vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, bloodlessz, infernity, manoslykos, chkontog, grag, lagoudakis

Twitter

Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα

Αποσυνδεδεμένος bill888

  • **
  • 336
  • Φύλο: Άντρας
  • μωλον λαβε
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #855 στις: Μαΐου 24, 2012, 20:44 »
ο οδυσσεας ειναι μεγαλος φιλε μου σε ολα του :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #856 στις: Μαΐου 24, 2012, 22:21 »
2η μέρα με το 3αρι φιτίλι πάνω και δεν μπορώ να πω ότι έχω δει μεγάλη διαφορά. Πάντως οι βόλτες της καμπάνας δυσκολεύονται με το χοντρό φιτίλι να γυρίσουν.  Πριν ήμουν με μονό 2αρί και τοπικά +2 κομμάτια 2αρι.

Αύριο θα δώσω από λίγο κομμάτι σε 2 φίλους να το δοκιμάσουν.

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #857 στις: Ιουνίου 15, 2012, 19:12 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=s-yB5wmQGOE&feature=player_embedded
[/youtube]

Ονομα αντίστασης Δράκος :tongue_smilie: όπως μας την βαφτισε ο Μιχάλης. :respect:

Λοιπόν την αντισταση αυτή μου την ειχε στείλει σε π.μ ο φίλος Αρης Bersekero όταν ειχαμε πρωτοπάρει τον Οδυσσέα 6 μηνες πριν και προσπαθούσαμε να τον κάνουμε να παίξει καλά στα 3,7v οπότε πιστευω οτι οι παλαιότεροι θα την γνωρίζουν. Στις αντιστάσεις δεν είμαι καθόλου καλός αλλά απο την στιγμη που την δοκίμασα δεν ξαναγύρισα σε άλλη και επειδή ασχολήθηκα αποκλειστικά μονο με αυτην πιστευω οτι την έφερα στα μέτρα και στα γούστα μου.

Για τις μηχανικές μπαταριοθήκες φτιάχνουμε αντιστάσεις με χαμηλά Ωμ  αλλά το σύρμα μας βγάζει λίγες σπείρες με αποτέλεσμα μικρή επιφάνεια ατμοποιησης. Στοχος  μας λοιπον είναι να φτιαξουμε μια αντισταση με χαμηλα Ωμ αλλα πολλές σπείρες.
Παιρνουμε δυο αντιστασεις 0,15 μηκους 2,4-2,8 εκατοστα η κάθε μια και τις στρίβουμε μεταξυ τους μόνο στις άκρες τους. Μετά στις άκρες βάζουμε το συρμα χωρίς αντίσταση. Οπότε θα πρέπει να δείχνει κάπως έτσι. Προσωπικα παίζω στα 2,4-2,5εκ.



Προσπαθουμε όσο γίνεται το σύρμα με αντισταση να παραμείνει χωρίς τσακίσματα και χωριζουμε τις δυο αντιστασεις ωστε να μην ακουμπάνε καθόλου μεταξυ τους. Υστερα το τοποθετούμε πάνω σε 1,5 φυτίλι αλλά τριπλό τοπικα (αυτο που μπαίνει μέσα στο κεραμικό) αλλά με μεγάλη προσοχή ωστε να μην ακουμπήσει η μια αντισταση την άλλη και ιδού εχουμε 8 σπείρες με μικρό μήκος αντίστασης αλλά μεγάλη επιφανεια ατμοποιησης.
Χρησιμοποιώ πάντα καρφίτσα οταν δένω την αντίσταση στο φυτίλι και μυτοτσίμπηδο όταν  τις στίβω. Συγχωρήστε με αλλά τώρα δεν ειχα τιποτα μαζί μου και ολα έγιναν στο χέρι και πρόχειρα. Η αντισταση πάνω στο φυτίλι πρέπει να δείχνει κάπως ετσι.



Αν ακουμπάνε μεταξύ τους χωρίστε τις με  καρφίτσα. Για να τεστάρουμε την αντίσταση υπάρχουν δυο τρόποι. Με στεγνό και με υγρό φυτίλι. Με στεγνό οταν δώσουμε ρευμα η προβληματική σπείρα θα ανάψει πρώτη,πειραξτε την μεχρι να στρώσει-συνηθως δεν ακουμπα στο φυτίλι καλά, αν όμως αναψουν όλες μαζι είμαστε οκ. Με υγρό φυτίλι θα χρειαστεί λίγος χρόνος παραπάνω να φανει η σπείρα που είναι στον "αέρα". Σε όλες πάντως τις περιπτώσεις πρέπει να φροντίσουμε οι σπείρες να εχουν ισορροπημένη απόσταση γιατι διαφορετικά αυτες που ειναι πιο κοντά μεταξύ τους θα ατμοποιούν πιο γρήγορα απο την απομακρυσμένη και αυτή απλά δεν θα προλαβαίνει και θα μαζευει μακα πιο γρήγορα από τις υπόλοιπες. Οι περισσότεροι όλα αυτα λογικά τα γνωρίζουν αλλά τα αναφέρω και για τους  νέους χρήστες του Οδυσσέα. Προτείνω το στησιμο αυτο να γίνει στον Οδυσσέα γιατι έχει το καλύτερο σύστημα τροφοδοσίας.

Προσωπικά πλέον χρησιμοποιω αυτο το setup με σύρμα 0,13 τόσο στον Οdy όσο και στον Steam Machine αφού ως γνωστόν μαζευει λιγοτερα κατάλοιπα. Η αντισταση με 0,15 κραταει 3 μέρες ενώ με 0,13 έως και 5-6μερες με σταθερή απόδοση σε ντουμάνι χτύπημα και γευση .

Καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν και ελπίζω να σας αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #858 στις: Ιουνίου 15, 2012, 19:27 »
Δεν κατάλαβα το σημείο που λες πως στις άκρες βάζεις το σύρμα χωρίς αντίσταση. Το στρίβεις πάνω; Ή το αγκιστρώνεις και το ασφαλιζεις;

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #859 στις: Ιουνίου 15, 2012, 19:48 »
Το στριβεις κανονικα σαν να εφτιαχνες με μονο συρμα

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #860 στις: Ιουνίου 15, 2012, 19:53 »
Τώρα την τύλιξα πάνω στο φυτίλι.


Θα δοκιμάσω αν ανάβει και θα επανέλθω.

EDIT: Λοιπόν ανάβει αλλά ο ατμός δεν είναι καν ο μισός απο αυτον στο βίντεο του Discordia. Έκανα λάθος στρίψιμο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2012, 20:07 από Alexander20 »

Αποσυνδεδεμένος artemisvas

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • mini provari, steam machine, penelope
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #861 στις: Ιουνίου 15, 2012, 20:10 »
Πολύ καλή δουλειά
Φίλε Discordia μπορείς να μας πεις πόσα Ωμ είναι αυτή η αντίσταση?
Αλέξανδρε δοκίμασε την και πές μας  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #862 στις: Ιουνίου 15, 2012, 21:13 »
Ορίστε και η δοκιμή μου με την αντίσταση Δράκος.  :))

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UtcN4TSrIsc&hd=1[/youtube]

Υ.Γ.
Είμαι με 3 ώρες ύπνο λόγο εξεταστικής.  :wall:
Κανονικά δεν είμαι έτσι σαν ναρκομανής  :)) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #863 στις: Ιουνίου 15, 2012, 21:39 »
Ο ένας παίζει με ggts (και υποθέτω με imr μπαταρίες) και ο άλλος με ego αν είδα καλά. Επίσης μάλλον υπάρχει διαφορά στα ωμ της αντίστασης, στο μερακλίδικο στρίψιμο του disc και ενδεχομένως στην αναλογία vg-pg στα υγρά. Όλα αυτά παίζουν ρόλο, χωρίς να βάλω στην εξίσωση οτι έχουμε διαφορετικούς ατμοποιητές (οι οποίοι όμως παίζουν καλά και οι 2).
Disc εκεί που ενώνεις αντίσταση με χωρίς γιατί υπάρχει η διαφορά χρώματος; Έχεις κάνει κάτι ή είναι της φωτογραφικής;

Edit: Να προσθέσω οτι το φυτίλι αν είναι καινούριο θέλει λίγο χρόνο μέχρι να ποτίσει καλά και να αποδώσει το μαξ των δυνατοτήτων του

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #864 στις: Ιουνίου 15, 2012, 21:40 »
Για την αντίσταση Dual Coil όπως αναφέρει ο φίλος, υπάρχει και ένα κατατοπιστικό video από τον vapingmonkey

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=w5cdHF7L4Wg&feature=plcp[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #865 στις: Ιουνίου 15, 2012, 22:08 »
crisx είναι μάλλον από το φως που αντανακλάται πιο εντονα. :dontknow: :hmmm:
Στο ggts έχω μόνο μπαταρίες ΙΜR όπως σωστά είπες και πράσινες της panasonic. Η αντισταση στο βιντεο ειναι 1,5Ω αλλά αναλογα τα εκατοστα που διαλέγεις μου εχει βγει και απο 1,3-1,7 . Επίσης χρησιμοποιησα ετοιμο υγρο tuscan flavorart

Αλεξανδρε λογικα οσο το χρησιμοποιεις θα ανέβει απόδοση, είσαι με 0,15; ρωταω γιατι εμενα μου στεγνωνε κ επαιρνα καμμένο γι αυτο εβαλα 0,13
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2012, 22:28 από Discordia »

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #866 στις: Ιουνίου 15, 2012, 22:51 »
Αλεξανδρε λογικα οσο το χρησιμοποιεις θα ανέβει απόδοση, είσαι με 0,15; ρωταω γιατι εμενα μου στεγνωνε κ επαιρνα καμμένο γι αυτο εβαλα 0,13
Ναι. 0,15 σε drip steam machine. Με το drip στην αρχή μου στέγνωσε. Τώρα είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #867 στις: Ιουνίου 15, 2012, 23:25 »
παιδια πηρα εδω και 3 μερες τον οδδυ τον καινουριο.για να καταλαβετε τις ερωτησεις μου,χρησιμοποιω did,a2t,oofs,line ss.
o oddy με 0,15  0,17  0,20 συρμα εχει πολυυυ καυτο ατμο,σε σημειο να με ενοχλει. ειναι νορμαλ αυτο η κανω καποια πατατα;
επισης το χτυπημα ειναι παλι πολυ δυνατο για τα γουστα μου.. τον βαζω σε προβαρι και τραγο και εχω παιξει απο 1,5 μεχρι 2 ωμ.
εχω δοκιμασει με το φυτιλι το 3αρι μονο,και με 2χιλ. διπλο τοπικα. το σεταπ το κανω οπως ειναι το βιντεο του Σκοτ.
κανω κατι λαθος ή απλα δεν μου ταιριαζει;επισης η νικοτινη μου ειναι 3μγ. οποτε δεν φταιει αυτο.
γενικα με τσακιζει στο χτυπημα και στον καυτο ατμο. επισης δεν βγαζει πολυ ατμο. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #868 στις: Ιουνίου 15, 2012, 23:49 »
Σε γενικές γραμμές ο Οδυσσέας έχει ζεστό ως αρκετά ζεστό ατμό.

Αυτό που λές ότι σου τσακίζει τον λαιμό με 3mg nic. λογικά δεν έπρεπε να γίνεται.

Μήπως και έχεις hot spot σε κάποιο σημείο στην αντίσταση? (λογικά αυτό είναι...)

Λύσε καπάκι, καμπάνα και τανκ, και δες αν με βρεγμένο φυτίλι πυρώνει κάποιο σημείο
στην αντίσταση σου. Αν ναι στρώστην να ακουμπάει το φυτίλι και θα είσαι κομπλέ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα
« Απάντηση #869 στις: Ιουνίου 16, 2012, 00:36 »
@discordia, @berserkero

Θυμάμαι και γω μόλις απέκτησα τον 1ο μου οδυ πριν αρκετούς μήνες, ψαχνόμουν με φυτιλοαντιστάσεις μέχρι που δέχτηκα το μαγικό πμ απο τον berserkero με την στριφτή στις άκρες μόνο αντίσταση.

Απο τότε, όποτε θέλω να χαρμανιάσω και να ντουμανιάσω τον τόπο στρίβω αυτή. Δοκιμάστε όμως και την dual coil που φαίνεται στο βιντεακι παραπάνω, μπορεί να είναι λίγο μπελαλίδικη αλλά αξίζει τον κόπο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix