vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, vasim, camber

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #240 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:32 »
Τον πήγε κανείς πίσω για το βραχυκύκλωμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2017, 11:46 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #241 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 13:13 »
Τον πηγα εγω οπως προανεφερα.
Το προβλημα του συγκεκριμενου κομματιου διαπιστωθηκε και επιβεβαιωθηκε επιτοπου και εγινε αμεσως αντικατασταση.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #242 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 13:41 »
Σου εκανε βραχυκλυκωνμα οταν ειχες ψηλα την αντισταση?η γενικα γτ σε μενα οταν βαζω ψιλα αν ειναι θεμα να παω κ γω για αλλαγη χθες τον πηρα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #243 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 14:25 »
Ο Μπουσάρντο σε κάποιο βίντεο λέει ότι πρέπει να μπαίνει χαμηλά η αντίσταση για να μην βραχυκυκλώνει, αλλά [member=13252]teonotis[/member] το πρόβλημα παρουσιάστηκε χωρίς να υπάρχει καν αντίσταση πάνω, που σημαίνει ότι οι πόλοι ακούμπησαν στην καμπάνα. Φταίει και το σχήμα της, λογικά, γιατί αν ήταν ορθογωνικό σαν του siren δεν νομίζω να έφταναν οι πόλοι για να ακουμπήσουν, ενώ στον θόλο φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #244 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 17:00 »
Ένα ολίγον "μπερδεμένο" review του Vic που βρίσκει τον ατμοποιητή κακό ή για να το θέσω καλύτερα, σαν ένα κομμάτι που θα έπρεπε να εμφανιστεί το 2015-2016 και όχι σήμερα με τέτοιο ανταγωνισμό τριγύρω. Φυσικά ο καθένας μας θα κρίνει από μόνος του, ας το δει όμως όποιος ενδιαφέρεται. Ίσως βοηθηθεί στην απόφαση που καλείται να πάρει.

Στην ουσία στον Vic δεν αρέσει το ότι ο ατμοποιητής "ψήνει" κατά κάποιο τρόπο το υγρό μέσα στην καμπάνα όταν έχουμε ρυθμίσει το airflow στα πολύ σφιχτά του. Με το να έχει αυτό το "σουρωτήρι" στη είσοδο του αέρα (που στην ουσία "κόβει" κατά μια έννοια τη ροή του αέρα ), όταν κι η είσοδος που έχουμε ρυθμίσει εμείς είναι πολύ "μικρή", αυτός ο συνδυασμός έχει σαν αποτέλεσμα να μην δημιουργείται -όπως λέει- η σωστή "πίεση" πάνω στην αντίσταση κι έτσι το υγρό "ψήνεται" χωρίς να ατμοποιείται όπως πρέπει.

Σε προσωπικό επίπεδο δεν έχω αισθανθεί κάτι τέτοιο, σε γενικές γραμμές όμως τον δουλεύω στα πιο "ανοιχτά" του κι εκεί ομολογώ ότι άρχισα να τον λατρεύω κιόλας. Ας το έχουν όμως στο μυαλό όσοι σκοπεύουν να τον πάρουν για να τον δουλεύουν στη μία τρύπα.. ;)

Υπήρξε και απάντηση απ' τον Busardo (πρώτο σχόλιο ) όπως και η απάντηση του Vic, σε λίγο έντονους τόνους τα σχόλια θα έλεγα. Δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβεται από πίσω, ο Vic είναι σίγουρος πάντως ότι μέχρι και η ίδια η Innokin θα πάψει να του στέλνει πράγματα για review μετά απ' αυτό.

Μάλλον δεν θα μάθουμε και ποτέ, στα του ατμοποιητή πάντως ίσως έχει κάποιο νόημα το όλο πράγμα. :)


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #245 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 17:06 »
Πρώτο στήσιμο σήμερα. Με μία από τις δύο έτοιμες αντιστάσεις 1Ω (26ga Kanthal, 7 σπείρες) της συσκευασίας, με μπόλικο βαμβάκι για να "γεμίσει" καλά το πηνίο της αντίστασης και τα λούκια τροφοδοσίας. Το steam tuner μου έδινε 23W (!) για heat flux 200 (τόσο χρησιμοποιώ συνήθως για τα 50/50 καπνικά υγρά μου). Αλλά τα 23W... βγάζουν, μετά από λίγο, καυτό ατμό (για τα γούστα μου). Τα κατέβασα, "παίζοντας" μέχρι και κάτω από 15W. Υπερτροφοδοσία το αποτέλεσμα... με μισή την μικρότερη τρύπα αέρα στο airflow δαχτυλίδι (σφιχτός πάντα ;D).

Δεν είχα δει, πριν τον στήσω, τα 4 σχετικά βιντεάκια του Busardo. Είχα όμως διαβάσει ό,τι γράψατε στο νήμα για βραχυκύκλωμα και υπερτροφοδοσία/διαρροή.

Πρώτο πρόβλημα: βραχυκύκλωμα στο σφίξιμο της καμπάνας. Ήταν ψηλά η αντίσταση. Την έσπρωξα κάτω και λύθηκε.
Δεύτερο πρόβλημα: μόλις το υγρό έφτασε κάτω από την βάση της καμπάνας, άρχισε υπερτροφοδοσία και διαρροή από τις τρύπες του δαχτυλιδιού airflow. Τι έφταιγε; Το βαμβάκι μέσα από τα λούκια συρρικνώθηκε, καθώς ποτίστηκε πολύ στην πορεία και μόλις έφτασε να μην "κολυμπάει" πια μέσα στο υγρό, "μάζεψε" και άφηνε ακάλυπτες από βαμβάκι χαραμάδες στα λούκια, που επέτρεπαν στο υγρό να ρεύσει μέσα στο χώρο ατμοποίησης. Ανεβάζοντας τα watts, μειωνόταν το πρόβλημα εύλογα, αλλά ο ατμός ήταν ζεστός. Ξεβίδωσα τη βάση (αναποδογυρίζοντας τον άτμο με υγρό μέσα) και με το τσιμπιδάκι δίπλωσα τις ουρές του ποτισμένου βαμβακιού που περίσσευαν κάτω από τα λούκια (ώστε να γίνει διπλό στρώμα το βαμβάκι στη θέση που είναι τα λούκια) και στούμπωσα τα λούκια. Τέρμα η υπερτροφοδοσία. Μάλλον θέλει ακόμα περισσότερο βαμβάκι στην αρχή και μετά το πρώτο πότισμά του (πριν το βίδωμα της καμπάνας), αναδίπλωση των ουρών εσωτερικά στα λούκια, ώστε να γίνει διπλό το βαμβάκι που στριμώχνεται μέσα τους.
Προς το παρόν δουλεύει καλά κατεβαίνοντας ακόμα και στα 12 W. Και πίνει και την τελευταία σταγόνα του τανκ (καθώς τον κουνάς για να τον φέρεις στο στόμα) χωρίς να φτάνουν οι ουρές του βαμβακιού στη βάση του τανκ.

Πρώτος ατμοποιητής μου 24άρης, με τόσο μεγάλο χώρο ατμοποίησης. Μου ζητάει μπόλικο βαμβάκι για τα 50/50 υγρά μου, ώστε να είναι "φραγμένα" καλά τα λούκια του, ακόμα και όταν -στην πορεία του ατμίσματος- θα "μαζέψει" το ποτισμένο βαμβάκι. Άρα θέλει και σχετικά μεγαλύτερο αξονάκι για το πηνίο της αντίστασης (τουλάχιστον 2.5mm).

Και αναρωτιέσαι:
Τσιγαρίσιος; Χμ!
Σφιχτός; Όχι και τόσο.
Ανάλυση γεύσης; Όχι και τόσο (Hussar-like).
Τελικά: Διαφορετικός (για το δικό μου perception πάντα ;)).

Αυτά με έμαθε ο Άρης για την ώρα. Δοκιμές θα συνεχίζονται επ' αόριστον.  

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #246 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 17:16 »
Η αλήθεια είναι πάντως ότι για το σουρωτήρι στην είσοδο του αέρα ο ίδιος ο busardo  σε review νομίζω του siren 1 έλεγε ότι κόβει αέρα και δεν μπορούσε να καταλάβει τον λόγω υπαρξής του για διαρροές...
Ξαφνικά τούμπα όλα και μας προστατεύει από διαρροές..
Με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι ήταν ο busardo...έχει περάσει και καιρός!!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #247 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 17:53 »
Ένα ολίγον "μπερδεμένο" review του Vic που βρίσκει τον ατμοποιητή κακό ή για να το θέσω καλύτερα, σαν ένα κομμάτι που θα έπρεπε να εμφανιστεί το 2015-2016 και όχι σήμερα με τέτοιο ανταγωνισμό τριγύρω. Φυσικά ο καθένας μας θα κρίνει από μόνος του, ας το δει όμως όποιος ενδιαφέρεται. Ίσως βοηθηθεί στην απόφαση που καλείται να πάρει.

Στην ουσία στον Vic δεν αρέσει το ότι ο ατμοποιητής "ψήνει" κατά κάποιο τρόπο το υγρό μέσα στην καμπάνα όταν έχουμε ρυθμίσει το airflow στα πολύ σφιχτά του. Με το να έχει αυτό το "σουρωτήρι" στη είσοδο του αέρα (που στην ουσία "κόβει" κατά μια έννοια τη ροή του αέρα ), όταν κι η είσοδος που έχουμε ρυθμίσει εμείς είναι πολύ "μικρή", αυτός ο συνδυασμός έχει σαν αποτέλεσμα να μην δημιουργείται -όπως λέει- η σωστή "πίεση" πάνω στην αντίσταση κι έτσι το υγρό "ψήνεται" χωρίς να ατμοποιείται όπως πρέπει.

Σε προσωπικό επίπεδο δεν έχω αισθανθεί κάτι τέτοιο, σε γενικές γραμμές όμως τον δουλεύω στα πιο "ανοιχτά" του κι εκεί ομολογώ ότι άρχισα να τον λατρεύω κιόλας. Ας το έχουν όμως στο μυαλό όσοι σκοπεύουν να τον πάρουν για να τον δουλεύουν στη μία τρύπα.. ;)

Υπήρξε και απάντηση απ' τον Busardo (πρώτο σχόλιο ) όπως και η απάντηση του Vic, σε λίγο έντονους τόνους τα σχόλια θα έλεγα. Δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβεται από πίσω, ο Vic είναι σίγουρος πάντως ότι μέχρι και η ίδια η Innokin θα πάψει να του στέλνει πράγματα για review μετά απ' αυτό.

Μάλλον δεν θα μάθουμε και ποτέ, στα του ατμοποιητή πάντως ίσως έχει κάποιο νόημα το όλο πράγμα. :)


Στα υπόψιν, ο κύριος στο ριβιού είναι ο ένας από τους 2 που σχεδίασαν τον Siren 2.
Tί θα έλεγε...;

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #248 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 18:21 »
Ντάξει, πιο προκατειλημμένος δεν πάει. Μπαμ κάνει.
Φτιάχνει 100 σπείρες να μας δείξει και καλά οτι δεν χωράει (επειδή κάτι παρόμοιο είχε πει και ο busardo στο βίντεο του siren2).
Το στήνει, παίρνει 2 τζούρες, "δε μου αρέσει".
100 φορές είπε τα περι αντιγραφής.
Ολόκληρη θεωρία περι πίεσης αέρα, λες και οι 3 μεγαλύτερες τρύπες έχουν τόση διαφορά απο τις πολλές μικρότερες που ο ένας πετάει και ο άλλος δεν ατμίζεται.
Και στο τέλος "if you want to buy it... for whatever reason".
Άσε μας ρε μεγάλε.

Και το σχόλιο του Busardo εντελώς άκυρο. "δεν είπες οτι έχει κατσαβιδάκια μέσα και οτι έχει και σελίδα στο facebook όμως". Ότι να'ναι.

Τσακώνονται τώρα 2 τηλεμάρκετερς (γιατί αυτό είναι ουσιαστικά) και θα τους πάρουμε στα σοβαρά? Δεν νομίζω.
Μόνο "ναι αλλά ο μπαμπάς μου είναι πιο ψηλός απο τον δικό σου" δεν είδαμε ως επιχείρημα για το αν είναι καλός ο ατμοποιητής η όχι. 

Εγώ μόνο το Στέλιο θα πιστέψω όταν κάνει το συγκριτικό που μας έταξε μεταξύ Siren2 και ARES.  :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #249 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 18:39 »
καλα κι ο Busardo πηγε και καλά να στήσει τον Μερλιν mtl (σύμπτωση) προχτες στο βιτεο και στραμπούλαγε τα δάχτυλά του, που απλά σπρωχνεις το συρμα τερμα και βιδώνεις. Τώρα και με άλλα λόγια θα έχουμε εκτος απο τους ατο, οπαδικά και με τους ριβγιούερς
*καλό ειναι αν προσπαθουν για το ιδανικό, αλλα η διαδρομή πρέπει να ειναι διασκεδαστική :tongue_smilie:, τουλάχιστον

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #250 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 19:26 »
Το κουτσομπολιό βγήκε σε καλό τελικά, έμαθα πράγματα που δεν ήξερα :))
Φάνηκε πάντως ότι ήταν από την αρχή αρνητικός ο τύπος.

Ξαναλέω όμως ότι το έβαλα περισσότερο προς ενημέρωση/συζήτηση για το αν όντως ισχύει η αναφορά που έκανε στο airflow. Εγώ βέβαια δεν εντόπισα κάτι τέτοιο, πάει και καιρός όμως που έχω να χρησιμοποιήσω πολύ σφιχτά airflows και στον Ares δεν έκανα ακόμα την εξαίρεση αφού τον δουλεύω στα τέρματά του.



Edit: κάτι που προσωπικά δεν είχα δει πριν, πιθανότατα και πολλοί από εσάς. Το reducer (σουρωτήρι :)) ) του αέρα στο deck μπορεί να αφαιρεθεί απλώς ξεβιδώνοντάς το, είτε για καθαρισμό είτε για πιο αεράτες τζούρες (δεν ξέρω στην πράξη πως λειτουργεί ), είναι σίγουρα κάτι χρήσιμο να το ξέρει κανείς.

Το είδα σε αυτό το βίντεο στο 25:45 περίπου:

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2017, 23:04 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #251 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 23:32 »
Mακαρε μολις με εφτιαξες παρα πολυ και ηταν ο λογος που τον ειχα βαλει αγγελια...Μολις στηθηκε χωρις το καπακι με crazywire 0.37, για να δουμε τι λεει...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #252 στις: Δεκεμβρίου 09, 2017, 23:38 »
Να μας πείτε αποτέλεσμα κύριος, θα το δοκιμάσω κι εγώ σύντομα αν και με καλύπτει προσωπικά στα "ανοιχτά" του αυτή τη στιγμή. Φαντάζομαι ότι αν δουλεύει σωστά (και γιατί να μη δουλέψει δηλαδή ) θα τον μεταμορφώνει τον ατμοποιητή αυτό το πράγμα.

Παρεμπιπτόντως αν άκουσα καλά η τρύπα χωρίς το reducer μετατρέπεται στα 3.5mm, ίσως ένα 26άρι (0.40mm ) να του ταιριάξει καλύτερα, αν βέβαια το "σηκώνει" και η εισαγωγή απ' το δαχτυλίδι. :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #253 στις: Δεκεμβρίου 10, 2017, 03:28 »
Στα υπόψιν, ο κύριος στο ριβιού είναι ο ένας από τους 2 που σχεδίασαν τον Siren 2.
Tί θα έλεγε...;
Ωστόσο δεν είπε κάτι αντίστοιχο συγκρίνοντας τον siren 2 με τον berserker της vandy vape. 

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #254 στις: Δεκεμβρίου 10, 2017, 06:21 »
Παντως το τρωει το φαγακι του.
Σημερα test drive στο μαγαζι εφυγαν 2 τανκ για πλακα.
Επαιζα στα 4-5 ml στη δουλεια τοσο καιρο, σημερα εφυγαν 8.  Just saying.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364