vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 3 χρήστες
I.P, dkostas, ThioVag

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και απεξάρτηση από την κάνναβη.

  Γεια σας... ανοίγω ένα κάπως ευαίσθητο θέμα...
 Το ανοίγω για δύο λόγους. Πρώτον γράφοντας για την προσπάθειά μου , παίρνω δύναμη. Δεύτερον ελπίζω να βοηθηθεί κάποιος διαβάζοντάς το , αν είναι και αυτός εξαρτημένος από την κάνναβη.
 Θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός και σιγά σιγά μπορεί να συμπληρώνω ή να αλλάζω το κείμενο προς το καλύτερο γιατί δεν έχω πάρα πολύ χρόνο να γράψω με την μία ένα ολοκληρωμένο κείμενο με όλες τις σκέψεις μου.
 Όλες οι απόψεις που θα καταθέσω είναι καθαρά προσωπικές , δεν είμαι του ιατρικού χώρου , αλλά είμαι πάρα πολύ έμπειρος χρήστης κάνναβης. Νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να πάρει όσα θέλει από αυτά που θα πω και να διαφωνήσει με όσα θέλει , αφού σίγουρα η εξάρτηση από την κάνναβη έχει να κάνει με τον καθένα με διαφορετικό τρόπο και έχει διαφορετικές επιπτώσεις για τον καθένα.
 Για να μπορέσω να εξηγήσω με πιο τρόπο βοηθάει το ηλεκτρονικό τσιγάρο την απεξάρτηση από την κάνναβη , θα πρέπει πρώτα να αναλύσω κάποια πράγματα για την κάνναβη , έτσι όπως τα έχω βιώσει εγώ και έτσι όπως βλέπω να τα βιώνουν πολλοί φίλοι μου. Μπορεί δηλαδή αυτά που θα πω να μην ισχύουν για όλους , αλλά πιστέψτε με , έχω τόση εμπειρία και ξέρω τόσους ανθρώπους εξαρτημένους από την κάνναβη , που μπορώ να πω ότι ισχύουν για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών της.
 Ξεκινάω λοιπόν...
 1. ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΝΝΑΒΗ ΕΘΙΣΤΙΚΗ;
 Κατά την άποψή μου είναι  πολύ εθιστική. Έχουν γίνει πάρα πολλές έρευνες και θεωρώ πως είναι δεδομένο ότι δεν προκαλεί σωματική εξάρτηση. Δεν περιέχει δηλαδή κάποια ουσία που το σώμα μας να την συνηθίζει και να έχει παρενέργειες με την διακοπή της. Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα επιχειρήματα αυτών που υπερμάχονται υπέρ της χρήσης της. Όμως ο εθισμός στην κάνναβη είναι ψυχολογικός. Υπάρχουν πάρα πολλοί ψυχολογικοί εθισμοί , που δεν συνοδεύονται από σωματικό. Το φαγητό για παράδειγμα , ο τζόγος , η τηλεόραση...Παρόμοια το κανονικό τσιγάρο έχει δύο τρόπους εθισμού. Τον σωματικό και τον ψυχολογικό. Ο σωματικός εθισμός στην νικοτίνη , κατά την άποψή μου είναι το λιγότερο σε σχέση με τον ψυχολογικό εθισμό. Αλλιώς θα παίρναμε υποκατάστατα νικοτίνης (τσίχλες , αυτοκόλητα κλπ ) και θα το κόβαμε με την μία. Η συνήθεια όμως , η κίνηση , ο πρωινός καφές , το ποτό το βράδυ , το άγχος στην δουλειά , η μικρή απόλαυση που ψάχνουμε ... αυτά είναι που πραγματικά μας κρατάνε αγκιστρωμένους. Πες σε έναν καπνιστή  που είναι μέσα στο άγχος , ότι μόλις έσβησε το προηγούμενο τσιγάρο και δεν έχει λόγο να ανάψει άλλο στο καπάκι. Έχεις δίκιο , δεν έχει ανάγκη την νικοτίνη εκείνη την στιγμή. Αλλά του έχει γίνει τόσο μεγάλη συνήθεια , που η ψυχολογική φθορά για αυτόν , να μην καπνίσει εκείνη την στιγμή , του φαντάζει αβάσταχτη. Αυτή η μικρή ψυχολογική βοήθεια που του προσφέρει το τσιγάρο , του έχει γίνει πλέον απαραίτητη. Όσο επαναλαμβάνει αυτήν την διαδικασία , τόσο εδραιώνεται μέσα του η ψυχολογική εξάρτηση. Δεν κολλάνε όλοι με το τσιγάρο , όπως δεν κολλάνε και όλοι με την κάνναβη. Εσωτερικές αδυναμίες καθορίζουν το κατά πόσο κάποιος είναι αρκετά ισχυρός να μην αιχμαλωτιστεί από τον οποιοδήποτε εθισμό. Θεωρώ ότι τα ψυχολογικά κενά που καλείται να συμπληρώσει η κάνναβη είναι πολύ βαθύτερα και ως εκ τούτου η ψυχολογική εξάρτηση πολύ μεγαλύτερη. Η μακροχρόνια , καθημερινή χρήση κάνναβης προκαλεί μία σειρά από πολύ σοβαρά προβλήματα στον χρήστη , όπως θα αναλύσω παρακάτω , προβλήματα πολύ μεγαλύτερα σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. Και όμως , ενώ δεν προκαλεί σωματική εξάρτηση και παρόλα τα τόσα προβλήματα που δημιουργεί , είναι πάρα πολύ δύσκολο να την κόψει κανείς. Υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη ότι είναι εθιστική;
 2. ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΝΝΑΒΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΙΣΤΙΚΗ;
 Για τον ίδιο λόγο που πολλοί καπνιστές ισχυρίζονται ότι μπορούν να κόψουν το τσιγάρο οποιαδήποτε στιγμή θέλουν , αλλά απλά δεν θέλουν. Και τελικά δεν το κόβουν ποτέ μέχρι να έρθουν τα χειρότερα... Για τον ίδιο λόγο που ο τζογαδόρος δεν παραδέχεται τον εθισμό του και τα ρίχνει στην κακή του τύχη. Για τον ίδιο λόγο που οι παχύσαρκοι κατηγορούν τον μεταβολισμό τους. Για τον ίδιο λόγο που οι τηλεορασόπληκτοι κατηγορούν την κοινωνία ή το ταίρι τους γιατί βαριούνται την ζωή τους...
 Είναι πολύ δύσκολο να παραδεχθείς τον εθισμό σου , το πρόβλημά σου. Γιατί μετά μένεις αντιμέτωπος με τις ευθύνες σου.
 Οι χρήστες κάνναβης έχουν κοινή αφαιτηρία. Ψυχολογικά κενά. Η συχνή χρήση κάνναβης διαμορφώνει ένα τρόπο ζωής αρκετά κοινό για όλους τους χρήστες. Αυτό τους οδηγεί να κάνουν παρέα ο ένας με τον άλλο και μέσα από αυτήν την διαδικασία να απομονώνονται από τους μη χρήστες φίλους τους ή την οικογένειά τους. Η συμπεριφορά και η στάση ζωής του χρήστη , πολύ συχνά προκαλεί αντιδράσεις από το κοντινό περιβάλλον. Καταφεύγουν λοιπόν σε ασφαλές περιβάλλον , όπου όχι μόνο δεν τους ενοχλεί κανέναν σε σχέση με αυτόν τους τον εθισμό αλλά συνήθως αναμασιούνται οι ίδιες θεωρίες που δικαιολογούν την χρήση της. Οι μη χρήστες δεν είναι χαλαροί...οι μη χρήστες δεν έχουν πιάσει το νόημα της ζωής , οι μη χρήστες είναι κολλημένοι , οπισθοδρομικοί...οι μη χρήστες παίρνουν ψυχοφάρμακα...οι μη χρήστες καταφεύγουν στο αλκοόλ... οι μη χρήστες δέχονται τυφλά ότι τους λένε... . Από την άλλη οι χρήστες είναι cool τύποι , πίνουν κάτι που τους προσφέρει η φύση και όχι χημείες , δεν υποτάσσονται στις επιταγές του συστήματος , ακούνε reggae , dub , ρεμπέτικα και όχι φθηνές πρόσκαιρες μουσικές , δεν έχουν ανάγκη το αλκοόλ , δεν καταφεύγουν στα ψυχοφάρμακα ,δεν έχουν άγχος , αράζουν ενώ οι άλλοι δεν μπορούν, δεν τρελαίνονται για τα λεφτά , δεν κυνηγάνε ανούσιες καταξιώσεις , έχουν έμπνευση , έχουν δημιουργηκότητα κλπ κλπ κλπ.
Με λίγα λόγια ένα σωρό δικαιολογίες για να δικαιολογήσουν την στάση ζωής τους. Η σκληρή πραγματικότητα είναι ότι αν το ψάξεις , όχι μόνο δεν ισχύουν αυτά , αλλά συνήθως ισχύουν τα αντίθετα. Αναπαράγουν μια ολόκληρη φιλοσοφία ζωής , η οποία τους βολεύει για να μην έρθουν αντιμέτωποι με την κατάντια τους.
Δημιούργημα αυτής της διαδικασίας είναι και η άποψη ότι η κάνναβη δεν είναι εθιστική...
3. ΓΙΑΤΙ ΕΘΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΑΒΗ;
   Καταρχάς είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η συστηματική , καθημερινή χρήση της κάνναβης από την περιστασιακή χρήση. Το ίδιο ισχύει για το κανονικό τσιγάρο. Για μένα δεν έχει νόημα να συζητάμε αν το κανονικό τσιγάρο βλάπτει κάποιον που κάνει ένα-δύο τσιγάρα την μέρα. Αυτοί που μπορούν να το κάνουν αυτό , μπράβο τους και μεγιά τους και χαρά τους. Αυτοί όμως δεν είναι συστηματικοί  καπνιστές και ως εκ τούτου δεν υποφέρουν από τα προβλήματα που δημιουργεί το τσιγάρο. Είναι τόσοι λίγοι όμως αυτοί που μπορούν να το κάνουν αυτό , που είναι λάθος να λέει κάποιος ότι το τσιγάρο είναι καλό αν χρησιμοποιηθεί σωστά , όταν γίνεται συζήτηση για την πλειοψηφία των καπνιστών που υποφέρουν από τον εθισμό τους. Το ίδιο ισχύει για το αλκοόλ. Άλλο να πίνεις κάνα ποτάκι που και που , ακόμα άλλο το να κάνεις κεφάλι που και που και άλλο να είσαι αλκοολικός.Το ίδιο ισχύει για την κάνναβη. Ξέρω αρκετούς ανθρώπους που πίνουν ένα τσιγάρο την βδομάδα ή τον μήνα και εκεί μένουν. Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν δεν είναι εθισμένοι. Ξέρω όμως πολλούς περισσότερους που πίνουν τσιγάρα κάθε μέρα και αυτό είναι μια πραγματικότητα που αφορά την πλειοψηφία των συστηματικών χρηστών κάνναβης , ενώ πολλοί όπως εγώ μέχρι πριν δέκα μέρες , πίνουν όλη μέρα , κάθε μέρα.
    Πρέπει ο καθένας να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέπτη και να αναρωτηθεί σε πια κατηγορία ανήκει. Μπορείς να πίνεις ένα τσιγάρο την βδομάδα ας πούμε και να μην ξανακυλήσεις στην καθημερινή χρήση; Αν νομίζεις ότι μπορείς αλλά στην πράξη δεν το κάνεις , μήπως κοροϊδεύεις τον εαυτό σου? Αν όποτε το κόβεις , τελικά μετά από ένα διάστημα ξανακυλάς και  δεν έχεις την δυνατότητα να το χειρίζεσαι σωστά , λυπάμαι. Παραδέξου τον εθισμό σου , το πρόβλημα σου και έχεις κάνει την αρχή. Το δεύτερο βήμα είναι να παραδεχτείς τα προβλήματα που σου προκαλεί η συστηματική χρήση της κάνναβης , το τρίτο να ψάξεις τα αίτια που σε οδηγούν μόνιμα να κάνεις κάτι που σε βλάπτει και το τέταρτο να συνειδοτοποιήσεις ότι αυτά τα αίτια τρέφονται και διογκώνονται από τον εθισμό σου και τις επιπτώσεις του στην ζωή σου. Τα βασικά αίτια λοιπόν είναι:
-Η φάκα είναι μεγάλη , αλλά και το τυρί μεγάλο... Είναι πραγματικά μαγικό φυτό. Η χρήση της , μόνο αν γίνεται περιστασιακά , προκαλεί ένα φανταστικό συναίσθημα. Είναι γεγονός. Για μένα δεν υπάρχει άλλο ναρκωτικό με τόσο όμορφη μαστούρα. Σου φεύγει το άγχος , η ανησυχία , χαλαρώνεις με τον πιο γλυκό τρόπο. Το μυαλό σου , νομίζεις ότι κάνει τις πιο όμορφες και δημιουργικές σκέψεις , γελάς νομίζεις με την ψυχή σου. Η αυτοπεποίθησή σου ανεβαίνει κατακόρυφα και η δυνατότητά σου να κοινωνικοποιηθείς επίσης. Η μουσική ακούγεται πολύ πιο ωραία από ότι συνήθως , το φαγητό έχει πολύ ωραία γεύση. Ο ύπνος γίνεται βαθύς , το σεξ διαφορετικό... Πράγματα που δεν έβρισκες ενδιαφέροντα ξαφνικά σου φαίνεται ότι καταλαβαίνεις το νόημά τους. Τι να λέμε τώρα... Όλα αυτά όμως , ΟΛΑ , χάνονται με την συστηματική χρήση και αυτό σας το υπογράφω. Με την συστηματική χρήση το μόνο που σου μένει είναι μια μόνιμη καταστολή. Η ανοχή στην κάνναβη ανεβαίνει σταδιακά και το ένα τσιγάρο διαδέχεται το άλλο χωρίς να μπορεί να μας προσφέρει πλέον τίποτα. Οπότε πίνουμε κιάλλο κιάλλο ...
-Η μεγάλη αυτή απόλαυση που νιώθεις , είναι τόσο σημαντική για τον καθένα , όσο μεγαλύτερη αδυναμία έχει να απολαύσει κάτι χωρίς την χρήση της. Αν δηλαδή ένας άνθρωπος κοιμάται καλά , δεν θα εντυπωσιαστεί τόσο από τον βαθύ του ύπνο σε σχέση με κάποιον που υποφέρει από αυπνοίες. Αν έχει αυτοπεποίθηση δεν θα νιώσει τόσο μεγάλη διαφορά. Αν έχει την ικανότητα να βρίσκει ενδιαφέρον σε διάφορα πράγματα , δεν θα είναι τόσο διαφορετικό για αυτόν το γεγωνός ότι ξαφνικά τον ενδιαφέρει πάρα πολύ κάτι. Αν είναι κοινωνικός , αν είναι χαλαρός έτσι και αλλιώς , αν μπορεί να την βρίσκει με την μουσική έτσι και αλλιώς κλπ δεν θα του προσφέρει τόσα η κάνναβη. Αυτός όμως που υποφέρει από τέτοια προβλήματα θα νιώσει ότι βρήκε το φάρμακό του. Τι συμβαίνει όμως με αυτήν την φαινομενικά εύκολη λύση στα προβλήματά του. Όσο κάποιος  την χρησιμοποιεί , τόσο χάνει τις φυσικές δυνατότητές του. Πάρα πολύ γρήγορα παύει εντελώς να μπορεί να ευχαριστηθεί το οτιδήποτε , χωρίς να συνοδεύεται από την χρήση κάνναβης. Με λίγα λόγια , αν πριν την κάνναβη είχε έστω και λίγες ικανότητες να ευχαριστιεται την ζωή , με την χρήση τις παροπλίζεται εντελώς. Οπότε αν πριν την κάνναβη , οι αδυναμίες του τον οδηγήσαν να έχει ανάγκη την κάνναβη , μετά την χρήση είναι ακόμα πιος αδύναμος σε αυτά τα πράγματα , οπότε έχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη , ακόμα μεγαλύτερα κενά να συμπληρώσει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος. Αυτός ο φαύλος κύκλος επέρχεται πάρα πολύ σύντομα , αν θέλεται την δικιά μου εμπειρία , μέσα σε μερικές μέρες συστηματικής χρήσης. Οποιοδήποτε υποκατάστατο χρησιμοποιούμε , αδρανοποιεί τις φυσικές μας δυνατότητες.
-Κατά την γνώμη μου , η ζωή απαιτεί μια συνεχή πάλη να υπερβούμε τα ψυχολογικά μας , να τα δαμάσουμε , να εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας να μπορεί βλέπει την ομορφιά , να ξεπερνάει το άγχος , να μάθουμε να επικοινωνούμε , να αγαπάμε , να καλλιεργούμε το πνεύμα μας , να παλεύουμε για τους στόχους μας και για ότι είναι σημαντικό στην ζωή μας, να βελτιωνόμαστε συνεχώς και να εξελισσόμαστε. Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό , θα πρέπει να αναζητήσουμε βοήθεια αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Το θέμα εδώ είναι , ότι με την κάνναβη , όλη αυτή η διαδικασία αδρανοποιείται εντελώς. Συνεπώς οτιδήποτε μας κάνει να αισθανόμαστε άσχημα , όποιος και να είναι ο λόγος που δεν ήμαστε ευχαριστημένοι , όποιο ψυχολογικό αίτιο μας οδηγεί σε αυτές τις αδυναμίες , δεν πρόκειται να εξαφανιστεί απλά επειδή το καλύψαμε με την μαστούρα μας. Ίσα ίσα. Θα διογκωθεί γιατί οι φυσικές μας δυνατότητες ατροφούν. Οπότε μόλις σκεφτούμε καν , ότι δεν θα μαστουρώσουμε, ξέρουμε ότι θα έρθουμε αντιμέτωποι με όλους αυτούς τους πεινασμένους πλέον δαίμονες μας...
-Οι αντικειμενικές δυσκολίες της ζωής... Ναι είναι πολλές , πολύ κουραστικές και καμιά φορά μοιάζουν ανυπέρβλητες. Με την μαστούρα , όλο αυτό το βάσανο μπαίνει προσορινά στην άκρη. Η αναβλητικότητα και η νοθρώτητα που προκαλεί η κάνναβη όμως , απλά κάνει σίγουρο ότι οι δυσκολίες δεν θα ξεπεραστούν αλλά θα διογκοθούν , ενώ παράλληλα χάνομε την αυτοπεποίθησή μας και μας φαίνονται ακόμα πιο δυσβάσταχτες . Τι κάνουμε ? Πινουμε ένα τσιγάρο να τις ξεχάσουμε...
-Η αδυναμία να πάρουμε σημαντικές αποφάσεις και η διαιώνιση των ψυχοφθόρων στοιχείων της ζωής μας. Δεν την βρίσκουμε με την γυναίκα μας? Βαριόμαστε την ζωή μας? Αυτή φταίει λοιπόν που πίνουμε μπάφους...Δεν μας αρέσει η δουλειά μας? Ας πιούμε να ξεχάσουμε το αφεντικό.... Δεν μας αρέσει το σύστημα? Δεν μας αρέσει το ένα , το άλλο? Ας πιούμε...Οι πιο σημαντικές αποφάσεις της ζωής είναι και οι πιο δύσκολες. Πρέπει να παίρνουμε την ζωή στα χέρια μας. Ήμαστε υπεύθυνοι των επιλογών μας. Αυτό πρέπει να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας. Αν δεν σ αρέσει κάτι πάρε το απόφαση να το αλλάξεις , δεν θα αλλάξει από μόνο του. Πρώτη απόφαση? Κόψε την κάνναβη...
-Το κυνήγι της εφήμερης απόλαυσης. Το σεξ παράγει ενδορφίνες , η άθληση ντοπαμίνες , όλα έχουμε την δυνατότητα να τα παράγουμε φυσιολογικά. Όσο ψάχνουμε την απόλαυση μέσα από την κάνναβη , τόσο θα χάνουμε την δυνατότητα για πραγματική απόλαυση και όσο δεν απολαμβάνουμε την ζωή μας τόσο θα ψάχνουμε την απόλαυση με εύκολους , ρηχούς τρόπους. Με την υπερκατανάλωση , με τα πορνό , με την τηλεόραση , με το ιντερνετ , με το φαί , με το κυνίγη της εξουσίας , με τις εφήμερες σχέσεις , με τα ναρκωτικά κλπ. Οι απολαύσεις αυτές φυσικά όταν γίνονται αυτοσκοπός,  δεν μπορούν πραγματικά να μας αφήσουν με ένα υγιές αίσθημα απόλαυσης και πλήρωσης  και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται και το κενό παραμένει μέσα μας...
-Η δύναμη της συνήθειας... Όπως και με το κανονικό τσιγάρο  , έτσι η όλη διαδικασία της χρήσης κάνναβης γίνεται συνήθεια και ως προς την κίνηση. Το στρίψιμο , το σάλιωμα , το άναμμα , η εισπνοή , η εκπνοή , η χαλάρωση... Εγώ σχεδόν ανεπαίσθητα έκανα όλες αυτές τις κινήσεις , ξανά και ξανά. Μαζί με το χόρτο ήμουν εθισμένος  και στην νικοτίνη βέβαια. Τι να μου κάνει το απλό τσιγάρο , σε σύγκριση με τα φουγάρα που έστριβα? Όπως κάποιος που καπνίζει κάποιο βαρύ τσιγάρο δεν μπορεί να την βρεί με ένα λάιτ τσιγάρο , έτσι και το βαρύ τσιγάρο καταντάει ελαφρύ σε σχέση με ένα καλό τρίφυλλο.
- The ripple effect. Δεν ξέρω να το μεταφράσω αυτό στα ελληνικά , όποιος θέλει υπάρχουν σχετικά βίντεο στο youtube που το εξηγούν αναλυτικά. Με λίγα λόγια ένας σημαντικός παράγοντας που μας εμποδίζει να διακόψουμε την κάνναβη είναι η εικόνα που έχουμε σε σχέση με το πόσο δύσκολο είναι αυτό για εμάς αν το κάνουμε. Παράδειγμα , κάνουμε μια προσπάθεια να την κόψουμε. Έρχεται λοιπόν μια δύσκολη στιγμή σε σχέση με αυτήν μας την προσπάθεια. Τι μπορεί να είναι μια τέτοια στιγμή? Μια στιγμή έντονης χαρμάνας. Ένας ή περισσότεροι φίλοι που συνεχίζουν να πίνουν κάνναβη και βρίσκεσαι μαζί τους. Μια μέρα με έντονη κατάθλιψη. Κάποια γεγονότα που μας νευριάσαν ή μας στεναχώρησαν. Εκείνη την στιγμή λοιπόν και σε όλες αυτές τις στιγμές καλούμαστε να πάρουμε μια απόφαση. Σπάω ή δεν σπάω? Αν σπάσω , ξαναμπαίνω στην λούμπα και την επόμενη φορά που θα το ξανακόψω θα θυμάμαι την αδυναμία μου αυτή. Η εικόνα που έχω δηλαδή σε σχέση με την δυσκολία της διακοπής της κάνναβης είναι ότι είναι πιο ισχυρή από μένα ή ότι απαιτείται τόση προσπάθεια που είναι τόσο ψυχοφθόρο που τελικά μου είναι αδύνατο να τα καταφέρω. Αυτή η εικόνα δυναμώνει σε κάθε τσιγάρο που πίνει κανείς. Κάθε φορά προδίδει τον εαυτό του , κάθε φορά νικιέται και στο τέλος φαντάζει η κάνναβη κάτι το ανυπέρβλητο. Αν λοιπόν δεν σπάσω , δεν σημαίνει ότι σώθηκα. Γιατί πολύ σύντομα θα κλειθώ να ξαναπάρω την ίδια απόφαση. Όμως την επόμενη φορά , αφού δεν έσπασα την προηγούμενη , η εικόνα μου για την δυσκολία που θα αντιμετωπίσω θα είναι κάπως καλύτερη , άρα η προσπάθεια που πρέπει να κάνω , λίγο λιγότερη και η αυτοπεποίθηση πιο καλή. Σύντομα οι καρποί αυτής της προσπάθειας και τα οφέλη της διακοπής , θα έρθουν να συμπληρώσουν στην δύναμη μου και να αποδυναμώσουν την εικόνα του αήττητου αντιπάλου μου. Αυτή η διαδικασία λέγεται ripple effect και ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό και για το κανονικό τσιγάρο.
4. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΝΝΑΒΗ;
Οι λόγοι για να κόψει κανείς την συστηματική χρήση κάνναβης είναι πολλοί και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Θα αναφέρω επιγραμματικά και σε τυχαία σειρά, κάποιους από την δικιά μου εμπειρία , αλλά επαναλαμβάνω ανάλογα την ψυχοσύνθεση του καθενός , ο κάθε εθισμός του προκαλεί διαφορετικά προβλήματα.
-Τεράστια αναβλητικότητα και νωθρότητα.
-Αδιαφορία για την ζωή.
-Αδιαφορία για τον εαυτό μας.
-Αδιαφορία για αυτούς που αγαπάμε.
-Αδιαφορία για την πολιτική και τους κοινωνικούς αγώνες. Αυτό δεν θέλει το σύστημα;
-Πλήρης αδυναμία να απολαύσει κάποιος κάτι ,χωρίς την κάνναβη.
-Κακή επίδοση στο σεξ.
-Αδυναμία άθλησης.
-Κακές διατροφικές συνήθειες.
-Διόγκωση ψυχολογικών προβλημάτων , κατάθλιψης , νεύρων κλπ
-Διόγκωση εσωτερικού άγχους.
-Επαγγελματική στασιμότητα ή κατρακύλα.
-Αναστολή κάθε πνευματικής εξέλιξης
-Σταμάτημα διαβάσματος βιβλίων.
-Απουσία δραστηριοτήτων στην φύση.
-Διόγκωση του εσωτερικού μας κενού και αναστολή κάθε ψυχολογικής θεραπείας.
-Απουσία βιώματος βαθιών συναισθημάτων.
-Πολύ κακό πρότυπο για τα παιδιά , ανεξάρτητα αν το ξέρουν ή όχι.
-Πολύ και βαρύ κάπνισμα καπνού και χαρτακιών.
-Έλλειψη φροντίδας της εμφάνισής μας.
-Έλλειψη φροντίδας της υγείας μας.
-Έλλειψη αυτοεκτίμησης, αυτοσεβασμού και εμπιστοσύνης στην κρίση μας.
-Έλλειψη αισιοδοξίας.
-Ανευθυνότητα.
-Αδυναμία συναναστροφής με μη χρήστες κάνναβης.
-Αναβολή σημαντικών αποφάσεων.
-Μόνιμο αίσθημα ενοχής και αισθήματος απώλειας ελέγχου της ζωής μας.
-Απουσία ακόμα και όταν ήμαστε παρόντες.
Και πολλά πολλά άλλα...

5. ΠΩΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΑΒΗ.
Καταρχάς για να ξεκαθαρίσω κάτι. Χωρίς πολύ πολύ θέληση και προσπάθεια δεν κόβεται η κάνναβη. Δεν ισχυρίζομαι ότι παίρνεις ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο και κόβεις την κάνναβη. Όπως δεν παίρνεις ένα η.τ. και κόβεις το κανονικό. Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια συνεχόμενης καθημερινής χρήσης που έκοψα την κάνναβη , έστω για δέκα μέρες μέχρι τώρα. Αν την ξαναρχίσω , δεν αναιρείται το γεγονός ότι με βοήθησε , όσο με βοήθησε.
Πως με βοήθησε λοιπόν?
Καταρχάς σταμάτησα το κανονικό τσιγάρο. Αυτό σημαίνει ότι έφυγα ακόμα πιο μακρυά από την τελετουργία του καπνίσματος. Εάν κάπνιζα κανονικά τσιγάρα , θα ήμουνα πολύ πιο κοντά στο να προσθέσω μέσα λίγο χόρτο. Πέταξα τσιγάρα , χαρτάκια. Αν θέλω να πιω ένα τρίφυλλο , πρέπει να αγοράσω πλέον τσιγάρα και χαρτάκια. Είναι μία παραπάνω ασφάλεια την δύσκολη στιγμή. Να μου πείτε , τόσα χρόνια χρήστης , αυτό σε εμποδίζει? Ναι και αυτό. Έστω λίγο αλλά παίζει τον ρόλο του.
Δεύτερον θα σας πω κάτι που διάβασα και από πολλούς άλλους εδώ μέσα σαν εμπειρία. Την τρίτη μέρα αν θυμάμαι καλά , δεν άντεξα και έστριψα ένα τρίφυλλο με τα υλικά ενός φίλου. Ε λοιπόν σιχάθηκα την γεύση. Τόσα χρόνια ρούφαγα και απολάμβανα την γεύση του χόρτου σε συνδυασμό με τον καπνό και το χαρτί. Έχω λατρέψει την γεύση της κάνναβης όσο λίγοι. Η βρώμα που αισθάνθηκα να βάζω μέσα μου μόλις άναψα το τρίφυλλο , ήταν τόσο έντονα αισθητή , σε σημείο που πήρα τρεις τέσσερις τζούρες και το έσβησα. Λέω τι απαίσια γεύση σε σχέση με το άτμισμα...
Τρίτον το άτμισμα είναι μια μεγάλη απόλαυση. Έτσι χάνω μεν την απόλαυση της κάνναβης αλλά βάζω στην ζωή μου μια νέα απόλαυση. Αυτό μου δίνει τρομερή δύναμη. Πήγα αγόρασα ένα σωρό αρώματα και βάσεις και έχω μπει σε μία διαδικασία κάτι σαν γευσιγνωσία. Πάρε έναν γευσιγνώστη κρασιών , έστω ψιλοαλκοολικό  και δώσε του να πιει ένα ένα φθηνό κακό κρασί. Πιο εύκολα θα πει αυτός όχι σε αυτό το κρασί από κάποιον που δεν έχει ανακαλύψει την απόλαυση της ποιότητας.
Τέταρτον το ηλεκτρονικό τσιγάρο αποτέλεσε για μένα ένα δεκανίκι να ξεπεράσω το ripple effect που ανέφερα παραπάνω. Δηλαδή βγήκα με φίλους μου χασικλήδες και δεν υπέκυψα , γιατί είχα το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο. Αν δεν το είχα , τι θα έκανα ? Θα καθόμουν να τους κοιτάω? Τα κατάφερα λοιπόν μία φορά να ξεπεράσω την δύσκολη στιγμή και την επόμενη φορά το έκανα με πολύ πιο άνετο για μένα τρόπο , γιατί άλλαξε για μένα η εικόνα που είχα σε σχέση με το πόσο δύσκολο είναι.
Πέμπτον αν μία φορά το κανονικό τσιγάρο σε στουμπώνει στα πνευμόνια , τα πολλά τρίφυλλα την ημέρα σε κάνουν να μην μπορείς να πάρεις ανάσα. Είναι τόσο έντονη η διαφορά που νιώθω στην ενέργειά μου και στην υγεία μου , που είναι και αυτός ένας παράγοντας που με κάνει να μην θέλω να ξαναρχίσω την κάνναβη. Αν συνέχιζα να καπνίζω κανονικό τσιγάρο μετά την διακοπή της κάνναβης το κίνητρο της υγείας δεν θα υπήρχε.
Έπιασα τις πρώτες μέρες και έφτιαξα δικό μου υγρό με κάνναβη. Μην με ρωτήσετε πως αλλά γίνεται. Και αυτό όμως ήταν μάπα σε σχέση με το καθαρό άτμισμα. Κάθε μέρα νιώθω πιο δυνατός και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου δίνει κάτι να ασχολούμαι. Νιώθω ώρες ώρες μία χαρμάνα απίστευτη. Λέω θέλω να πιω ένα τσιγάρο πάση θυσεία. Μετά παίρνω το ηλεκτρονικό τσιγάρο , κάνω δέκα τζούρες και ξεπερνάω την δύσκολη στιγμή. Αυτές οι δύσκολες στιγμές είναι  το πρόβλημα στην αρχή.
Μέσα σε δέκα μέρες βελτιώθηκε η ζωή μου και η ψυχολογία μου δραματικά σε όλα τα επίπεδα. Τα παιδιά μου αρχίσανε να με ξανααγκαλιάζουν , άρχισα να τρέχω , συγύρισα το γραφείο μου , πλένομαι πιο συχνά , νιώθω πιο υγιής , άρχισα να σκέφτομαι καθαρότερα, τρέφομαι πιο σωστά και άλλα πολλά.
Αν δεν είχα το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως άμεσο βοήθημα νικοτίνης αλλά και παροχής εναλλακτικής απόλαυσης δεν θα είχα καταφέρει να φτάσω έστω μέχρι εδώ. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο πραγματικά με βοήθησε , το λέω με βεβαιότητα και πάντα σε σχέση με τις προσπάθειες που είχα κάνει ενώ συνέχιζα να καπνίζω κανονικό τσιγάρο. Ήθελα να μοιραστώ αυτήν την μέχρι τώρα εμπειρία μου και πραγματικά ελπίζω να βοηθήσει αυτό το κείμενο όποιον αντιμετωπίζει ανάλογο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απλά respect, καλό κουράγιο και καλή δύναμη


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος AIOLOS65

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
  • CARPE-DIEM
Πολλά μπράβο.  Συγχαρητήρια και επίσης καλή δύναμη.  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Πραγματικα μπραβο για το κειμενο,
ΜΠΡΑΒΟ για την ΟΛΗ προσπαθεια σου!!


Καλη δυναμη στη συνεχεια και KEEP VAPING bro!!! :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Ναι ξέρω ότι υπάρχει το μπράβο αλλά σε μια κατάθεση ψυχής δεν αρκεί. Μπράβο χίλιες φορές καλή δύναμη καλό κουράγιο. Δεν θέλω να γράψω περισσότερα αλλά είναι τόσο αληθινά μεστά και ουσιαστικά αυτά που γράφεις που θα βοηθήσει πραγματικά πολλούς που θέλουν να ξεκόψουν. Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το νήμα ανοιχτό και ενημερωμένο πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο,  και καλή δύναμη στην προσπαθειά σου και κουράγιο.
Ελπίζω το κειμενό σου να βοηθήσει κόσμο.

ευχαριστώ πολύ όλους  :)

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Mπραβο παλληκαρι μου καλη δυναμη και οτι χρειασθεις εδω ... :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:






Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε μου, πραγματικά τα συγχαρητήριά μου. Θέλει πλάτες για να βγεις και να γράψεις όλο αυτό το κείμενο από μέσα σου. Τις ίδιες πλάτες που θέλει το να παραδεχτείς τον εθισμό σου, ξέροντας ότι έχεις πολύ δρόμο ακόμα να κάνεις. Εύχομαι από καρδιάς εκείνες οι 3-4 τελευταίες τζούρες σου, να ήταν και οι τελευταίες, αλλά και να μην ήταν, δεν πειράζει. Πέσε κάτω δέκα φορές, αλλά σήκω έντεκα. Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Ένοιωσα ΜΕΓΑΛΗ συγκίνηση με αυτό το ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ κείμενο.

Κράτα γερά φίλε και αν αισθανθείς να "το χάνεις" το ίδιο σου το κείμενο θα γίνει η πηγή της δύναμής σου.


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ δεν θα πω πολλά γιατί έχω γνωρίσει πολλά άτομα που κάνανε συστηματική  χρήση κάνναβης και ομολογώ πως είναι από τα ποιο ντόμπρα άτομα και τα ποιο αληθινά …. Μιλάνε πάντα από τη ψυχή , λίγο ,  και αυτό που λένε είναι απλά εγγύηση …οι περισσότεροι βαθιά φιλοσοφημένοι . :thumpup: :thumpup: :thumpup:
 
Μπράβο για εμένα λένε μόνο στα γαϊδουρια όταν ανεβαίνουν το βουνό ( χαριτολογώντας πάντα το λέω  :D :D :D ) … εγώ θα πω απλά πως υποκλίνομαι στη δύναμη του φίλου και ελπίζω να τα καταφέρει να μη κυλήσει ξανά :bow: :bow: :bow:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2014, 23:53 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε flavorslut,
κάθησα και διάβασα το κείμενο 3-4 φόρες για έναν και μόνο λόγο. Για να αμφισβητήσω την αυθεντικότητα-αλήθεια του. Το μυαλό μου πήγε σε διάφορα...  Δεν τα κατάφερα ομως.
Δουλεύω 20 χρόνια στον χώρο τον ουσιοεξαρτήσεων εκεί όπου γενικά η κάνναβη θεωρείται πταίσμα. Δεν ανήκω στο θεραπευτικό/ιατρικό προσωπικό αλλά έχω διαβάσει και έχω δει πολλά. Τόσο ειλικρινές, άμεσο, εμπεριστατωμένο, οργανωμένο και ταυτόχρονα βιωματικό κείμενο δεν θυμάμαι αν συνάντησα. Ειλικρινά, θα έπρεπε να μοιράζεται από αυτούς που ασκούν την πρόληψη στα σχολεία και να γίνεται συζήτηση πάνω σε αυτό.
Θέλω να σου πω κι εγώ ένα μεγάλο μπράβο και ότι σίγουρα θα τα καταφέρεις γιατί γνωρίζεις τον αντίπαλο, έχεις ισχυρή θέληση και κίνητρο.
Μόνο να σου θυμήσω (το γνωρίζεις σίγουρα...) ότι κάποιοι από τους φίλους/γνωστούς που είχατε την κοινή συνήθεια ... τώρα θα σε δουν αλλιώς και θα ακούσεις διάφορα. Εσύ όμως έχεις κάνει βήματα εμπρός  :thumpup:

Και για καθαρά τυπικούς λόγους να πούμε ότι πρόσφατες έρευνες έχουν δείξει ότι σε άτομα με προδιάθεση σχιζοφρένειας (που ίσως ποτέ δεν θα εμφανίζονταν) και μετά ακόμα και από περιστασιακή χρήση κάνναβης, την εμφάνισαν δλδ. πυροδοτήθηκε από την ουσία.

Μπράβο και πάλι  :respect:


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Φίλε είσαι απίστευτος!!!
 :respect:
Από πού ν' αρχίσω... και μόνο που έγραψες το κείμενο αυτό, λέει πολλά. Για ότι κατάλαβες να συμβαίνει στον εαυτό σου, για την παραδοχή τους, .... τί να πιάσω τί ν' αφήσω....!!!!
Έχεις τη στήριξη όλων εδώ μέσα - έτσι πιστεύω από ότι έχω δει το χρονικό διάστημα που είμαι μέλος στο φόρουμ εγώ!
Και να θυμάσαι, έχεις κάνει καινούριους φίλους τώρα!!!  ;)
Δεν είσαι μόνος!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Είσαι ΛΕΒΕΝΤΗΣ (κυριολεκτικά με όλα τα γράμματα κεφαλαία), προχώρα μπροστά και μόνο μπροστά, η ζωή είναι δική σου.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Μπράβο φίλε. Η ανάλυση που μας έκανες είναι τόσο εμπεριστατομένη που αρχικά έλεγα ότι μας δουλεύεις και είσαι ψυχολόγος.
Επειδή όμως κι εγώ έχω φίλους που η περιγραφή σου είναι βιτρίνα τους, καταλαβαίνω ότι τα έχεις ζήσει.
Απλως δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια περίπτωση αυτογνωσίας και αυτοκριτικής σε άνθρωπο. Συγχαρητήρια. Έχεις ένα (φαντάζομαι) δύσκολο δρόμο μπροστά σου, αλλά διαθέτεις όλα τα εφόδια για να τον διασχίσεις. Και μάλιστα έχεις προβλέψει και για τα απρόοπτα.
Είμαι βέβαιος ότι θα τα καταφέρεις.

Υγ. Επίσης να σε ευχαριστήσω γιατί με έμαθες τι είναι το ripple effect. Και γιατί με ευχαριστείς θα μου πεις; Ξέρω εγώ. Η γνώση αυτή πιστεύω θα με βοηθήσει γενικά στην υπόλοιπη ζωή μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias