vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, Aoratix

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος SCK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #495 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 23:07 »
Δεν πρόλαβα καλά-καλά να γράψω περί μάστιγας και ιδού. Γι' αυτό σου είπα, ας το αφήσουμε καλύτερα. Ανίκατη μάχαν!!

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #496 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 23:05 »
Να ρωτησω κατι οσο αφορα στο θεμα της ωριμανσης. Ειμαι νεος στο diy, κ μετα απο μια μερικως επιτυχημενη προσπαθεια να φτιαξω ενα RY4, με βαση 50/50 9αρα και αρωμα της FA, ηθελα να ρωτησω αν κ κατα ποσο μεταβαλεται η γευση
 του υγρου μετα απο το εκαστοτε διαστημα που το αφηνουμε να ωριμασει. Εξηγουμαι. Το αφησα 3 βδομαδες σε σκοτεινο μερος με τακτικες ανακινησεις καθε 2-3 μερες, φυσικα οταν το δοκιμασα πρωτη φορα, δεν ηταν σαν το οριτζιναλ RY4 της  flavourart, αλλα οσο συνεχιζω να το ατμιζω, ειναι ψιλοδιαφορετικο οσο περνανε οι μερες, Κ δεν ξερω αν γινεται καλυτερο η' χειροτερο.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #497 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 08:18 »
Γενικά όσο πιό πολύ το αφήνεις τόσο καλύτερα δένει. Υπαρχουν αρώματα που δένουν σε 10μέρες και άλλα μπορεί να δένουν σε 2 μήνες. Το σίγουρο έιναι ότι αλλάζει η γεύση.
Όλα αυτά βέβαια, εξαρτούνται και από τη ποσότητα που φτιάχνεις, και τις γευστικές προτιμήσεις σου.
Θέλει πειραματισμό, και θα σε συμβούλευα , όχι μόνο να σημειώνεις την συνταγή σου, αλλά να γράφεις την εντύπωση σου πχ όταν το δοκιμάζεις στις 20 μέρες. Θα σε βοηθήσει αρκετά.
Τέλος όσο αναφορά το RY, για μένα είναι ιδιότροπο άρωμα. Όταν το φτιάχνω σκέτο το αφήνω και μήνα , μη σου πώ και 45 μέρες. Αλλά δεν έναι ακριβως το ίδιο με το έτοιμο 100%. Όταν το ανακατέβω με βανίλλια ,στις 25 μέρες μου είναι λουκουμάκι.
Πειραματισμός είναι κατα βάση. 
Μπορέι να ζοριστείς στην αρχή αλλά αξίζει το κόπο.

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #498 στις: Μαρτίου 07, 2017, 10:26 »
Μολις εκανα την πρωτη μου αποπειρα DIY.

5 Pink Mule Green 100ml, 0.6mg. Μηδεν αραιωση με νερο (αν και το σκεφτηκα εξ αρχης). Και απο αρωματα 2 RY69, Agrinio, Smoke, RY4 Double. Η αναδευση εγινε κυκλικα σε ξεχωριστα γυαλινα ποτηρια, αφου τελειωσα τα ξαναεριξα πισω στο μπουκαλι της καθε βασης, κλειστηκαν και μπηκανε ντουλαπι. Και ο Θεος βοηθος.....

ΥΣ: Οκ, γνωριζω πως πανω κατω θα τα αφησω 1 μηνακι για να δω σωστο αποτελεσμα. Απο'κει και περα τι παιζει? Καθημερινα τα κουναω κυκλικα παλι κανενα 1 λεπτο το καθενα? Αυτο γινεται για ολο το μηνα ή μονο τις πρωτες 4-5 μερες και μετα τα αφηνω στην ησυχια τους? Το καπακι το ανοιγω καθολου απο'δω και στο εξης? Σε RY69 και RY4 double, σαν να μυρισα λιγο οινοπνευμα και δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο στο να τα ανοιγω καμια φορα για να εξατμιστει. Εχω την εντυπωση παντως πως δεν περιεχουν αλκοολ. Ισως ετσι απλως μυριζουν σαν σκετο αρωμα.

(εκανα το ιδιο post και σε αλλο θεμα προχθες, απλως επειδη δεν μου απαντησε καποιος το γραφω και εδω στο "steeping" που μαλλον ταιριαζει περισσοτερο....)  :)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #499 στις: Μαρτίου 07, 2017, 11:28 »
Θα το δοκιμάζεις καθε 5 μερες για να καταλάβεις τι αλλάζει και πως επηρεάζεται από την ωρίμανση και με την ευκαιρία του κάνεις και ενα ανακάτεμα. Αυτό αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #500 στις: Μαρτίου 07, 2017, 12:31 »
Μια ερωτηση : Το RY Double στις 20 μερες θεωρειται οτι εχει φτασει στο μεγιστο της ωριμανσης του η παιρνει και αλλο? 

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #501 στις: Μαρτίου 07, 2017, 12:46 »
20 με 25 αλλα δοκίμασε στις 20 μέρες 

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #502 στις: Μαρτίου 09, 2017, 18:44 »
Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω το αρωμα φουντουκι, ποσο χρονο θελει ωριμανση μονο του. Και επισης εχω ωριμασει ενα μηνα ενα RY4 και μου βγηκε ατονο. Αν προσθεσω και σε αυτο λιγο φουντουκι να το ενισχυσω, θα χρειαστει ακομα ενα μηνα?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #503 στις: Μαΐου 18, 2017, 10:46 »
Steeping + Breathing, Streathing, ή τίποτα;

Επειδή έχω δοκιμάσει διάφορα χαρμάνια με διαφορετικούς χρόνους "ωρίμανσης", διαπίστωσα ότι συμμετέχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που το να πεις χρόνους είναι αρκετά αυθαίρετο. Προέλευση βάσεων, περιεκτικότητα και προέλευση νικοτίνης, ποσοστό VG/PG, σύρμα αντίστασης και τρόπος κατασκευής της, είδος βαμβακιού, ισχύς που χρησιμοποιείται, TCR, ατμοποιητής και δεν ξέρω τί άλλο, φαίνεται να δημιουργούν διαφορές στην γεύση. Προσωπική μου σύσταση, είναι το αμέσως, σε καμιά - δυό εβδομάδες, δεν ξέρω, ο Θεός και η ψυχή του!!! Το να φτιάξω δέιγμα 10-20ml και να το δοκιμάζω κάθε τόσο δεν το βρίσκω πρακτικό γιατί συνήθως μου τελειώνει το υγρό :wall:

Απόψεις;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #504 στις: Μαΐου 18, 2017, 11:19 »
Εγώ πάλι νομίζω ότι παιδεύεστε άδικα. :dontknow:

Στην αρχή λίγα ml για εύλογο χρονικό διάστημα πχ 15 ημέρες.

Μετά μεγαλύτερη ποσότητα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Ο καθένας βρίσκει την άκρη μόνος του και πάντα ανάλογα με τα υγρά που ετοιμάζει.

Ανάδευση λίγη ώρα για 4-5 ημέρες και το αφήνω να ηρεμήσει. :)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #505 στις: Μαΐου 18, 2017, 12:04 »
...Ανάδευση λίγη ώρα για 4-5 ημέρες και το αφήνω να ηρεμήσει...

Θα δοκιμάσω ανάδευση 20' στις 1000rpm στους 35°C (έχω γι' άλλο λόγο επαγγελματικό stirrer). Ή θα επιταχύνω την ωρίμανση ή θα φτιάξω αρωματική μαρέγκα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #506 στις: Ιουνίου 14, 2017, 23:10 »
Λοιπόν... θέλω απόψεις. 
Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω τα υγρά χωριστά. Φτιάχνω δηλαδή συνταγή την αφήνω να ωριμάσει και όταν χρειαστώ / θελήσω γίνεται η τελική μίξη με vg pg και νικοτίνη.
Η μέθοδος μίξης είναι με βάρος και συνήθως είμαι σε 5-7% ακρίβεια(Αποκληση θεωρητικού πραγματικού της συνταγής).
Αυτό που ψάχνω και στο οποίο θα ήθελα απόψεις είναι αν χρειαζεται η μαγνητική ανάδευση στη φάση των αρωμάτων ή αρκεί στο τέλος κατά την προσθήκη των υπολοίπων.
Να σημειώσω ότι οι συνταγές είναι συνήθως 7+ αρώματα, μερικές φορές χωριστά για layering και με ποσοστά περίπου στο 15%
Merci

Αν υπάρχει καλύτερο νήμα ας μεταφερθεί plz
Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #507 στις: Ιουνίου 15, 2017, 08:10 »
Καλημέρα συνατμιστές. Η δική μου άποψη επειδή δεν είναι και λίγοι οι οπαδοί της "αδιατάραχτης" ωρίμανσης τις λίγες φόρές που έχω στοκάρει έτοιμα "μίγματα" (stone) και πρόκειται νa προσθέσω τις βάσεις 1 μήνα + μετά απλώς τα κουνάω καλά (χωρίς φραπέδιασμα) και τα αφήνω στην άκρια (εννοείται δροσερά και σκοτεινά). Αν μπορώ διαλέγω και μπουκαλάκι που να είναι ξέχειλα τα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #508 στις: Ιουνίου 15, 2017, 10:06 »
Λοιπόν... θέλω απόψεις.  
Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω τα υγρά χωριστά. Φτιάχνω δηλαδή συνταγή την αφήνω να ωριμάσει και όταν χρειαστώ / θελήσω γίνεται η τελική μίξη με vg pg και νικοτίνη.
Η μέθοδος μίξης είναι με βάρος και συνήθως είμαι σε 5-7% ακρίβεια(Αποκληση θεωρητικού πραγματικού της συνταγής).
Αυτό που ψάχνω και στο οποίο θα ήθελα απόψεις είναι αν χρειαζεται η μαγνητική ανάδευση στη φάση των αρωμάτων ή αρκεί στο τέλος κατά την προσθήκη των υπολοίπων.
Να σημειώσω ότι οι συνταγές είναι συνήθως 7+ αρώματα, μερικές φορές χωριστά για layering και με ποσοστά περίπου στο 15%
Merci

Αν υπάρχει καλύτερο νήμα ας μεταφερθεί plz
Sent from my siPhone
Στην ωρίμανση ισχύει μάλλον το "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" :) Ουσιαστικά εσύ φτιάχνεις σχεδόν shake n vape.
Για μένα, αν βάζεις τα αρώματα μιας συνταγής μόνα τους και τα ωριμάζεις πριν τα βάλεις σε vg/pg για να φτιάξεις υγρό, δεν χρειάζεται να τους κάνεις μαγνητική ανάδευση αν η ποσότητα είναι μικρή. Αν όμως κάνεις σχετικά μεγάλη ποσότητα αρωμάτων, πχ >50ml καλό είναι να τους κάνεις μια ανάδευση 15 λεπτών.
Στην τελική φάση που θα τα ρίξεις στο υγρό σαφώς και χρειάζεται κάποια μορφή ανάδευσης για να ομογενοποιηθούν σωστά και σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.
Τα αρώματα τα ωριμάζεις σκέτα ή τα αραιώνεις λίγο περισσότερο βάζοντας επιπλέον PG?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2017, 10:20 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #509 στις: Ιουνίου 15, 2017, 11:33 »
Χαζή ερώτηση πρωτάρη...
Εάν με την “ωρίμανση” εννοούμε την σωστή εξάπλωση των αρωματικών υλών στην βάση γλυκερίνης, τι εξυπηρετεί να έχουμε τα συμπυκνωμένα αρώματα σκέτα μόνα τους πέρα από την ευκολία να είναι έτοιμη μια συνταγή για λόγους ευκολίας;

Kαι τα αρώματα που παίρνουμε μπορεί να είναι 1 χρόνο στο μπουκάλι αλλά πάλι θέλουν χρόνο μετά την μίξη με vg/pg.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180653 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12