vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, pngtszs1976, Mimhsdr, manoslykos, Sergios, Ribot

Twitter

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος diablogas

  • **
  • 303
  • Φύλο: Άντρας
  • VV By SEB-V MAX-REGENESIS
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1080 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 16:23 »
Παιδες βρηκα αυτο εδω -http://www.mcmaster.com/#silica-rope/=fz1efu-εχει σιλικα εχει κεραμικο- http://www.mcmaster.com/#ceramic-rope/=fz215c- και fiberglass- http://www.mcmaster.com/#fiberglass-rope/=fz21uv -ειναι πολυ φτηνα και μπορουμε να κανουμε και ομαδικη παραγγελια-εγω ειμαι μεσα κι ας  μην εχω επισκευασιμο ατμο.
σσ. θελει εγγραφη αν δε σας βαζει μεσα το σαιτ

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1081 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 12:05 »


Απο χτες ο ατμο μου εκανε νερα...ατμος μηδεν, γευση καμμενου.
Του εβγαλα τα αντερα, του εκανα ενα dry burning αφησα την αντισταση να πυρωσει 3 φορες (μην μου μεινει και στα χερια), και του εβαλα καινουριο φυτιλι.

Το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο, τον ειχα ενα μηνα και τωρα αναστηθηκε, σαν καινουριος μηλαμε.

Το κακο ειναι οτι παραεσφιξα το φυτιλι και μαλλον πνιγεται δεν εχω πολυ καλη τροφοδοσια.
Τελικα η αλλαγη φυτιλιου ειναι και θεμα τυχης.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1082 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 22:10 »
Μία χαζή ερώτηση... τι πιστεύετε ότι φέρνει τη γεύση στο στόμα περισσότερο, ένα καθαρό φιτίλι ή μία καθαρή αντίσταση; Εννοώ, από άποψη γεύσης και μόνο, πιστεύεται ότι ωφελεί το dry burn και γενικά η πλύση και καθαρισμός της αντίστασης αν το φιτίλι έχει παραδώσει πνεύμα; Με αλλαγή φιτιλιού ο ατμοποιητής συμπεριφέρεται σαν καινούριος όσον αφορά τη γεύση;

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1083 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 22:53 »
Η ερώτηση μια χαρά είναι και δεν απασχολεί μονο εσένα και περιμένουμε  από πολύ έμπειρους μια απάντηση μια πρωτη εκτίμηση είναι και τα δυο μαζί  η τον πρώτο λόγο εχει η καύση (Αντισταση ) και  μετά η μεταφορά του υγρού ή το αντίθετο?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1084 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 07:44 »
Αν το φιτίλι έχει παραδώσει πνευμα (δηλ δεν φερνει πια ικανη ποσότητα υγρου ή δεν καταφέρνει να ακουμπήσει καλά την αντίσταση) τοτε σιγουρα έχω καμενο/κακη γεύση.
Ομως ο πιο συχνός ένοχος αν μιλησουμε για προβλημα που εμφανίζεται μετα απο καιρό χρήσης είναι μια αντίσταση γεμάτη με καρβουνιασμενα κατάλοιπα υγρου.
Εκεί η γευση χαλά και ακόμη και ενα καλό φιτίλι δεν θα καταφέρει να βρεξει την αντίσταση με υγρό σωστά γιατί εμποδίζεται
απο τα κατάλοιπα που δρουν σαν μονωτικό για την αντίσταση.
Οποιοδήποτε απο τα δυο αν δεν δουλεύει καλά θα έχω πρόβλημα αλλά η πιθανότητα είναι 60% να ξεκινα το πρόβλημα απο την αντίσταση και 40% απο το φιτίλι,
δηλ. η αντίσταση είναι συχνότερα εμφανιζόμενο προβλημα. Και απο το 40% των περιπτώσεων που ευθύνεται το φιτίλι το 90% των προβλημάτων είναι ότι το
φιτίλι δεν κάνει καλή επαφή με την αντίσταση για να την τροφοδοτήσει με υγρό, κυρίως γιατί μετακινήθηκε απο κραδασμούς, πτώσεις της συσκευής, βάλε-βγάλε της αμπόυλας
εναλλαγή θερμου με κρύο κτλ

Ανάλογα με το χρόνο χρήσης
-Σε ενα ατμ που απο την αρχή έχει καμένο φταίει 99% το φιτίλι που δεν τροφοδοτεί σωστά γιατί πχ δεν κανει καλή επαφή με την αντίσταση.

-Αν το πρόβλημα εμφανιστεί τις πρώτες 2-3 ημέρες χρήσης (ενω αρχικά δουλεψε σωστά) και όχι μετά απο κάποιο παραπάνω καιρό, τοτε συνήθως είναι το φιτίλι (80%-20%)

-Αν το προβλημα παρουσιαστεί σε ενα ατμ που λειτουργεί σωστά και μετά απο κάποιο καιρό (6-7 ημερες πχ) αρχίζει να φέρνει καμένο τοτε είναι 60% αντίσταση 40% φιτίλι

Εγώ αν έχω καμένο πάντως το πρώτο που τσεκάρω είναι αν κανει καλή επαφή το φιτίλι, που είναι και το απλούστερο.
Αυτό μπορώ να το κάνω τινάζοντας πχ 1-2 φορές αποτομα τη συσκευή προς τη μερια της μπαταρίας, αυτό φαίνεται να βοηθά το φιτίλι να καθήσει ανω στην αντίσταση.
Αν δεν πιάσει δοκιμάζω να σπρώξω με ένα συνδετήρα πχ το φιτίλι απο την τρυπα στο καρφάκι προς τα κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2012, 07:59 από panos »

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1085 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 19:41 »
Μία χαζή ερώτηση... τι πιστεύετε ότι φέρνει τη γεύση στο στόμα περισσότερο, ένα καθαρό φιτίλι ή μία καθαρή αντίσταση; Εννοώ, από άποψη γεύσης και μόνο, πιστεύεται ότι ωφελεί το dry burn και γενικά η πλύση και καθαρισμός της αντίστασης αν το φιτίλι έχει παραδώσει πνεύμα; Με αλλαγή φιτιλιού ο ατμοποιητής συμπεριφέρεται σαν καινούριος όσον αφορά τη γεύση;

Κοιταξε, σε μενα προσωπικα συμβαινει το εξης.
Σπανια εχω βαλει ολοκαινουριο ατμοποιητη και να μου βγαλει την γευση που θελω, και εχω συνηθησει απο το υγρο μου. Δηλαδη πρεπει να περασουν μερικες ωρες η μερες (το λεγομενο στρωσιμο) για να παρω καλη γευση.

Κατα τη γνωμη μου αυτο συμβαινει επειδη στην αρχη η ολοκαινουρια αντισταση μπορει να εχει καποιο λαδι επανω της, η ακομη και το φυτιλι. Επισης νομιζω οτι στην αρχη επειδη η αντισταση ειναι πολυ δυνατη (δεν εχει επικαθησεις επανω της) καιει πολυ ευκολα το φυτιλι που την αγγιζει, και αυτο βγαζει στην αρχη μια περιεργη γευση. Τα ξεραμενα καταλοιπα πανω στην αντισταση δεν ειναι μονο καμενα υγρα, αλλα και λιωμενες ινες γυαλιου απο το φυτιλι.

Μολις φτασεις το σημειο ισοροπιας (οπως το αποκαλω) , δηλαδη το φυτιλι ειναι καμενο οσο πρεπει, η αντισταση εχει οσα καταλοιπα πρεπει, τοτε
ο ατμοποιητης δινει την γευση που πρεπει.

Αυτο που με εκανε να γραψω σε προηγουμενο post οτι ο ατμοποιητης εγινε σαν καινουριος ηταν οτι χρειαστηκε μερικες μερες για να τον στρωσω, και μολις το εκανα ο ατμοποιητης δουλευε σαν καινουριος.

Στην περιπτωση που εχεις με καθε τζουρα γευση καμενου, τοτε ενας λογος θα μπορουσε να ειναι, οτι υπαρχουν τοσα καταλοιπα πανω στην αντισταση που δεν αφηνουν το υγρο να την αγγιξει, και αναβοντας αυτη, καιει τα καταλοιπα. Εκει το dry burn θα βοηθησει. Ομως αν το φυτιλι δεν δινει αρκετο υγρο στην αντισταση επειδη ειναι πολυ σφιχτο και πνιγεται, εκει το dry burn δεν βοηθαει.

Νομιζω οτι το καμενο απο την αντισταση με το καμενο απο το φυτιλι μπορεις να το αναγνωρισεις απο την γευση, γιατι ειναι διαφορετικες.
 

 

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1086 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 20:33 »
Σε δύο λεπτά έκανα dry burning...άλλαξα φιτίλι και πάει σφαίρα ο ατμο  :respect:

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1087 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 12:55 »
εχει δοκιμασει κανεις μονο 2mm με πλεγμα?μεχρι τωρα εβαζα 2πλο εναμισαρι με πλεγμα

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1088 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 23:07 »
Έχω παρατηρήσει ότι βγάζοντας το φιτίλι έχει τυλιγμένο πάνω του ένα μεταλλικό πλέγμα.
Άλλαξα το φιτίλι αλλά δεν έβαλα πλέγμα !
Πειράζει ;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1089 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 00:11 »
Μπορεί να έχεις 2 θεματα
να μετακινηθεί το φιτίλι προς τα πανω και να σου ερχεται καμενο (το πλεγμα το συγκρατεί καπως)
να γίνονται διαρροές επειδή είναι χαλαρό το φιτίλι (το πλέγμα το σφίγγει καπως)
Αν είσαι τυχερός μπορεί και τιποτε απο τα 2 να μη γίνει. ετσι άλλαζα και εγώ παλιά τα φιτίλια όταν δεν βρισκόταν ευκολα πλέγμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2012, 02:15 από panos »

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1090 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 12:12 »
Αγόρασα από zerobacco αυτά τα φυτιλάκια για τον i-mist
http://zerobacco.gr/el/content/imist-fiber-glass

Στη φωτό δείχνει όλο το σύστημα αλλά στην ουσία είναι το φυτιλάκι σκέτο μαζί με το πλέγμα.

Μπορώ να το προσαρμόσω και σε απλό ατμοποιητή του Ego-T ;

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1091 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 12:20 »
Έχω κ' εγώ την ίδια απορία  :dontknow:
Για τον -C κάνει άραγε???  :hmmm:

foukis40
Είναι μεγάλο το φυτιλάκι?
Γιατί 2 ευρά μου φαίνονται πολλά (2 ευρό έχει ο ατμο  :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1092 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 12:30 »
2 ευρώ τα 5 φιτιλάκια

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1093 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 12:41 »
 :eyesplash: :wall: έχεις δίκιο  :thumpup: τώρα το είδα.

Για πές, πόσο μήκος, περίπου, είναι το καθένα?

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1094 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 13:08 »
Μικρούλι  :))
Έχω πάρει και φιτίλι με το μέτρο αλλά δεν έχει πλέγμα και φεύγει εύκολα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix