vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_note

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #435 στις: Φεβρουαρίου 20, 2018, 17:24 »
Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!
Έχω μια ερώτηση, επειδή όσο κι αν έψαξα στο φόρουμ και γενικότερα σε ελληνικά και ξένα sites, δεν βρήκα κάτι.
Χρησιμοποιώ το mod με τον ProCore SE και την C1-S 0,25ohm mtl σε vw mode στα 26,5watt. Ενδιαφέρομαι να χρησιμοποιήσω TC mode. Μπορώ να το δουλέψω με τη συγκεκριμένη αντίσταση ή όχι; Σε ποιό υλικό να το ρυθμίσω (στο SS) και με τι θερμοκρασία να ξεκινήσω να πειραματίζομαι; Ρωτάω επειδή δεν βρήκα specs για το σύρμα...
Υπάρχει και η 0,4ohm «παρκαρισμένη» στο τσαντάκι μου.

Και επίσης ενθουσιάστηκα και μου άρεσε πολύ ο "Άρης" (ARES) και σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω και να φτιάχνω.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #436 στις: Φεβρουαρίου 20, 2018, 18:10 »
Οι αντιστάσεις του Procore δεν παίζουν με έλεγχο θερμοκρασίας.
Οι ProC1/ProC1S είναι Kanthal και οι ProC2/ProC3/ProC4 είναι NiCr

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #437 στις: Φεβρουαρίου 20, 2018, 18:45 »
Ρωτάω επειδή δεν βρήκα specs για το σύρμα...
Υπάρχει και η 0,4ohm «παρκαρισμένη» στο τσαντάκι μου.
Αν ρίξεις μια ματιά στο site της Joyetech, θα δεις όσα σου αναφέρει ο camber.

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_note

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #438 στις: Φεβρουαρίου 20, 2018, 18:50 »
Ευχαριστώ και τους δύο.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_note

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #439 στις: Φεβρουαρίου 21, 2018, 23:39 »
Να σας πω κι εγώ τα δικά μου από την λιγοστή χρήση του..

Καταρχάς ως κύριο mod δουλεύω το Swag με τον ναυτίλο 2, που είναι το 1ο μου και η μπαταρία του κρατάει 6 μέρες (12/2-18/2) και μπορεί να έχει και μια σταλιά % μέσα ακόμη όταν το βάλω για φόρτιση....! 1,8 Ohm στα 10-12,5 Watt.

Λοιπόν..φόρτισα το eVic SE την Κυριακή και το δούλευα μέχρι χθες με τον Procore SE και 0,25 αντίσταση στα 25-27Watt.
Σήμερα είπα να κουμπώσω τον Nautilus 2 (0,7hm στα 15-17Watt) για να δω πώς θα συμπεριφερθεί η μπαταρία του, επειδή παρατήρησα ότι άρχισε να την ρουφάει απότομα με τον ProCore και είχε φτάσει στη μέση... (θα μου πείτε μικρότερη αντίσταση & περισσότερα τα βατ συν το συνεχόμενο άτμισμα..οκ). Μέχρι τις 4-5 το απόγευμα η μπαταρία τελείωσε. Το ρουφάω συνέχεια κι εγώ, δεν λέω. Αλλά τόοσο πολύ πια..;

Μου μπήκαν ψύλλοι για την μπαταρία που αγόρασα από το atmi-zo.gr μαζί το kit...  Τώρα το φορτίζω ξανά και θα κάνω τράμπα τις μπαταρίες τους να δω και να μου φύγουν οι ιδέες ή να φύγει τηλεφώνημα στο μαγαζί. Και οι δύο που έχω είναι οι Sony VTC6 3000MAh. Την 1η την έχω αγοράσει από μαγαζί τοπικά και δουλεύει μια χαρά.

*τις μπαταρίες τις φορτίζω πάνω στις συσκευές.

Εν τω μεταξύ, αγόρασα το SE κι όχι το mini (που το ζαχάρωνα από την ώρα που το είδα) για:
1) φωτεινότητα της οθόνης (υποτίθεται ότι είναι πιό φωτεινή, παρ' όλο που είναι μικρότερη). (Δεν έχω δει πουθενά το mini ακόμη για να το συγκρίνω),
2) το πορτάκι της μπαταρίας, που είναι κλειστό χωρίς κενό και
3) το αυτοκόλλητο (αν και είμαι αρκετά προσεκτικός με οποιαδήποτε συσκευή γενικά).

Αμ δε! Σήμερα, που το δούλεψα με τον ναυτίλο, μου βγήκαν τα μάτια να προσπαθώ να την διαβάσω :o :-\!!!! Υπάρχει κάπου ρύθμιση για αύξηση της φωτεινότητας ή θα πρέπει να περάσω το ArcticFox (κι ΑΝ αλλάζει κι από εκεί κάτι...) ;
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει όπως φαίνονται οι ενδείξεις και δεν θέλω να το χαλάσω, αλλά μπροστά στα μάτια μου και την απόλαυση....
Ξενέρωσα και αρχίζω να σκέφτομαι τα 73,50 που έσκασα (kit+μπαταρία).

Το σαμπανιζέ χρώμα ΔΕΝ θα το σχολιάσω, που το πουλάνε για ασημί παντού......... (το μαύρο δεν μου άρεσε καθόλου, οπότε λέω το ασημί θα ψιλοταιριάζει με τον γκρι ναυτίλο....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! :thumpdown:  >:( )

Στις φωτό σας, τις ενδείξεις τις βλέπω με γαλαζωπό χρώμα στο mini, ok λέω πολύ όμορφο, για να φαίνεται έτσι παντού, φαντάσου στο SE πώς θα φαίνεται που θα είναι ακόμη πιο φωτεινή η οθόνη.........!!! ....Έχω στραβωθεί. Έχει πολύ λεπτά-ψιλά και αχνά ψηφία σε ψιλοκίτρινο χρώμα.... Σε κλειστούς χώρους είναι όλα οκ. Έξω πεθαίνουν τα μάτια και ειδικά τώρα με τις αντηλιές. Α π ο γ ο ή τ ε υ σ η...

Το Swag έχει πολύ πιο γαμ@τη φωτεινότητα, με γαλαζωπές-νορμάλ μεγέθους ενδείξεις, παρ' όλο που είναι μια σταλιά η οθόνη του. Μπράβο τους!

Δυστυχώς όσο κι αν προσπάθησα να τραβήξω φωτό με σωστά χρώματα και αποχρώσεις συσκεύης και οθόνης, δεν τα κατάφερα.

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το μεγάλο ποστ, αλλά με κούρασε πολύ σήμερα... Το πήρα (κι όποιος άλλος θελήσει να το πάρει) για να το απολαύσω επειδή το γούσταρα πάρα πολύ, όχι να παιδευτώ και να ξενερώσω.

Τροποποίηση
Το ArcticFox υποστηρίζει την συσκευή μου και έχει όντως ρύθμιση για έλεγχο της φωτεινότητας καθώς και CCW που το έχω στο Swag και το χρησιμοποιώ καθημερινά. Δεν μπορώ να βρω όμως την 6.07 που έχει φορτωμένη τώρα, just in case που θελήσω να την ξαναπεράσω. Στο site της υπάρχει τελευταία διαθέσιμη η 6.06
Ξέρει κάποιος αν και από που μπορώ να την κατεβάσω εναλλακτικά; Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2018, 01:10 από Vassilis_note »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #440 στις: Φεβρουαρίου 21, 2018, 23:53 »
Κυριακή με Τετάρτη είναι τρεις μέρες, που το δούλευες με τριπλάσια watt. Οπότε δεν θα ήμουν απογοητευμένος από την μπαταρία. Μια χαρά τα πήγε.

Αυτό που είδες, ο ναυτίλος να την "ρουφάει" γρήγορα, μπορεί να έχει σχέση με την καμπύλη αποφόρτισης που έχει το μόντ, δηλαδή τι ποσοστό δείχνει, ανάλογα με τα volt της μπαταρίας. Δηλαδή μπορεί μέχρι το 50% να ήταν στα 3.2V (τυχαίο το νούμερο) και μετά να πέφτει ραγδαία η καμπύλη.

Αυτό δεν έχει να κάνει με την μπαταρία, όμως, αλλά με το οπτικό του όλου θέματος. Φόρτιζέ την στο 50%. Καλό θα της κάνεις, έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #441 στις: Φεβρουαρίου 22, 2018, 14:44 »
Αντέχει η μπαταρία του SWAG, μία 18650 αν δεν κάνω λάθος, 6 ημέρες; :o :o
Καλά, κάθε πότε τραβάς τζούρα; Κάθε 45 λεπτά;

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_note

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #442 στις: Φεβρουαρίου 22, 2018, 15:46 »
[member=10148]Λοξίας[/member] αναλόγως με τη χρήση, αντέχει ναι. 18650 με 1,8 Ohm και 10-12,5 Watt κι όμως άντεξε. Τι λόγο να 'χω να πω ό,τι να 'ναι;

45'....;
Κανονικά ατμίζω. Τώρα με 0,70 Ohm και 16-20 Watt σε CCW mode που η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη και έκανα τράμπα και τη δεύτερη μπαταρία για να την τεστάρω. 
Απλά επειδή η δουλειά μου είναι εξωτερική, δεν είναι πάντα εφικτό όπου βρίσκομαι. Αν άτμιζα αραιά και δεν μου κρατούσε η μπαταρία, προφανώς δεν θα το ανέφερα εδώ, αλλά στο κατάστημα κατευθείαν. Για την γνώμη όσων γνωρίζουν και μπορούν να απαντήσουν το έγραψα.

Εννοείται είναι καταγρεγραμμένοι οι χρόνοι φόρτισης και αλλαγής 10μελων για να κουμαντάρω το θέμα. 
Από την αρχή του χρόνου έχω που ατμίζω. Δεν καπνίζω πλέον και θέλω να το συνεχίσω. Δεν πήρα ατμό με την προοπτική να το κόψω.

Απλά στο όλο θέμα με ξενέρωσε πάρα πολύ η φωτεινότητα σε εξωτερικές συνθήκες φωτισμού και το σαμπανιζέ χρώμα, που διαφημίζεται παραπλανητικά για ασημί.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #443 στις: Φεβρουαρίου 22, 2018, 17:28 »
Μωρέ καλά έκανες και έκοψες το τσιγάρο και ακόμα καλύτερα που δεν σκοπεύεις να γυρίσεις πίσω. Αυτή είναι η στάση που κρατάμε όλοι.

Η απορία που εξέφρασα δεν έχει να κάνει με το ότι πίστεψα πως έγραψες "ό,τι να 'ναι", αλλά με το πραγματικό γεγονός πως η διάρκεια της μπαταρίας εξαρτάται από δύο παράγοντες. Τα Watt που της ζητάς σε κάθε τζούρα και το πόσο συχνά τζουράρεις.
Χωρίς φυσικά να υπολογίσουμε παράγοντες όπως κάποια διαρροή και έξτρα κατανάλωση από screen savers, ρολόι, κ.λπ.
Τα 10-12 watt τώρα, είναι όντως χαμηλή ζήτηση σε σύγκριση με κάτι 25άρια, 40άρια ή και 50άρια watt που ζητάνε κάποιες αντιστάσεις. Αλλά όσο καλή διαχείρηση της μπαταρίας και να κάνει μια πλακέτα, δεν μπορεί να υπερβεί τους αριθμούς.
Αν κάνεις μια μέση διάρκειας τζούρα, των τριών δευτερολέπτων, και με βάση τα 12 watt, μπορείς να υπολογίσεις σε πόσες περίπου τζούρες θα σου αδειάσει η μπαταρία.

Έχω και εγώ το SE, πρόσφατα αγορασμένο, και η διάρκεια κάθε μιας εκ των τριών 18650 (δύο μηνών), δεν ξεπερνάει τις 26-30 ώρες.
Στήσιμο SS316L, 0,7 Ωμ, στα 17 watt με έλεγχο θερμοκρασίας.
Την ίδια διάρκεια είχα, και έχω, και με τα άλλα δύο DNA 75 μοντάκια που διαθέτω.
Βέβαια, το έχω πιπίλα με 12 ml κατανάλωση την ημέρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2018, 18:01 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_note

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #444 στις: Φεβρουαρίου 22, 2018, 18:34 »
Φυσιολογικό ρε συ να ζητάει περισσότερη μπαταρία, με περισσότερα watt, ok. Με screensaver, ρολόϊ, +- απενεργοποιημένα και stealth mode όμως...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #445 στις: Φεβρουαρίου 22, 2018, 19:15 »
Βασίλη, για ικανή φωτεινότητα οθόνης στο φως του ήλιου, ρίξε μια ματιά στο aspire NX75 ή ακόμα και στο "φτωχικό" απλό pico.
Πάντως, γενικώς, όσο πιο φωτεινή είναι, τόσο πιο γρήγορα τρώει την μπαταρία και μόνο το stealth mode σώζει την κατάσταση (αν, βέβαια, έχει το mod).

Αλλά η ευκρίνεια στα νούμερα είναι ένα άλλο θέμα. Έχει να κάνει και με την διαμόρφωση της απεικόνισης στην οθόνη (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο mod). Στο pico, για παράδειγμα, έχω βάλει την διαμόρφωση που δείχνει μόνο watts, Ω και μπαταρία και όλα είναι ευδιάκριτα, ακόμα και για λίγη πρεσβυωπία (χωρίς γυαλιά). Και μάλιστα και στο φως της μέρας, καθώς το pico -το απλό- είναι αρκετά πιο φωτεινό από αυτά της joyetech.

Τώρα, στο primo mini έχω βάλει την απεικόνιση του ψηφιακού ρολογιού (που δείχνει ώρα+ημερομηνία, W, Ω και μπαταρία) και όλα τα νούμερα είναι αρκετά μεγάλα. Αλλά η φωτεινότητα της οθόνης είναι όντως ακατάλληλη για το φως της μέρας. Το ίδιο συμβαίνει και με το SE, που είχα δοκιμάσει σε κάποιο μαγαζί πριν καιρό (το πήρα και βγήκα έξω από το μαγαζί, για να δω αν φαίνεται στο φως της μέρας και δεν...).

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_note

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #446 στις: Φεβρουαρίου 22, 2018, 19:28 »
Σ' ευχαριστώ πολύ [member=20557]alexoyiorgis[/member], αλλά δεν είμαι και για άλλο mod, προς το παρόν. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν τα σχολίασε κανείς σας (φωτεινότητα και χρώμα). Δεν σας ενοχλούν; Αν το κάνατε, θα το «ζύγιζα» διαφορετικά πριν το αγοράσω. Οκ, δική μου επιλογή ήταν επειδή μου άρεσε πολύ, απλά λέω.

Δεν είναι ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω. Ένας από τους λόγους που το ήθελα από την αρχή είναι για τη δυνατότητα 25mm ατμοποιητών και περισσότερων ml για μεγαλύτερη διάρκεια. Όλα καλά. Τώρα έχω αρχίσει να ψάχνομαι για επισκευάσιμο.

Θα δοκιμάσω να περάσω το ArcticFox και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2018, 21:11 από Vassilis_note »

Αποσυνδεδεμένος geotron

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #447 στις: Φεβρουαρίου 24, 2018, 11:38 »
Καλημέρα σε όλους

Έχω θέμα με την μέτρηση της αντίστασης. Στον kayfun v04 την 0.89 ωμ την μετράει 1.40 και στον kayfun prime την 1,10 ωμ την μετράει 1,68! Τεράστια απόκλιση.
Στις ρυθμίσεις άλλαξα το shunt σε 85 % (το χαμηλότερο δυνατό) αλλά και πάλι η απόκλιση είναι μεγάλη.

Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω? Μπορεί να έχει μισό ωμ εσωτερική αντίσταση? Το έχω ανοίξει, το έχω καθαρίσει αλλά τπτ!

Ευχαριστώ πολύ

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος legolas

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #448 στις: Μαρτίου 06, 2018, 19:29 »
Αρκετά προβλήματα διαβάζω εδώ για το primo και ήμουν έτομος να πάρω ενα....
Το ερώτημα που μου γεννήθηκε είναι το εξής: γιατί να επιλέξω αυτό το μοντάκι και να μην πάρω ένα δεύτερο VTC mini που το χω πάρα πολύ καιρό και μου χει βγει σκυλί?
Δλδ τι έχει να προσφέρει παραπάνω από τον προκάτοχό του?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #449 στις: Μαρτίου 06, 2018, 19:40 »
Μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερο πόλο 510, ταχύτερη φόρτιση, ελαφρύτερο, μικρότερο, ρολόι πραγματικού χρόνου, παίρνει 25mm ατμο χωρίς να προεξέχουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 82 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix