vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 6 χρήστες
zamploutos, Doubt, bloodlessz, manoslykos, chkontog, Giannis.B

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4245 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 21:14 »
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πω οτι αν και κάτοχος μιας εβδομαδας και κάτοχος πολλών καλών mtl επιςκευαςιμων, νιωθω τυχερός που επεςε Το φαινόμενο στα χέρια μου. Η καλύτερη προσωπικά τζούρα κ γεύση απο αυτούς που εχω δοκιμάσει, άντε κ ο hussar με το 1.3.Μια βοήθεια θα θελα, σχετικά με την αναπλήρωση του υγρού. Εχω τον λαιτ με τις 3 τρύπες στη βάση, κ οι οπές αναπλήρωσης απο πανω δεν παίρνουν σχεδόν καμμια μύτη απο μπουκαλάκι. Μόνο ένα μπουκαλάκι της σειράς pulp χώρεσε, οπότε κάνω πατέντες με αυτή τη μύτη ώστε να γεμίζω. Απο κάτω δεν μπορω να γεμίσω γιατι οπότε ξεκούμπωνω το τανκακι η βάση παραμένει βιδωμένη στο ντεκ οπότε καταλαβαίνετε οτι δεν γίνεται. Αν ξεβιδωσω την καμπανα και προσπαθήσω να την κουμπωςω στο τανκ με τα δαχτυλίδια για να γεμιςω απο κάτω, η καμπάνα δε μνει σταθερή στο τανκακι.τι κάνω λάθος? συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 21:19 από johnny_suede »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4246 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 21:21 »
Αυτό το τανκάκι δεν νομίζω να υφίσταται πλέον, και έχει αντικατασταθεί μόνο με γέμισμα από πάνω, το οποίο έχω στον v2 και μου φαίνεται πολύ άνετο στο γέμισμά του.

Από κει και πέρα... Στις πρώτες σελίδες του νήματος είχαν αναφερθεί πολλές τεχνικές αναπλήρωσης από κάτω και από πάνω με το tank που έχεις. Καλύτερη λύση νομίζω το μπουκάλι με βελόνα, αν και αυτό σημαίνει ότι χάνεις την άνεση να έχεις απλά το μπουκαλάκι της εταιρείας που ατμίζεις, που συνήθως πλέον είναι με πιπέτα.

Σου επισυνάπτω ένα ενδεικτικό παράδειγμα: https://www.atmosfaira.com/plastiko-mpoukali-me-velona.html

Δύο για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση: http://vaporshub.gr/shop/e-liquid/bottles/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CE%BD%CE%B1-30ml-copy-2/

Πάντως, επαναλαμβάνω. Αναλυτικά στις πρώτες σελίδες του νήματος.

Υ.Γ. Στο γέμισμα από πάνω ΠΑΝΤΑ να κοιτάς ότι α) έχεις κλείσει οπές αέρα β) έχεις κλείσει καμπάνα. Παθών και μαθών. Το δεύτερο με ερωτηματικό.

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4247 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 21:24 »



Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4248 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 21:39 »
Τα εχω δοκιμάσει. Ξέχασα να αναφέρω οτι αν γυρίσω τον ατμοποιητη ανάποδα κ προσπαθήσω να ξεβιδωσω το τανκ απο τη βάση, ή θα ξεβιδωνεται όλος ο ατμό ποιητής από το μόντ με οποίο τροπο αν δοκιμάσω, η θα γυρίζει ατέρμονα το τανκ με το δαχτυλίδι του αερα

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4249 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 21:45 »
Δεν τον ξεβιδώνεις ανάποδα:
Όπως στο δεύτερο βίντεο αλλά με την εξής διαφορά: Σφηνώνεις το τανκ ανάμεσα σε δείκτη και μέσο και με τον αντίχειρα σπρώχνεις το επιστόμιο μαλακά επάνω. Θα ξεκολλήσει το τανκ από τη βάση και θα κατέβει. Πρόσεχε αυτό να γίνει αργά και απαλά για να μην κατέβει πολύ κάτω το τανκ και πάρεις τα υγρά στα χέρια...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4250 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 22:02 »
Αν δεν κατάλαβες αυτό που λέει ο karmakoma, πριν απ' όλα ξεβιδώνεις δυο-τρεις στροφές την καμπάνα και μετά βγάζεις το drip tip (η βγάζεις πρώτα το drip tip, αν μπορείς να ξεβιδώσεις εύκολα την καμπάνα και χωρίς αυτό). Γυρίζεις τον φαινό ανάποδα και τον ακουμπάς (την καμπάνα) στο τραπέζι. Τον πιάνεις με τα δάχτυλα από το τανκ και πιέζεις προς τα κάτω (προς το τραπέζι) ώστε η άκρη της καμινάδας της καμπάνας να πιεστεί μέσα στο τανκ (να έρθει πρόσωπο με το πάνω μέρος του τανκ). Τώρα θα έχεις αρκετό χώρο από την κάτω μεριά του τανκ (στη βάση του φαινό) να βάλεις τη μύτη του μπουκαλιού του υγρού σου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4251 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 22:22 »
αυτο που λεει ο φιλος alexoyiorgis, με τη διαφορα οτι δεν πειραζω την καμπανα.
σχετικα ευκολος τροπος, νομιζω....

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4252 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 22:35 »
Το λίγο ξεβίδωμα της καμπάνας το λέω, γιατί θα βοηθήσει έναν αρχάριο να μεγεθύνει την απόσταση του τανκ από τη βάση, για να βάλει άνετα το στόμιο του μπουκαλιού του χωρίς φόβο να του χυθεί το υγρό, αν τρέμουν τα χέρια του... από το δέος μπροστά στον φαινόμενο!  :D

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 591
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4253 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 23:36 »
Γυρνάμε ανάποδα τον ατμοποιητη και ξεβιδωνουμε το τανκ απο την βαση , μ αυτόν τον τροπο δεν φθείρονται τα ορινκακια ( διορθώνουμε και το βαμβάκι αν χρειάζεται )  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4254 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 14:58 »
Ηρακλη αυτο δοκιμασα αλλα, η βαση δεν ξεβιδωνει. Ξεβιδωνει ολος ο ατμοποιητης απο το μοντ οταν το προσπαθω. Ισως να ειναι ελλατωματικος, δεν ξερω, γιατι κ το παιδι απο οπου τον πηρα μου το πε σαν ελαττωμα. Οποτε παμε για γεμισμα απο πανω με μπουκαλακι με βελονα.. Ακομα κ με αυτη τη δυσκολια, εχει γινει ο βασικος κ αγαπημενος μου

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4255 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 15:00 »
Δοκίμασε μικρότερα oring στην βάση.
Όταν είναι πιο μεγάλα βγαίνει πολύ δύσκολα το τανκ για να γεμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4256 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 15:18 »
λοιπον

βγαζεις τον ατμοποιητη από το μοντ
δεν βγαζεις το driptip και σπρώχνεις προς τα κατω το τανκ για να ξεχωρισει από την βαση (λιγη δυναμη την θελει)

μετα το κατεβάζεις λιγο ακομα για να μπορέσεις να γεμισεις .

ενοητε ότι σε νέο στησιμο λαδωνουμε με το υγρο μας όλα τα oring  και της βασης και του λαιμου της καμπανας

αν δεν κατεβαινει το τανκ με τιποτα τοτε ναι θελεις ένα μικροτερο oring ,βασικα το πανω όπως κοιτας την βαση όταν στηνεις

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4257 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 15:49 »
Συμφωνω απολυτα με τον [member=17987]manajoma[/member]. 
Και εγω παντα ετσι το εκανα και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4258 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 15:59 »
γεμισμα phenomenon για εμενα  μονο ετσι  ;) ;)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 16:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4259 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 20:49 »
Σας διαβασα ολου προσεκτικα, κ προσπαθησα να κανω οτι λετε... Δεν γινεται κ παραθετω καποιες φωτο ωστε να δειτε το προβλημα
.Στην πρωτη φωτο, βλεπουμε το πρωτο ξεκουμπωμα του τανκ απο τη βαση 
1.


Και στις φωτο 2 κ 3, τι γινεται οταν παω να το κατεβασω λιγο αομα ωστε να χωρεσει η μυτη του μπουκαλιου 

2
   

3


Δηλαδη δεν κατεβαινει αλλο, ξεκουμπωνει εντελως κ ελευθερωνεται απο την καμπανα ωστε να ειναι εκτεθειμενα τα υγρα απο τη βαση του ντριπ τιπ.. ελπιζω να εγινα κατανοητος κ συγνωμη για το πρηξιμο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499025 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 97 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy