vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 4 χρήστες
kkoumas, Parolos, manoslykos, pirate

Twitter

Υγρά Five Pawns

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1410 στις: Ιουλίου 11, 2015, 01:25 »
uk και canada τα βγάλαν από πολλά καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1411 στις: Ιουλίου 11, 2015, 10:58 »
Δεν αποκλείεται φυσικά να δούμε να αποσύρονται και από την ελληνική αγορά.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1412 στις: Ιουλίου 11, 2015, 12:39 »
Κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε να ειχαν αποσυρθει και απο την ελληνικη αγορα απο την πρωτη στιγμη που εσκασε ολο αυτο το θεμα
κι οχι τα τοπικα καταστηματα που τα προμηθευονται να βγαζουν ανακοινωσεις-δικαιολογησης προς υπερασπιση της 5P.

Και προβλημα να αποκαλυπτοταν πως δεν ειχαν τα υγρα στο τελος, μονο και μονο ως προς σεβασμο προς τον πελατη και ενδιαφερον για την υγεια του
θα επρεπε να τα ειχαν κατεβασει απο τα ραφια τους, εστω και προσωρινα, μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση (που ξεκαθαρισε και δε δειχνει καλη).

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1413 στις: Ιουλίου 11, 2015, 13:17 »
Σωστό και αυτό, αλλά έτσι καταπατά την "δική μου" ελευθερία να αγοράσω το προϊόν με δική μου ευθύνη εφόσον γνωρίζω και ίσως να μην με ενδιαφέρει.
( Προσωπικά δεν με καίει, αλλά σίγουρα κάποιοι θέλουν να τα αγοράσουν )

Πολύ απλά, θα μπορούσαν να βάλουν ένα pop up στην σελίδα των προϊόντων "Προσοχή, δεν προτείνουμε αυτό το υγρό γιατί έτσι κι έτσι [...] προχωρήστε με δική σας ευθύνη" κλπ.
Pop up στην αρχή, να το διαβάζει ο κόσμος και να πατάει συνέχεια. Όχι απλά ένα κειμενάκι στην περιγραφή που μάλλον δεν θα το δει κανείς.

Άποψη μου απλά :)

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1414 στις: Ιουλίου 11, 2015, 13:18 »
 Κανονικά πρέπει να γίνει απόσυρση αλλά και κάποια επίσημη απάντηση δεν έχουν δώσει από ότι έχω δει η κάνω λάθος?
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1415 στις: Ιουλίου 11, 2015, 13:25 »
Και εγώ με το Νίκο θα συμφωνήσω. Αυτό βέβαια είναι καθαρά επιλογή των καταστημάτων και του εισαγωγέα. Κάλλιστα οποιοσδήποτε από αυτούς μπορεί να πει "εγώ τέτοια υγρά, δεν πουλάω/εισάγω. Αν σου αρέσουν τόσο πολύ, αγόρασέ το απ' έξω."

Μην ξεχνάμε βέβαια, ότι και τα καταστήματα ή ο εισαγωγέας, έχουν την εμπορική ιδιότητα, οπότε θεωρώ (και έτσι θα συμβούλευα πελάτες μου) ότι αν παρατηρηθεί μείωση στις πωλήσεις από ένα σημείο και μετά, καθίσταται ασύμφορη η διάθεσή τους. Και το κακό είναι ότι για έναν έμπορο/εισαγωγέα που εμπορεύεται κάτι τόσο ακριβό, είναι δύσκολο να βγάλει συμπέρασμα σε αυτή την χρονική στιγμή, καθώς δεν είναι μόνο οι περιεκτικότητες σε ουσίες που επηρρεάζουν τον αγοραστή, αλλά και το ότι για να πάρει ένα μπουκάλι, θα πρέπει να ξοδέψει τα μισά από αυτά που μπορεί να βγάλει από την τράπεζα την ημέρα. Αναφέρομαι πάντα σε αγορές τοις μετρητοίς.

@darkprince91
Η μόνη απάντηση που υπάρχει μέχρι στιγμής, είναι αυτή που φαίνεται στο blog της five pawns.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1416 στις: Ιουλίου 11, 2015, 13:33 »
Σωστό και αυτό, αλλά έτσι καταπατά την "δική μου" ελευθερία να αγοράσω το προϊόν με δική μου ευθύνη εφόσον γνωρίζω και ίσως να μην με ενδιαφέρει.
( Προσωπικά δεν με καίει, αλλά σίγουρα κάποιοι θέλουν να τα αγοράσουν )

Πολύ απλά, θα μπορούσαν να βάλουν ένα pop up στην σελίδα των προϊόντων "Προσοχή, δεν προτείνουμε αυτό το υγρό γιατί έτσι κι έτσι [...] προχωρήστε με δική σας ευθύνη" κλπ.
Pop up στην αρχή, να το διαβάζει ο κόσμος και να πατάει συνέχεια. Όχι απλά ένα κειμενάκι στην περιγραφή που μάλλον δεν θα το δει κανείς.

Άποψη μου απλά :)

Είμαι της άποψης ότι μεσοβέζικες λύσεις δεν πρέπει να υπάρχουν.
Ή ο καταστηματάρχης θεωρεί ότι το προϊόν είναι ασφαλές για την υγεία ή το βγάζει από τα ράφια. Αλλιώς θα γεμίσουμε pop up "Αυτό το mod μπορεί να σκάσει στα χέρια σας", "Αυτός ο ατμοποιητής θα σας δώσει καμένο του κερατά" κλπ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1417 στις: Ιουλίου 11, 2015, 14:24 »
Σωστό και αυτό, αλλά έτσι καταπατά την "δική μου" ελευθερία να αγοράσω το προϊόν με δική μου ευθύνη εφόσον γνωρίζω και ίσως να μην με ενδιαφέρει.
( Προσωπικά δεν με καίει, αλλά σίγουρα κάποιοι θέλουν να τα αγοράσουν )

Πολύ απλά, θα μπορούσαν να βάλουν ένα pop up στην σελίδα των προϊόντων "Προσοχή, δεν προτείνουμε αυτό το υγρό γιατί έτσι κι έτσι [...] προχωρήστε με δική σας ευθύνη" κλπ.
Pop up στην αρχή, να το διαβάζει ο κόσμος και να πατάει συνέχεια. Όχι απλά ένα κειμενάκι στην περιγραφή που μάλλον δεν θα το δει κανείς.

Άποψη μου απλά :)

Και ο υποψηφιος ατμιστης, ετων 60, που δεν ξερει απο ιντερνετ και φορουμς και παει απο ενα καταστημα η.τ. στη γειτονια του, αρχιζει και δοκιμαζει υγρα απτο δοκιμαστηριο,
σταθει στο Grandmaster και το αποκαλεσει αριστουργημα τι απαντηση πρεπει να παρει απτον καταστηματαρχη? "Βασει αναλυσεων, αυτο το υγρο ειναι επικινδυνο για την υγεια σας,
δε σας σας προτεινα να το αγορασετε. Μη με ρωτατε γιατι το πουλαω ομως"
. Δε γινονται αυτα τα πραγματα. Ή πουλας κατι που ειναι μεσα στα πλασια ασφαλειας που εχουν τεθει,
τα ρευστα πλαισια αυτης της στιγμης, αλλα πλαισια, ή δεν το πουλας καθολου.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1418 στις: Ιουλίου 11, 2015, 15:09 »

Από πότε είναι επικίνδυνα τα πιόνια;
Ενα μοντ που κινδυνεύει να σκάσει στα χέρια σου είναι επικίνδυνο.
Ενα προιόν που περιέχει ουσίες που βλάπτουν μακροπρόθεσμα τον οργανισμό δρώντας σωρευτικά ανάλογα με την ποσότητα πρόσληψης και τον οργανισμό είναι εν δυνάμει επικίνδυνο.
Εχει μεγάλη διαφορά αυτό και υπάρχει πάντα η ελεύθερη βούληση του καταναλωτή να αποφασίσει αν θέλει να καταναλώσει αναψυκτικό με ασπαρτάμη, ένα μπουκάλι αλκοολούχο ποτό στην καθισιά, γαριδάκια με πολλές ουσίες Ε μέσα, ψεκασμένα λαχανικά, γενετικά τροποποιημένες τροφές, σούπερ ξεροψημένες στα κάρβουνα παντσέτες κλπ...(τροφές που κατά καιρούς με έρευνες έχουν κατηγορηθεί για βλαβερές ουσίες)
Μιλώντας πάντα για ένα προϊόν που η ποσότητα της βλαβερής ουσίας που περιέχει είναι ωστόσο μικρότερη από την ποσότητα που τα κανονικά τσιγάρα περιέχουν την ίδια ουσία.


Αν το δούμε αυστηρά νομικά, έχουμε κάποιες ιδιωτικές έρευνες που δείχνουν σχετικά υψηλά ποσοστά μιας βλαβερής ουσίας, συγκρινόμενα με αυτά άλλων υγρών. Δεν υπάρχουν ακόμη έρευνες που να πιστοποιούν το προϊόν ως επικίνδυνο για κατανάλωση και άρα νομικά κατακριτέα τη διάθεσή του.


Ενας επαγγελματίας που μπορεί να έχει στοκάρει κάποιες χιλιάδες ευρώ εμπόρευμα, το οποίο η εταιρία δεν παίρνει πίσω, δεν θα πάρει με ελαφρά καρδία την απόφαση να το πετάξει.
Μπορεί να το κάνει.
Μπορεί να το πουλήσει και να μην ξαναφέρει.
Μπορεί να ενημερώνει τον καταναλωτή ότι η σύσταση των αρωμάτων είναι διαφορετική, με αποτέλεσμα κάποια που θεωρούνται πιο εύγευστα από πολλούς να περιέχουν ουσίες που μακροπρόθεσμα είναι βλαβερές.


Σε ένα σούπερ μάρκετ θα βρούμε περισσότερα προϊόντα με έρευνες που υποδεικνύουν την εν δυνάμει επικινδυνότητα της κατανάλωσής τους. Ούτε είχαμε ποτέ την απαίτηση να μην τα διαθέτουν, ούτε ζητήσαμε να έχουν ειδικές προειδοποιητικές σημάνσεις, ούτε βέβαια φανταστήκαμε ποτέ την υπάλληλο του σ.μ. να μας λέει χοντροκομμένα "βάσει ερευνών αυτό που παίρνεις θα σου κάνει κακό, δεν στο προτείνω, αλλά δεν ξέρω και γιατί το πουλάμε"


Επιστρέφοντας στο διακετύλιο, το έχω ξαναπεί, εδώ και καιρό έχει βρεθεί σε αρώματα. Εταιρίες όπως η tpa και η capella, έχουν προχωρήσει σε δεύτερες βερσιόν των αρωμάτων αυτών, όπου απουσιάζει το διακετύλιο ή χρησιμοποιείται μια συγγενής λιγότερο βλαβερή ουσία. Με διάφανη ενημέρωση του καταναλωτή (ή τέλος πάντων αρκετά διάφανη) Δεν παρατήρησα ποτέ παράπονα και διαμαρτυρίες για την τακτική αυτή. Μήπως τελικά αυτό που πείραξε στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η τιμή των 5Ρ; Κάτι που συγχωρούμε σε ένα μπουκαλάκι άρωμα των 2-4 ευρώ δεν το συγχωρούμε στο έτοιμο πρίμιουμ υγρό των 30-40 ευρώ;


Λίγες παρατηρήσεις στο θέμα αυτό από μια ΜΗ πελάτισσα των 5Ρ






Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1419 στις: Ιουλίου 11, 2015, 15:22 »
Προσωπικά με πειράζει που από τη στιγμή που έγινε γνωστό το θέμα του διακετύλιου δεν προχωρούν όλες οι εταιρίες και ειδικά αυτές που θέλουν να λέγονται κορυφαίες και ποιοτικές σε αναλύσεις και διορθώσεις όπου απαιτείται. Δεν αγοράζω τίποτα από αυτές τις εταιρίες, γιατί αυτή είναι η δύναμή μου για να τις αναγκάσω να κάνουν κάτι, αλλά και για να συνεχίσουν αυτές που το κάνουν την ίδια τακτική και στο μέλλον

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1420 στις: Ιουλίου 11, 2015, 15:33 »
Όσο δεν υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες αναλύσεις και έγκυρη μεθοδολογία, θα είναι δύσκολο να υπάρξει ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο και ο καθένας θα λέει το κοντό και το μακρύ του, αναλόγως με τι τον βολεύει να πιστεύει ή τον συμφέρει να προωθεί 8)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1421 στις: Ιουλίου 11, 2015, 15:40 »
Γιωργο υπαρχει και ενα αλλο ερωτημα:γιατι δεν υπαρχουν αραγε μετα απο τοση εξελιξη του η.τ. (για την οποια ,χαιρομαστε) ολα οσα ορθως ανεφερες;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1422 στις: Ιουλίου 11, 2015, 16:15 »
Γιατί η επιστήμη δεν είναι σε θέση ακόμη να διαμορφώσει ένα επαρκές μοντέλο που να δίνει αξιόπιστα και έγκυρα αποτελέσματα και φυσικά αυτό χρειάζεται και χρηματοδότηση. Μπορεί η εξέλιξη στην τεχνολογία του η.τ. να μοιάζει ραγδαία, αλλά όπως συμβαίνει πάντα, αν δεν υπάρξουν επιπτώσεις στη δημόσια υγεία οι οποίες να οφείλονται αποδεδειγμένα στο η.τ. είναι δύσκολο να προχωρήσουν οι έρευνες των επιστημόνων με ανάλογους ρυθμούς.
Σκέψου ότι ακόμη δεν υπάρχουν(?) αποδεδειγμένα συμπεράσματα για τους κινδύνους από τη χρήση των κινητών τηλεφώνων, παρά τα τόσα χρόνια από την κυκλοφορία τους και την καθολική πλέον χρήση τους. Ποιος θα κάτσει ν' ασχοληθεί με το η.τ. ξοδεύοντας χρήμα και χρόνο, εκτός από κανένα "τρελό" επιστήμονα που φιλοδοξεί να είναι πρωτοπόρος(και καλά κάνει)?
Η γνώμη μου είναι ότι θα είμαστε για χρόνια ακόμη πειραματόζωα και προσωπικά δεν έχω καμιά αυταπάτη ότι ο κάθε έμπορος θα νοιαστεί για τη δική μου υγεία, όσον αφορά τα υγρά τουλάχιστον, που οι όποιες επιπτώσεις θα γίνουν γνωστές μετά από πολύ καιρό.
Κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είμαι σίγουρος ότι η κάθε 5p ενδιαφέρεται πολύ περισσότερο για το αντίκτυπο που θα έχει στις πωλήσεις της η τρωθείσα φήμη της, παρά για την υγεία των πελατών της.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1423 στις: Ιουλίου 11, 2015, 16:16 »
Και αφού θα την κάνεις που θα την κάνεις την αβαρεία, ενημέρωσέ μας και εμάς για τη μεθοδολογία που χρησιμοποιείται στην όποια ανάλυση. Προσωπικά δεν έχω ακόμα καταλάβει (εκτός αν έχω χάσει κάποιο σημαντικό ποστ) αν οι όποιες αναλύσεις γίνονται στο υγρό αυτού καθ' αυτού, ή στον ατμό του...


Από ότι καταλαβαίνω από τις δύο μεθόδους που χρησιμοποιούνται Gas Chromatography-Mass Spectrometry και Gas Chromatography-Flame Ionization Detector, οι αναλύσεις γίνονται στον ατμό.


Τώρα αν χρησιμοποιηθούν διαλύτες για την παρουσία AP/DA στα υγρά (με αλλαγή χρώματος δηλαδή), δε νομίζω ότι μας καλύπτει ιδιαίτερα σαν μέθοδος.


Το σημαντικό είναι ότι η Five Pawns έχει δηλώσει παλιότερα ότι τα υγρά της δεν έχουν DA/AP, μετά ήρθε η όποια Cloud9 και αποκάλυψε ότι τελικά έχουν, και η Five Pawns το διέψευσε με δικές της αναλύσεις που αποδείκνυαν ότι ΌΝΤΩΣ έχουν. (μιλώντας πάντα για συγκεντρώσεις που από όποιες έρευνες έχουμε είναι ανησυχητικές).


Αν υπάρχουν κάποιοι που κατακρίνουν τα Five Pawns εξαιτίας της τιμής τους και όχι για το ότι κοροιδεύει η εταιρεία τους πελάτες της το βρίσκω λογικό άλλα ανάξιο λόγου.


Επίσης δεν μπορεί να ακολουθούμε σε ότι μας συμφέρει κάποιους γιατρούς και όχι σε αυτά που δεν μας συμφέρουν. (Dr Farsalinos για το DA/AP, Dr Farsalinos για το Dry Burning).
Το πρώτο ήταν επίσημη έρευνα και το δεύτερο ήταν εικασίες.


Το πρόβλημα με το DA/AP είναι ότι εμφανίζεται σε μεγάλο βάθος χρόνου και η ακριβής απόδειξη περί ευθύνης των συγκεκριμένων ουσιών είναι μια εξέταση πανάκριβη που ποτέ σχεδόν δεν γίνεται στον νεκρό.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1424 στις: Ιουλίου 11, 2015, 16:16 »
@png.  Γιατι; που υπαρχουν;
Στα μεταλλαγμενα φρουτολαχανικα που τρωμε; με γενετικα μεταλλαγμενους σπορους που θελουν συγκεκριμενα φυτοφαρμακα για να επιβιωσουν;
Στα ζωα σφαγης που αν και φυτοφαγα τα ταιζουν με τροφες που περιεχουν αλεσμενα ζωικα προιοντα και κοκκαλα;
Στα απροσδιοριστα χημικα που χρησιμοποιουν σε επεξεργασμενα τροφιμα;
Να θυμηθουμε τις κρυφες ουσιες του τσιγαρου;
Το θεμα ξεφευγει απο το η.τ. και γινεται φιλοσοφικοηθικο πανω στη λειτουργια της αγορας και την συμβιωτικη σχεση κρατουντων και μεγαλων επιχειρησεων.
Σε εναν τετοιο κοσμο να φοβασαι πολυ περισσοτερο τα regulations απο τη σημερινη κατασταση.
Οταν αποφασισουν κρατη και οργανισμοι υγειας να ασχοληθουν με το η.τ. ο μοναδικος χαμενος θα ειναι ο ατμιστης. Μεσω των regulation που θα επιβληθουν για το ... Καλο του.

Τα πιονια να ξερεις παντως...δεν θα απαγορευτουν ουτε και τοτε. Απλα θα φορολογηθουν πολυ για να εχει το κρατος λεφτα να σε νοσηλευει οταν θα αρρωστησεις απο το διακετυλιο.

Ισως το πιο ουσιαστικο και εντος θεματος της ολης συζητησης να ειναι το εξης:
Η εταιρια ηξερε για το διακετυλιο οταν απαντουσε σε μειλ οτι τα προιοντα της ειναι καθαρα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias