vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 8 χρήστες
ZiovanioS, Jorge, Christos Z, john67, camber, I.P, dinos_74, antiklitos140

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4260 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 20:57 »
και εμενα στην αρχή με δυσκόλεψε αλλα μπορεί να κατεβει αρκετά ώστε να έχει χώρο να γεμίσει χωρίς να βγει το tank
θέλει προσεχτικά και θα σου πρότεινα να βγάλεις πρώτα το drip tip

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4261 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 20:59 »
Όπως είσαι στην φώτο 1... Βγάζεις το driptip...
Κρατάς την βάση και γυρίζεις σιγά σιγά το τανκ σαν να το ξεβιδώνεις και κατεβαίνει.
Όταν κατέβει ελάχιστα κάτω από την βάση... κάνεις το τανκ αριστερά-δεξιά και κατεβαίνει κι άλλο για να γεμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4262 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 21:03 »
Οταν είχα αυτό το τανκ αυτό που έκανα είναι να ξεβιδωνω το πλαστικό τανκ από το δαχτυλίδι του αέρα. Πιάνεις με το ένα χέρι το δαχτυλίδι και με το άλλο το πλαστικό τανκ και το ξεβιδωνεις. Προσεχεις να μην ξεβιδωνεις και τη καμπάνα μαζί. Μετά το βάζεις πάνω στο τραπέζι ανάποδα και τραβάς το τανκ προς τα κάτω.  Όταν κατέβει βάζεις το μικρό δάχτυλο (του χεριού) εκεί που ήταν το ντριπτιπ και σπρώχνεις την καμπάνα. Με αυτό τον τρόπο γεμίζεις εύκολα, αλλά σε 3-4 μήνες το πολύ θα διαλυθούν τα πάσα από το τανκ. Αφού γίνει αυτό μετά αγοράζεις ένα bell tank, αλλάζεις τα δύο ο'ρινγκ της βάσης με δυο 12x1 και γεμίζεις μετά πανευκολα.

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4263 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 21:07 »
Όπως είσαι στην φώτο 1... Βγάζεις το driptip...
Κρατάς την βάση και γυρίζεις σιγά σιγά το τανκ σαν να το ξεβιδώνεις και κατεβαίνει.
Όταν κατέβει ελάχιστα κάτω από την βάση... κάνεις το τανκ αριστερά-δεξιά και κατεβαίνει κι άλλο για να γεμίσεις.
Οτι κ αν κανω μετα τη φωτο 1, το τανκ δεν ξεβιδωνει απλα με ελαχιστη δυναμη ελευθερωνεται εντελως απο τη βαση,. Σαν ελευθερο που ειναι, απο κατω ειναι ανοιχτο φωτο 3, δεν ξερω αν φαινεται καθαραμκ αν κανω πως γεμιζω τα υγρα χυνονται... ισως πρεπει να βγαλω βιντεο...σε οσα βιντεακια που στειλατε να δω, αυτο το προβλημα δεν παρατηρειται

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4264 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 21:12 »
Θα σου έλεγα να βάλεις ένα πιο μικρό oring στην καμπάνα και το πάνω της βάσης.
Αν έχεις 9x1 στην καμπάνα πχ βάλε 8x1
και στην βάση δοκίμασε με 13x1 14x1

Διάβασε κι εδώ

EDIT:
[member=19364]johnny_suede[/member] Παιδευόμαστε τζάμπα... Όταν σου γίνει σαν τις φώτο 2-3...
Πίεσέ το να μπει μέσα... Τόσο όσο να μπαίνει η μύτη από μπουκάλι.
Υπολόγισε 3-4 χιλιοστά κενό. Με τόσο κενό το χω γεμίσει και με ΄μπουκάλι από βάση  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 21:19 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4265 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 21:19 »
Λογικά ο ατμοποιητης είναι μεταχεισμενος. Σωστά? Μάλλον τα ο'ρινγκ της βάσης είναι αλλαγμένα ή πολύ φθαρμένα και δεν κρατάνε καθόλου. Βάλε τα νούμερα που σου είπανε παραπάνω από κάποιον άλλο ατμο και δοκίμασε.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4266 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 21:41 »
Επειδή δεν βλέπω τις φωτογραφίες (δεν ξέρω γιατί έχω πρόβλημα με το photobucket, αν και έχω κάνει εγγραφή), από την περιγραφή σου εικάζω ότι δεν ξεβίδωσες καθόλου την καμπάνα πριν τον γυρίσεις ανάποδα, σωστά; Και επίσης εικάζω ότι δεν έβγαλες το drip tip πριν τον ακουμπήσεις ανάποδα για να πιέσεις το τανκ να κατέβει, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4267 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 13:11 »
με αφορμή την κίνηση στο νήμα...Μέτα απο τόσο καιρό, με τις όποιες ιδιορυθμίες του, εξακολουθεί να είναι ο αγαπημένος μου (zest). :D

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4268 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 13:49 »
Επειδή δεν βγάζω άκρη με το τεράστιο αυτό νήμα που αφορά όλες τις εκδοχές και έχω δύο zest v2 στην διάθεση μου, πράγματι η τζούρα είναι πολλή μαλακή και σφιχτή οσο-τοσο, είναι όμως πολύ μικρή η χωρητικότητα του. Υπάρχει ανταλλακτικό τανκ που τη μεγαλώνει; Και το γεμίζουμε όρθιο ξεβιδωνοντας το κομμάτι πάνω από το πλαστικό τανκακι;

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4269 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 13:55 »
Υπάρχει τανκ που έχει τρύπες από πάνω και γεμίζει βγάζοντας μόνο το πάνω δαχτυλίδι.
Αλλά πρέπει να αγοράσεις όλο το τανκ (μαζί με τα 2 δαχτυλίδια εννοώ).
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_25_77&products_id=362

Χωρητικότητα νομίζω όσα κυκλοφορούν (straight, bellcup) ίδια έχουν.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4270 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:08 »
Επιβεβαιώνω gipsy, με έναν αστερίσκο. Το top fill έχει χωρητικότητα 4ml. Όπως νομίζω και τα υπόλοιπα. Εκτός από τα tiny που είναι νομίζω στα 2,7 ml, πάντα σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία. Τώρα το ποιο έχει η Μαρία δεν το ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4271 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:13 »
Καλέ πια 4 ml, ούτε 2 δεν χωράει  :confused1:

Έχω αυτόν

https://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_614486.html

Ειναι κλώνος, είμαι σε λάθος νήμα :eyesplash:

Συγγνώμη gipsy.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:22 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4272 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:38 »
Όποιος πάει από το μαγαζί του GUS, μπορεί να πάρει το τανκ με την τεράστια τρύπα που γεμίζει από πάνω και μόνο το ένα δαχτυλίδι του τανκ (το πάνω, που είναι διαφορετικό από το προηγούμενο). Το κάτω δαχτυλίδι του νέου τανκ είναι το ίδιο με το προηγούμενο και δεν θα το αλλάξει.

Από τότε που πήρα το νέο τανκ για τον zest 2, έχω πετάξει τα χαρτομάντηλα εντελώς (για τα χέρια μου). Με το νέο τανκ είναι πλέον κατάλληλος και για πρώτος επισκευάσιμος. Αρκεί να κλείνεις τον αέρα, πριν βγάλεις το πάνω δαχτυλίδι για να τον γεμίσεις.

Μελετώντας τη σχεδίασή του (τους 5 περίπου μήνες που τον έχω), τον θαύμασα ως σύλληψη.
Καμπάνα με τρούλο και στενή καμινάδα για δύο επίπεδα συμπύκνωσης του ατμού (και όχι ένα, όπως στους τόσους άλλους) και με μικρό χώρο ατμοποίησης (συνδυασμός για ανάλυση γεύσης).
Βάση σε δύο επίπεδα ύψους, όπου η εσοχή που τα χωρίζει (κάτω από την περιφέρεια του πάνω -πρώτου- επιπέδου) συμβάλλει κι αυτή στην μικρή κατανάλωση (δεν διαχέεται το υγρό στο πάνω -δεύτερο- επίπεδο της βάσης, αλλά ρουφιέται όλο μόνο από το βαμβάκι στα δύο αυλάκια του κάτω -πρώτου- επίπεδου της βάσης).
Ο μικρός χώρος ατμοποίησης (μικρή διάμετρος καμπάνας), που σου υπαγορεύει την βέλτιστη αντίσταση ως πηγή θερμότητας (π.χ. kanthal σύρμα 30ga σε 2mm αξονάκι με 4-6 σπείρες) αλλά και το βέλτιστο λίγο βαμβάκι για τα λίγα watt στα καπνικά υγρά (για σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα), σε συνδυασμό με τις τρεις -σε σειρά- τρυπούλες της βάσης κάτω από την αντίσταση (που διασπείρουν τον αέρα σε όλο το μήκος της αντίστασης) και το γεγονός ότι η αντίσταση κάθεται σε συγκεκριμένη "ελάχιστη" απόσταση από τις οπές αέρα από κάτω της (λόγω προσέγγισης των πόλων), πράγμα που σημαίνει συγκεκριμένη ταχύτητα τυρβώδους ροής του αέρα προς την αντίσταση, όλα αυτά συμβάλλουν στην χαρακτηριστική του ανάλυση γεύσης, που διατηρείται σταθερή και δεν "αλλοιώνεται" στη διάρκεια του ατμίσματος. Παράλληλα, αυτά συμβάλλουν στο να μην απαιτεί και σύντομη αλλαγή αντίστασης και βαμβακιού, αν το υγρό σας είναι από τα καθαρά.

Νομίζω ότι το καινούργιο τανκ τον ανεβάζει σε άλλα επίπεδα ευκολίας χρήσης, καθώς και το στήσιμό του είναι απλό και γρήγορο. Σ' αυτό συμβάλλει και το γεγονός ότι οι πόλοι, κάτω από τις βίδες τους, έχουν εγκοπές για να μαγκώνουν εύκολα το σύρμα της αντίστασης την στιγμή πριν το σφίξιμο της βίδας.
Μακάρι να ήταν μικρότερη η τιμή του, για να μπορούσαν να τον έχουν περισσότεροι ατμιστές. Τα μυαλά, όμως, πληρώνονται.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4273 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 19:19 »


Το κάτω δαχτυλίδι του νέου τανκ είναι το ίδιο με το προηγούμενο και δεν θα το αλλάξει.


Το νέο δαχτυλίδι έχει δύο εξοχές στην βάση του και κλείνει τα κανάλια υγρού όταν κλείνουμε τον αέρα.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4274 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 19:56 »
Αυτό δεν το ήξερα, καθώς δεν μου το άλλαξαν όταν αγόρασα το νέο τάνκ και ίσως γι' αυτό μου ήρθε και πιο φθηνά. Χρήσιμη πληροφορία. Άλλο ένα "συν" στη σχεδίαση. Ευχαριστώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92773 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex