vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Υγρά ELiquid France

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #930 στις: Ιουλίου 07, 2017, 17:11 »
Ψαχνω αρωμα βανιλια που να μην ειναι εντονο.η βανιλια της eliquid france ειναι καλη επιλογη?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #931 στις: Ιουλίου 12, 2017, 00:46 »
 :OnTopicPlease:

Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν

Αποσυνδεδεμένος papakias

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #932 στις: Ιουλίου 15, 2017, 15:35 »
εχω κολησει εδω και 2 μηνες στο supreme..πηγα να δοκιμασω το relax αλλα μου βγαζει μονο καφε στον doggy...

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #933 στις: Ιουλίου 18, 2017, 20:06 »
Σκέφτομαι να πάρω τα αρώματα της eliquid france για να φτιάξω κλώνο supreme και relax κι έχω μερικά ερωτήματα.

Πρώτα απ' όλα, τα αρώματα αυτά ατμίζονται και μόνα τους ή είναι αδιάφορα; Για παράδειγμα τι λέει το tabac klm ως καπνική βάση, ή το μπισκότο και η καρύδα βγάζουν πάνω-κάτω ικανοποιητικές γεύσεις; Κλπ..

Επιπλέον, θέλω να κάνω separate steeping και να ωριμάσω το καθένα σε ξεχωριστό μπουκαλάκι, οπότε παύουν να ισχύουν τα ποσοστά % του αρώματος; Θα φτιάξω δλδ το κάθε άρωμα στο ποσοστό τοις εκατό που απαιτεί η συνταγή χωριστά, αλλά μετά μόλις τα ενώσω ανά 10ml τι ποσοστό πρέπει να βάλω για το καθένα; Πόσα ml δλδ από καπνική βάση, πόσα από βανίλια κλπ... Ή στην περίπτωση της ξεχωριστής ωρίμανσης πρέπει να βάλω τα προτεινόμενα της εταιρείας; Τα ποσοστά για τον κλώνο supreme είναι Tabac KLM: 3%,  Cookie: 2%, Vanille: 2%, Noix de coco: 3%.

Τέλος, τα ορίτζιναλ υγρά τα έχω βρει αρκετά μπουχτιστικά και τα έχω κάνει αρκετή αραίωση. Ο κλώνος στα συγκεκριμένα ποσοστά βγαίνει το ίδιο δυνατός;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον βοηθήσει.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος papakias

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #934 στις: Ιουλίου 18, 2017, 20:36 »
εγω νομιζω οτι ο κλωνος με αυτην τη συνταγη δεν ειναι τοσο δυνατος εκτος και αν το εχω συνηθισει εγω...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2017, 21:17 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #935 στις: Ιουλίου 18, 2017, 21:00 »
Φίλε Serpe7 να ξεκινήσω λέγοντας σου πως παρόλο που έχω φτιάξει πολλά λίτρα του κλώνου του supreme, τα αρώματα της συνταγής του δεν τα έχω ποτέ δοκιμάσει σκέτα οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτά μεμονωμένα (όλο λεω πως θα το κάνω κι αυτό και όλο το αναβάλω...). Το relax δεν το φτιάχνω (και δεν ατμίζω ούτε το αυθεντικό) γιατί δυστυχώς δεν βρίσκω την γεύση του καφέ και τελικά είναι σαν να ατμίζω ένα supreme χωρίς καρύδα. Κι εγώ κάνω την συνταγή του Supreme που αναφέρεις στο ποστ σου (καμιά φορά βάζω και μερικές σταγόνες μπισκότο παραπάνω...) και το υγρό που ατμίζω μετά από 4-5 εβδομάδες ωρίμασης μου φαίνεται παρόμοιο με το αυθεντικό και εξ ίσου δυνατό. Επίσης όσοι φίλοι έχουν δοκιμάσει τον κλώνο μου, έχουν αποφανθεί (σαν εξπέρ που είναι...) πως δεν βρίσκουν καμία διαφορά από το αυθεντικό υγρό. Γι’ αυτό σου προτείνω να ακολουθήσεις τις αναλογίες αυτές και μετά, αν σου φαίνεται μπουχτιστικό το υγρό που έφτιαξες, να το αραιώσεις με βάση μέχρι να το φέρεις εκεί που σε ικανοποιεί. Το λέω αυτό γιατί είναι πιο εύκολο να αραιώσεις με βάση ένα υγρό που έχει ήδη ωριμάσει, παρά να το ‘δυναμώσεις’ προσθέτοντας εκ των υστέρων αρώματα.
Separate steeping δεν κάνω οπότε δεν μπορώ να πω πολλά γι’ αυτό πέρα του ότι δεν βλέπω κανένα λόγο να αλλάξεις τις όποιες αναλογίες μόνο και μόνο επειδή θα ωριμάσουν χωριστά τα αρώματα... :)


Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #936 στις: Ιουλίου 18, 2017, 21:24 »
Ευχαριστώ cpbaroque, πράγματι είναι καλύτερο να κάνεις αραίωση παρά συμπύκνωση.  :) Εννοείται ότι αρχικά θα ακολουθήσω πιστά τη συνταγή και μελλοντικά θα την προσαρμόσω αναλόγως πώς θα τη βρω. Να σημειώσω πως ούτε εγώ αισθάνομαι τον καφέ στο relax, ίσως με μοναδική εξαίρεση τις πρώτες 2-3 τζούρες. Έπειτα χάνεται εντελώς και είναι όπως το λες, supreme χωρίς καρύδα. Στον κλώνο βέβαια έχεις την ευχέρεια να ανεβάσεις τα ποσοστά του καφέ.

Εσύ που έχεις τόση εμπειρία από τον κλώνο, μήπως έχεις παίξει και με σταγόνες και ξέρεις στο περίπου πόσες πρέπει να βάλω για 3%; Γενικώς δε μου αρέσει να βάζω σύριγγα σε τόσο μικρά ποσοστά, συνήθως τη χρησιμοποιώ από 5% και πάνω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #937 στις: Ιουλίου 18, 2017, 21:32 »
Όχι δεν έχω ιδέα από σταγόνες. Σε έναν ογκομετρικό σωλήνα των 10 ml βάζω 2ml απ' το ένα, 3 απ' το άλλο, κλπ. Στο τέλος προσθέτω και λίγο μπισκότο ακόμα έτσι με το μάτι... ;)

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #938 στις: Ιουλίου 19, 2017, 08:05 »
Καλέ μου φίλε ακριβώς έτσι μαγειρεύει και ο Λαζάρου με το μάτι και τις βγάζει μπόμπα τις συνταγές, και εδώ φαντάζομαι είναι η εμπειρία του (όπως και η δικιά σου) που "οδηγάει". Αν την ίδια συνταγή την κάνω εγώ (φαντάζομαι και όλοι οι αρχάριοι) με το μάτι η ομελέτα θα μου βγεί παντεσπάνι :)) :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #939 στις: Ιουλίου 19, 2017, 09:07 »
Μπα, μη με συγκρίνεις με επαγγελματίες. Την τύχη του πρωτάρη έχω απλώς στη δική μου περίπτωση αυτή έχει κρατήσει λίγο παραπάνω... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #940 στις: Ιουλίου 19, 2017, 11:59 »
οπως τα λεει ο ντετεκτιβ ειναι,δοκιμασα το supreme του και το βρηκα τελειο,χτες πηρα τα 4 αρωματα και τα αμολυσα ολα μαζι σε ενα μπουκαλι,εκτος απο λιγο μπισκοτο και λιγη βανιλια,θα τα εφησω εκει να δεσουν λιγο και μετα θα τα φτιαξω σε 10% με την βαση

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #941 στις: Αυγούστου 24, 2017, 22:16 »
 Δοκιμάζω το Relax μάπα,δοκιμάζω νομίζω το famous τα ίδια, δοκιμάζω το supreme και μαγεύομαι! Tο αγόρασα, όσο ντουμανιάζω τόσο μου αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #942 στις: Αυγούστου 25, 2017, 01:00 »
Πολύ ωραίο υγρό το supreme το καλύτερο απο eliqudfrance

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #943 στις: Αυγούστου 25, 2017, 01:38 »
Το Supreme θα το δοκιμάσω αρχές Σεπτεμβρίου που γυρίζω Αθήνα. Μέχρι στιγμής εδώ και κανά 6μηνο ατμίζω ένα που υποτίθεται ότι είναι κλώνος του και έχει γίνει απ' τα καθημερινά μου. Αν μοιάζει, εννοείται συνεχίζω τον κλώνο, όπως θα κάνω και με το Tribeca που μου μοιάζει πολύ μ' αυτό που έχω φτιάξει  :)

Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #944 στις: Αυγούστου 25, 2017, 03:34 »
Δοκιμάζω για πρώτη φορά το supreme αυτές τις μέρες, διαβάζοντας για μπισκότα και βανίλιες το περίμενα λιγωτικό και ζαχαροπλαστικό ενώ αυτό που παίρνω είναι ένα βαρύ καπνικό με άρωμα καρύδα στο τελείωμα, εντελώς άγλυκο, σε σημείο να έχει αρχίσει να μου κλείνει τον λαιμό. Ευχάριστη έκπληξη απο την μία γιατί είμαι των καπνικών και περισσότερο το δοκίμασα για να έχω μια βάση τι εννοούμε όταν μιλάμε για supremeοειδή υγρά, που όλα τα βλέπω μπροστά μου, ώστε να ξέρω να τρέχω μακριά (όπως κάνω με τα τριμπεκοειδή) ή όχι. Καμμία σχέση πάντως με τα τριμπεκοειδή που πλασάρονται σαν καπνικά αλλά είναι σαν να ατμίζω ζαχαρόνερο. Οπότε το κρατάω στα υπ'όψιν. Είναι έτσι όμως το υγρό ή έχω πάρει απο καμμιά χαζή παρτίδα? Το πρώτο πρώτο υγρό που είχα δοκιμάσει απο κάποιον στη δουλειά εν τω μεταξύ ήταν (υποτίθεται) κλώνος supreme και ήταν ένα γλυκό υγρό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181329 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 121 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 29 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085888 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63