vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, giorgosp, dkostas, Milarepa, gfilip, bloodlessz, white varadero

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 23:18 »
Κώστα πιστεύω ότι θα έχεις καλύτερη κατανομή της θερμότητας αν βρεις ένα μεταλλικό δοχείο που να χωράει το μπουκάλι μέσα και να το γεμίσεις με νερό

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 23:24 »
θα δοκιμασω τα παντα που μπορω και ναι αυτο που λες ειναι ωραια ιδεα .. δεν ξερω αν μπορει να εχει το νερο ζεστο ομως θα το δοκιμασω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 23:28 »
Αυτό το σύστημα που έχεις είναι για να διατηρεί την θερμοκρασία οπότε καλό θα είναι το νερό που θα βάλεις να είναι από πριν ζεστό. .....

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 10:36 »
@antonisk


Δεν έκρινα αυτά που έγραψες, και εγώ το ίδιο με εσένα και όλους μας κάνω. Διαβάζω στο ιντερνετ διάφορες μεθόδους, δοκιμάζω κάποιες και αν δω αποτέλεσμα το γράφω.
Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 16:52 »
Δηλαδη καλο θα ηταν να ειχαμε ζεστο νερο μεσα αντι για θερμοκρασια δωματιου ?

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 23:56 »
Update:
Προχώρησα στην παρασκευή μεγαλύτερων ποσοτήτων με τον μπιμπεροβραστήρα. 2 30άρια, 2 50άρια 1 20άρι
τα υγρα μου έιναι όλα 30vg/70pg εκτός από ένα που έιναι 50/50 και όλα καπνικά.
Θερμοκρασίες 30-40-50 3 ώρες για 2 μερες και "ξεκούραση" 2 μέρες.
Αποτέλεσμα: στους 30 βαθμούς δεν ήταν έτοιμα και χρειαστηκαν άλλες 3 μέρες στο συρτάρι.
στους 40 βγήκαν όπως τα περίμενα
στους 50 ήταν έτοιμα λίγο καλύτερα από ότι περίμενα από την γεύση. Για το 50/50 ήταν καλή θερμοκρασία για ανακάτωμα.
Το δευτερο 30άρι που δεν μπήκε στο warmer, δεν μου έχει δέσει 6η μερα τώρα. ( την πρώτη φορά που το έιχα φτιάξει το είχα παρατήσει 12 μέρες και ήταν ωραίο). Το ίδιο στους 40 είναι έτοιμο,.


(Η παραπάνω παρασκευή είναι προσωπική επιλογή και απλά παράθεση εμπειριών και δεν εμπεριέχει προτροπή σωστου-λάθους υπόδειξης)


Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 02:59 »
Παιδιά το έχω ξαναγράψει και σόρρυ που το ξαναλέω αλλά! : Αν γίνονται χημικές αντιδράσεις, ό,τι αντιδράσεις και να είναι αυτές με αύξηση 10 βαθμών κελσίου τότε επιταχύνουμε την διαδικασία της αντίδρασης (στο θέμα μας ωρίμανση) από 2.5 μέχρι 4 φορές. Οπότε αν ένα υγρό στους 30 βαθμούς θέλει 12 μέρες να ωριμάσει , τότε αν το έχουμε σταθερά στους 40 βαθμούς το υγρό μας θα είναι έτοιμο γύρω στις 4 μέρες! :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 07:03 »
H θερμότητα διευκολύνει την ανάμιξη και άρα επιταχύνει το δέσιμο των υγρών.

Στο παρελθόν είχα παιδευτεί πολύ για πετύχω την τέλεια φόρμουλα αλλά χωρίς επιτυχία. Δοκίμασα φούρνο μικροκυμάτων, τοποθέτηση μέσα σε ζεστό νερό, σε ultrasonic cleaner, θερμαντήρες usb και άλλα. Το αποτέλεσμα όλων αυτών δεν ήταν πάντα σταθερό.

Σαφέστατα η γεύση ωρίμαζε πιο γρήγορα αλλά όχι σταθερά στον ίδιο χρόνο και το κυριότερο πολλές φορές έχανα κάποιες νότες του υγρού. Σαν να έχαναν τη σπιρτάδα τους οι γεύσεις και μερικές φορές το χτύπημα. Η απόκλιση από την φυσική ωρίμανση γινόταν πιο έντονη με την πάροδο του χρόνου. Κάποια υγρά που μετά από 2 βδομάδες γινόταν υπέροχα με φυσική ωρίμανση, ήταν άθλια μετά από αυτό το διάστημα αν τα ωρίμαζα με θερμότητα. Τις πρώτες ώρες ή μέρες η ωρίμανση με θερμότητα πλησιάζει τη γεύση της πολυήμερης φυσικής ωρίμανσης αλλά μετά χαλάει το πράμα.

Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στο ότι δεν διαθέτουμε επαγγελματικό εξοπλισμό ώστε να κρατάμε σταθερή την θερμότητα στο υγρό. Η θερμοκρασία του υγρού παίζει σημαντικά ανάλογα με την ποσότητα, το είδος του μπουκαλιού, την εξωτερική θερμοκρασία κλπ. Δεν αρκεί να έχουμε σταθερή πηγή θερμότητας αλλά θα πρέπει να διαβάζουμε και την πραγματική θερμοκρασία του υγρού ώστε να αυτορρυθμίζεται η ένταση θέρμανσης και να έχουμε σταθερή θερμοκρασία.



Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 11:01 »
Λοιπον,
Επειδη βλεπω πολυ οτι λετε ολοι για θερμοκρασια δοκιμασα και εγω ενα υγρο για 48ωρες στους 32C μεσα σε rimer ειναι ενα μηχανημα το οποιο πριν βαλεις οτιδιποτε μεσα το περνας απο vacum επισης αφηνεις οσες μερες/ωρες θελεις και ειναι μονιμα μεσα σε μια στανταρ θερμοκρασια (ειμαι μαγειρας και εκει μαγειρευω τα λεγομενα gourmet κρεατα/ψαρια)


Επισης, το μονο που εγινει καλυτερο ηταν η ενταση στην μυρωδια του φυσικα για 48ωρες ψυνοταν μεσα λογικα ειναι να ειναι τελειο αλλα θελω να καταληξω οτι τα υγρα μου τα εχω παντα μεσα σε γυαλι ωστε να μην λιωσει τιποτα και να στρωσει παραπανω η γευση απο οτι πρεπει !


Επιπλεον, δυσκολα να γινει απο το ευρυ κινο ολο αυτο το θεμα με το rimer αλλα εαν καποιος ειναι τοσο μανιακος θα τον προτινα να το δοκιμασει !

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 12:03 »
Παιδιά το έχω ξαναγράψει και σόρρυ που το ξαναλέω αλλά! : Αν γίνονται χημικές αντιδράσεις, ό,τι αντιδράσεις και να είναι αυτές με αύξηση 10 βαθμών κελσίου τότε επιταχύνουμε την διαδικασία της αντίδρασης (στο θέμα μας ωρίμανση) από 2.5 μέχρι 4 φορές. Οπότε αν ένα υγρό στους 30 βαθμούς θέλει 12 μέρες να ωριμάσει , τότε αν το έχουμε σταθερά στους 40 βαθμούς το υγρό μας θα είναι έτοιμο γύρω στις 4 μέρες! :)


Το θυμάμαι που το έιχες ξαναπέι γιαυτό έβαλα και στους 30. ;)  Το update είναι μέρος του πειραματισμού μου.[size=78%] [/size]
Τώρα που έφτιαξα μεγαλύτερες ποσότητες σίγουρα θα ξαναενημερώσω αν δώ ότι χάθηκε κάτι ( σπιρτάδα, ένταση κτλ)
Ξέχασα επίσης να σημειώσω ότι τα μπουκαλάκια μου έιναι όλα γυάλινα και η ανάδευση έγινε με το χέρι . Επίσης έχω την εντύπωση ότι όταν ζεστάνει ο καιρός θα έχω άλλα αποτελέσματα.

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 12:34 »
Λοιπον,
Επειδη βλεπω πολυ οτι λετε ολοι για θερμοκρασια δοκιμασα και εγω ενα υγρο για 48ωρες στους 32C μεσα σε rimer ειναι ενα μηχανημα το οποιο πριν βαλεις οτιδιποτε μεσα το περνας απο vacum επισης αφηνεις οσες μερες/ωρες θελεις και ειναι μονιμα μεσα σε μια στανταρ θερμοκρασια (ειμαι μαγειρας και εκει μαγειρευω τα λεγομενα gourmet κρεατα/ψαρια)


Επισης, το μονο που εγινει καλυτερο ηταν η ενταση στην μυρωδια του φυσικα για 48ωρες ψυνοταν μεσα λογικα ειναι να ειναι τελειο αλλα θελω να καταληξω οτι τα υγρα μου τα εχω παντα μεσα σε γυαλι ωστε να μην λιωσει τιποτα και να στρωσει παραπανω η γευση απο οτι πρεπει !


Επιπλεον, δυσκολα να γινει απο το ευρυ κινο ολο αυτο το θεμα με το rimer αλλα εαν καποιος ειναι τοσο μανιακος θα τον προτινα να το δοκιμασει !


Καλημέρα Χάρη.


Όταν λες rimer εννοείς μηχανή για sous vide μαγείρεμα;

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 12:34 »
Ναι πάσα μου..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 12:38 »
Ευχαριστώ.


το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά πάει ακριβά ::)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 12:49 »
σου κράτησε το άρωμα και την επόμενη ;

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 15:48 »
Ναι πλάκα κανείς το άρωμα εχει γίνει τέλειο


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63763 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix