vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, mathimatikos1966, agelosd

Twitter

Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« στις: Ιουνίου 20, 2009, 13:04 »
Κάποια τσιγάρα όπως π.χ. το DSE 901 μετά από ένα ορισμένο αριθμό ρουφηξιών (1.500 περίπου) δίνουν για ένα διάστημα συνεχόμενο ρεύμα στον ατμοποιητή με σκοπό να τον υπερθερμάνουν και να κάψουν τα υπολείμματα υγρού που πιθανώς έχουν συσσωρευτεί πάνω του.

Η μπαταρία τότε μένει αναμμένη περίπου για 8 δευτερόλεπτα συνεχόμενα. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία προειδοποίηση για τη διαδικασία. Μόλις αντιληφθείτε το φαινόμενο, βγάλτε αμέσως το φιλτράκι. Αν αυτό περάσει απαρατήρητο και κάνετε την επόμενη τζούρα κανονικά, θα νιώσετε μια απαίσια γεύση καμένου στο λαιμό σας. Γιατί; Τι έγινε; :
 Αντί να καούν τα υπολείμματα κοκκαλωμένου υγρού στο εσωτερικό του ατμοποιητή, κάηκε ο πολυεστέρας του φίλτρου από την πυράκτωση. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πετάξετε το φιλτράκι γιατί θα διατηρήσει την απαίσια γεύση καμένου.
 Στη συνέχεια τις πρώτες τζούρες μην τις εισπνέετε και ξεπλύντε το στόμα σας με νεράκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2009, 17:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 20, 2009, 13:29 »
Καλησπέρα! Έχει κύκλο αυτοκαθαρισμού το EVO ;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 20, 2009, 13:33 »
Έχω την υποψία ότι το κάνει στα μουλωχτά μερικές φορές. Δεν ανάβει ούτε λαμπάκι ούτε τίποτα αλλά έχω συλλάβει το ατομάιζερ να δουλεύει μόνο του (ακουγόταν και ζεσταινόταν).
Γεύση καμένου έχω νιώσει πάρα πολύ σπάνια, τόσο σπάνια που δεν κατάφερα να συνδυάσω τα δύο φαινόμενα. Ίσως όμως αυτή η αυτόματη λειτουργία να οφειλόταν και σε τυχαίο περιστατικό.
Ας μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 20, 2009, 13:35 »
Δεν νομιζω να το κανει,ή τουλαχιστον δεν το εχω προσεξει αυτο ποτε.
Εξαλλου τοσα reviews για το EVO δεν θα το λεγε κανεις,ή εστω η εταιρεία??

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 20, 2009, 13:54 »
Ενοιωσα γεύση καμμένου στο EVO μόλις τη 2η μέρα χρήσης του. Από τότε ποτέ ξανά! Και το έχω καμμιά 30 αριά + μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 20, 2009, 14:02 »
Εγώ ζήτημα να την έχω νιώσει πάνω από 3-4 φορές στους 5+ μήνες χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 20, 2009, 14:13 »
Δεν νομιζω να το κανει,ή τουλαχιστον δεν το εχω προσεξει αυτο ποτε.
Εξαλλου τοσα reviews για το EVO δεν θα το λεγε κανεις,ή εστω η εταιρεία??

Ανδρέα, δεν τα λένε και όλα οι εταιρίες.
Μερικοί πελάτες, λόγω της εμπειρίας με το 901, ακούν "αυτοκαθαρισμό" και τρέχουν μακριά.

Εγώ στους 5+ μήνες χρήσης του EVO το συνέλαβα μόνο 2-3 φορές να δουλεύει στα κρυφά. Μπορείς όμως να το καταλάβεις και μερικές φορές που αν και έκανες μια απλή ρουφηξιά, μετά το νιώθεις να ζεσταίνεται τόσο που η άνοδος της θερμοκρασίας δεν αντιστοιχεί στη χρήση που του έκανες. Φαίνεται ότι την ώρα που το είχες στο χέρι, δούλευε (χωρίς να ανάβει το λαμπάκι). Αυτό δε σου έχει τύχει, να είναι πιο ζεστό από ό,τι θα έπρεπε;

Όσο για άλλους χρήστες, κάπου το πήρε το μάτι μου να αναφέρεται, έστω μια φοράμ αλλά πάει καιρός τώρα.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 20, 2009, 14:26 »
Ανδρέα, δεν τα λένε και όλα οι εταιρίες.
Μερικοί πελάτες, λόγω της εμπειρίας με το 901, ακούν "αυτοκαθαρισμό" και τρέχουν μακριά.
Εδω που τα λέμε,πραγματικα δεν εχω καταλαβει τη χρησιμοτητα του αυτοκαθαρισμου 
Υπαρχει περιπτωση να μειωνεται η αποδοση ή ο χρονος ζωης του ατμ??
Στο κατω κατω αν θελει καποιος κατι τετοιο ,παιρνει ενα τσιγαρο με manual μπαταρια και το κανει μονος του οπως κανω καποτε με το USB Passthrough

Αυτό δε σου έχει τύχει, να είναι πιο ζεστό από ό,τι θα έπρεπε;
Η αληθεια ειναι πως μου εχει τυχει απλα δεν εδωσα σημασια,όλα τωρα εξηγουνται!  :D



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 20, 2009, 14:44 »
Και εγώ έχω εξαναγκάσει το EVO να κάνει τη διαδικασία.

Το κόλπο:
Με βγαλμένο το φιλτράκι, φυσάς για πάνω από 5 δευτερόλεπτα από τη μεριά που βρίσκεται το λαμπάκι. Ο διακόπτης του EVO ενεργοποιείται από την υποπίεση.

Το διάβασα κάπου εδώ μέσα για άλλο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Βασικά για παραμύθι μου φάνηκε αλλά είπα να το δοκιμάσω. Μπορώ να πω ότι παρατήρησα διαφορά προς το καλύτερο. Το έκανα σε στιγμή που ενώ είχα αλλάξει και φιλτράκι και μπαταρία, ο ατμός δεν με ικανοποιούσε.

Θα μου πεις, θα μπορούσες να κάνεις μια πολύ μακρόσυρτη τζούρα. Ίσως! Αλλά με τη τζούρα αναγκάζεις πιο έντονα το υγρό να κατέβει στον ατμοποιητή, ενώ έτσι λειτουργεί κάπως "στα κούφια", και πρέπει να μοιάζει περισσότερο με τη διαδικασία αυτοκαθαρισμού.

Γεύση καμένου δεν ένιωσα πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2009, 17:20 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτόκαθαρισμού;"
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 20, 2009, 15:12 »
Εδω που τα λέμε,πραγματικα δεν εχω καταλαβει τη χρησιμοτητα του αυτοκαθαρισμου 
Υπαρχει περιπτωση να μειωνεται η αποδοση ή ο χρονος ζωης του ατμ??
Στο κατω κατω αν θελει καποιος κατι τετοιο ,παιρνει ενα τσιγαρο με manual μπαταρια και το κανει μονος του οπως κανω καποτε με το USB Passthrough
 :D

Για να αυξάνεται ο χρόνος ζωής (και η απόδοση) του ατομάιζερ γίνεται, όχι για να μειώνεται!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 20, 2009, 17:23 »
Είχα πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το 901 και είχα ξεχάσει πώς γίνεται η διαδικασία ακριβώς. Πριν από λίγο βρήκα ένα μήνυμα στο γερμανικό φόρουμ για τη διαδικασία και έτσι διόρθωσα ξανά το αρχικό μήνυμα του θέματος, που τώρα βρίσκεται πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 15:35 »
Καλησπέρα,

σήμερα το ΕVO μου βγάζει γεύση καμένου εδώ και 7 - 8 ρουφιξιές! Να ανησυχώ??

Υ.Γ.1 Πολυ καλο το forum και εξηπυρετικό!
Υ.Γ.2 Επλίζω να μην γίνομαι κουραστικός και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 15:37 »
Σίγουρα δεν τελείωσε το υγρό στο φιλτράκι;

EDIT: Ευχαριστούμε.
Γι' αυτό είμαστε εδώ.  ;)

Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 16:37 »
Μάλλον είναι ότι το παράκανα σήμερα με τα φιλτρακια νικοτίνης  :idiot1: (μου τέλειωσαν και τα ΝΟΝ) και επηρεάστηκε ο λαιμός μου...

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 18:28 »
μία απορία, προς τούς παλαιότερους:

καλό το πλύσιμο με ζεστό νερό. αλλά κάθε πότε μπορούμε να το κάνουμε? είναι άφοβο? γιατί πολύ θα ήθελα να πλένω το evo μου κανα δυό φορές την βδομάδα (να σας πω την αλήθεια, έχω 2 ατμ. καί χρησιμοποιώ πιό πολύ τον ένα, προσπαθώντας να κρατάω πάντα καθαρό καί ετοιμοπόλεμο τον άλλον)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix