vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα περιέχουν έως δεκαπλάσιες καρκινογόνες ουσίες (Ιαπωνία)

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Αντίγραφή - επικόλληση κάνουν από αλλού και δεν την κάνουν και σωστά!!!! Τους έγραψα ένα τρολλάκι!!!


Edit: Σχολίασα ότι τους λέιπει μία παράγραφος από την αντίγραφή,  τους έγραψα ποιά παράγραφος λείπει "Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ- ΜΠΕ, η έρευνα δεν καταλήγει σε συμπεράσματα………" και ΤΣΟΥΠ το σβύσανε τα τσακάλια κιόλλας, χαχαχαχαχαχχα

(οφ τόπικ αλλα δεν άντεξα να μην το κάνω και να μην το μοιραστώ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2015, 18:59 από NekosAthina »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
.... Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι, όταν τα υγρά αυτά θερμαίνονταν σε ατμοποιητές με ανώτατο επίπεδο στην τάση της μπαταρίας τους τα πέντε βολτ, παρήγαγαν ημιακετάλες φορμαλδεΰδης, μία νέα μορφή φορμαλδεΰδης, η οποία δεν είχε εντοπιστεί στον ατμό του ηλεκτρονικού τσιγάρου στο πρελθόν.



Τότε ανακάλυψαν το καψούλι....


Τουλάχιστον έχει και την τελευταία παράγραφο να ακούγεται (έστω κι έτσι) ο αντίλογος....

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Θα παραθέσω ένα μικρό κομμάτι απο το παραπάνω κείμενο:


Ο δρ Μάσιετζ Λ. Γκόνιεβιτς, ο οποίος υπογράφει την μελέτη για την φορμαλδεΰδη στο υγρό άτμισης,
 η οποία δημοσιεύτηκε τον περασμένο χρόνο στην επιθεώρηση Nicotine and Tobacco, 1)δήλωσε ότι απαιτείται περαιτέρω έρευνα
για να καθοριστεί ο κίνδυνος από τον νέο αυτό τύπο της καρκινογόνου ουσίας.
Ο δρ Τζέιμς Πάνκοου, ένας από τους συγγραφείς της μελέτης της New England Journal, 2)δήλωσε ότι τα e-cigarettes θα μπορούσαν
παρ΄όλα αυτά να συνεχίσουν να είναι λιγότερο επικίνδυνα από τα συμβατικά
"3)Το μόνο που λέμε είναι: Μην υποθέτετε ότι δεν υπάρχουν τοξίνες στα ηλεκτρονικά τσιγάρα. Δεν είναι ακίνδυνα", εξηγεί ο ίδιος εκτιμώντας
ότι χρειάζεται να περάσουν πέντε με δέκα χρόνια μέχρι οι ερευνητές να μπορέσουν να καταλήξουν σε σαφή συμπεράσματα για τους κινδύνους από
τη μακροχρόνια χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων.



1)Δηλαδή; Απαιτείται περαιτέρω έρευνα,μιας και αυτή που έκαναν δεν είναι 99% χειροπιαστή;
2) Το ξέραμε ότι είναι λιγότερο βλαβερές και ότι ΔΕΝ είναι τελείως αθώο.
3) Το μόνο που λέτε είναι πως,επειδή ΔΕΝ μπορείτε να αποδείξετε ένα ψέμα και προβοκάτσια,το γυρίσαμε
αλλιώς τώρα,ότι ναι είναι βλαβερές,όχι σαν το τσιγάρο,άλλα είναι.




Βρε δεν πάνε να ασχοληθούν με τίποτα καλύτερο λέω εγώ; Ρε παιδιά,εγώ είμαι ή έτσι νιώθετε και εσείς;
Ότι έχει να κάνει με ΜΜΕ (blogspot/τηλεοραση/ραδιοφωνο/αυτός είπε εκείνο είπε) τα θεωρώ όλα προβοκάτσια,
τρομοκρατία και να χαμε να λέγαμε με λίγα λόγια,με νευριάζουν αφάνταστα!

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Ε ναι , ειπαμε ανηθικος πόλεμος εναντιον του Η.Τ.
Το κ.τ. περιεχει 60 γνωστες καρκινογόνες ουσιες και το Η.Τ. 1 σε αυξημενα σε σχεση με το κ.τ. επιπεδα, και αυτο αυτομάτος καθιστα το Η.Τ. 15 φορες τουλαχιστων πιο καρκινογόνο. Δηλαδη ξεχναμαι τις υπόλοιπες 59 γνωστες καρκινογονες ουσιες του κ.τ.  :eyesplash: μπλα μπλα μπλα......


εγω παντως σταθηκα σε αυτό:

"Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έφθασαν στις ΗΠΑ από την Κίνα περίπου το 2008 κι έχουν εξελιχθεί σε μία επιχείρηση ύψους άνω των δύο δισεκατομμυρίων δολαρίων, σύμφωνα με εκτιμήσεις της αγοράς."

εχω αρχισει να πιστευω πως υπαρχει σχεδιο ενοχοποιησης του Η.Τ. με αποτερο σκοπο να κερδιζουν αυτα τα ποσα συγκεκριμενα συμφαιροντα και οχι να το απολαμβανουν αυτοι που πραγματικά κόπιασαν και εξακολουθούν να κοπιάζουν σε μια προσπάθεια καλυτερευσης του Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
http://www.nooz.gr/science/nea-ereuna-enoxopoiei-to-ilektroniko-tsigaro
Μου το εστειλαν σημερα αυτο... εχει κανεις καμια ιδέα αμα ισχυει κατι τετοιο;

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Είναι αυτό που συζητήσαμε 2-3 απαντήσεις πιο πριν.ΤΙΠΟΤΑ απο το συγκεκριμένο δεν είναι "ενοχοποίηση" κατ'εμέ.
Πιθανολογίες,αερολογίες,προβοκάτσια και τρομοκρατία.


Βρε λεφτά στον Παπαστρατο/Philip Morris κλπ, ΔΕΝ ξαναδίνω εγώ,ακόμα και να αποδείξουν (αν ποτέ) ότι έχει πυρηνικά
μέσα το Η.Τ.


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Να προσθέσω και λάθος μεθοδολογία. Ακόμη και σε ατμο απο καψουλι μετρουσαν

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
http://www.nooz.gr/science/nea-ereuna-enoxopoiei-to-ilektroniko-tsigaro
Μου το εστειλαν σημερα αυτο... εχει κανεις καμια ιδέα αμα ισχυει κατι τετοιο;
Ετσι μου κανουν και μενα... Οτι αρνητικο ακουγεται τρεχουν να με βρουν να μου προκαμουν τα νεα λες και τους εχω ταξει...  :tongue_smilie:
Φανταζομαι οτι δεν καναν τον κοπο να σου στειλουν και αυτο.

Αν και εγω οταν τους λεω "μα ξερεις ειναι ετσι κι ετσι", αυτοι λενε "κανε οτι θες, εγω παντως στα ειπα", τραβανε μια τζουρα και γυρναν και φευγουν με το κεφαλι ψηλα και νικητες...

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι μου κανουν και μενα... Οτι αρνητικο ακουγεται τρεχουν να με βρουν να μου προκαμουν τα νεα λες και τους εχω ταξει...  :tongue_smilie:
Φανταζομαι οτι δεν καναν τον κοπο να σου στειλουν και αυτο.

Αν και εγω οταν τους λεω "μα ξερεις ειναι ετσι κι ετσι", αυτοι λενε "κανε οτι θες, εγω παντως στα ειπα", τραβανε μια τζουρα και γυρναν και φευγουν με το κεφαλι ψηλα και νικητες...

Ε, αφού το είπε τι κουτί (τηλεόραση, ραδιοφωνο, ιντερνετ) ετσι θα είναι...

Δυστυχώς υπάρχει πάααααρα πολυ κόσμος που πιστευει οτιδήποτε και αν ακουσει από ΜΜΕ.

Εγω πάντως εχω πάψει να συζητώ τέτοια θέματα με άτομα που εχουν αγνοια για το τι εστι άτμισμα.
Οχι μόνο δεν τα συζητώ αλλά τους απαγορευω και να μου ανοίξουν τέτοια συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
33 χρονια ειμουν καπνιστης δεν ηρθε κανεις να μου πει ρε συ αυτο που κανεις θα σε σκοτωσει ... βρε κανεις? ??? ? :confused1: :confused1: :confused1: ... ενω οταν διαβαζουν τωρα κατι τετοια τρεχουν με ενα ειρωνικο πονετικο και καλα φαρισαικο υφος να με αποτρεψουν να ατμιζω .. ( και οι περισσότεροι από αυτους καπνιστές ) η απαντηση μου ειναι παντα  " γιαυτο το αρχισα γιατι ειναι πιο επικίνδυνο , δεν θελω τα ξενερωτα"

αλλα ποτε δεν απαγόρευσαν σε κανενα φιλο , επισκέπτη  που ηταν καπνιστης να καπνιζει στο σαλονι τους και διπλα να ειναι το μωρο τους το παιδι τους ενας αρρωστος ασθματικος πατερας , γιατι το θεωρουν ντροπη να το πουν ... ενω μπορουν να μου πουν σε μια τετοια επισκεψη ... ρε συ κοψτο το γα^&*(μενο θα σε σκοτωσει ... οι ιδιοι ανθρωποι που ντρεπονται να πουν σε ενα αλλον που καπνιζει να βγει εξω ... ειμουν καπνιστης αλλα το ειχα καμαρι που οπου πηγαινα εβγαινα στο μπαλκονι τους να καπνισω και ασ ντουμανιαζανε οι αλλοι μεσα

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας

Τουλάχιστον, στη χώρα της υστερίας, υπάρχουν και αυτές οι φωνές...
Το βίντεο παίχτηκε χθες το βράδυ στο Fox News και καταρρίπτει τους μύθους της έρευνας.

http://video.foxnews.com/v/4007895304001/gutfeld-new-e-cig-study-goes-up-in-smoke/?#sp=show-clips



Αποσυνδεδεμένος MILGR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Τι άλλο θα δούμε,ακούσουμε,διαβάσουμε;
http://www.tokoulouri.com/science/cigarette_virus/

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Το συγκεκριμένο έιναι σατυρικό και όχι αλήθινή έιδηση  :D

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Το παρακατω βιντεακι αποτελει απαντηση/πειραμα στη συγκεκριμενη ερευνα για τη φορμαλδεϋδη. Επισης απο οτι λεει ο τυπος τους ενημερωσαν οι συγκεκριμενοι επιστημονες που εκαναν την ερευνα οτι η συσκευη πανω στην οποια εκαναν τα τεστ επροκειτο για ενα c4 clearomiser με 2.1 Ωμ αντισταση. Δειτε το που επιχειρει να ατμισει και ο ιδιος. Απολαυστικο!

[youtube]lZQQZDavmyw[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2015, 03:16 από caros »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Και στους ΝΥ times σχετικό αρθρο με αναφορά στον κ.Φαρσαλινό αλλά και στο τι απαντησε ενας από τους συγγραφείς της έρευνας...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix