vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, grag, manoslykos

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4200 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 19:02 »
Το ρύζι δουλεύει. Εχω αντιμετωπίσει τις αντιδράσεις πολλές φορές, με το σιλικα τζελ κλπ αλλα δεν γίνεται να μη πω αυτή την απλή κουβέντα.
Εχουν γίνει και συγκριτικά, δεν εχει την απορροφητικότητα του τζελ για το οποίο άλλοι (οχι εδώ) διαρρηγνύουν ιμάτια, αλλα δουλεύει, απλά πιο αργά.Το ψάχνω και βρήκα αυτο στα "συγκριτικά τεστ" , λεει το παραπάνω, οτι εχει την μικρότερη απορροφητικότητα και μπορώ να συμπληρώσω οτι βάζοντας τη πλακέτα καλυμμένη σχολαστικά και τελείως απο ρύζι πάνω-κάτω, χρειάζονται 6-7 ημέρες για να στεγνώσει. Αυτοί λέει κοιτούσαν στο 24ωρο τι θα γίνει, ειναι σωστό να λες πως "τεχνικά δεν βοηθάει" αν χρειάζεται μια εβδομάδα, ενώ μπορείς να το βουτήξεις σε ισοπροπυλική και να το στεγνώσεις με ανεμνηστήρα σε μία ώρα. Απο την άλλη πρακτικά, το ρύζι ειναι στο ντουλάπι και μια εβδομάδα μπορεί να ειναι οκ αν εχεις 2ο μοντ, πόσω μάλλον αν εχεις αλλα 4-5. Και γατο-σίλικα αναφέρει το άρθρο,  αλλα κάνει και 14€ το τσουβαλάκι το μικρό απ όσο γνωρίζω, κους-κους μετά χωρίς μπόλικο αλάτι δεν το μπορω και προσπαθώ να το κόψω

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4201 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 21:30 »
Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Λες ότι το ρύζι κάνει δουλειά και παραπέμπεις σε ένα link που λέει ακριβώς το αντίθετο.  :confused1:

Κάλυψαν βρεγμένα σφουγγάρια με ρύζι, βρώμη κλπ και τα άφησαν για να δουν ποιο υλικό θα απορροφήσει περισσότερο νερό. Το ρύζι είχε τη χειρότερη απόδοση όλων. Την καλύτερη απόδοση είχε ο ...καθαρός αέρας. Το σφουγγάρι που δεν είχαν βάλει τίποτε επάνω στέγνωσε περισσότερο από τα άλλα.

Θα επαναλάβω για μια ακόμη φορά. Το ρύζι είναι μύθος. Δε γίνεται να βάλεις το κινητό σου ή το mod σου σε ένα μπολ με ρύζι και να τραβήξει με κάποιο μαγικό τρόπο το νερό.
Κάνε ένα πολύ απλό πείραμα. Βάλε ένα μπουκάλι νερό μέσα σε ένα τσουβάλι ρύζι. Βγάλτο μετά από ένα χρόνο και θα δεις οτι το μπουκάλι είναι ακόμη γεμάτο.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4202 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 21:52 »
Δεν ξέρω που κοιτάς φίλε μου ή που το πας, λέει πράγματι σχετικά με την απόδοση, όχι όμως οτι ειναι μύθος. Το άρθρο λέει οτι βάλαν ένα σφουγγάρι βρεγμένο μαζί με διάφορα υδρoφιλικά υλικά και ρύζι, ωμό και fast cook, αυτά του λεπτού. Το minute rice έχει ίδιο χρόνο μάλλον (απόδοση) με τα σιλικα τζελς, σε αυτά στάθηκα. Δε λεει οτι ειναι μύθος το ωμό, αλλα οτι ειναι το αργότερο, οτι όμως τζελ και στιγμιαίο ρύζι θέλουν ένα κιλό για να αποδώσουν σε μία μέρα.
Εγώ είπα οτι το ρύζι το απλό, απο Αγρίνιο, το  έχω χρησιμοποιήσει, μια εβδομάδα πλακέτα στον ανοιχτό αέρα και πιστολάκια/βουρτσες, δεν στέγνωσε, αλλα εχω επαναφέρει αρκετές με ρυζι σε μία εβδομάδα, είπα, συντόμως.
Και είπα επίσης πως βολικότερη ειναι η ισοπροπυλική, συμφωνώντας με το προηγουμενο σχόλιό σου, ίσως τους κάνουμε και σεφτέ και πέσει και η τιμή της. Αν διαφωνώ σε κάτι με το άρθρο είναι πως η πλακέτα δεν ειναι σφουγγάρι για να στεγνώσει σε μια μέρα στον ατμοσφαιρικό αέρα, πρακτικά μόνο, θεωρητικά δεν μπορώ και δεν κάνω και τόσο κέφι βασικά να το αποδείξω, ελεύθεροι οσοι θέλουν :deviltroll:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4203 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 21:53 »
Ο μύθος με το ρύζι ξεκίνησε με τις αλατιέρες που το έβαζαν για να μην παίρνει υγρασία και δεν πέφτει. Πράγματι δούλευε, αλλά ο λόγος δεν ήταν ότι απορροφούσε την υγρασία, απλά με την κίνηση που κάνεις για να πέσει το αλάτι το ρύζι το ανακάτευε και το έκανε πιό εύκολο να περάσει από τις τρύπες. Περίπου όπως δουλεύει η μπάλα που υπάρχει σε κάποια σπρέι με μπογιά που ανακατεύει τα συστατικά της. Αν θέλει κάποιος αφύγρανση υπάρχουν μπαλάκια σιλικόνης αλλά είναι τελείως άχρηστα για να στεγνώσουν μια πλακέτα.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4204 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 22:02 »
Αυτό λεει τώρα το λινκ;
*Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, έχουν γίνει και γίνονται ακόμα αμέτρητα δοκιμαστικά και μη λινκς και κεραίες κινητης και ακίνητης (wifi) με προσθήκη σιλικόνης στον πάτο του Box για απορρόφηση τυχόν υγρασίας, τόσο σε πλήρως υδατοστεγή αν και σπάνια αλλα περισσότερο σε μη. Δοκιμαστικά γαρ, μετρήσεις κίνησης πχ, αλλα και demo,  ελεγκτές κ.ά. Απόδοση υπάρχει

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4205 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 22:12 »
Παιδιά καλησπέρα σκευτομαι να αγοράσω το wismec cb 80 αλλά δεν βρίσκω κάτι στο φόρουμ γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο  ? 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4206 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 23:39 »
[member=14760]Τουρίστας[/member]
O μύθος με το ρύζι λέει ότι βάζεις ας πούμε το κινητό σου που έχει πάρει νερό ολόκληρο μέσα σε ρύζι και την άλλη μέρα το ρύζι θα έχει τραβήξει το νερό από μέσα.
Αν ανοίξεις το κινητό και βγάλεις τη πλακέτα είναι ηλίθιο να τη βάλεις στο ρύζι. Πάρε ένα σεσουάρ και στέγνωσε τη άμεσα. Αν η πλακέτα έχει υγρά, την κάνεις μπάνιο σε ισοπροπυλική για να παρασύρει τα υγρά που έχουν μαζευτεί κάτω από τα ολοκληρωμένα. Το ρύζι δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Από απόσταση δεν μπορεί να τραβήξει υγρασία.




Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4207 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 01:20 »
Καλώς, μπορεί να μην ξέρω τον μύθο, αλλα ξέρω οτι φαίνεται πως δεν χειρίζομαι το πιστολάκι καλά και δε μπορώ να φτάσω τους 100ο της εξάτμισης ή αντίθετα να καίω εξαρτήματα. Εϊναι πάλι κάποια απόδοση δηλαδη στη μέση

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4208 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 08:27 »
Πάντως, σε όλη αυτή την κουβέντα, καλό είναι να θυμόμαστε ότι η πτητικότητα των υγρών μας δεν είναι ίδια με αυτή του νερού.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4209 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 08:53 »
Να συμπληρώσω ότι το νερό και να στεγνώσει με κουκια, ρεβυθια, φασόλια και πιστολάκια, θα αφήσει άλατα που είναι ότι χειρότερο για τα κυκλώματα. Και να δουλέψει, κατά πάσα πιθανότητα αργά ή γρήγορα θα δημιουργηθούν  προβλήματα.  Ο καθαρισμός με χημικά είναι μονόδρομος και τα ρύζια με τις φακές είναιγια το τσουκάλι.

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4210 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 09:23 »
Τελικά το asmodus colossal ξεβάφει ;; Το χρησιμοποιώ στο γραφείο αλλά επειδή μου αρέσει και με βολεύει πολύ σκέφτομαι να το παίρνω και έξω όποτε ίσως το κρατάω πιο πολύ ;; Για θήκη δεν ενδιαφέρομαι !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2019, 13:35 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4211 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 10:11 »
Πάντως, σε όλη αυτή την κουβέντα, καλό είναι να θυμόμαστε ότι η πτητικότητα των υγρών μας δεν είναι ίδια με αυτή του νερού.
Αυτό είναι σωστό κι απόλυτο. εγώ μίλησα για το απλό του νερού, γιατί είδα αυτό με τον μύθο, που μάλλον δεν τον είχα ακούσει καλά, δεν έχω ούτε ειχα καμία διάθεση να εμβαθύνω επίσης, με τα οργανικά και ανόργανα στο νερό της γλυφαδας και σε σύγκριση με αυτό του Χαλανδρίου πχ.ελπιζω να είναι πιο κατανοητή τώρα η παρεμβολή μου. Χρόνια συναπτά στέγνωναν πλακέτες σε ρύζι και πλεναν κολλήσεις με βουρτσακι βρεγμένο σε νεράκι, άλλο ότι κάποιοι δεν είχαν πρόβλημα ενώ άλλοι είχαν διάβρωση ή ιζήματα στη πρώτη τροφοδοσία. Ή το απόλυτο των ευρωπαϊκών ΑΕ , δεν είπα ότι είναι απλό τιποτα

Στάλθηκε από το DOOGEE Y6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4212 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 10:16 »
Ξεβάφει ήθελα να γράψω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγω του εχω πιει το αιμα, εχει μπει και σε τσεπη με κλειδια αρκετες φορες και ειναι ακομα οπως οταν βγηκε απο το κουτι.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4213 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 11:31 »
ναι, μέχρι τώρα δουλεύω pico, άλλα μπριζωθηκα να πάρω DNA αλλά δεν βρίσκω μικρο. Το Hcigar παράδειγμα δεν το βρίσκω πουθενά.
Τώρα είδα ξανά την ερώτησή σου! :eyesplash: Το μικρότερο σε μέγεθος με dna είναι το sbody αλλά η 18650 μπαταρία του είναι ενσωματωμένη.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4214 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 13:28 »
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Πρόσφατα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ''mod smoant charon 218W'' καθώς μου έσπασε το πορτάκι που κλείνει τις μπαταρίες.

Θα ήθελα επομένως βοήθεια εάν γνωρίζετε στο κατά πόσο είναι δυνατόν να υπάρχει κάποιο πιθανό store που θα μπορούσε να μου προσφέρει αυτό το ανταλλακτικό μιας και δεν μπορώ να βρω κάτι προς το παρόν.
Επίσης επειδή είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο προιόν εαν υπάρχει κάποιος που έχει κάτι αντίστοιχο και δεν το χρησιμοποιεί θα ενδιαφερόμουν για αγορά του ανταλλακτικού με αμοιβή φυσικά.

Να σημειώσω οτι έχω στείλει ήδη mail στην εταιρία και στο site που έκανα την αγορά αλλά ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση.
Έαν βρίσκομαι σε λάθος τοπικ ζητώ συγνώμη απο τους mod.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12