vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, Tem, manoslykos, Ηρακλης, Buliwyf, dvelev

Twitter

Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #195 στις: Αυγούστου 07, 2012, 00:33 »
να κάνω και εγώ μια ερώτηση
τί διάμετρο φυτίλι και σύρμα  χρησιμοποιούμε για να επισκευάσουμε τον c σε αντίσταση nr , καθώς και lr ;

μιλάω για το κομάτι που είναι η αντίσταση καρδιά του άτμο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #196 στις: Αυγούστου 07, 2012, 14:11 »
Είναι πολλά που παίζουν ρόλο .
Λόγο περιορισμένου χώρου καλό είναι να μην βάλεις πάνω από 2αρι φυτίλι.
Ρίξε μια ματιά εδώ. Θα σε βοηθήσει να βρεις ένα setup με διαμέτρους που έχεις .
Αν χρησιμοποιείς eGo μπαταρία , καλό θα είναι να μην βάλεις σύρμα μεγαλύτερο από 0.16
Μια πρόχειρη απάντηση για eGo είναι :
NR = 5 σπείρες 0.16 σε 3φ του ενός χιλιστού
LR = 4 σπείρες 0.16 σε 2φ του ενός χιλιστού


Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #197 στις: Αυγούστου 07, 2012, 15:17 »
τα υλικά μου είναι τα εξής σύρμα  0,13 0,15 0,17 αντίσταση  &    0,20 χωρίς
 
φυτίλι από nexton 1,5 και αν χρειαστεί μπορώ να σφάξω και 1 ce2 για να πάρω του ενός χιλιοστού 
 
το 0,13 επειδή βγάζει αντίσταση με λιγότερο μήκος , μήπως είναι καλύτερο λόγο περιορισμένου χώρου που έχει ο συγκεκριμένος άτμο

θέλω να επηχειρίσω και να βάλω χωρίς αντίσταση

αντί για 3*1 φυτίλι θα ήταν το ίδιο αν έβαζα 2*1,5 ;

Υ.Γ  Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον και την απάντηση
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2012, 15:27 από STYLIANOS »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #198 στις: Αυγούστου 07, 2012, 21:36 »
Σου εύχομαι καλή τύχη με το Non σύρμα που θες να βάλεις . Λίγο δύσκολο το κόβω αλλά αν τα χέρια σου πιάνουν.....όλα γίνονται.
Τα 2,2 Ω για NR είναι περίπου 28 χιλ. για 0.13 και 36 χιλ.  για 0.15
Τα 1,7 Ω για LR είναι περίπου 21 χιλ. για 0.13 και 28 χιλ.  για 0.15 .
Απλά κάνε όσες σπείρες βγαίνουν στο 1,5 φυτίλι που έχεις.
Δεν είναι εποχές για σφαγές  :laugh1:

Υ.Γ   Το 3χ1=2χ1,5 δεν πρέπει να ισχύει

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #199 στις: Αυγούστου 08, 2012, 20:28 »
STYLIANOS, Γιατί δεν παίρνεις ένα φθηνό επισκευάσιμο;
Υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρείσαι;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #200 στις: Αυγούστου 08, 2012, 21:12 »
Θα συμφωνήσω με τον συνατμιστή.
Οι εργοστασιακοί κακά τα ψέματα, είναι φτιαγμένοι για να χρησιμοποιούνται και να πετιούνται.
Αν κάποιος μπορεί να φτιάξει και να επισκευάσει, απείρως ευκολότερο είναι να σετάρει έναν επισκευάσιμο με εμφανές φυτίλι και αντίσταση. Αν μάλιστα το κατέχει καλά, ρυθμίζει ο ίδιος τα χαρακτηριστικά του. Σήμερα, νομίζω ότι οι τιμές τους ξεκινούν από τα 20 ευρώ περίπου που κάνει ο jack. Περί ορέξεως βέβαια, κολοκυθόπιτα.

Θα έλεγα μάλιστα ότι είμαστε και λίγο εκτός θέματος για τους συνατμιστές που χρησιμοποιούν τους ατμο σύμφωνα με τη χρήση που προτείνει ο κατασκευαστής.
Μπαίνουν να διαβάσουν για συντήρηση και καθαρισμό και βρίσκουν ατέρμονα ποστ για επισκευή.


Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #201 στις: Αυγούστου 08, 2012, 22:42 »
 Δεν έχω κανέναν λόγο να διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες
Αλλά από ότι έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα όλοι οι επισκευάσιμοι λίγο πολύ είναι πότες .

Εγώ ήδη κάνω 5-6 μλ την ημέρα με επησκευάσιμο που θα φτάσω 10+;
Μετά από ότι κατάλαβα τα στησίματα τους είναι περίπου 1,5-1,8 ωμ θα μου κάνει τις εγκο για πουθενά , άσε που οπτικά δεν πολύ ταιριάζουν με έγκο οπότε αναπόφευκτα πάμε σε μόντα , είναι κάτι που θέλω να αποφύγω όσο γίνετε ( αν και με βλέπω να καταλήγω εκεί αναγκαστικά) γιατί μάλλον θα δώ τα μλ να εκτοξεύονται

Ο λόγος της εμμονής μου με τα μλ δεν είναι η οικονομία μιας που κάνω D.I.Y
Αλλά η υγεία και η σταδιακή όσο γίνετε απεξάρτηση από το η.τ μέχρι της οριστικής αν είναι δυνατόν διακοπής και του η.τ , πράγμα που δεν βλέπω αν πάω σε κατηγορία μόντας .
 
Οπότε ας παλέψω λιγάκι ακόμη με τις ταπεινές κινεζιές

και συγνώμη για το υπέρ οφ τοπικ αλλά έχει να κανει με τούς λόγους που επιμένω να συντηρώ
ego-c

Αποσυνδεδεμένος Tosman12

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #202 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 21:53 »
Βγάλε το κομματι με το καρφάκι/φυτίλι με ένα κατσαβιδάκι και στη συνέχεια κάνε dryburn στην αντίσταση (δίνε σιγά-σιγά μέχρι να πυρώνει ελαφρά και ξανά πάλι μέχρι να καούν όλα τα κατάλοιπα).
Πιάσε το κομμάτι με το φυτιλάκι και κάψε το καλά με έναν αναπτήρα ή με γκαζάκι καλύτερα (το κρατάς με τσιμπιδάκι εννοείται) μέχρι να ασπρίσει τελείως το φυτιλάκι.
Επανατοποθέτησε το κομμάτι με το καρφάκι (λίγη προσοχή στο φυτιλάκι) και θα είναι καινούργιος..... ούτε μπάνια, ούτε βρασίματα....

ΥΓ: Με λίγη προσοχή στο dryburn αντέχει η αντίσταση αρκετούς κύκλους καθαρισμού


Μόλις το έκανα έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις απλά το έκανα μέχρι να γίνει κόκκινη η αντίσταση και σταμάτησα για να μη την κάψω γιατί στους want είχα κάψει 2... το ίδιο και με το φυτιλάκι στην αρχή μου ήρθε καμμένο (λέω πάλι μακακία έκανα) αλλά μετά από 2-3 τζούρες επανήλθε η γεύση + καλύτερο χτύπημα. θενκ γιου  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Mikes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep vapeing
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #203 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 18:55 »
Ρε παιδιά έχω μια απορία.
Τοσο που εχουν φτηνηνει οι C κεφαλες αξιζει ολη αυτη η διαδικασια (της επισκευης και της αλλαγης φυτιλιου κτλ.)αντι να περασουμε 15-18 ωραιες ατμιστικες μερεσ και μετα σκουπιδια και καινουργιο?????????
Δεν μπορω να καταλάβω πως ενω οι περισοττεροι απο εμας διναμε ευχαριστως σχεδον 8 € ημερισιως για να πηδαμε και την υγεια μας δεν μπορουμε να δωσουμε 4 € ανα 15-18 μερες για να βαλουμε εναν καινουργιο C????
Μηπως το παρακανουμε....???


Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #204 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 19:11 »
Ρε παιδιά έχω μια απορία.
Τοσο που εχουν φτηνηνει οι C κεφαλες αξιζει ολη αυτη η διαδικασια (της επισκευης και της αλλαγης φυτιλιου κτλ.)
ΟΧΙ
Μηπως το παρακανουμε.... ???
ΝΑΙ


ΥΓ: Πέρα από το χιούμορ, προσωπικά πιστεύω ότι ο μόνος λόγος για να μπείς στην όλη διαδικασία είναι αν θεωρηθεί σαν ένα είδος χόμπι - ασχολίας να περάσει η ώρα, που για αρκετούς είναι, και καλά κάνουνε.

Αποσυνδεδεμένος hliask1

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ATMIZO FOUL
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #205 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 19:13 »
εγω τις κουμπωνο  πανω σε lava  και στις 5 μερες βγαζει καμμενο τους καθαρίζω και ποτε στρωνει ποτε οχι

Αποσυνδεδεμένος Mikes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep vapeing
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #206 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 21:24 »
ΟΧΙΝΑΙ


ΥΓ: Πέρα από το χιούμορ, προσωπικά πιστεύω ότι ο μόνος λόγος για να μπείς στην όλη διαδικασία είναι αν θεωρηθεί σαν ένα είδος χόμπι - ασχολίας να περάσει η ώρα, που για αρκετούς είναι, και καλά κάνουνε.





Συμφωνω απολυτως αλλα η τοοοοση συζητηση για το πως θα επισκευαστει ενας ατμο των 4 € δεν νομιζω να γινεται για το χομπι μας αλλα για πως θα γλιτωσουμε 6-7 μερες ακομα τα 4 € την στιγμη που μπροστα στον περιπτερα δεν υπολογιζαμε τα τοοοοσαααα χιλιαρικα που σκαγαμε.......

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #207 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 21:27 »
Δεν θα διαφωνησω αλλα συμφωνα με τον τιτλο δεν μας ενδιαφερει αν αξιζει η το ποσα διναμε τοοοοοοτε  8)




 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος Tosman12

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #208 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 01:37 »
Με το dry burn και το κάψιμο στο φυτίλι μου κράτησε +3 μέρες. είδη την χρησιμοποίησα την κεφαλή 1 μήνα αρά τα έβγαλε τα λεφτά της ... μπορεί να πήγενε και παραπάνω γιατί ξανά έκανα σήμερα dry burn αλλά ξεχάστηκα και την έκαψα την αντίσταση.. πάντως απ'το τπτ κάτι είναι και οι 3 μέρες  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ozz

Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #209 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 19:33 »
Συμφωνώ απόλυτα φίλε Mikes.. Εγώ προσωπικά αλλάζω το C κάθε 5-7 ημέρες.. Δεν είναι κιόλας δυνατόν να αντέχουν 30 ημέρες που υποστηρίζουν αρκετοί!! 5 c να παίρνεις το μήνα κοστίζει 20 ευρώ, όπου 20 ευρώ χρειαζόμουν για 4 ημέρες καπνίσματος με κτ.. Υπερβολές...!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro