζάχαρο μόνος του, να το μετρήσει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα χωρίς άτμισμα και λίγη ώρα μετά το άτμισμα.
Κι αν γίνει και από περισσότερους, θα έχουμε ισχυρή ένδειξη για το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 02, 2013, 01:28 »
Το έχω κάνει.. Διαφορά (προσοχή σε αυτό) με άτμισμα ακόμα και μεγάλης ποσότητας, από όταν ήμουν καπνιστής δεν είδα καμία. Διαφορά με το να μην παίρνω με κανέναν από τους δύο τρόπους νικοτίνη δεν μπορείς να μετρήσεις μετά από λίγη ώρα (που αυτό όσοι είναι διαβητικοί το ξέρουν), αλλά πράγματι σε πιο γενικές γραμμές, (επίπεδα σακχάρου μήνα ή περισσότερο) όταν είσαι λήπτης νικοτίνης αυξάνεται η ανάγκη σου σε ινσουλίνη. Πόσο περισσότερο; Ένα τι μικρότερη αύξηση σε σχέση με το όταν είσαι κρυωμένος (δεν είμαι γιατρός, προσωπική εμπειρία) Αλλά επειδή οι ατμιστές είναι πρώην καπνιστές δε θα δουν λογικά κάποια αλλαγή από το κάπνισμα στο άτμισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag