vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

635 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ποντικός, Parolos, mbreznik, lagoudakis, yorgoss, bloodlessz

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #600 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 10:01 »
θα συμφωνησω κι εγω.αγορασα εχθες ενα grandmaster.περιμενα ενα σουπεργουαου υγρο.αντιθετως μπορω να πω οτι ειναι ενα καλο υγρο.αλλα αυτο που με χαλασε ειναι οτι ανοιγοντας την χαρτινη συσκευασια ειχε μεσα χυμενα υγρα.επικοινωνησα με vapeland και μου ειπαν οτι εχουν γενικα θεμα με τα μπουκαλακια.αν ειναι να πληρωνεις το μαρκετινγκ τοσο ακριβα περιμενεις εστω καλη συσκευασια.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #601 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 10:08 »
Τελευταία φορά και εμένα έτσι μου ήρθαν.Τα 2 απο τα 3 μπουκαλάκια είχαν χυμένα υγρά μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #602 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 11:07 »
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Έχω πάρει δεκάδες μπουκαλάκια Five Pawns και ποτέ δεν είχαν αντίστοιχο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #603 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 11:20 »
 Δοκίμασα το Grandmaster. Ομολογώ ότι ο αρχικός μου ενθουσιασμός έπιασε γρήγορα πάτο. Καλό υγρό αλλά για τον ουρανίσκο μου δεν έχει αυτό το κάτι που θα δικαιολογούσε το 1 ευρώ ανά ml. Οι υπερβολικές μου προσδοκίες που δημιουργηθήκαν   από τις άκρως θετικές κρiτικές γρήγορα διαψεύστηκαν.
Τουλάχιστον μου έμενε ένα ωραίο μπουκαλάκι με ένα πανέμορφο σταγονόμετρο αξίας σχεδόν 30 ευρώ. ::)
 

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #604 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 12:29 »
Οι πρώτες μου εντυπώσεις,όταν πρωτοέπιασα το Grandmaster στα χέρια μου,ήταν χειρότερες απο αυτές
που αναφέρετε.Μπορώ να πω πως το σιχάθηκα όταν το δοκίμασα.Αυτό που έφταιγε ήταν ο κακός ατμοποιητής.


Αν και το είπα πάλι,το αναφέρω για σας που απογοητευτήκατε λίγο πολύ απο το συγκεκριμένο.Θέλει καυφουνοηδές
τουλάχιστον ατμοοπιητή με σωστό στήσιμο για να αποδώσει σωστά το υγρό.Βέβαια δεν πάυει να είναι και γούστο και
όντως να μην ταιριάζει στον δικό σας ουρανίσκο.


Προσωπικά το Grandmaster το έχω για καθημερινό υγρό βέβαια με αραίωση 1:1 με βάση 50-50 της Umami,όχι γιατί
είναι καλύτερο έτσι,χάνω σε γεύση αλλά για να έρχεται πιο οικονομικό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #605 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 12:38 »
Για το θέμα της συσκευασίας, και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Όσον για το θέμα της προτίμησης, και το αν αξίζουν τα λεφτά τους, οι απόψεις είναι πολυδιάστατες. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, θα πω ότι για να μπορέσεις να εκτιμήσεις αυτά τα υγρά, πρέπει να έχεις δοκιμάσει πολύ πράμα και να έχεις φάει ένα τόνο φόλες. Μόνο τότε μπορεί κάποιος να καταλάβει πόσο ποιοτικά και πιστά στην απόδοση των γεύσεων είναι. Αυτό όσον αφορά το αντικειμενικό κομμάτι, γιατί στο υποκειμενικό παίζει καθαρά ρόλο κατά πόσο μας ικανοποιεί ο εκάστοτε συνδυασμός γεύσεων.

Έχει ειπωθεί πολλάκις ότι τα υγρά αυτά δεν είναι για νέους ατμιστές. Όχι επειδή πρέπει να είσαι μέλος ενός exclusive club, αλλά γιατί πρέπει να έχεις δείγμα σύγκρισης, αρκετά ευρύ.

Πριν δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο τραπεζικός μου λογαριασμός είναι 6ψήφιος και ότι μπορώ να τα αγοράζω όποτε θέλω, να πω ότι δεν είναι έτσι. Αγοράζω ένα μπουκαλάκι κάθε μήνα, είτε CL είτε GM. Και τα απολαμβάνω σε λίγες και καλές στιγμές. Επιτρέψτε μου να επικαλεστώ και μια κουβέντα του Μπουσάρντο: "Κάποιοι μπορεί να θεωρείτε αυτά τα υγρά εξωφρενικά σε τιμή. Κανείς δεν σας υποχρεώνει να τα αγοράσετε."

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #606 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 12:53 »
Eγώ πάλι αγοράζω αναγκαστικά ένα μπουκαλάκι τη βδομάδα. Εντελώς ασύμφορο οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #607 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 12:58 »
συμφωνω.εχω δοκιμασει οτι κυκλοφορει σχεδον.ειπα οτι ειναι καλα υγρα.απλα οχι θεικα.ειμαι συνεχως σε αναζητηση γευσεων.δεν ειμαι νεος ατμιστης.αντικειμενικα ομως εχω δοκιμασει και καλυτερο.suicide banny.απο φιλο βεβαια και αναμενω τα δικα μου

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #608 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 13:03 »

Δοκίμασα σε Magma το Grandmaster το Castle Long και το Lucena. Το πιο ευχάριστο ήταν το Lucena για μένα. Το Castle Long αρκετά ιδιαίτερο, ενώ το Grandmaster μου άφησε απορία. Πως γίνεται ένα τέτοιο υγρό, να έχει τόσους φανατικούς...

Πριν συνεχίσω, να επισημάνω πως δεν έχω ιδιαίτερα σκαλώματα στις γεύσεις. Δεν υπάρχει γεύση που την απεχθάνομαι, απλά υπάρχουν οι προτιμήσεις.


- Lucena, όσο μοσχοβολούσε από το μπουκάλι άλλο τόσο στο άτμισμα. Είναι το ροδάκινο και στο τέλος μου ερχόταν μια απαλήηηη κανέλα και μάλλον έφταιγε το spiced rum που υπόσχεται η εταιρία. Το φουντούκι δεν το κατάλαβα, ίσως όμως είναι εκεί για να συγκρατήσει την ένταση της οξύτητας του ροδάκινου. 9/10



- Castle Long, ιδιαίτερο... Ιδιαίτερο και θα έλεγα πως είναι αρκετά ιδιαίτερο άρωμα.  :D  Πέρα από την πλάκα, ίσως μου έκανε την εντύπωση όλο αυτό το υπόβαθρο του «αλκοόλ» καθώς δεν είχα δοκιμάσει ξανά υγρό που μιμείται χαρμάνι από οινοπνευματώδη ποτά. 8/10

- Grandmaster, δεν έχω πολλά λόγια. Έχω να προτείνω μια φθηνή λύση για τους λάτρεις... Βρείτε μια καλή μπανάνα (υγρό αναπλήρωσης εννοώ) αγοράστε από American Stars το Easy Rider και τέλος μια καραμέλα με έμφαση την καμένη ζάχαρη... βλ. Cotton Candy. 8/10

35-40% Μπανάνα
45-50% Easy Rider
20-10% Καραμέλα


Συμπεράσματα:

Απογοητεύτηκα γιατί δεν κάλυψε τις προσδοκίες που είχα από αυτές τις τιμές. Αν υπολογίσω την τιμή και το τι κυκλοφορεί εκεί έξω από αρώματα, μάλλον οι βαθμολογίες θα έπεφταν 2 με 3 μονάδες.

Θεωρώ πως το Marketing της εταιρίας,  είναι αντίστοιχο της Apple. Αξιόλογα προϊόντα σε εξωφρενική τιμή.

Πάντως εμενα φίλτατε θα συμφωνήσω με ολα αυτά που λες αλλα σαν το black flag fallen δεν εχει.
Εχει ακριβώς την σωστή ένταση για να σε τρελάνει κανένα άλλο δεν μου έβγαλε αυτήν την τέλεια γεύση και επίσης δεν εχω βρει και clone σε αυτό το υγρό..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #609 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 13:14 »
Νέο μέλος είμαι στο φόρουμ νέος στο άτμισμα όχι.  :dontknow: Και το έχω δοκιμάσει σε δύο ατμοποιήτές ενας από τους οποίους ήταν Kayfun.

Τελικά όλα είναι θέμα γούστο, σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι.  Μελλοντικά και αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα δοκιμάσω όλα τα υγρά τους  έτσι για να έχω ιδίαν άποψη.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #610 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 13:18 »
Το ότι κανείς δεν μας υποχρεώνει την αγορά, δεν νομίζω ότι έχει νόημα αναφοράς. Γιατί είναι κάτι που ισχύει «οικουμενικά».


Όπως είπα, δοκιμάστηκαν σε Magma Dripper, που ο συγκεκριμένος ενδείκνυται για «κυνηγούς της γεύσης».
Προσωπικά, ατμίζω από τον Μάιο κι έχω δοκιμάσει γύρω στα 30 έτοιμα υγρά κι άλλα τόσα σε DIY.
Δεν βρήκα κάποιο από τα 3 υγρά να μην μου ταιριάζει ή ότι δεν είναι για μένα αυτή η γεύση ή το γευστικό αποτέλεσμα που προσδίδουν τα «μαγειρέματα» της εταιρίας.

Και θεωρώ φυσιολογικό να υπάρχει ίσως μια ενόχληση στην κοινότητα, όταν κάποιος ή κάποιοι θεωρούν μια αγορά overkill και overpriced.
Η καταναλωτική μας παιδεία καθρεφτίζει την ποιότητα των προϊόντων.


Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #611 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 13:29 »
Έκτος  θέματος  άλλα  που  είναι  το  tribeca  του  2011  .........?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #612 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 13:40 »
Σίγουρα εκτός θέματος, καθώς έχουμε πάει σε συζήτηση περί τιμών γενικά. Θα σου απαντήσω όμως γιατί ήταν μια σύγκριση που είχα στο μυαλό μου.

Το Tribeca το θεωρώ από τα πολύ καλά υγρά. Άργησα πολύ να το δοκιμάσω, και από όσα διάβαζα, περίμενα ότι με μία τζούρα θα βιώσω κοσμογονικά γεγονότα. Στο περίπου έτσι έγινε. Το θεώρησα φανταστικό υγρό και το θεωρώ ακόμα κάτι ιδιαίτερο. Όταν όμως δοκίμασα τα 5 Pawns, το Τριμπέκα το θεώρησα απλά κάτι υπερτιμημένο. Όπως έτσι θα θεωρήσω και τα πιόνια, όταν και αν ατμίσω κάτι καλύτερο.

Πρόσφατα δοκίμασα κάποια άλλα υγρά, ένα από αυτά ήταν το Hyperion το οποίο πωλείται σε τιμή παραπλήσια των πιονιών στην Αμερική. Περίμενα φυσικά πολύ ανώτερα πράγματα αλλά και πάλι ασχολήθηκα πολύ λίγο μαζί του για να μπορέσω να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Κάπου εδώ νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να επανέλθουμε στα Πιόνια και μόνο, παραμένοντας στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #613 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 14:29 »
Για το Castle Long σας είπα οτι μου ήρθε σαν αποκάλυψη (όντας φοβικός στις καρύδες). Ε λοιπόν, για να μη μπουχτίσω, κάνω απο τα προχτές λιγουλάκι Gambit, και ούτε ξεπλένω τον Kaybun 4, αλλά μόλις πάει χαμηλά, βάζω την μηλόπιτα  :D Πολύ ωραίοοοο! Και αυτό μου είχε δώσει ανάμικτα συναισθήματα την πρώτη φορά στον mini Nautilous. Αλλά πλέον  :D Πολύ ωραίο "σπάσιμο" για να μην πάθω σύνδρομο ατιμιστή απο το Castle Long. Μένει τώρα το Grandmaster, που μυρίζει υπέροχα η μπανανούλα του και στο χαρτοκούτι. Αν ξεπεράσω τον φόβο της "παστουρμαδίλας", πιστεύω πως και αυτό θα μου βγάλει χαμόγελα ικανοποιήσης σε λίγο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #614 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 03:54 »
Διαθέσιμα πλέον τα Five Pawns και από την altereGo.
http://www.alterego.gr/e-liquid/five-pawns.html



Από την altereGo αναφέρεται σχετικά :
Μπορείτε να τα δοκιμάσετε και να τα προμηθευτείτε από τα καταστήματα μας στον Άγιο Δημήτριο και στο Μαρούσι καθώς και από το ηλεκτρονικό μας κατάστημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem