vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

411 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, danys620, antiklitos140, Milarepa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6240 στις: Αυγούστου 06, 2016, 16:06 »
Αυτό αναρωτιέμαι κ εγω από έξω ρε παιδια!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6241 στις: Αυγούστου 06, 2016, 16:44 »
18650 flat-top  το μεγεθος που παιρνει το pico :thumpup:

και αν δε βιαζεσαι
http://www.gearbest.com/batteries/pp_232875.html

15,5 ευρω η 4αδα

ειναι καλες αυτες οι 30q. παραγγειλα μια 8αδα να βρισκεται.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6242 στις: Αυγούστου 06, 2016, 17:02 »
αψογες. ;)

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6243 στις: Αυγούστου 06, 2016, 17:41 »
Με προβληματίζει που στον τίτλο δε γράφει πουθενά τη μάρκα. Αυτό συμβαίνει και με άλλες μπαταρίες σε αρκετά e-shops.
Δε γράφει π.χ.
Samsung SD1 18650 3.7V 3000mAh Rechargeable Li-ion Battery INR18650 - 30Q  -  4PCS  PINK authentic ή original
Δε θα 'πρεπε με το σκεπτικό που λειτουργούν αυτά τα e-shops; Ούτε στα χαρακτηριστικά παρακάτω αναφέρει τον κατασκευαστή.
Είναι όντως Samsung όπως γράφουν οι μπαταρίες πάνω τους;

εχεις δικιο. τι να πω... ειναι πολυ περιεργο αυτο.

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6244 στις: Αυγούστου 06, 2016, 17:47 »
απαντησα και σε αλλο νημα για τις συγκεκριμενες μπαταριες................εγδυσα μια απο g.b. και μια απο nkon και ηταν ολοιδιες.κατι παραπανω δεν μπορω να πω γιατι δεν γνωριζω τι γινεται παρα μεσα.παντως και οι 2 μπαταριες εχουν την ιδια αποδοση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6245 στις: Αυγούστου 06, 2016, 23:48 »
Βασίλη, δεν βάζεις ένα αστεράκι δίπλα σ' αυτές που έχουν προστασία, έτσι για να τις ξεχωρίζουμε εύκολα;
Να βάλω και το link του μηνύματος στο πρώτο μήνυμα μιας και είναι η πιο συνηθισμένη ερώτηση στο θέμα μας.


Οι αυθεντικες μπαταριες παραγονται με Flat θετικο πολο και χωρις προστασια.   ΟΛΕΣ ........
Απο 'κει και περα , οι μεγαλεμποροι κανουν παραγγελιες και λενε ποσες θελουν με προστασια και ποιες να ειναι αυτες .
Οποτε ακομα και οι πιο συνηθισμενες μπαταριες με προστασια , Panasonic/Sanyo  NCR A/B/PD/PF/BE/BD/BF/BL/FM - Samsung ICR 26F/INR 29E , ειναι λογο παραγγελιας με προστασια , ενω απο τον κατασκευαστη ειναι unprotected.

Mπορουμε να δουμε ολες τις μπαταριες με προστασια .
Η Eagletac εχει μπαταρια των 2500mAh με προστασια και κατω απο το καλυμμα της ειναι η Samsung 25R.
Μια μπαταρια που μπορεις να την αποφορτισεις οπως θελεις και αγαπας και μεχρι το οριο των 2.0 V , αλλα εδω λογο προστασιας κατεβαινει μεχρι το 3.3 V και η προστασια της επιτρεπει ενταση 8Α.


H Keeppower , η Orbtronic , η AW καθως και αλλες εταιριες τετοιου ειδους , δηλαδη εταιριες που τυλίγουν μπαταριες των μεγαλων εταιριων κατασκευης , εχουν στην αγορα μπαταριες με αποφορτισεις των 10Α , αλλα θα δουμε να εχουν αποδοση απο 2.5 μεχρι 7 - 8 Α  το ανωτερο λογο προστασιας .
Υπαρχουν δηλαδη διαφορων ειδων τσιπακια προστασιας και μπαινουν σε καθε ειδουν μπαταριες , αναλογα τις παραγγελιες των εμπορων.

Στην Ελλαδα οι μπαταριες προστασιας που βλεπω πιο συχνα  , ειναι η Panasonic NCR B , η Sanyo UR 26FM - NCR BL/BF/GA , η Samsung ΙCR (NMC) 26F/28A/28B/30A/30B.

Ολες φυσικα ειναι μπαταιρες NCA (εκτος της Samsung 26F) και οι αποφορτισεις που επιτρεπει η προστασια ειναι συνηθως απο 5 μεχρι 7 Amps.

Απο τις μπαταριες ασφαλους χημειας ομως  που υπαρχουν στην αγορα και ειναι μπαταριες προστασιας , προσωπικα ξερω αυτες :

Panasonic CGR CH  σαν Κeeppower , Orbtronic , Efest
Τη Samsung 26F       σαν Enerdan
Τη Samsung 25R       σαν Eagletac.

Δεν εχω δει ή δεν θυμαμαι τουλαχιστον στην Ελλαδα να εχω δει καποια απο τις ''δυνατες'' μπαταριες που αναφερθηκαν πιο πανω με προστασια .
Δηλαδη τις :
LG HG2
Samsung 30Q
Sony VTC6  (τωρα βγηκε στην αγορα βεβαια)

Απο τις NMC ξερω μονο αυτες τις τρεις  (Panasonic CGR CH - Samsung 26F - Samsung 25R)

Οι υπολοιπες μπαταριες προστασιας που ξερω , ειναι μπαταριες ICR και NCA , οι οποιες δεν ειναι ασφαλους χημειας και για μεγαλυτερη ασφαλεια χρειαζονται τσιπακι προστασιας .

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6246 στις: Αυγούστου 08, 2016, 10:45 »
Καλησπερα!
Για ενα μηχανικο σωληνα που εχω vision By DEUS ή το αντιστροφο θα σας γελασω... γ@#ώτ... να παρω αυτες;
http://saveshop.gr/index.php?route=product/product&path=64_85_102&product_id=442
Λεει οτι ειναι υψηλης αποστραγγισης και κανουν για σωληνες....
Και εναν φορτιστή απλο ε;
http://www.smart-tech.gr/Convoy-18650-Li-Ion-Battery-charger.html
Εχω αγχωθει με τοσα αλλα και σκεφτομαι οικονομικες λυσεις να ξαναβαλω σε λειτουργια την μπαταριοθηκη μου τουλαχιστον,  με Ναυτιλο του οποιου θα του παρω βαση απο ατμομαγαζο στο Χαλανδρι mr Smoke με 16 euro συν μια καλη μπαταρια και εναν φορτιστη συνολο καμια 30 ευρω.
Απεξω δεν παιζει. Δεν εχω ορεξη να ασχολουμαι με αναμονη παραγγελιας δεν εχω υπομονη.

Ερώτηση : Ξερετε πού μπορω να βρω στα Βορεια Προαστια οικονομικα μια samsung 35E που προτεινει κι ο Shadockan για χαμηλα βατ; Με το Ναυτιλο και τις 1,6-1,8 ωμ που χρησιμοποιω μια χαρα δε θα μαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2016, 10:53 από Zelatini »


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6248 στις: Αυγούστου 08, 2016, 16:48 »
Καλησπερα!
Για ενα μηχανικο σωληνα που εχω vision By DEUS ή το αντιστροφο θα σας γελασω... γ@#ώτ... να παρω αυτες;
http://saveshop.gr/index.php?route=product/product&path=64_85_102&product_id=442
Λεει οτι ειναι υψηλης αποστραγγισης και κανουν για σωληνες....
Και εναν φορτιστή απλο ε;
http://www.smart-tech.gr/Convoy-18650-Li-Ion-Battery-charger.html
Εχω αγχωθει με τοσα αλλα και σκεφτομαι οικονομικες λυσεις να ξαναβαλω σε λειτουργια την μπαταριοθηκη μου τουλαχιστον,  με Ναυτιλο του οποιου θα του παρω βαση απο ατμομαγαζο στο Χαλανδρι mr Smoke με 16 euro συν μια καλη μπαταρια και εναν φορτιστη συνολο καμια 30 ευρω.
Απεξω δεν παιζει. Δεν εχω ορεξη να ασχολουμαι με αναμονη παραγγελιας δεν εχω υπομονη.

Ερώτηση : Ξερετε πού μπορω να βρω στα Βορεια Προαστια οικονομικα μια samsung 35E που προτεινει κι ο Shadockan για χαμηλα βατ; Με το Ναυτιλο και τις 1,6-1,8 ωμ που χρησιμοποιω μια χαρα δε θα μαι;


Zelatini , το μοντακι σου δεν ειναι μηχανικο.
Οποτε οτι και να βαλεις επανω θα εχεις την ασφαλεια της πλακετας του μοντ και αποδοση απο την πλακετα και οχι απο τη μπαταρια .
ΟΜΩΣ ..........
Καλη η Samsung 35E , αλλα προσωπικα θα αγοραζα μια απο τις ''δυνατες'' των 3000mAh.
H πλακετα λογικα δεν ειναι καποια τεχνολογικα ανωτερης ποιοτητας , οποτε ακομα και με μικρη πτωση τασης , η αδυναμια αποδοσης θα ειναι αισθητη ή αλλιως θα ειναι πιο αισθητη σε σχεση με μια ''δυνατη'' μπαταρια .
Αν δεν κανω λαθος , η πλακετα σταματαει με μπαταριες NCA καπου στα 3.6V , ενω με NMC σταματαει καπου κοντα στα 3.4V.
Αρα πιστευω ειναι καλυτερη η αγορα μιας απο τις τρεις δυνατες μπαταριες .......  Γνωμη μου.

Υ.Γ. - 1
Οι  LG HG2 - Samsung INR 30Q - Sony INR VTC6 , ειναι πιο φτηνές απο τις Samsung INR 35E - LG INR MJ1 - Panasonic/Sanyo NCR GA  ................
Υ.Γ. - 2
Η μπαταρια που εβαλες στο Link , λογικα ειναι η Panasonic CGR 18650 CH.
Ειναι μια απο τις πολυ αγαπημενες μπαταριες μου , αλλα ειναι και παλιες .
Ειναι ικανες για αποφορτιση των 10Α και εχει 2250mAh .
Η αιτια που ειναι τοσο ακριβη , ειναι οτι η εταιρια  (EH) δεν κατασκευαζει μπαταριες και αφου αγοραζει , θα πρεπει να βγαλει και κερδος .
Οι Samsung 30Q - LG HG2 υπαρχουν στην αγορα ακομα και με 9-10€ και ειναι μπαταριες των 3000mAh με ικανοτητα αποφορτισης τη διπλασια . Δηλαδη  20Α.
Πιστευεις ακομα οτι σε συμφερει η αγορα της ΕΗ 2250mAh 10A (Panasonic cgr ch) ??????????????????

Φορτιστη πιστευω δεν ειναι σωστο να παρεις μονοκαναλο........ 
Ιδιαιτερα αυτο που εβαλες στο link .......
Αυριο θα χρειαστεις και δευτερο καναλι........ Ολοι μας το χρειαστήκαμε τελικα παρα το οτι νομιζαμε οτι δεν θα το χρειαστουμε ποτε .  
Μη κανεις και 'συ το ιδιο λαθος ...... Κριμα ειναι ...
Το μεγαλο βλεπεις γινεται μικρο . Το μικρο δε γινεται μεγαλο.
Ο Xtar MC2 ειναι καλος φορτιστης και σε πολυ χαμηλη τιμη . 
Πιστευω ειναι κατι που θα σου χρειαστει και δεν θα δωσεις και πολλα χρηματα παραπανω.
O MC2 εχει καπου στα 11 - 13€ .
Ειναι απο τους πολυ καλους φορτιστες , αλλα δεν εχει οθονη.
Eιναι απο τις πιο συμφέρουσες φτηνες αγορες που μπορεις να κανεις.

Αποσυνδεδεμένος herco

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6249 στις: Αυγούστου 08, 2016, 20:42 »
Συχνα πυκνα αναφερουμε εταιρειες που κατασκευαζουν 18650 - ομως εχω παντα την απορια ποιες εταιρειες κατασκευαζουν 18350 μπαταριες ?  
Δεν αναφερομαι σε μεταπωλητες/τυλιχτες κλπ αλλα σε πραγματικους κατασκευαστες στοιχειων.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6250 στις: Αυγούστου 08, 2016, 20:58 »
Μιας και σήμερα άνοιξε θέμα για τις 18350, καλύτερα να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση γι' αυτές:
Καλές 18350 ?

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6251 στις: Αυγούστου 10, 2016, 21:57 »
Ψάχνοντας στο eBay βρήκα κάποιον φορτιστή για 18650 κοντά στα 5 ευρω.
Εχει παρει κανεις φορτιστή; 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6252 στις: Αυγούστου 10, 2016, 22:01 »
Βάλε κανένα λινκ για να τον δούμε.

Αλλά φορτιστή εγώ προσωπικά με 5 ευρώ (λιγότερο από όσο κάνει 1 μπαταρία) δεν θα έπαιρνα.

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6253 στις: Αυγούστου 10, 2016, 22:06 »
Δεν διαφωνώ καθολου. 
Γράψε στο eBay : 
2PCS 18650 3.7V 5800mAh Li-ion Rechargeable Battery & Dual Smart Charger Lamp

Μπαίνω από κινητό κ δν μπορώ να αντιγράψω link

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6254 στις: Αυγούστου 10, 2016, 22:13 »

2PCS 18650 3.7V 5800mAh Li-ion Rechargeable Battery & Dual Smart Charger Lamp


Τα είδα φίλε μου, ούτε καν, αν θες να έχεις το κεφάλι ήσυχο μην τα ξανά κοιτάξεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 23:04 από norton »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364